Napriek tomu, že na otvorené nákupné centrá a supermakety sedem dní v týždni sme si zvykli, väčšina Slovákov si v nedeľu nájde skôr iný program

Su dve cesty do biedy
Slováci si už na otvorené obchody v nedeľu zvykli. Ako veľmi by im chýbali?
21.7.2014
BRATISLAVA – Šesť dní stačí, aby si človek zarobil a jeden deň oddychu v týždni si zaslúži každý. A tak sa kresťanskí demokrati (KDH) rozhodli, že dosiahnu lepšie zosúladenie pracovného a rodinného života. Počas nedieľ a štátnych sviatkov by sme viac asi nenakúpili. O osude zákazu nedeľného predaja sa rozhodne zrejme až na septembrovom rokovaní parlamentu. Ako si zvykli ale na otvorené obchody v nedeľu Slováci?

Sobotňajšie rodinné nákupy a dopĺňanie zásob po výplate sú už tradíciou. Napriek tomu, že na otvorené nákupné centrá a supermakety sedem dní v týždni sme si zvykli, väčšina Slovákov si v nedeľu nájde skôr iný program.

Zakázať alebo nezakázať obchody
Podľa aktuálnych štatistík klienti UniCredit Bank najčastejšie míňajú kartou ku koncu týždňa pred príchodom víkendu, predovšetkým však v piatok.

Podľa hovorkyne Poštovej banky Lenky Lendackej sú zas platby kartou a výber hotovosti z bankomatu v nedeľu zriedkavejšie a je to takmer o 50 percent menej, ako je týždenný priemer.

Zuzana Eliášová z ČSOB dokonca potvrdzuje, že objemy v eurách z transakcií za nákupy a výbery im klesajú v nedeľu až na zhruba 20 percent z priemeru pracovného týždňa.

Tento trend sa ale mení v závislosti od ročného obdobia. Pred sviatkami a počas nich zvyknú objemy niekoľkonásobne prevyšovať priemer platieb počas týždňa. Najviac sa na nedeľné nákupy spoliehame počas decembra, potvrdzuje hovrokyňa Sberbank Ľubomíra Chmelová.

Podľa ich analýzy je rozdiel v nakupovaní badateľný aj v rámci regiónov. V nedeľu totiž nakupujú potraviny najčastejšie Bratislavčania – až 37 percent a Košičania – 36 percent. V týchto mestách je ale zároveň najviac nákupných centier.

Naopak najmenší podiel nedeľných nakupujúcich žije v Nitrianskom a Trnavskom kraji (31 percent), vyratúva Chmelová.

Pritom dodáva ešte jeden zaujímavý údaj. Suma za jednu platbu kartou v potravinách je podľa nej približne rovnaká každý deň v týždni. Priemerná platba od pondelka do piatka je 21 eur a v nedeľu 22 eur.

http://aktualne.atlas.sk/slovaci-si-uz-na-otvorene-obchody-v-nedelu-zvykli-ako-velmi-by-im-chybali/ekonomika/slovensko-a-ekonomika/

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Správy, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.