Rozprava poslancov NRSR o zákone na ochranu nedele bola aj o „Výhrade svedomia“ čo média nespomenuli

36. schôdza NR SR – 10.deň – B. popoludní
Martvoň, Anton, 2014.07.09 18:07 – 18:09

Ďakujem pekne. Pán poslanec Přidal mňa osobne táto vaša iniciatíva zo strany KDH sa pozdáva. Chcem ale na začiatok uviesť, že väčšinou ľudia pracujú tie nedele kvôli tomu, aby cez tie príplatky v nedeľu mali trošku vyšší príjem. No a pokiaľ by sa zvýšila minimálna mzda na 400 eur mesačne tak, ako to plánuje strana SMER, tak ja si to osobne viem predstaviť. Samozrejme ale iba v oblasti obchodu a predaja, lebo nemôžme to dať plošne, že by povedzme bol plošný zákaz, lebo aj farári v kostoloch robia v nedeľu alebo teda zdravotníci sa starajú o zdravotne teda postihnutých alebo zdravotných problematických ľudí, čo ležia v nemocnici aj v nedeľu. Ale samozrejme pri tomto vašom návrhu v podstate treba tam reflektovať na takú vec, že podobne ako je to v Rakúsku alebo Poľsku, že výnimky by tam mali existovať, ako sú čerpacie stanice, letiská, samozrejme vlakové a autobusové stanice, aby teda ľudia mali možnosť si kúpiť lístok, aby mohli teda nejakým spôsobom cestovať, čiže to by trebalo dopracovať. Ale ja osobne mne sa táto myšlienka pozdáva, samozrejme ja pevne dúfam, že aj tá minimálna mzda sa u nás zvýši na tých 400 euro a možnože tu by bol priestor, že v oblasti toho cestovného ruchu pri nejakom predaji by mohli práve cez ten víkend alebo cez tú nedeľu robiť na základe teda brigádnickej práce mladí ľudia, ktorí by si takto privyrobili a takto by sa im pomohlo. Čiže sa osobne, mne sa to pozdáva a aj tento váš návrh podporím.

36. schôdza NR SR – 10.deň – B. popoludní
Poliačik, Martin, 2014.07.09 18:09 – 18:11

Musím povedať, že to bol mimoriadne akože hustý ideologický guláš, čo sme práve si tu vypočuli, lebo prechádzať, prechádzať zo vyslovene tradičnej konzervatívnej rétoriky citujúc starý zákon po odborové zväzy a priam socialistickú internacionálu, tak to chce akože také taký taký veľmi takú širokú ideologickú … lebo prechádzať vyslovene z tradičnej konzervatívnej rétoriky citujúc starý zákon po odborové zväzy a priam socialistickú internacionálu tak to chce akože také, taký veľmi takú širokú ideologickú roznožku čo KDH zvláda a jeho zbližovanie sa so SMERom je toho, je toho dôkazom ale jednoznačne to vyznieva účelovo lebo keď už ideme teda citovať starý zákon tak potom by sme asi mali hovoriť o sobote . Ortodoxní židia určite nebudú mať nič z tohto zákona, pretože oni majú v sobotu ako ten deň, ktorý patrí bohu, predpokladám, že nebudeme teda pre nich robiť v tomto zákone výnimku a teda zjavená pravda jednej skupiny obyvateľstva bude stáť nad zjavenou pravdou inej aj keď jedna vychádza z druhej to jeden prvý a základný problém. Druhá vec je oveľa poctivejšie pán kolega Přidal by bolo keby ste vykráčali z tejto sály a išli medzi tých kresťanov, ktorých je tam väčšina a tak obrovské množstvo na Slovensku a povedali im, kresťania v nedeľu nenakupujte. A nedeľný predaj tým pádom zanikne. Keď 80 alebo 90 % obyvateľov Slovenska prestane v nedeľu nakupovať tak v nedeľu budú obchody zatvorené. lebo sa nikomu nebude oplácať tam niečo predávať a nechápem ale prečo sa tu idete starať do života všetkým. Prečo? Spravte to tak, aby zjavená pravda, ktorú tu idete obhajovať bola prenesená do reality cez kresťanov. A všetko ostatné sa….

36. schôdza NR SR – 10.deň – B. popoludní
Hudacký, Ján, 2014.07.09 18:11 – 18:13

Ďakujem pekne pani podpredsedníčka. Pán kolega ja ti chcem samozrejme poďakovať za taký komplexný exkurz do celej tej problematiky, ktorá je spájaná z prácou v nedeľu respektíve aby som nehovoril priamo o práci v nedeľu, aby som hovoril skôr o odpočinku ľudí, o oddychu ľudí a v podstate o tom, aby rodiny mohli byť spolu pretože toto je aktuálny problém nielen Slovenska ale povedal by som až globálny, potom máme tu problémy s deťmi, máme tu problémy samozrejme so starými rodičmi, pretože sa navzájom tie generácie sebe nevenujú a samotná rodina samozrejme potom sa rozchádza a tie väzby sa potom strácajú. V každom prípade okrem teda tých náboženských aspektov tých tradičných, ktoré súvisia s týmto problémom oddychu a nedele, chcem dať do pozornosti ten skôr, ten aspekt, to je o takej ľudskej prirodzenosti, že človek si potrebuje jednoducho oddychnúť, že potrebuje byť v tejto rodine a je to súčasť aj európskej kultúry žiaľ v podstate ten liberalizmu a relativizmus ovplyvňuje aj tieto veci ktoré s ktorým sú spájané v podstate aj deň oddychu a ak by som sa mal dostať ešte k žene, matke už nehovoriac o tom, že väčšina tých zamestnankýň ktoré pracujú v týchto supermarketoch sú ženy, že vlastne chýbajú, chýbajú deťom, chýbajú celej rodine a toto je ten veľmi zložitý aspekt a je preto treba zobrať aj do úvahy, aj tie iniciatívy ktoré sú tu aj 70 tisíc popisov pod, pod túto podporu voľnej nedele, takže je treba aby sme všetky tieto veci chápali a ja ti ďakujem za…

36. schôdza NR SR – 10.deň – B. popoludní
Muránsky, Peter, 2014.07.09 18:13 – 18:15

