ISIS ohlasuje „križiacku výpravu“ do Jeruzalema

Kriz vo svetle

ISIS ohlasuje „križiacku výpravu“ do Jeruzalema

Tel Aviv, 1.7.2014 (KAP) 017 161 – Fundamentalistickí islamskí militanti ISISu sa chcú podľa videovej správy prebojovať až do Jeruzalema. Informoval o tom izraelský spravodajský vysielač „i24 News“ v utorok. Anglické video ukazuje militantmi dobyté hraničné posty medzi Irakom a Sýriou. Bojovník ISISu tam vyhlasuje, že skupina prelomí hranice Blízkeho Východu, aby si prebojovala cestu do Jeruzalema.
Sunitská džihádistická skupina ISIS (Islamský štát v Iraku a Sýrii) v nedeľu vyhlásila kalifát v tomto regióne a svojho vodcu Abu Bakr al-Baghdadiho povýšila na kalifa. Jej cieľom je vytvorenie cezhraničného islamského „božieho štátu“.
Veľkou ofenzívou ISIS už dostala pod kontrolu veľké časti severného Iraku a napreduje aj v Sýrii. Podľa správ médií jordánsky kráľ Abdullah II. vyjadril obavu, že skupina by mohla svoj vplyv rozšíriť aj na Jordánsko a požiadal o medzinárodnú pomoc.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ohlásil stavbu ochranného múru pozdĺž izraelsko-jordánskych hraníc v Jordánskej kotline. –zg-

Vatikán: Rada kardinálov sa radí o štruktúre Rímskej kúrie

Vatikán, 30.6.2014 (KAP) 017 162 – Rada kardinálov („C8“), medzitým už najdôležitejšie poradné grémium pápeža Františka, sa v utorok zišla na svoje piate a pravdepodobne rozhodujúce zasadnutie o reforme Rímskej kúrie. Ôsmi kardináli sa radia o ústredných úlohách a štruktúrach vatikánskeho vedenia a správneho aparátu a pápežovi následne predložia svoje návrhy. Témou zasadnutia sú kongregácie a pápežské rady, teda 9 „veľkých“ a 12 „malých ministerstiev“ a je možné, že budú na programe rokovania aj 3 súdne dvory. Majú byť efektívnejšie a transparentnejšie a majú byť ešte intenzívnejšie v službe 3000 diecéz všeobecnej Cirkvi.
Pápež František sa bude pravidelne na poradách zúčastňovať. S počiatkom letnej prestávky 1. júla bude mať zredukované povinnosti: generálne audiencie sa konať, nebudú ani ranné sväté omše s hosťami. To mu poskytne čas a pokoj pre túto konferenciu, ako aj pre následné preskúmanie jej návrhov. František v tomto roku nepôjde na dovolenku a tak môžu byť prvé výsledky už koncom mesiaca. Či sa uverejnia potom, alebo až po jeho návšteve Južnej Kórey v polovici augusta, nie je známe.
Ako by mohla vyzerať podoba budúcej Rímskej kúrie, o tom sa pravdaže špekuluje. Ale keďže František sám hovoril o zjednodušovaní a spájaní dikastérií, ich počet bude zrejme v budúcnosti nižší ako doteraz. Tomu zodpovedá pozorovanie, že mnohé dikastériá sú aj 15 mesiacov po začiatku pontifikátu obsadené iba provizórne, ako napr. Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí. To platí tiež v oblasti pápežských rád, kde sú iba 5 predsedovia oficiálne potvrdení v úrade a 7 nie. Platí to pre rady pre rodinu, pre migrantov, pre výklad zákona, pre masmédiá, pre novú evanjelizáciu, pre zdravotníctvo a „Cor unum”.

Ktoré z nich by mohli byť spojené, či integrované do iných, o tom sú len dohady. Hovorí sa o Pápežskej rade pre laikov, ktorá má prevziať aj kompetencie Rady pre rodinu a možno aj Rady pre pastoráciu v zdravotníctve. Hovorí sa o superdikastériu pre sociálne otázky, do ktorej sa má integrovať „Iustitia et pax“, „Cor unum“ a Rada pre migrantov. Pápežská rada pre napomáhanie novej evanjelizácie, založená iba v r. 2010, by mohla byť takisto pripojená k Pápežskej rade pre laikov, podľa iných verzií ku Kongregácii pre evanjelizáciu národov.
Ešte menej sa dá preveriť domnienka, že Kongregácie pre Boží kult a kauzy svätých by sa mohli spojiť – ako to už raz bolo v historickej Kongregácii pre obrady. To, že niečo je tu v pohybe, sa dá vytušiť z toho, že španielsky kardinál Antonio Canizares Llovera (68), zodpovedný za otázky Božieho kultu, bol v nedávnych týždňoch viackrát u pápeža na audiencii. Kardinál Llovera sa považuje za kandidáta na hlavu Madridského arcibiskupstva.
Podľa niektorých úvah už nemajú byť v budúcnosti vôbec nijaké pápežské rady, ale iba kongregácie, ktoré majú vyššie kompetencie rozhodovania. To by znamenalo, že Pápežská rada pre napomáhanie jednoty kresťanov by mohla byť povýšená na kongregáciu.
Rada kardinálov je poradné, nie rozhodovacie grémium, zdôrazňuje Vatikán. O reforme kúrie rozhoduje v konečnom dôsledku pápež. A ten sa radí pred definitívnymi nariadeniami s odborníkmi z rôznych oblastí, aj s právnikmi. František sám cez víkend v interview pre noviny zdôraznil, že v Cirkvi nerozhoduje sám, ale v podstatných veciach nasleduje podnety z generálnych kongregácií pred konkláve a realizuje ich.
Nápadné bolo, že po doterajších štyroch zasadnutiach ôsmych kardinálov čoskoro nasledovali rozhodnutia pápeža: Založilo sa vyšetrovacie a preverovacie grémium pre vatikánsky finančný sektor. Nastali novinky v oblasti Synody biskupov. Pôsobia už nové grémia – Hospodárska rada a Hospodársky sekretariát – pod vedením austrálskeho kardinála Georga Pella a nemeckého kardinála Reinharda Marxa. To dáva očakávať ďalšie rozhodnutia ešte pred koncom letnej prestávky. –zg-

