Schválená novela definuje manželstvo ako jedinečný zväzok muža a ženy a má zvýšiť jeho ochranu

V schválenej novele vidí premiér naštartovanie vážnych reformných procesov v slovenskej justícii. Prijatie ústavného zákona je vždy sviatkom, keďže dosahovanie ústavnej väčšiny je ťažké. Na tlačovej konferencii po schválení novely ústavy od Smeru-SD a KDH to vyhlásil predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD).
Fico Robert
V schválenej novele vidí premiér naštartovanie vážnych reformných procesov v slovenskej justícii. „Bez zmeny ústavy nie je v justícii možné urobiť prakticky nič, ale my sme dokázali prekonať všetky problémy. Je to vynikajúca správa pre každého, kto má pochybnosti o slovenskej justícii,“ odkázal.
Prijaté zmeny tiež považuje za štartovací mostík pre ďalšie závažné kroky. „Nepochybujem, že do konca volebného obdobia budú prijaté ďalšie významné rozhodnutia,“ dodal.

Podľa predsedu NR SR Pavla Pašku (Smer-SD) hlasovanie o novele Ústavy SR potvrdilo, že politici išli do tém, ktoré sa ľudí bytostne dotýkajú, a ktoré sú z pohľadu záujmu úplne v hľadáčiku ľudí. „Záverečné čísla hlasovania hovoria za všetko. Zo 128 prítomných bolo 102 za, proti bolo len 18 poslancov. Tieto čísla nespochybniteľne dokazujú, že sme otvorili veľmi citlivé témy napriek tomu, že ústava je norma, ktorá sa neotvára každý deň,“ povedal Paška.

Zároveň je presvedčený, že to, čo hovoril na začiatku, teda že spolu s KDH sa budú snažiť o odborný dialóg a získanie podpory naprieč politickým spektrom, sa potvrdilo. „Napriek všetkému odporu a snahám zdegradovať všetkých, ktorí vstupovali do pôvodného návrhu, si poslanci uvedomili, o čom hovoríme a do akých oblastí zasahujeme a nepodľahli týmto trendom. Záverečné hlasovanie ukázalo, že snaha mala zmysel,“ uzavrel.

Exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) si myslí, že novela Ústavy je v rozpore s princípom otvorenej justície.“Previerky na základe spravodajských informácií za zatvorenými dverami v Súdnej rade sú len ilúziou očisty justície a nemôžu naplniť skutočný cieľ,“ doplnila na brífingu po schválení novely ústavy v parlamente. Dodala, že Most-Híd právnu normu z dielne Pavla Pašku (Smer-SD) a Pavla Hrušovského (KDH) nepodporil.

Očakáva, že novela prinesie sťažnosti na Ústavnom súde SR a obáva sa, že avizovaný výsledok sa nedostaví. „Môže nastať zhoršenie situácie,“ skonštatovala Žitňanská. Spojenectvo KDH, Smeru-SD a niekoľkých poslancov SDKÚ-DS vníma ako účelové.

Po novom bude platiť, že všetci súčasní sudcovia aj kandidáti na tieto posty majú prejsť previerkami. Novinkou bude, že predseda Najvyššieho súdu SR už nebude môcť šéfovať aj Súdnej rade. Sudcovia zároveň prídu o trestnoprávnu imunitu. Novela tiež definuje manželstvo ako jedinečný zväzok muža a ženy a má zvýšiť jeho ochranu.

http://www.hlavnespravy.sk/novela-definuje-manzelstvo-ako-jedinecny-zvazok-muza-a-zeny-a-ma-zvysit-jeho-ochranu/275165

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Správy, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.