Ďakujem pekne. ja tak isto chcem podporiť kolegov, samozrejme, že otázka o voľnej nedeli je konzistentná v politike KDH dlhodobo. A kolega poňal to tak tradične z toho ponímania nedele ako kresťanského sviatku alebo dňa pokoja, ja si myslím, že treba to rozšíriť trošku ďalej, pretože toto je už otázka naozaj tej prirodzenosti ako tu hovoril kolega Hudacký, prirodzeného voľna, ktorý potrebuje každý človek a bez ohľadu na to, či je veriaci a chodí do kostola alebo neveriaci a nechodí do kostola, je to proste z hľadiska takej určitej psychohygieny, voľna, potreby fyzického oddychu, deň kedy je potrebné oddychovať a to že tí ľudia chodia na tie nákupy to je výsledkom pozrite sa veľmi rozšíreného teraz komerčného otvárania a spôsobu života kedy vidíte rodiny po rôznych obchodných domoch ako tam trávia spolu s deťmi svoj čas a možná ani nenakupujú toľko, niečo nakupujú, miesto toho aby išli niekde s nimi do prírody a tí zase naopak čo pracujú a dokonca musia ísť pracovať alebo chcú ísť pracovať za tie, za tie príplatky tak to je už taký výrok som videl nášho predsedu Figeľa, že a s tým sa stotožňujem, že práca naozaj v nedeľu je znakom chudoby nie blahobytu, to znamená, že tí ľudia jednoducho chcú ísť pracovať v nedeľu aby mali ten príplatok. A to je podľa mňa, to je podľa mňa smutné a ten naozaj jeden voľný deň si každý deň v týždni zaslúži.

36. schôdza NR SR – 10.deň – B. popoludní
Zajac, Pavol, 2014.07.09 18:15 – 18:17

Ďakujem vám pekne vážený pán kolega za vaše vystúpenie, naozaj ma prekvapilo, keď ste čítali ako poslanci SMERu, vtedajší opozičný poslanci dneska premiér, predseda parlamentu a ďalší ako pred pár rokmi hlasovali za voľnú nedeľu, ale ja by som tomu chcel pripojiť názor ak osobnosti svetovej osobnosti, ktorú uznávajú kresťania ale aj nekresťania, je to pápež František, ktorý sa minulý týždeň vyjadril na túto tému v Taliansku, ja vám prečítam: pápež František dnes vyjadril ľútosť nad tým, že ľudia prestali dodržiavať tradičný kresťanský zvyk nepracovať v nedeľu. Pápež povedal, že chudobní ľudia potrebujú prácu aby si uchovali dôstojnosť ale naznačil, že otváranie obchodov a ďalších podnikov v nedeľu ako spôsob na vytvorenie pracovných miezd nie je pre spoločnosť prospešné. František ďalej uviedol, že prvoradá by nemala byť ekonomická stránka ale ľudská. Pokračoval, že dôraz by sa mal klásť na rodiny a priateľstvá, nie na obchodné vzťahy. Pápež dodal možno je čas pýtať sa samých seba, či pracovanie v nedeľu je skutočná sloboda. Dámy a páni, vy ste alebo vážený pán predrečník, vy ste hovorili o tom, že poslanci SMERu ak dodržia kondincentný postoj tak tento zákon musí prejsť, ja pevne verím, že takáto osobnosť ako je pápež František, ktorý to tak isto podporuje, som presvedčený o tom, vážený predkladatelia, že toto musí prejsť v tejto snemovni. A som o tom presvedčený.

36. schôdza NR SR – 10.deň – B. popoludní
Kolesík, Andrej, 2014.07.09 18:17 – 18:18

Ďakujem pani predsedajúca. Pán kolega Přidal, ja vás poznám dlhé roky, vážim si vás ako odborníka, rešpektujem váš názor aj názor pána spolu predkladateľa tejto novely, ale nesúhlasím s ním. Ja si myslím, že človek má právo výberu a to právo výberu má nejak neobmedzuje ísť v nedeľu do kostola, ísť v nedeľu s rodinou na výlet a vracajúc sa z toho výletu si ísť nakúpiť. A neviem v čom by som mal byť horším kresťanom ako vy. Vôbec nenachádzam tam nejaký spor. A to čo ste tu rozprávali vám aj keby som nemal reagovať na pána predsedu výboru Hudackého ale budem sa obracať k vám pán poslanec Přidal veď práve, že koho si myslíte páni, že tí prepustia tí zamestnávatelia. Keď 80 % tam pracuje žien no ženy. Ja mám k dispozícií čísla, ktoré hovoria, že ak by bola prijatá vami navrhovaná právna úprava o prácu príde 3500 ľudí. Najmä žien. Ja verím, že toto nie je cieľom vášho návrhu zákona, ale rešpektujem a myslím si, že Národná rada by mala byť práve pôdou na diskusiu rôznych názorov na rôzne veci. Ja s vašim návrhom nesúhlasím a nemyslím si, že vyrieši to, o čom ste tu pán poslanec pri všetkej úcte k vám tak plamenne hovorili. Len aby sme sa v tom trnavskom Tescu niekedy v nedeľu nestretli.

36. schôdza NR SR – 10.deň – B. popoludní
Brocka, Július, 2014.07.09 18:18 – 18:20

Pán poslanec Přidal tiež by som chcel sa pridať k tým, ktorý ocenili vaše vystúpenie lebo teraz si uvedomujem, že mali sme si to vymeniť. Vy ste mali uviesť tento návrh lebo ja som to vybavil za desať minút ani nie a naozaj mnohé veci, ktoré považujem za podstatné pri tomto návrhu ste povedali až vy vo vašom vystúpení. Neviem teraz práve potom, ako moji predrečníci a zhodou okolnosti zo SMERu hovorili teda že jeden nepodporí. Nie som si istý že či poslanci SMERu, ktorý hlasovali za obdobný návrh pred dvomi tromi rokmi, že či teraz ten návrh podporia a teraz moja otázka je na vás pán Přidal keď ten návrh nepodporia poslanci SMERu tiež to bude znamenať približovanie sa KDH ku SMERu. Samozrejme aj iné veci ešte ma napadli a by som chcel vlastne počas vášho vystúpenia povedať, alebo teda po vašom vystúpení, že som si všimol , že poslanci Národnej rady aspoň tá časť, ktorá vás pozorne počúvala tak je to mimoriadny výkon, lebo to vystúpenie bolo dlhé skoro 40 minút a takto na záver dňa po celom dni už môžu byť páni poslanci aj značne unavený, takže oceňujem nielen vaše vystúpenie ale ja tých poslancov, ktorý vás pozorne počúvali. No a na záver ešte jedna poznámka ten charakter nedele to je tak stará záležitosť v Európskej únii, to je z roku 321. To cisár Konštantín Veľký zakázal nedeľnú prácu v IV. storočí a výnimku mali len poľnohospodári a židia asi, ja to tak podrobne nepoznám. Ale toto som si naštudoval..

