Rím si podmaníme ako ďalší, vyhráža sa džihádom vodca Islamského štátu

Islamisti az po Slovensko
Samozvaný líder Islamského štátu abú Bakr al-Bagdádí sa zaviazal, že dobyje Rím, informuje o tom britský The Telegraph. Vodca novozaloženého kalifátu vyzval moslimov, aby imigrovali do svojej krajiny a bojovali pod jeho vlajkou po celom svete.

Jeden z vodcov islamistov Čečen Umar Šíšání (v strede)
Nie je nič viac ako džihád, vyhlasuje „hlava“ bojovníkov Bagdádí >>

Najnebezpečnejší džihádista? Abú Bakr al-Bagdadí šíri strach v Iraku a štve USA

Abú Bakr al-Bagdádí Bagdádí, ktorý je džiteľom doktorátu v odbore islamských štúdií, povedal moslimom, že boli cielene zabíjaní od Číny až po Indonéziu. Ako prvý kalif od rozpadu Osmanskej ríše vyzval moslimov, aby sa zhromaždili v jeho panislamickom štáte.

Pozemky pre všetkých moslimov

„Tí, ktorí môžu imigrovať do Islamského štátu by mali imigrovať tak, ako je povinnosťou imigrovať do domu islamu,“ povedal v najnovšie zverejnenej nahrávke. Podľa neho Sýria nie je pre všetkých Sýrčanov a rovnako Irak nie je pre Iračanov, ale ide o pozemky pre všetkých moslimov.

„To je moje odporučenie pre vás. Ak sa ho budete držať, dobyjete Rím a budete vlastniť svet, ak to Alah bude chcieť,“ agitoval medzi prívržencami islamu. Bagdádí ich utvrdzoval v tom, že lepší skutok ako džihád počas ramadánu ani nemôžu urobiť.

V Iraku sa dnes k Islamistického štátu pridala ďalšia sunnitská povstalecká skupina, píše BBC. Keďže sunnitská skupina bola v pasci medzi Islamským štátom, ktorý prevzal kontrolu v oblasti a irackou armádou, ktorú ovládajú šiiti, boli jej prívrženci nútení prisahať vernosť Islamskému štátu a vzdať sa zbraní.

„Ukradnuté“ povstanie

Novému kalifovi a kalifátu museli prisahať vernosť aj ďalšie islamistické skupiny, pretože len bojovníci z Islamského štátu majú povolenie nosiť zbrane. Viacerí povstalci v Iraku, ktorí nie sú príslušníkmi Islamského štátu, akékoľvek obvinenia z terorizmu odmietajú.

Tvrdia, že sa pripojili k povstaniu proti americkým silám, ale al-Káidu, ktorej odnožou je aj Islamský štát, vyhnali. Bagdádiho a jeho vstúpencov obviňujú z toho, že im povstanie ukradli.

Viaceré zdroje potvrdili, že islamisti masovo prijímajú mladých mužov za žold v mesačnej výške 500 amerických dolárov (366 eur). Tých pred samotným nasadením do bojov čakajú 2 týždne vojenského výcviku a 2 týždne islamského vzdelania.

Umar Šišání

Medzi bojovníkmi Islamského štátu je aj Čečen Umar Šišání. Ide o jedného z veliteľov islamských bojovníkov. Je považovaný za jedného z najtvrdších vôbec. Má 28 rokov a pochádza z Gruzínska. V minulosti slúžil v gruzínskej armáde. K veliteľskej pozícii sa dostal vďaka svojim úspechov v boji.

http://www.aktuality.sk/clanok/256343/rim-si-podmanime-ako-dalsi-vyhraza-sa-dzihadom-vodca-islamskeho-statu/

Tento obsah bol zaradený v Správy, Zahraničné. Zálohujte si trvalý odkaz.