Satanistické kapely majú svoj festival už aj na Slovensku 13. – 16.8. 2014 v Novej Bani ! Občania sú proti a spísali petíciu. Primátor tvrdí, že bude

Metalový festival rozhádal mesto: Signatári petície kričia nie, primátor tvrdí, že sa konať bude! Na rasistickom podujatí hrubo urážajú Boha, Ježiša Krista, vyzývajú k zabíjaniu kresťanov, pápeža, kňazov a násiliu na židoch

metlaci
Nemalý rozruch spôsobil v meste plánovaný metalový hudobný festival. Na petícii proti nemu stoja už stovky podpisov, o jeho zrušenie sa snaží aj cirkev. Piesne podľa nich nabádajú k násiliu a urážajú cirkev. Prípad skončil až na Okresnej prokuratúre.

V auguste by sa mal v areáli jazera Tajch v Novej Bani konať už piaty krát najväčší metalový festival na Slovensku s názvom Gothoom. Ten však spustil vlnu kritiky občanov aj cirkvi. Tieto iniciatívy bojujú za to, aby sa festival nekonal.
Je za tým politika?

Organizátor podujatia Peter Beťko tvrdí, že celú situáciu okolo festivalu ovplyvnili komunálne voľby. ,,Ľudia, ktorým na tom záleží, spravili z toho hystériu, dali to do politickej roviny a miešajú tam také veci, ktoré by tam ani nemali byť. Politiku, kresťanstvo, útoky na Cirkev,“ podotkol na margo odporcov festivalu.
Útoky na kresťanov a židov

Odporcovia festivalu ale formulujú svoje dôvody inak. Údajne im prekáža nadmerný hluk a údajná propagácia násilia na festivale. ,,Niektoré kapely v textoch obzvlášť nabádajú k neznášanlivosti a k páchaniu násilia na základe náboženskej príslušnosti. To sa týka najmä kresťanov a židov,“ podotkol Palaj s tým, že Nová Baňa je mesto s početnou kresťanskou komunitou a tieto kapely svojimi textami útočia na obyvateľov.
Druhá strana mince

Organizátori obvinenia odmietajú. Hlučnosť chcú obmedziť presunutím miesta festivalu na opačnú stranu jazera a skrátením nočných koncertov. Propagandistické obvinenia Beťko zásadne odmieta. ,,Písal som zástupcom skupín, že takéto pesničky sa tam nachádzajú a odpísali mi, že ide o piesne z rokov 1992 až 1995 a už sa v playliste hudobnej skupiny nenachádzajú,“ podotkol. Podľa Beťka má festival naopak dobrý vplyv a pomáha zviditeľňovať mes­to.
Rady odporcov sa rozširujú, vec má v rukách prokuratúra

Na podporu svojich požiadaviek spísali odporcovia hneď po ohlásení konania festivalu aj petíciu. Počas týždňa ju podpísalo viac ako 650 občanov mesta a bola doručená primátorovi Novej Bane Jánovi Havranovi. Svoje nevôľu s pripravovaným festivalom vyjadrili aj zástupcovia organizácii pracujúcich s mládežou, zástupcovia cirkvi a občanov sa podľa Palaja zastali aj viacerí poslanci mestského zastupiteľstva.

Protestujúca skupina si dala spraviť aj právnu analýzu. ,,Tá zreteľne hovorí, že mesto je oprávnené v takomto prípade zakázať konanie festivalu a, s ohľadom na verejný záujem, dokonca mestu zo zákona vyplýva povinnosť festival zakázať. Nakoľko pán primátor napriek všetkému doteraz nekonal a domnievame sa, že sa vecou dôsledne nezaoberal, podali sme podnet na okresnú prokuratúru, aby preverila postup mesta,“ vysvetľuje Palaj.

,,Okresná prokuratúra si vyžiadala potrebný spisový materiál, po preskúmaní ktorého rozhodne o podnete,“ potvrdzuje Palajove slová hovorca Krajskej prokuratúry Banská Bystrica Ivan Vozár.
Primátor trvá na svojom

Primátor Havran v tejto súvislosti uviedol, že festival Gothoom Fest aj po piatykrát v Novej Bani bude. ,,Mesto Nová Baňa v spolupráci s organizátormi, usporiadateľskou službou a zložkami polície sa aj tento rok postará o to, aby sa festival uskutočnil v súlade so zákonmi Slovenskej republiky a Ústavou SR, tak ako to bolo aj po minulé roky,“ dodal.

Barbara Dallosová

Pokoj a Dobro!

Mozno sta uz v spravach postrehli, ze stale castejsie spominaju Novu Banu.
Je to kvoli plánovanému festivalu Gothoom, ktory ma byt na Novej Bani – dokonca presne v case duchovnej obnovy pre farnost (13.-15.8) a vecnych slubov nasej sestry Kristiny, ktore tu maju byt 16.8.

Chceme vas poprosit o modlitbovu podporu a ak chcete a mozete, tak aj o podpis pod peticiu. V nej je viac informacii o festivale – ale rovno vam poviem, nie je to vobec pekne a povzbudive citanie.
http://www.peticie.com/gothoom_2014_otvoreny_list_ministrovi_kultury_prezidentovi_pz

Vdaka za modlitby i podporu, vdaka ktorym sa aj v Novej Bani, slobodnom kralovskom meste, siri Bozie kralovstvo a nie kralovstvo temnoty.

S.Frantiska

Petíciu proti rasistickému festivalu Gothoom Open Air Fest 2014 v Novej Bani kde hrubo urážajú nášho Boha, Ježiša Krista, vyzývajú k zabíjaniu kresťanov, pápeža, kňazov a násiliu na židoch

http://ziar.dnes24.sk/metalovy-festival-rozhadal-mesto-obcania-a-cirkev-kricia-nie-primator-tvrdi-ze-sa-konat-bude-180202

 

List-ministrovi-kultury-a-prezidentovi-policajneho-zboru-v3-final

G-fes_let_v4 final

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Správy, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.