36. schôdza NR SR – 10.deň – B. popoludní
Přidal, Alojz, 2014.07.09 18:21 – 18:23

Ďakujme všetkým ktorí sú na jednej vlne ako ja. A ja by som chcel povedať pánovi kolegovi Martvoňovi že jednoducho my nerušíme prílohu 1a Zákonníka práce ako to ostáva. Hovorili ste že tam robia preto, aby mali vyšší príjem viete koľko im dajú za tých dvanásť hodín, čo tam tie ženy sú zotročované doslova. Šeď, sedem euro, šesť, sedem euro, to majú na dve na tri kávy. majú problém a tam dostať do práce ako, pretože spoje nejdú, majú strach o to, čo robia ich deti, kto ich varuje, jednoducho tá nedeľa je pre rodinu a veľmi dôležitá. Pán kolega Poliačik vy ste tu hovorili o Biblii, že dávam dokopy Bibliu, Starý zákon, Nový zákon, odborové zväzy, socialistickú internacionálu, jednoducho pán kolega Poliačik to zdravý rozum a ľudská prirodzenosť potrebuje raz do týždňa a v Európe je to nedeľa, v Európe je to nedeľa, je to jednoducho kresťanstvo, je to väčšinové, je tu tá tradícia, tu sa v nedeľu nechodí do školy, v inštitúciach sa nepracuje a raz to zbadáte aj vy, že buďte chcieť by v nedeľu s vašou rodinou doma. Pán kolega Kolesík, ale vy ste zahlasovali za tie sviatky a čo sa týka toho, že bude nezamestnanosť jednoducho, nie je to pravda, my sme sa rozprávali s pracovníkom odborového zväzu, obchodu a cestovného ruchu oni nám práve hovorili, že tam v tých reťazcoch je málo zamestnaných, tam tie ženy robia nadčasy 150 hodín, 250 hodín , potom tam robia ešte cez agentúry, oni dokonca vyčítali inšpektorátom práce že tam nerobia dôslednú kontrolu, jednoducho to nie je tak, tam by bolo ešte treba prijať ženy a tie ženy tam dostávajú 400, 450..

36. schôdza NR SR – 10.deň – B. popoludní
Mikloško, Jozef, 2014.07.09 18:23 – 18:33

