Kardinál Schönborn: Aká dekandentná je Európa? + Sexuológ: Ešte sme neobjavili nijaký ‘homosexuálny gén’!

Barbie transexual„Vo vesmíre existuje jeden tichý a nevyhnutný zákon. Ten stanovuje hranicu, za ktorou už zlo nemôže pôsobiť. Je to hranica, ktorú stanovil Boh. Keď sa zlo pokúša prekonať túto hranicu, zrúti sa, lebo zlo v sebe nesie zárodok samozničenia. Boh dovoľuje činnosť zla, aby rešpektoval slobodu človeka a aby pohol ľudstvo k rozmýšľaniu nad použitím vlastnej slobody a k napraveniu sa. Keď ale činnosť temnoty prestúpi hranicu položenú Božím dovolením a chce zničiť zákony života stanovené Bohom, potom záčína pôsobiť zárodok ničenia vo vnútri zla a rýchle ho vedie k zničeniu seba samého. Zničí sa rovnako silno, ako chcelo zničiť dobro. Vaša história videla pri moci veľa synov Lucifera. Ich sila sa zdala neporaziteľná a ich arogancia nepoznala protivníka. A potom, odrazu padli. Vždy padli a padli všetci.

Preklad: E. L.
Viedeň, 23.5.2014 (kath.net/KAP) 017 043 – Otázku „Aká dekadentná je Európa“ rozobral kardinál Christoph Schönborn vo svojom pravidelnom príspevku 23. mája v bezplatných novinách „Heute“ v súvislosti s voľbami do Európskeho parlamentu.
EÚ vidí „v hlbokej kríze“, keďže stále viac stráca na význame a stále viac sa uberá cestou Rímskej ríše v jej konečnej fáze, ako varoval viedenský arcibiskup. Podobne ako vtedy vládne v Európe „obrovský blahobyt“ sloboda a bezpečnosť, čo priťahuje zástupy ľudí z chudobnejších krajín. Súčasne však klesá pôrodnosť, konštatujeme tu prestarnutosť obyvateľstva a oslavovanie násilia, ako uviedol kardinál.
Kardinál Schönborn ďalej kritizoval sporný plagát s nahou dvojpohlavnou manekýnkou v raji v rámci akcie „Life Ball“, ktorý je „naozaj neprijateľný“ a napísal:

„Vtedy ako dnes – Rím ako Európa: obrovský blahobyt, ktorý nevyhnutne priťahoval a priťahuje zástupy ľudí z chudobnejších krajín. Vtedy ako dnes – pokles pôrodnosti a prestarnutosť obyvateľstva, oslavovanie násilia, vtedy ako dnes – hry gladiátorov, dnes násilie v počítačových hrách a žiaľ aj celkom reálne. Vtedy ako dnes – mnohí prisťahovalci boli a sú nadšení slobodou blahobytom, bezpečnosťou, všetkým tým, čoho sa im v domovských krajinách nedostávalo. Súčasne boli vtedy šokovaní dekadenciou a nemravnosťou Ríma. A mnohých našich prisťahovalcov, nielen moslimov, odpudzuje mnohé, čo sa v Európe vo veľkom oslavuje ako sloboda, ako napríklad ten skutočne neprijateľný plagát akcie „Life Ball“. Aká dekadentná je Európa? Nepochybne sa nachádza v hlbokej kríze.

Súčasne však vidíme v Európe aj „veľa dobrého a nádejného“, je presvedčený viedenský arcibiskup. Tak ako pri zániku Ríme mohlo by kresťanstvo byť aj dnes „veľkým nositeľom nádeje“, pokiaľ sa bude žiť tým pravým spôsobom“, uvádza kardinál Schönborn. –zg-

razcestieEurópa na rázcestí
Sexuológ: Ešte sme neobjavili nijaký ‘homosexuálny gén’!

Kassel, 23.5.2014 (kath.net/idea) 017 042 – „Sexuálna orientácia človeka podľa poznatkov dnešnej vedy nie je geneticky predurčená. Vyvíja sa čiastočne prenatálne a čiastočne po narodení, okrem iného vplyvom hormónov. Presné mechanizmy týchto účinkov však nie sú známe.“ Informoval o tom prezident Nemeckej spoločnosti pre vedecké skúmanie sexuality, Jakob Pastötter z Düsseldorfu, 23. mája na kongrese „Sexuálna etika a pastorácia“ v nemeckom Kasseli. Podujatie zorganizoval evangelikálne orientovaný zväz odborníkov Biely kríž z Ahnatalu pri Kasseli.

Ako ďalej povedal profesor prednášajúci v USA, stále znova sa tvrdí, že homosexualita je vrodená: „Ale veda o tom nič nevie. Nádej, že nájdeme nejaký homosexuálny gén sa doteraz nenaplnila.“
Pastötter to ani nepovažuje za želateľné, lebo „by to mohlo otvoriť dvere dokorán pre eutanáziu“, keďže v niektorých kultúrach sa homosexualita odmieta, ako povedal pre Evanjelickú spravodajskú agentúru „idea“. Na otázku či možno sexuálnu orientáciu zmeniť, poukázal vedec na poznatky a výskum amerického sexuológa Alfréda C. Kinseyho (1894-1956). Podľa neho sa sexualita človeka neustále ďalej vyvíja. Je iba málo ľudí, hovorí Pastötter, ktorí sú v priebehu života výlučne homo- alebo heterosexuálni.

Nenechajme samých homosexuálov, ktorí hľadajú pomoc
Podľa jeho slov má každý právo na poradenstvo, ak má problémy so sexualitou. To platí aj pre ľudí s homosexuálnym sklonom, s ktorým nechcú žiť: „Nemôžem predsa nechať samého niekoho, kto hľadá riešenie svojich konfliktov. Avšak dotyčný musí určiť, akým smerom sa má poradenstvo uberať a nie poradca.“
Skupiny homosexuálov a predstavitelia niektorých nemeckých strán – medzi nimi Koalícia 90/Zelení – kongres ostro kritizovali, pretože sa na ňom zúčastnili aj poradcovia osôb, ktorí pre svoju homosexualitu trpia. Kritici týchto prednášajúcich označili ako „liečiteľov homosexuálov“.

Biely kríž naproti tomu zdôrazňuje, že homosexualitu nepovažuje za chorobu a preto ani nemožno hovoriť o liečení. Podľa Pastöttera kritika neprichádza od sexuológov, ale zo strany politikov. Vo svojej prednáške sa postavil proti tomu, aby sa na sexualitu hľadelo ako na niečo izolované, čo možno na želanie vytiahnuť ako zásuvku. Sexualita je zložitým spôsobom spojená s celou osobnosťou človeka. Naplnená sexualita posilňuje osobnú identitu, „pretože uzemňuje“. Napomáha vnímanie vlastnej hodnoty a stará sa pocit pohody. –zg-

Tento obsah bol zaradený v Správy, Zahraničné. Zálohujte si trvalý odkaz.