Ukrižovaní v Sýrii – európski biskupi rozhorčení

Br​​usel, 1.7.2014 (kath.net) 017 160 – Rada európskych biskupských konferencií (CCEE) ostro odsúdila ukrižovanie ľudí v Sýrii islamistickou teroristickou skupinou ISIS, ako informovalo „Rádio Vatikán“. CCEE vo vyhlásení vyjadrila „veľké rozhorčenie“ nad týmito prípadmi, „ktoré používajú náboženstvo na ospravedlnenie rýchleho procesu“. Také akty smerujú „proti každému pokusu nastoliť pokoj v zemi, ktorá je už roky trýznená bratovražedným bojom,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Podľa správ médií extrémisti ISISu v blízkosti severného sýrskeho mesta Aleppo v súvislosti s vyhlásením islamského kalifátu usmrtili a ukrižovali ôsmych mužov. Deviaty muž v Al-Babe pri tureckých hraniciach visel osem hodín na kríži, ale trest prežil, ako uvádzajú organizácie pre ľudské práva. –zg-

Protirímska skupina ‘Wir sind Kirche’ pred rozkolom?

„Ak je toto dielo od ľudí, rozpadne sa … (Sk 5,38)

Innsbruck, 30.6.2014 (kath.net) 017 157 – Sporná protirímska rakúska organizácia „Wir sind Kirche“ (My sme cirkev) stojí prinajmenšom v Rakúsku pred rozkolom. Informoval o tom denník „Die Presse“. Od exkomunikácie predsedníčky skupiny Marty Heizerovej, je v skupine riadny rozruch a zmätok. Ku slovu sa prihlásil Thomas Plankensteiner, zakladateľ tejto skupiny, a konštatoval „veľkú potrebu vysvetľovať veci“. „Doteraz nezodpovedalo kultúre našej platformy, že sa porušovaním pravidiel podkopávali podnety na reformu Cirkvi. Nemyslím si, že provokáciami možno dosiahnuť dialóg.“
Plankensteiner žiada celkové hlasovanie o smerovaní a stratégií. „Ak už žiadame spolurozhodovanie, musíme to aj sami žiť,“ vyjadril sa pre „Viedenský denník“.

Nemyslel si, že hnutie tak rýchlo pôjde dolu vodou …
Už predtým totiž Hans Hurka kritizoval Heizerovú: „Do akej miery dokáže predsedníčka, ktorá je exkomunikovaná, v cirkvi presvedčiť iných o potrebe reforiem? Do akej miery ju budú biskupi akceptovať ako partnerku v rozhovore? Je to škoda, pretože som sa usiloval etablovať Wir sind Kirche ako seriózne, uznávané hnutie. Že to tak rýchlo pôjde dolu vodou …“ –zg-

 

Kardinál Tagle: ‚Dobré ráno’ pri svätej omši zbytočné

Pozdrav „Pán s vami“ je úplne dostačujúci.

Manila, 30.6.2014 (kath.net/jg) 017 158 – Pozdravy ako „Dobré ráno“ nemajú pri svätej omši miesto. Povedal to kardinál Luis Antonio Tagle, arcibiskup filipínskej Manily, v homílii na Božie Telo.
„Pozdravné formuly tohto druhu sú zbytočné, dokonca aj keď vychádzajú z dobrého úmyslu.“
Informovalo o tom internetové vydanie CBCP, spravodajská služba Biskupskej konferencii Filipín.
„Nevidím nijakú potrebu pozdravu ‚Dobré ráno’ ani podobných pozdravných formúl, keď nám celkom stačí reálna prítomnosť Boha v najsvätejšej Eucharistii. V misáli obsiahnutý pozdrav Pán s vami je úplne dostačujúci,“ povedal kardinál.
Kňazov svojej diecézy kardinál vyzval, aby dodržiavali liturgické predpisy. „Každý môže povedať Dobré ráno, ale pozdravnú formulu Pán s vami počúvame iba pri svätej omši a preto má zvláštny význam.“ –zg-

Tento obsah bol zaradený v Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.