Ďakujem, to už aj Kolesík zmizol, takže nebude sa s kým vadiť. Vážená pani podpredsedníčka, kolegovia, kolegyne, už po toľkých rečiach neviem, že či sa nebudem opakovať a budem to škrtať všetko a odovzdám to písomne, takto to u mám napísané, takže každý má o to záujem, ja chcem to povedať, že ešte k týmto reakciám, že myslím si, že sa tá situácia až tak nezmenila, aby naraz SMER teda totálne zmenil názor na toto, samozrejme nechajte to na svedomie jednotlivých ľudí a ďakujem tomu Martvoňovi, ktorý povedal hneď takto do predu ako prvý že nemá nič proti tomu, že to podporí, to je pekné, ale ja som na druhej strane Poliačika, ktorý povedal, odkukal to s cynickej obľuby, nebola to tvoja myšlienka kresťania nenakupujte, máš pravdu aj oni majú pravdu, aj kresťania nerozvádzajte sa, nechoďte na potraty, je to Bohužiaľ pravda, že to darmo hovoríme, je to dobre. Nedávno keď začala táto debata tak za mnou prišiel jeden pán redaktor usmiaty z Markízy sa ma opýtal k tomuto zákonu veľmi dôležitú otázku mi dal, že chcete v nedeľu zavrieť aj zoologickú záhradu? Keby som povedal, že áno, tak som bigoťák, samozrejme so povedal, že nie a urobil zo mňa trotla… keď začala táto debata za mnou prišiel jeden pán redaktor, usmiaty, z Markízy sa ma opýtal k tomuto zákonu veľmi dôležitú otázku mi dal, že chcete v nedeľu zavrieť aj Zoologickú záhradu? Keby som povedal, že áno, tak som bigoťák. Samozrejme som povedal, že nie a urobil so mňa trotla. No, čo už. Nebolo to ani prvý, ani posledný raz. Dobre. A teraz vážne.
Ja by som chcel povedať, že chcem orientovať svoj príspevok občiansky bez ohľadu na to čí ste ľaví, praví, či ste smerák, saskár alebo Kadehák, či ste veriaci alebo neveriaci. Proste, nedeľa by mala byť nejakým spôsobom iný deň ako ostatné. Toto chcem zdôrazniť. najmä. Občas, keď je prestávka vo futbale, tak prepínam a vidím, že tam beží nejaký seriál či sitkom, či ako sa to volá, že Nákupné maniačky. Neviem, či ste to videli už, no ale je to trapné, je to choré. V čase krízy, sporenia, skromnosti, nakupovať, nakupovať, ešte také topánky, hentakú módu, takú, dobre. Proste nedá sa na to kukať. Už tuším jeden z bývalých pápežov, ale to nechcem nikoho s tým dráždiť, Pavol VI. povedal, že nestaňte sa otroci umelo vyvolaných potrieb. To je pekná veta, aj keby to povedal koncufius. Proste nebuďme otroci umelo vyvolaných potrieb. Nepokladám za zdravé ani nedeľné naháňanie sa v obchodoch, po obchodoch. Ten siedmy deň naozaj mal by byť nejakým spôsobom odpočinkom a naši starší bratia, Židia, to majú v starom zákone, kde jasne sa povedalo, že siedmy deň oddychujú, venujú sa rodine, atď. Nechcem tu opakovať, už to tu asi bolo. Čiže náboženské hľadiska nechcem spomínať ako prvé a ani nie ako posledné, ale vôbec ho trebárs nechcem spomínať naozaj, lebo chcem, aby nedeľa bolo niečím iným.
Zas na druhej strane, keď podľa Markízy nedávno na levočskej hore bol dominou na pútnikov, tak je to určitá sila, ktorú treba rešpektovať, tam ich nikto nenahnal, neišli tam na nákupy, ani na výpredaj a teda sú tam. Zajtra máme napríklad Združenie kresťanských seniorov my svoju púť na Levoči, v Levoči a ja tam žiaľ nemôžem byť, ale bude tam 40 000 seniorov, to vám zaručujem, bude to v televízii, a to sú len naši kresťanskí seniori. Čiže je to určitá sila, ktorej názor tiež nejakým spôsobom brať v úvahu. To že temer pätina ľudí u nás pracuje v nedeľu, to je, by som povedal, vážny symptóm. A ja som minule rozprával s viacerými predavačkami, pokladníčkami rôznych reťazcoch a som bol prekvapený, že nie sú za to, aby tam aj v nedeľu sedeli. Oni majú voľno v stredu, deti v nedeľu, atď. Som bol prekvapený, že nemal som osobne, nehovoril som možno s piatimi, šiestimi, ale všetci my povedali, že boli by radi, kedy mohli byť doma, aj keď si to nemôžu nateraz dovoliť. Mala by byť tá nedeľa venovaná rodine, spoločenským stykom, telesnému a duchovnému načerpaniu síl.
Ja som voľakedy chodil po Rusku dosť často ako matematik. Vždy som sa divil, keď v nedeľu večer som videl z tých veľkých Magazínov, GUM-ov a neviem čo chodiť ľudí s takými veľkými sieťkami plných päťlitrových uhoriek, ktoré ako v nedeľu večer mali, atď. Tak toto som si vždy povedal, že je choré a že by to nemalo byť u nás, aj keď sa to opakuje iným spôsobom V Amerike som videl, že Tesca sú tam dvadsaťštyri hodín otvorené, stále. O tretej ráno si môžte kúpiť párky alebo mlieko, alebo neviem čo všetko a niekedy sú prázdne. Začala sa to u nás, chvalabohu to neišlo ďalej. Niekto to tu už povedal, že v Nemecku sa nedeľa dokonca ústavou chráni. V Európe tiež rôzne zákony sú, ktoré chránia nedeľu a nečudujem sa, že všetko okolo nás je zavreté. To sa tu tiež spomenulo a ešte snáď aj spomenie. To, že máme zákon o rodine a že máme novelu ústavy, kde zdôrazňujem nutnosť podporovať rodinu to súvisí aj s týmto zákonom si osobne myslím. Treba pomôcť rodine, aby bola spolu, aby treba pomôcť pri výchove detí, lebo väčšinou tí rodičia dnes nemajú čas na tie svoje deti cez týždeň, ale aj celkove, dajú ich do jasieľ, ak existujú tie jasle, ale myslím, že nie, škola, škôlka, škola, družina a potom ako voľakedy za socializmu rýchlo zobrať domov, rozprávku a späť. A takto bežal celý týždeň. To by takto nebolo byť, samozrejme. A mne sa zdá, že práve ten čas čo deťom nevenujem, to je to najdôležitejšie, čo im môžme venovať. Všetci rodičia to vedia. Čiže to je takto. Nie drahé hračky, peniaze a neviem čo ešte zábavy, computery, ale čas, že ste s nimi. To deti veľmi oceňujú a vtedy môžu nasať to čo tí rodičia v sebe majú. Samozrejme, tí rodičia môžu len to dať, čo sami majú v sebe. Keď to nemajú, tak im to nemôžu dať. Ale to je, bohužiaľ, často. Mnohí sa naozaj nevedia postarať o svoje deti, nevedia ich vychovať, mnohí to nechcú, mnohí to nemôžu a mnohí to nevedia. Tí nemôžu čo sú zabasnutí alebo neviem čo majú. Mnohí nevedia, nie sú vzdelaní a mnohí ani nechcú. To sú potom detské domovy a všetko. To ide z generácie na generáciu to nešťastie, to domovácke a to že im niekto nepodal v maličkosti to čo bolo treba im povedať. Tak toto bol bod číslo štyri. Tak už ich nie je veľa.
Chcel len to povedať, že niekto múdry povedal, že vlastne, keď na tie deti zabúdame a sa im nevenuje a necháme ich vlastne vychovať ulicou, televízorom a neviem čím, internetom, tak potom nasledujú tri generácie, ktoré idú k horšiemu. Prvá celkom zabúda na niečo celkom duchovné, je k tomu ľahostajná a je vychovaná len ja, ja, ja, ja bez nejakého prosociálneho cítenia. Druhá už generácia tvrdo materialistická až konzumná, peniaze, zisk, úspech za každú cenu a to ja, ja, ja pokračuje ďalej. A tretia, keď narazí na bariéry týchto požiadaviek, tam potom prežíva tragédie, katastrofy. Nechcem hovoriť aké, ale proste drogy, atď. čo s tým všetko súvisí. Neviem, kde sme teraz, ale kde je určitý boj o tú štvrtú generáciu alebo možno tretiu, aby sme neškodili, tak ako si veľmi často škodíme.
Záverom ešte snáď toto poviem, že už tu citovali rôzne tie podporné listy. Ale nechcem ich citovať, ale to že Odborový zväz pracovníkov obchodu a cestovného ruchu napísal pekný list, jeho predseda a myslím, že to pán Přidal necitoval, to by som, som prekvapený tým listom, nemôže neustále podporovať len potreby trhu a rast ziskov obchodných spoločností, ale treba si všímať aj zamestnanca a jeho oprávnené potreby. Tvrdia, že počas zatvorených nedelí a sviatkov budú spotrebitelia nakupovať v ostatných okolitých krajinách sú zavádzajúce, pretože napríklad v Rakúsku je všetko zatvorené, však to dobre vieme, to je tu napísané. Pokiaľ ide o okolité krajiny, kde sú tovary lacnejšie ako na Slovensku tam spotrebitelia budú chodiť nakupovať aj mimo nedele a sviatkov. A upozornil nás, že slovenský spotrebiteľ má len určitý príjem na nákup tovarov a tento príjem nie je závislý od počtu otvorených dní v obchodoch. Čiže zatvorenie prevádzok počas nedieľ a sviatkov nebude mať dopad na maloobchodný predaj. Zaujímavé, že vyjadruje podporu k tomuto zákonu aj organizácia zamestnávateľov skupiny COOP – Jednota. To sú vlastne veľké bývalé obchody s potravinami. A opiera sa aj o stanovisko ekonomických analytikov, ktorí tvrdia, že zatvorenie obchodov by nemalo mať výraznejší vplyv na slovenské hospodárstvo ani na maloobchodné tržby. To som prekvapený takouto podporou. No potom je tu aj podpora sociálnej subkomisie KBS formou kresťanskej inštitúcie. To je 35 organizácií, Alianciu za nedeľu to si už spomínal s ich podpisov okolo 80 000, kde tiež hovoria vážne argumenty. Už neviem čo už si prečítal, čo nie, nechcem to opakovať. Ale tiež sú za to, aby nedeľa bola iným dňom ako sú iné dni a teda aj ja vyzývam všetkých odľava do prava, od neveriacich po neveriacich k tomu, aby sa zamysleli, aby tento zákon podporili. Ďakujem.

