Nepresadzuje na Slovensku riaditeľ Inštitútu ľudských práv fašizmus?

Koncentrak
Stanoviská pána Weisenbachera v ktorých vyjadruje m.i. súhlas s vraždou patriarchu Kirila I. a pápeža Benedikta XVI. sa rozrástli o návrh zaradiť Konferenciu biskupov Slovenska na cenu Homofób roka. Nie je to prvý krát, čo si zástancovia ľudských práv, zobrali na mušku katolícku cirkev. Zrejme dobre poznajú „hodnotu“ sústavne opakovaných nezmyslov, zameraných na jednu, nie náhodou, vybranú adresu.

Sloboda slova, ale aj dodržiavanie všetkých ostatných základných ľudských práv a úplnej náboženskej slobody vždy boli, sú a aj budú barometrom demokracie nielen v EÚ, ale aj všade vo svete. Preto by sme ani my dnes nemali dovoliť, aby ktokoľvek (a o to viac určité skupiny občanov, ktorí hovoria o tolerancii a porozumení) mohol pranierovať, osočovať, označovať hanlivým slovom či symbolom, alebo sa dokonca dožadovať trestu pre iných ľudí len preto, že majú iný názor na niektoré spoločenské otázky a problémy. Bez ohľadu na to, či niekoho označíme za tmára, kulaka, homofóba, cigáňa, černocha, žida, kacíra, či hviezdou, krížom alebo dákym iným, modernejším symbolom. Všetci sme si pred zákonom rovní (alebo aspoň by sme si mali byť rovní) a je neprijateľné, aby sa niekto dožadoval, špeciálnych práv alebo nadpráv, ktoré mu umožnia prenasledovať tých, čo majú názor, s ktorým on nesúhlasí. Aj hrôzam fašizmu predchádzalo osočovanie a pranierovanie židov. Podobné kroky Inštitútu ľudských práv by mohli v blízkej budúcnosti viesť k podnecovaniu podobného násilia, rasovej, náboženskej alebo etnickej nenávisti, nielen voči nominovaním osobám na spomínanú anticenu, ale aj voči samotnej Rímskokatolíckej cirkvi či iným cirkvám a menšinám žijúcim na území Slovenska, alebo aj v celej EÚ. Nie je vylúčené ani to, že sa nakoniec objektom provokácií tohto druhu, stane väčšina, len preto, že dostatočne nepodporuje, niektorých názorovo odlišných a vytrvalých uskupení. Bolo by užitočné a načase, zamyslieť sa nad „ušľachtilosťou“ cieľov týchto ľudí, pokým sa im nepodarí vyvolať situácie, ktoré spoločnosť vážne poškodia. Príkladov v dejinách nájdeme viacero. Stačí k tomu dobrá pamäť.

Anton Čulen

 

Na cenu Homofób roka nominovali Kuffu, Matoviča aj biskupov
Aktivisti vidia výrazný nárast extrémizmu vo verejných vyjadreniach. Vybrali päť výrokov, hlasovať možno do 8. júna.

BRATISLAVA. Inštitút ľudských práv v piatok spustil hlasovanie za anti-cenu Homofób roka 2013.

Ľudia môžu na stránke ludskeprava.sk/homofob alebo na sociálnej sieti na stránke facebook.com/ludskeprava hlasovať do 8. júna.

Hlasovanie spustili pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homofóbii, ktorý pripadá na 17. júna mája.

Štefan Kuffa už raz vyhral
Predstavitelia Inštitútu ľudských práv v piatok zverejnili nominovaných.

Nechýba medzi nimi poslanec parlamentu Štefan Kuffa (OĽaNO), ktorý cenu získal za rok 2012, s výrokom: „Lepšie by ti bolo, keby ti zavesili mlynský kameň na krk a hodili ťa do vody.“ Povedal to v pléne Národnej rady o vzťahu medzi dvoma ľuďmi rovnakého pohlavia.

Nominovaný je tiež jeho kolega poslanec Igor Matovič (OĽaNO) za výrok: „Oveľa lepšie bude dieťaťu, ak bude v detskom domove, ako sa má pozerať na prerobenú mamu a otca. Bude úplne mešuge…“

Tretím je vedúci rubriky ekonomika v časopise .týždeň Lukáš Krivošík, ktorý sa k zlepšovaniu situácie LGBTI menšiny v EÚ vyjadril: „Nemali by sme byť zdržanliví pri zavádzaní takýchto nevyspytateľných sociálnych experimentov?“

Anti-cenu môže získať tiež hovorkyňa združenia Aliancia za rodinu Anna Verešová. Nominovaná je za výrok: „Nesúhlasíme s tým, aby sa takéto formy spolužitia verejne propagovali a mätúco nazývali rodinou.“

Poslednou nomináciou je Konferencia biskupov Slovenska, ktorá v pastierskom liste na prvú adventnú nedeľu v roku 2013 napísala o ľudsko-právnych aktivistoch a zrovnoprávnení LGBTI ľudí na Slovensku: „Aktéri kultúry smrti používajú na jej presadenie značne prešpekulované metódy.“

Tieto výroky získali v čase od mája minulého roku do apríla tohto roku najviac nominácií od verejnosti na „titul“ Homofób roka.

Trofej sa pokúsia odovzdať
„Realita dokazuje, že medializované výroky a informácie hrajú dôležitú úlohu vo vnímaní menšín spoločnosťou. Takto sa tvoria názory, ktoré môžu byť tolerantné, v prospech spoločenského blaha alebo naopak vedúce k diskriminácii a porušovaniu ľudských práv,“ povedal riaditeľ Inštitútu ľudských práv Peter Weisenbacher.

Uplynulý rok priniesol podľa Aleny Krempaskej z inštitútu výrazný nárast extrémizmu vo verejnej diskusii.

„Homofóbia sa však častejšie ako iné formy intolerancie maskuje, napríklad za výroky o podpore rodiny a podobne,“ doplnila.

Trofejou pre Homofóba roka 2013 je štylizovaný piktogram, zdeformovaná tvár, ktorá v sebe ukrýva aj nápis 4 %, teda tradične chápaný podiel neheterosexuálnych osôb v populácii, pripomenul Weisenbacher.

Organizátori ankety sa ju pokúsia po ukončení hlasovania odovzdať víťazovi, no podľa vlastných slov nepočítajú s ústretovosťou.

http://www.sme.sk/c/7204514/na-cenu-homofob-roka-nominovali-kuffu-matovica-aj-biskupov.html#ixzz32kZcBrO9

 

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Správy, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.