Islamskí militanti chcú ovládnuť územie až po Slovensko! + Islamisti v Nigérii zabíjali kresťanov a podpaľovali kostoly

BAGDAD – Vyhlásenie kalifátu zo strany militantnej skupiny Islamský štát v Iraku a Levante (ISIL) na obsadených irackých a sýrskych územiach je varovaním, že táto organizácia sa stala hrozbou pre všetky krajiny. Tvrdí to hovorca irackej armády.
Islamisti az po Slovensko

„Toto vyhlásenie je odkazom Islamského štátu nielen Iraku či Sýrii, ale celému regiónu a svetu. Ide o odkaz, že Islamský štát sa stal hrozbou pre všetky krajiny. Verím, že všetky štáty zmenia svoj postoj, pretože deklarácia nariaďuje každému, aby jej bol lojálny,“ povedal hovorca.

Islamskí militanti zverejnili plán

Novým vládcom Islamského štátu, kalifom,sa podľa nedeľňajšej deklarácie stal vodca ISIL abú Bakr Bagdádí, ktorý vyzval ľudí žijúcich na územiach, ktoré má skupina  pod svojou kontrolou, aby mu prisahali vernosť a vyjadrili mu podporu.

Skupina ISIL podľa slov jej hovorcu so vznikom kalifátu mení svoj názov na Islamský štát a vypúšťa z neho zmienku o Iraku a Levante. Zatiaľ nie je jasné, aký dopad bude mať táto deklarácia na situáciu v Sýrii a Iraku alebo v širšom spoločenstve džihádistov vo svete.

ISIL okrem zabratia irackých a sýrskych častí taktiež načrtol víziu expandovať aj do Európy. Na internete sa objavila mapa, kde radikálni islamisti predstavujú päťročný plán rozšírenia hraníc kalifátu mimo moslimské krajiny. Ten zahŕňa Blízky východ, severnú Afriku, veľkú časť západnej Ázie, ale takisto niektoré krajiny Európy.

Islamisti az po Slovensko 1

Napríklad Španielsko, ktoré bolo moslimami ovládané 700 rokov až do roku 1492, plánuje kalifát dostať pod kontrolu v roku 2020. Chce sa zmocniť aj Balkánu, Grécka, Bulharska a Rumunska a územia vo východnej Európe až po Rakúsko, čiže po slovenské hranice.

ISIL sa už dlhšie netají tým, že je zástancom návratu geografických hraníc, ktoré platili v Európe pred prvou svetovou vojnou. Taktiež vyhlasuje, že násilným rozdelením Osmanskej ríše po vojnovom konflikte sa sledoval jediný cieľ, ktorým bolo rozdeliť moslimov a obmedziť pravdepodobnosť vzniku ďalšieho kalifátu.

Islamisti az po Slovensko 2

Islamisti v Nigérii zabíjali kresťanov a podpaľovali kostoly

Desiatky kresťanov pozabíjali v nedeľu islamskí extrémisti na severe Nigérie pri útoku na kostoly, ktoré vzápätí podpálili. V tej dobe boli v kostoloch bohoslužby. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na očitých svedkov.

Útok sa odohral neďaleko inej dediny, odkiaľ uniesla vyše 200 školáčok islamská skupina Boko Haram.

Po nedeľnom útoku narátali najmenej 30 obetí. Panujú obavy, že ich množstvo môže byť vyššie. Mnoho ľudí počas prepadnutia utieklo do buša, kam ich ozbrojenci tiež prenasledovali.

Islamistické milície Boko Haram bojujú proti centrálnej vláde od roku 2009. Terčom ich útokov boli často školy, mešity, štátne inštitúcie, ale aj polícia alebo armáda. Podľa správy Nórskej rady pre utečencov zabili milície Boko Haram len za tento rok na 3300 ľudí. Bezpečnostná rada OSN je koncom mája zaradila na zoznam teroristických organizácií.

http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/322410-islamisti-v-nigerii-zabijali-krestanov-a-podpalovali-kostoly/

Tento obsah bol zaradený v Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.