Kde sa v Nemecku prenasledujú kresťania + Čoskoro nijakí kresťania už ani v Bagdade?

Islamisti az po Slovensko

Mníchov, 29.7.2014 (kath.net/pm) 017 240 – Sú v Nemecku kresťania ohrozovaní a prenasledovaní iba preto, že sú kresťanmi? Na úteku pred islamistickými teroristickými militantmi v Sýrii a teraz aj v Iraku zachraňuje sa stále viac zúfalých východných kresťanov do Nemecka – aby tu boli ako žiadatelia o azyl občas islamistami týraní a ohrozovaní! Ukazujú to spoločné rešerše novín „report München“ a týždenníka „Die Zeit“.

Je tu napríklad prípad katolíckeho Kurda zo Sýrie, ktorý ušiel do Bavorska a mylne sa nazdával, že život v pekle sa skončil. No bolo to inak, pretože v juhonemeckom utečeneckom domove býva mnoho radikálnych islamistov z Čečenska.

„Začalo sa to s deťmi“, rozpráva tento katolík. „Deti Čečenov nadávali našim deťom ‘kuffar’ – neveriaci: Nasledovali bitky, hrozby, stresové situácie pre deti. Iný kresťanský Kurd z našej ubytovne hovorí: „Prišli sme do Nemecka, aby sme takýchto ľudí už nemuseli vidieť. Teraz bývame spolu s nimi.“

Táto bavorská ubytovňa rozhodne nie je jediným prípadom. Páter Gaby Geagea z Frankfurtu, duchovný maronitskej cirkvi, ktorej príslušníci pochádzajú najmä zo Sýrie a Libanonu, hovorí, že v utečeneckých zariadeniach existuje zreteľné nepriateľstvo voči kresťanom“. A dobrovoľný pracovník s utečencami, ktorý chce zostať v anonymite, aby neohrozil svojich klientov, hovorí: „Najhoršie dopadnú bývalí moslimovia, ktorí konvertovali na kresťanstvo. Tých pravidelne zmlátia.“

Simon Jacob, predseda Ústrednej rady východných kresťanov v Nemecku, prejavuje zhrozenie nad týmito príbehmi: „Bolo to pre mňa mimoriadne hrozné, pretože som si nikdy nemyslel, že v slobodnej krajine ako Nemecko, musíme mať strach.“ Žiadal, aby utečenci boli oddelení podľa náboženstiev. Aj politik CSU a podpredseda nemeckého parlamentu Johannes Singhammer sa vyslovil za spoločné ubytovanie kresťanov:

„Myslím si, že by sa malo aj jasne povedať: Nechceme tu tento druh mobbingu. Kto sem príde a nárokuje si utečenecké a azylové právo, nesmie niečo také robiť.“ –zg-

 

Irak: Čoskoro nijakí kresťania už ani v Bagdade?

Mosul/Göttingen/Sinsheim, 29.7.2014 (kath.net/idea) 017 241 – Situácia z Mosulu vyhnaných kresťanov je dramatická. Upozorňujú na to nemecké nadácie. Až do 25 000 kresťanov ušlo z druhého najväčšieho mesta Iraku po tom, čo im teroristi IS („Islamský štát“) dali na výber – prestúpiť na islam, alebo platiť vysokú daň za ochranu. Ak by oboje odmietli, zabili by ich. Región okolo Mosulu bol 1800 rokov centrom kresťanstva v Iraku. V meste žilo v r. 2003 až 200 000 kresťanov a boli tak najväčším kresťanským spoločenstvom v krajine. Podľa „Spoločnosti pre ohrozené národy“ však už aj poslední kresťania mesto opustili, lebo si neboli istí životom. Podľa referenta pre Blízky Východ Kamala Sida (Göttingen) väčšina ušla do irackého Kurdistanu. Tam sú v bezpečí a starajú sa o nich cirkvi a regionálna vláda Kurdistanu. Avšak potrebujú väčšie finančné prostriedky. Tu by sa malo prejaviť ako veľkodušné aj Nemecko, žiada Sido. Súčasne žiadal viac medzinárodného tlaku na Saudskú Arábiu, Katar a najmä na tureckého premiéra Erdogana. Tieto krajiny sú v podozrení, že podporujú aktivity teroristickej  skupiny IS. „Ak sa to neskončí, treba sa obávať, že aj malé kresťanské spoločenstvá v Bagdade budú čoskoro vyhladené,“ hovorí Sido.

Skupina IS vyhlásila na severe Iraku kalifát – „Boží štát“ – a presadzuje tam extrémistický výklad náboženského zákona šaría. –zg-

V USA chcú rezolúciu na ochranu kresťanov a iných menšín v Iraku

Washington 1. augusta (TK KBS) V americkom Kongrese podali zástupcovia oboch politických strán spoločný návrh rezolúcie na ochranu prenasledovaných kresťanov a ďalších menšín v Iraku. Dôvodom je násilné preberanie kontroly islamistických militantov nad časťami krajiny.

“Mosul bol 1600 rokov centrom kresťanského života,” povedal kongresman Jeff Fortenberry (R-Neb), vo svojom príhovore pred americkým Kongresom 30. júla. “Dnes v meste nezostali nijakí kresťania. Sme svedkami pokračujúceho zločinu proti ľudskosti, zdôraznil kongresman pri predkladaní rezolúcie.

Fortenberry, spolu s Annou Eshoovou (D-Calif), Chrisom Van Hollenom (D-Md.) a Frankom Wolfom (R-Va.) predložili návrh rezolúcie, ktorá by mala pomôcť chrániť kresťanov a iné náboženské menšiny trpiace náboženským, ale aj etnickým prenasledovaním v irackej provincii Ninive, ktorú v súčasnosti kontroluje ISIS. Rezolúcia vyzýva na akciu, ktorá by pomohla zaručiť bezpečnosť a základné ľudské potreby ako vodu a prístrešie pre civilné obyvateľstvo.

Domy kresťanov, ktorí utiekli z Mosulu, boli označené arabským písmenom “nun”, na vyjadrenie slova “nusrani” – teda nazaretskí, kresťania. Domy skonfiškovali pre potreby ISIS-u. Ten sa však neobmedzil len na útoky proti kresťanom: všetky ne-sunnitské spoločenstvá v Mosule sa stali cieľmi útokov. Domy šíitov označili písmenom “ra” ako “rejecter” – “odmietavec”.

Rezolúciu spolu podalo 50 členov kongresu, tak spomedzi republikánov, ako aj demokratov.

Jej cieľom je vytvoriť mechanizmy na zabránenie toho, aby sa humanitárna pomoc nedostala k jej skutočným adresátom a urobiť tiež prípravy na presídlenie a poskytnutie ekonomickej pomoci obetiam prenasledovania. Ak bude rezolúcia schválená, vyzve Kongres, amerického prezidenta a štátneho sekretára, ako aj Bezpečnostnú radu OSN na “zváženie urgentného medzinárodného humanitárneho zásahu pre urýchlenie pomoci spoločenstvám, ktoré čelia zúrivým etnickým a náboženským čistkám,” vysvetlil Fortenberry.

“Svet sa nemôže len pozerať na to, ako sa táto utečenecká kríza zo dňa na deň zhoršuje. Musíme konať na ochranu princípov základných ľudských práv a náboženských slobôd, ktoré podporujú naše medzinárodné snaženia,” dodal predkladateľ návrhu.

http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20140801010

Tento obsah bol zaradený v Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.