Po sobáši s kresťanom bola tehotná sudánska žena odsúdená na trest smrti. Británia si predvolala diplomata Sudánu

Meriam krestanka odsudena na smrt za sobas

Britské ministerstvo zahraničia označilo rozsudok za barbarský
Britské ministerstvo zahraničných vecí si predvolalo sudánskeho chargé d’affaires, aby protestovalo proti vyneseniu rozsudku smrti nad ťarchavou 27-ročnou ženou, ktorá prestúpila na kresťanstvo. Informovala o tom agentúra Reuters.

Sudánsky súd tento mesiac odsúdil Marjam Jahjá Ibráhímovú na smrť za prestúpenie na kresťanstvo. Nariadil jej, aby sa novoprijatej viery vzdala a vrátila k islamu. Žena bola obvinená aj zo smilstva, pretože sa vydala za kresťana.
Britské ministerstvo zahraničia označilo rozsudok za barbarský a požiadalo sudánskeho diplomata Bukhariho Afandiho, aby vyzval svoju vládu na rešpektovanie jej medzinárodných záväzkov v oblasti slobody vierovyznania. Londýn súčasne prostredníctvom diplomata vyzval Chartúm, aby urobil všetko, čo môže pre zmenenie rozsudku.
Viac informácií o prípade odsúdenej ženy si môžete prečítať v článku s názvom Po sobáši s kresťanom bola tehotná sudánska žena odsúdená na trest smrti.
ru

http://www.hlavnespravy.sk/britania-si-predvolala-diplomata-sudanu-pre-odsudenie-tarchavej-zeny-na-smrt/266688

Petícia proti rozsudku smrti Marjam Jahjá Ibráhímovej za prestúpenie na kresťanstvo

Po sobáši s kresťanom bola tehotná sudánska žena odsúdená na trest smrti

Rozsudok kritizuje nielen Amnesty Internacional, ale ak niektoré západné veľvyslanectva pôsobiace vo východoafrickej krajine
Sudánsky súd odsúdil mladú ženu na obesenie. Dôvodom bolo údajne konvertovanie na kresťanskú vieru. Organizácia Amnesty Internacional odsúdila trest vynesený sudcom v Chartúne ako „desivý a odporný“. Informáciu zverejnila BBC.

Odsúdenou ženou je 27-ročná Meriam Yehya Ibrahim Ishagová, ktorá je aktuálne v ôsmom mesiaci tehotenstva. Podľa miestnych médií by rozsudok mal byť vykonaný dva roky po pôrode. Po tom, čo sa žena zotaví z pôrodu, by mala dostať sto rán bičom za cudzoložstvo, pretože sobáš s inovercom islamské právo neuznáva.

Žena bola zatknutá a obvinená s cudzoložstva v auguste 2013, vo februári 2014 ju súd obvinil aj z odpadlíctva od viery.

Ishagová po rozhovore s islamským klerikom pokojne prehlásila, že je kresťanka a nie odpadlíčka od viery, píše BBC odvolávajúc sa na agentúru AFP. Obvinená svoje vyhlásenie a činy obhajuje tým, že je ortodoxná kresťanka ako jej matka. Tá ju vychovávala v duchu kresťanstva, pretože ich otec – moslim s nimi počas detstva nežil.
Rozsudok kritizuje nielen Amnesty Internacional, ale ak niektoré západné veľvyslanectva pôsobiace vo východoafrickej krajine. K právu na výber viery vyzvali najmä ambasády USA, Kanady, Veľkej Británie a Holandska.

„Skutočnosť, že žena bola odsúdená na trest smrti za zvolenie si viery a zbičovanie za manželstvo s mužom údajne iného náboženstva, je otrasné a oporné,“ prehlásil Manar Idriss, člen organizácie Amntesty Internacional.

Aktuálne majú právnici mladého dievčaťa v pláne podať odvolanie na najvyšší súd, s cieľom zrušenia trestu.

Osman Mohamed z BBC, ktorý pôsobí v Chartúne, uviedol, že v Sudáne sa trest smrti vykonáva len zriedkavo.

ru

http://www.hlavnespravy.sk/po-sobasi-s-krestanom-bola-tehotna-sudanska-zena-odsudena-na-trest-smrti/265046

Tento obsah bol zaradený v Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.