Vatikán: Neplánovaná modlitba – Alah ‘pomáhaj nám proti ľudu neveriacich!’

Papez J.P. II. a koran

Imam očividne recitoval verše, o ktorých sa predtým s nikým nedohodol

Vatikán, 11.2014 (kath.net/RV) 018 094 – Pri modlitbe za pokoj v nedeľu vo Vatikáne, sa zrejme konala aj určite neplánovaná „modlitba za neveriacich“. V stredu to muselo potvrdiť aj Rádio Vatikán. Ako kath.net včera informoval, jeden imam – nad rámec programu – citoval po arabsky posledné tri verše z druhej súry Koránu. V možnom preklade tieto slová znejú:

„Odpusti nám (Alah), odpusť nám a zmiluj sa nad nami! Ty si náš ochranca. Pomáhaj nám proti ľudu neveriacich!“ Na rôznych internetových stránkach prebiehajú preto prudké spory. Islamista páter Felix Körner SJ, jezuita prednášajúci na Pápežskej univerzite Gregoriana v Ríme, pre Rádio Vatikán k tomuto incidentu povedal:

„Tento verš, ktorý možno spontánne vyhľadal niekto, kto potom aj naspamäť prednášal Korán, sa vlastne veľmi dobre hodil do celkovej súvislosti modlitby za pokoj! U troch hlavných náboženstiev boli vždy tri kroky: Uznávame Stvoriteľa a chválime ho, spoznávame našu vinu a vyznávame ju a prosíme sa dar pokoja. A všetko toto sa v týchto troch veršoch Koránu veľmi pekne vyjadruje. Tebe, Bože, patrí všetko. Ľutujeme našu vinu a prosíme o odpustenie. A potrebujeme tvoju pomoc, aby sme mohli dospieť k pokoju a spravodlivosti. To je obsah týchto troch veršov a preto to bol celkom prijateľný výber – možno spontánne vyňatý, ale v každom prípade dobre zvolený.“

Páter Körner priznal, že recitovanie z Koránu môže u kresťanov vyvolávať istý nepokoj. Poukázal na to, že vo Vatikánskych záhradách sa nezišli náboženstvá, aby sa spolu modlili, ale aby „každý svojím vlastným spôsobom predniesol texty modlitby“. Jezuita potom pripomenul aj 25. žalm z úst rabína na modlitbovom stretnutí:

„V ňom sa uvádza – veď mnohí kresťania ho poznajú aj naspamäť – „Nech moji nepriatelia nejasajú nado mnou“. To je celkom podobný verš ako teraz tak vážne inkriminovaný verš z Koránu. My kresťania sa modlíme žalmy ako Ježišove modlitby a preto ich už vopred správne zaraďujeme. Vieme, že od Boha potrebujeme ochranu a že myslenie typu „priateľ – nepriateľ“ nám nepomôže, ale sami smieme takéto pocity pri modlitbe vyjadriť, aby nás Boh premenil. A preto tu nemáme nijaké nedorozumenie, ale ak nesprávne počúvame, tak počúvame s neporozumením.“

Islamský vedec: Verš z Koránu pri modlitbe za pokoj bol ‘hlúpy’

K incidentu sa ozval dokonca aj Bernd Hagenkord, vedúci nemeckej redakcie Rádia Vatikán, no potom musel poriadne „hodiť spiatočku“. Ešte pred niekoľkými hodinami v blogu napísal: „Nie, pri modlitbách za pokoj sa necitoval Korán s výzvou zničiť neveriacich.“ Neskôr sa pre rakúsky denník „Die Presse“, vyjadril, že recitovanie imáma nebol veru „jemný ťah“.

K prípadu sa vyjadril aj vo Viedni prednášajúci islamský vedec Ednan Aslan pre „Die Presse“:
„Korán neslobodno rozkúskovať, kontextom tohto miesta bolo vyhnanie z Mekky. Postaviť práve citát tohto miesta z Koránu na koniec stretnutia modlitby za pokoj však považuje za ´hlúpe´. Vo veršoch citovaných imamom sa zdôrazňuje aj rovnocennosť všetkých prorokov. Možno to imam dokonca myslel dobre,“ hovorí Hamed Abdel-Samad.

Imam očividne recitoval verše, ktoré predtým neboli uverejnené v oficiálnom programe stretnutia, ani sa o nich s nikým nedohodol. –zg-

Tento obsah bol zaradený v Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.