Zlom v zákaze nedeľného predaja? Vieme, k akej dohode sa schyľuje v zákulisí

Zvolenska Europa zmenila vizual a vysmieva sa dalej
BRATISLAVA – Hoci o osude zákazu nedeľného predaja, ktorý v parlamente presadzujú poslanci KDH, malo byť jasné už v piatok, všetko sa rozhodne zrejme až na septembrovom rokovaní parlamentu.

Zatiaľ sa však v zákulisí rodí zákulisná dohoda medzi kresťanskými demokratmi a Smerom-SD, ku ktorej by sa mohli pridať aj zákonodarcovia z iných poslaneckých klubov. Jej výsledkom by bolo obmedzenie predaja počas všetkých štátnych sviatkov na jednej strane a ponechanie možnosti nedeľných nákupov na strane druhej.

Pre Aktuálne.sk to potvrdila exministerka práce Viera Tomanová. Práve počas jej šéfovania v tomto rezorte sa pritom uzákonilo voľno počas veľkonočných a vianočných sviatkov.

„Súdržnosť rodiny je na prvom mieste a treba si uvedomiť, že predovšetkým ženy, ktoré v týchto obchodoch pracujú, majú aj problém dopraviť sa počas nedieľ a sviatkov do práce. Navyše musia často nechávať deti doma bez dozoru,“ upozorňuje bývalá šéfka rezortu práce.

S čím majú problém? Zákaz nedeľného predaja rozdeľuje aj Smer
Zároveň Tomanová netají, že osobne by podporila aj spomínaný zákaz nedeľného predaja. Na ten však chýba dostatočná podpora aj jej straníckych kolegov.

„Stopercentne je viac poslancov, ktorí by podporili verziu so štátnymi sviatkami. Osobne ale nemám problém, aby všetci zamestnanci v maloobchode mali v nedeľu voľno,“ dodala pre Aktuálne.sk.

Kompromisnému návrhu sa nebránia ani predkladatelia z KDH, poslanci Július Brocka a Alojz Přidal. Ako totiž povedal Brocka pre Aktuálne.sk, v parlamentnej rozprave spozorovali, že niektorí poslanci vládnych ľavičiarov, majú výhrady iba k časti ich návrhu.

„Preto sme prišli k názoru, že bude najlepšie, keď vytvoríme priestor na získanie ďalších nevyhnutných spojencov pre prijatie tohto návrhu,“ vyhlásil podpredseda kresťanských demokratov.

Vodu kážu, víno pijú? Pozrite sa, ktorí poslanci okupujú obchody aj v nedeľu
Přidal síce hovorí, že najlepším riešením je podľa neho zatvorenie obchodov v nedeľu aj počas štátnych sviatkov, je však pripravený na rokovanie s ostatnými zástupcami politických partají. „Každý posun, ktorý odbremení pracujúce ženy, je dobrý,“ poznamenal pre Aktuálne.sk.

Aj preto Přidal avizuje, že ak by aj prešiel zákaz predaja počas štátnych sviatkov, poslanci KDH po čase opäť prídu aj s pôvodným návrhom týkajúcim sa nedeľného predaja. „Sme presvedčení, že je to tak správne,“ dodal.

S kompromisným návrhom pritom plánuje prísť aj líder OĽaNO Igor Matovič. Ten by zatvoril obchody len počas nedeľného predpoludnia.

“Každá rodina by tak mohla byť spolu k nedeľnému obedu, veriaci môžu ísť do kostola a tí, ktorí chcú nakupovať, môžu si ísť nakúpiť poobede ,” povedal Matovič pre Aktuálne.sk.

http://aktualne.atlas.sk/zlom-v-zakaze-nedelneho-predaja-vieme-k-akej-dohode-sa-schyluje-v-zakulisi/slovensko/politika/

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Správy, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.