36. schôdza NR SR – 10.deň – B. popoludní
Poliačik, Martin, 2014.07.09 18:33 – 18:35

No, Jozef, ak si pozrieš rozpravu k aj registrovaným partnerstvám, ktorá tu bola v roku 2010, tak tam som povedal to isté, čo dnes a budem to opakovať znovu. Podľa mňa celé je to o tom, že ak tá proklamovaná väčšina naozaj stojí naozaj za tými svojimi hodnotami a chce presadzovať konkrétne politiky, tak nech to robí vo svojich vlastných činoch. To by bolo reálne presadenie hodnotovej politiky do spoločnosti. Keď by ste dokázali toto urobiť v komunitách, že proste sa v nedeľu nebude chodiť nakupovať, tak v nedeľu ľudia nebudú predávať, lebo nebude komu. Ak presadíte v komunitách, že sa nebude sexovať pred manželstvom, no tak sa nebude, iba tých pár. Ak presadíte, že ľudia nebudú užívať antikoncepciu, tak aj tá pôrodnosť stúpne. To všetko by malo byť asi súčasťou tej práce tam, kde to patrí. To znamená v náboženskej komunite, ale podľa mňa Slovensko by malo byť v prvom rade sekulárny a sekularizovaný štát. To znamená, že veci, ktoré sa viažu ku konkrétnemu náboženstvu alebo konkrétnej ideológii by sa mali týkať ľudí, ktorí v konkrétnom náboženstve žijú, praktizujú ho a je súčasťou ich života a nemali by sa do toho zaťahovať všetci. Nie všetci totiž tieto hodnoty zdieľajú a dokonca ani zo samotných praktizujúcich ľudí v tom náboženstve, nie všetci tie hodnoty zdieľajú, lebo to nám ukazuje zase prax, že aj na tie potraty sa stále chodí, aj v nedeľu sa stále nakupuje. Takže ja si myslím, že tá práca je skôr v tej komunite ako tu. Ďakujem.

36. schôdza NR SR – 10.deň – B. popoludní
Viskupič, Jozef, 2014.07.09 18:35 – 18:37

Pri všetkej úcte k tvojim šedinám, skúsenostiam ja mám obrovskú výhradu a možno nevôľu a taký až zdvihnutý prst, keď všeobecný zákonodarca čiže ten človek, ktorý má v popise svojej práce určovať normy, ktoré platia pre všetkých si teraz osobuje právo zaoberať sa čím a to si teda pomeníme otváracími hodinami maloobchodných prevádzok. Ja si myslím, že v našom štáte otváracie hodiny má robiť ten kto si urobili nejaký biznis plán a kto chce predávať. Musí nájsť zákazníkov. Ak tých zákazníkov má, no tak pravdepodobne jeho zámer je asi úspešný a do tohto motať tvoje hodnotové rámce je podľa mňa ad jedna falošné, ad dva nebezpečné. Sú iné možnosti ako niekomu kto otváracieho hodiny určuje, a to by si nemal byť ty, poslanec Národnej rady, ale niekto úplne iný, sa chceš vlastne do tejto práce motať. A to sa, preto ten zdvihnutý prst. Sú iné riešenia. Vy alebo vaše hnutia malo vo svojej agende, keď ju tu spomínate ako konzistentnú agendu aj agendu výhrady vo svedomí. Kde je predložený návrh na to, pretože toto by to aj práve pri tejto norme pracovno-právnej norme vedelo vyriešiť. Rozšírilo by to mieru slobody a mohli by sme v pracovných zmluvách mať presne to, aby si ľudia mohli uplatniť výhradu vo svedomí aj na tej druhej strane. To znamená, že zamestnanec by si mohol rozhodnutí ten deň aj tu nedeľu pracovať bude z rôznych dôvodov, možno aj z konfesných alebo náboženských a nikto by s tým nemohol mať žiadny problém. Toto čo riešiť vy ja falošné a nebezpečné. Ďakujem. (Potlesk.)

36. schôdza NR SR – 10.deň – B. popoludní
Chren, Martin, 2014.07.09 18:38 – 18:40

Vážený pán kolega, ďakujem veľmi pekne za toto vystúpenie. Na začiatok chcem povedať, že ja si veľmi vážim. Ste takým oživením v tomto parlamente. Jednak si viete aj robiť zábavu, dokonca aj sám zo seba, čo v tomto parlamente plnom eg a super eg je také vítané oživenie. A jednak ste pomerne progresívny ako ste napríklad priznali aj televízor máte doma. To tiež nebolo úplne bežné vždy medzi vašimi kolegami. A každopádne to v čom je rozdiel medzi nami dvomi je v tom, že ja by som si na rozdiel od vás a vašich kolegov nikdy nedovolil zo svojich osobných, náboženských a ideologických maxím, ktoré vyznávam robiť princípy všeobecného zákonodarstva, ktoré majú platiť pre všetkých a v celej krajine. Dokonca si myslím, že presadzovať svoj vlastný osobný a náboženský pohľad tak, aby povinne platil pre všetkých je príznakom pýchy a keď sa pozriem aj na tie plné obchody v nedeľu na Slovensku, tak možno pokrytectva, pretože mnohí z tých, ktorí by sa aj postavili a podporili túto zmenu, tak aj do obchodu aj tak v nedeľu idú. Hoci úplne najjednoduchšie by bolo naozaj nechať hlasovať nohami a keby všetci, ktorí sú a možno aj všetci tí, ktorí tu boli vymenovaní v tých diskusných príspevkov v rozprave v nedeľu do obchodov nešli, tak by jednoducho v nedeľu obchody pozatvárané boli.
Na druhej strane je ale veľké množstvo ľudí, ktorí v nedeľu chcú aj pracovať a dobrovoľne chcú. A nemyslím si, že nemáme právo im to zakazovať alebo ich obmedzovať. A najviac zo všetkého sa bojím politikov, ktorí tvrdia, že vedia lepšie možno aj všetci tí, ktorí tu boli vymenovaní v tých diskusných príspevkoch v rozprave, v nedeľu do obchodov nešli, tak jednoducho v nedeľu obchody pozatvárané boli. Na druhej strane, ale je veľké množstvo ľudí, ktorí v nedeľu chcú aj pracovať. A dobrovoľne chcú a nemyslím si, že máme právo im to zakazovať alebo ich obmedzovať. A najviac zo všetkého sa bojím politikov, ktorí tvrdia, že vedia lepšie než ľudia sami, čo je pre nich dobré. Pretože od takýchto politikov veľmi často v skutočnosti veľmi málo dobrého vychádza.

