Vedci z Kalifornskej univerzity sa naučili vymazať a obnoviť pamäť. Metrix nie je ďaleko

Vedci z Kalifornskej univerzity sa naučili ako selektívne vymazať pamäť a tiež, ako ju v prípade potreby znovu obnoviť. Vedci vyvinuli techniku ​​pre stimuláciu nervových buniek v mozgu

Vymazanie pamati
Výsledky tohto objavu boli prvýkrát publikované vo vedeckom časopise „Nature“.
„Môžeme pamäťovú stopu vytvoriť, vymazať ju alebo zapnúť podľa želania, požitím stimulov, ktoré selektívne posilnia alebo oslabia synaptické spojenia,“ tvrdí vedúci autor štúdie Dr. Roberto Malinov.
Synapsia je bod kontaktu medzi dvoma neurónmi, alebo medzi neurónom a efektorovým príjmom signálu bunky, ktorý sa používa pre prenos nervových impulzov medzi bunkami.

Odborníci stimulovali optickým laserom skupinu nervov v mozgu laboratórnych krýs, ktoré sú geneticky upravené tak, aby sa stali citlivejšie na svetlo, informoval Medical Insider. Súčasne sú do labiek hlodavcov sú púšťané elektrické výboje, ktoré im spôsobujú bolesť. Krysy si čoskoro dokázali spojiť stimuláciou optických nervov s bolesťou a preukázať reakciu na túto stimuláciu.
V ďalšom kroku výskumníci stimulovali tie iste nervy pomocou nízkofrekvenčných optických pulzov, aby vymazali pamäť hlodavcov. Následne sa krysy nebáli optickej stimulácia. Avšak, reaktivácia stratených spomienok po opakovanej stimulácii nervu u potkanov oživila zabudnutý pocit strachu a spomienky sa vrátili.

Odborníci naznačujú, že v prípade, ak sa skutočne podarí aj u ľudí zvrátiť proces oslabovania synapsií, v budúcnosti to môže byť prospešné napríklad pri liečbe pacientov s Alzheimerovou chorobou. Ak si však trošku zafantazírujeme, nie je vylúčené, že vedci budú v budúcnosti vedieť zmazať spomienky človeka a vložiť mu iné, podobne ako v prípade hrdinov z filmu Metrix.

jf

http://www.hlavnespravy.sk/vedci-z-kalifornskej-univerzity-sa-naucili-umyvat-a-obnovit-pamat/276210

Tento obsah bol zaradený v Správy, Zahraničné. Zálohujte si trvalý odkaz.