36. schôdza NR SR – 10.deň – B. popoludní
Brocka, Július, 2014.07.09 18:40 – 18:42

Jozef, uviedol si svoje vystúpenie, že bude to občiansky ladený príspevok a vidíš, nezabránil si toľkej ideologickej demagógii. akože ty si z náboženských dôvodov, ako niekomu dovoľuješ zakazovať nakupovať. Ja by som chcel oceniť práve ten tvoj občiansky prístup, keď si zdôrazňoval, ako je dôležité pre rodinu a hocijakú rodinu aj tá, čo môže ísť na túru do Malých Karpát v nedeľu, rodičia aj spolu s deťmi alebo, nebudem teraz strácať čas formami, ako sa dá nedeľa tráviť iným spôsobom ako, ako duchovne. Ale, hovoril si o tom, že si nenašiel predavačky pri tej svojej mini ankete, ktoré by chceli v nedeľu pracovať. Ja som našiel, sú také, ktoré chcú v nedeľu ísť do práce, zhodou okolností, ale to boli slobodné ženy, slobodné dievčence, ktorým v podstate to nevadí, tak ako, tak ako tej mamičke, ktorá vie, že doma ju čakajú deti, že doma ju čaká manžel. A ja som dokonca ako prvú reakciu na internete, keď sme predložili spolu s Alojzom Přidalom tento návrh do parlamentu, tak televízia TA3 uverejnila informáciu a prvá diskusia, prvá reakcia človeka, ktorý napísal, ja som správca obchodného centra, ja som správca, ja z toho žijem, že som správcom obchodného centra aj v nedeľu, ale ja nechápem, čo tam tie mamičky, keď im deti tam pobehujú, ako trávia, keď vonku je pekne. Keď sa ten čas dá tráviť inak. Samozrejme, že je to vecou vkusu. Ale v prvom rade ten návrh je obranou slabých, že tie predavačky samé sa nevedia brániť, že oni by chceli byť doma so svojou rodinou. To nie je o zákaze, to je o obrane slabých.

36. schôdza NR SR – 10.deň – B. popoludní
Kuffa, Štefan, 2014.07.09 18:42 – 18:44

Ďakujem za slovo. Ja hneď v úvode poviem, že ja tento návrh zákona podporím a vôbec ho nevnímam ako nejaký ideologický a toto kolegovia, čo tu rozprávate, no tak sa usmievam, že aké sú to protiargumentácie. Tu treba hľadieť naozaj aj na tých zamestnancov, ktorí musia a nechcú ísť v nedeľu do práce, ale jednoducho sú nútení. Hej? Nútení sú svojim zamestnávateľom a v tom je zásadne ten problém, keď už odmyslíme to náboženské hľadisko, áno, súvisí to samozrejme aj s tým náboženstvom, Boh sa nepomýlil vo svojom stvoriteľskom pláne, to jednoducho Veľká francúzska revolúcia má to osvedčenie, zaviedli dekády a to bolo každý desiaty deň sa Martin odpočívalo, neosvedčilo sa to. Jednoducho potrebuješ ten siedmy deň odpočívať. To je, tak si nastavený, ten ľudský rozmer, ten organizmus je jednoducho takto nastavený. A keď nemôžu, keď nemusia pracovať ľudia v Nemecku, kde je naozaj na vysokej životnej úrovni, prečo by museli pracovať u nás ľudia? Prečo by u nás museli pracovať? Ani v susednom Rakúsku a majú zatvorené obchody a dokážu si urobiť nákup, ja donedávna takisto som s tým nemal problém. Je síce pravda, to je ako odzneli tuná niektoré možno tie argumentácie, áno, keby nikto v nedeľu nešiel do obchodu, tak neni ani čo predávať, teda by tie hypermarkety boli zatvorené. Ale žiaľ no, tak sme takýto ľudia. Na cigaretovej škatuli máš napísané, fajčenie zabíja a cez to všetko fajčíme. Museli sme prijať tiež zákon na ochranu nefajčiarov tuná v Národnej rade, aby sme ich týchto nefajčiarov chránili a Národná rada je tuná na to. A ja takisto chcem chrániť práve aj týchto zamestnancov a tým pádom aj rodiny. A to sú vážne argumenty, áno, zmenil sa spôsob života aj zmenil sa spôsob trávenia voľného času, ale dovolím si povedať, že je nezdravý, my už nevieme reálne vyjsť do prírody. My žijeme imaginárny svet pri počítačoch, pri televízoroch, v hypermarketoch ide, ide rodina na hypermarket na nákup. (Ukončenie vystúpenia časomerom.)

36. schôdza NR SR – 10.deň – B. popoludní
Bobík, Jozef, 2014.07.09 18:44 – 18:46

Ďakujem za slovo. Vážená pani predsedajúca, kolegyne, kolegovia, ja som si dobre vypočul aj dôvodovú správu aj, aj kolegov, ktorí teda predkladajú tento návrh. Aj tých, ktorí teraz sa vyslovili nesúhlasne. Jedno je isté, že predkladatelia súkromní sú veriacimi ľuďmi a je pravdepodobné až isté, že tento ich status sa premietol aj do tohoto návrhu. Ale to nie je nijako na škodu danej veci, pretože ide tu o zákon, ktorý nie je tak ako niektoré zákony, ktoré sú technické, kde sa dajú určiť normy, pravidlá, objemy a tak ďalej. Tu ide o, o filozofiu vlastne života. Aj tí, ktorí dnes vystupujú proti, sú pokračovateľmi rodov, ktoré tu žili pred tisíc rokmi, päťsto rokmi, sto rokmi. Skrátka, žili tu v Európe, na území Slovenska a Európa sa vyvíjala takým smerom, že dlhé, hovorím, stáročia nedeľa bola dňom odpočinku. Tento návrh sa pokúša na Slovensku vrátiť tento trend naspäť, aby naozaj sme žili v tých intenciách, v akých sme niektorí ešte aj žili z tých, čo máme trošku viacej rokov a historicky sa už ukázalo, že tento životný trend nie je na škodu, práve naopak, lebo naozaj, veľa vecí sa dá deťom kúpiť, alebo aj rodine ako takej, materiálne a inak, ekonomicky, ale jedno čo do budúcna tú rodinu vytvorí ako spoločné dielo sú spoločne prežité chvíle pri rôznych udalostiach a iba spoločne. Ak to bude tak, že budú len časť rodiny doma, časť (Ukončenie vystúpenia časomerom.)

36. schôdza NR SR – 10.deň – B. popoludní
Mikloško, Jozef, 2014.07.09 18:46 – 18:48

Stručne no. Martin, registrované partnerstvo málo súvisí s touto témou. Súhlasím s tým, že presadzovať treba veci v svojej komunite, ale to práve sa týka aj LGBTI problémov, je to jedna, dva percentá, nech si presadzujú svoje požiadavky v rámci svojej komunity a nech ostatným s týmito témami dajú láskavo pokoj.
Pánu Viskupičom, no, otváracie hodiny v celej Európe sú dané zákonom, v Nemecku aj ústavou, akurát postsocialistické krajiny, ktoré naraz tu zbadali, že je možno už istý blahobyt, že obchody sú plné a tak ďalej, tak sa nevedia z toho vymaniť, ale tie dopady na rodinu, na deti, na výchovu, sú hrozné. To vidíme my všetci, že proste sa nám to vymyká a jak to bude za jednu, dve generácie, nevieme. Výhrady vo svedomí, tiež s tým menej súvisia, ale skús ako predavačka povedať, že máš výhradu svedomia a nechceš ísť predávať. Tak ťa vyhodia za hodinu a dajú tam niekoho iného. Čiže v tomto smere, zákon

(Reakcia z pléna.)

Mikloško, Jozef, poslanec NR SR
ale, ale myslím že, že. Dobre.

Jurinová, Erika, podpredsedníčka NR SR
Prosím kľud v miestnosti.

Mikloško, Jozef, poslanec NR SR
No, s pánom Chrenom, nedeľa súvisí v prvom rade s oddychom a s deťmi, či ste veriaci alebo neveriaci. Proste, treba sa venovať rodine a dať pokoj všetkým ostatným materiálnym a iným starostiam, ktoré existujú. Iste to nie je vždy je možné. Proste podľa vás, sloboda nemá hranice, ale sloboda naozaj má hranice. Nesmiete ňou ovlyvňovať slobodu iných ľudí a v Amerike to nepochopili a ja som bol sedemkrát v najstráženejších väzniciach. Je to tam, čo sa týka počtu ľudí najhoršie, pretože tam sloboda nemala a nemá hranice a už neskoro začína mať tie hranice. A ešte ako na informáciu, Fero stále ešte nemá televízor, kde bude dneska fotbal večer, ešte neviem, ale zavolám mu, opýtam sa ho.

36. schôdza NR SR – 10.deň – B. popoludní
Brocka, Július, 2014.07.09 18:48 – 18:51

Veľmi, veľmi stručne, len so nestihol zareagovať na niektoré myšlienky Jozefa Mikloška, keď spomínal, že nie celkom chápe, že ako to nebude mať vplyv na maloobchodné tržby, že keď budú v nedeľu obchody zatvorené a že dokonca to hovorí jeden zo zamestnávateľov a si aj citoval ten obchodný reťazec. No, to je pochopiteľné, že jednoducho to, čo ľudia potrebujú, tak keď dnes si kupujú počas sedem dní, tak určite to kúpia aj počas šesť dní. V tomto, myslím si, že patrí, akoby zákon zachovania energie alebo tovarov, to znamená, nehrozí, že ľudia budú menej nakupovať. Budú nakupovať viac možno v sobotu alebo v iný deň v týždni. To znamená, keď to hovorí zamestnávateľ, že to neohrozí jeho obrat, to znamená, že jeho ekonomiku, tak, tak to beriem. Beriem to ako odborný argument.
A ešte jedna poznámka, že za diskusia liberálov s konzervatívcami, ktorý hovorí, prečo by sme mi mali zakazovať, keď ja chcem nakupovať. No veď to je až možno na druhom mieste. My chceme brániť tých zamestnancov, ktorí sa dnes nemôžu efektívne brániť. Napríklad predavačka mne hovorí: „Pán Brocka, nikto u nás v nedeľu nebol.“ Mali obchod s obuvou v tom supermarkete, ale náš majiteľ, hoci nie sú žiadne tržby, lebo asi v nedeľu, tak, kto by teda nakupoval, možno alebo dokonca aj elektroniku, ale prosím, sú aj takí, čo aj topánky aj elektroniku nakupujú v nedeľu. Ale tie predavačky hovorili, náš majiteľ by to aj zatvoril, ale jednoducho súčasťou zmluvy s tým majiteľom supermarketu je, že musí mať v nedeľu otvorené. Lebo, to znamená, aby, aby, aby neboli zatvorené obchody, keď tam ľudia chodia, ako by to vyzeralo. Čiže, jednoducho aj tí, čo by nechceli mať otvorené, musia, lebo ich niekto nevýhodnými podmienkami núti. A podľa mňa to už so slobodou nemá nič, ale naozaj nič spoločné. Najmä, keď to obmedzuje iných. A to, keď tá predavačka povie, že ja tam robím 20 rokov, v nemenovanom jednom supermarkete, z tých prvých, ktoré prišli na Slovensko, za 400 eur mesačne. A v nedeľu to nie je dvanástka, to je trinásť hodín, lebo keď zatvoríme obchod, tak ja nemôžem odísť. Alebo ja neprídem do obchodu vtedy, keď sa otvára. A samozrejme, mohla by povedať, že ona nepríde a to chodí dve nedele do mesiaca. Mamička od detí, dve nedele do mesiaca. V nedeľu, keď nie sú škôlky otvorené, keď doprava v nedeľu je teda iná ako cez týždeň. To znamená, keď aj ona nejaké tie hodiny a tie presčasy má, tak jednoducho tie peniaze nemajú pre nich ten význam a tú cenu ako by, ako by mali mať. To znamená, áno, nech teda sú tie obchody otvorené, keď ľudia potrebujú, ale určite to na Slovensku počas sviatkov a nedieľ nie je tak nevyhnutné, aby sme to nemohli regulovať.

36. schôdza NR SR – 10.deň – B. popoludní
Chren, Martin, 2014.07.09 18:51 – 18:53

Ďakujem veľmi pekne. Pán kolega, dve veci by som chcel faktické opraviť na vašom vystúpení. Po prvé. Nezachytil som, že by niekto z mojich kolegov alebo ja, hovoril o slobode nakupovať v nedeľu. Hovoríme o slobode pracovať v nedeľu pre tých, ktorí v nedeľu pracovať chcú. A napríklad aj nemajú rodiny, to znamená nevzťahuje sa na nich žiaden z vašich argumentov, ktorými opodstatňujete tento návrh a týchto ľudí sa váš návrh dotkne teda skutočne len z ideologických dôvodov, lebo nedeľa. Hoci, oni by napríklad si chceli urobiť voľný deň v pondelok alebo v stredu, z akýchkoľvek iných dôvodov. Nespochybňujeme tu potrebu odpočinku, nehovoríme, že niekto má pracovať sedem dní v týždni, ale to, že je to práve nedeľa, má proste len ideologický základ. Druhá faktická oprava, to nie je o tom, váš návrh zákona, že jeden deň za týždeň bude váš a budú obchody zatvorené. Vy navrhujete všetky nedele a štátne sviatky. Keď napríklad bude štátny sviatok v sobotu alebo v pondelok, tak dva dni za sebou budú obchody zatvorené. A výsledná situácia nemusí byť taká, že ľudia si nakúpia skôr. Ak sa napríklad stane, že tá ťažko pracujúca mamička nebude mať čas si skôr nakúpiť, tak výsledkom bude nielen to, že tržby sú nižšie a naozaj poklesnú, ale napríklad aj to, keď to pritiahnem za vlasy, že jej deti budú hladné, pretože si nestihla nakúpiť pre ne potravu, pretože ste je zatvorili obchody. A to sa kľudne môže stať.
No a posledná vec. Ak by ste naozaj chceli predložiť zákon, ktorý je v súlade s tým, čo tvrdíte, tak správnym riešením by nebolo nútiť zavrieť obchody, ale tak, ako môj kolega Jofo Viskupič povedal a ako povie aj v rozprave, zaviesť naozaj výhradu vo svedomí a s tým ja nemám problém. Aby boli zamestnanci chránení, zákonom chránení, keď odmietnu z dôvodu svedomia výkon práce v nedeľu, aby ich zamestnávateľ nemohol prepustiť. Tento princíp ste už, však ste kvôli tomuto princípu položili vládu raz. Tak prečo by ste ho nemali podporiť aj v tomto prípade?

36. schôdza NR SR – 10.deň – B. popoludní
Viskupič, Jozef, 2014.07.09 18:53 – 18:55

Čiže, to budem v tom pokračovať. Áno, druhú Dzurindovu vládu ste položili kvôli výhrade vo svedomí, ktorá znamená a presne sme na pôde toho, kde by sa mohla uplatniť a to je pri Zákonníku práce, kde by sme mali konštrukt pracovných zmlúv alebo pracovnoprávnych vzťahov tak, že napríklad po uzatvorení pracovnoprávneho vzťahu by bola uplatnená výhrada vo svedomí a tým pádom rozširujeme aj mieru slobody a dávame celú ideologickú rovinu z toho preč. Toto je reálnym riešením, pretože neviem kto a odkiaľ beriete dve veci, ktoré sú falošné v tejto debate a to prvé je, že niekto tu ochraňuje slobodu nakupovania. Nie. Sú tu aj ľudia, ktorí predpokladám, že budú a tým pádom rozširujeme aj mieru slobody a dávame celú ideologickú rovinu z toho preč. Toto je reálnym riešením, pretože neviem kto a odkiaľ beriete dve veci, ktoré sú falošné v tejto debate a to prvé je, že niekto tu ochraňuje slobodu nakupovania. Nie, sú tu aj ľudia, ktorí, predpokladám, že budú a chcú pracovať a keď vy si robíte, ja si dám tú prácu a urobím si takú istú minianketu, ktorí chcú pracovať v nedeľu z rôznych dôvodov a prečo by sme na nich nemali myslieť a to elegantne rieši výhrada vo svedomí.
A druhú vec, ktorú tam stále podsúvate, je ochrana nejakého rodinného blaha. Ja mám mladú rodinu a chcel by som vás, vážení páni politici, poprosiť, dajte ruky preč od mojej silnej rodiny. Ako ja si myslím, že tieto politické, politologické a ideologické nánosy na téme, ktorá môže viac ublížiť, ako priniesť, nemajú čo v Národnej rade, orgáne, ktorý naozaj prijíma normy pre všetkých nie v miere, kto chce kedy nakupovať a napĺňať svoje domáce špajzy a chladničky, ale to, akým spôsobom sa stavia k životu, akým spôsobom živí svoje rodiny. Čiže keď niekto chce pracovať a musí pracovať aj v tú nedeľu, lebo taká je sociálna situácia, tak mu to nezakazujme z pléna Národnej rady. Toto je podstata, ktorú som hovoril aj predtým vo faktickej poznámke.
Ďakujem.

36. schôdza NR SR – 10.deň – B. popoludní
Zajac, Pavol, 2014.07.09 18:55 – 18:57

Ďakujem pekne, vážený pán kolega, za vaše vystúpenie. Spomínali ste o tom, ako predavačky vás prosili, alebo hovoria o tom, aby sme ten nedeľný predaj zakázali v maloobchode a mňa napadla moja osobná skúsenosť. Keď som bol v jednom nákupnom centre, myslím si, že to bolo cez niektorú z predvolebných kampaní, keď som sa tam pohyboval a predavačky ma poznali, lebo je to oproti mojej kancelárie, mimochodom nebolo to v nedeľu, a spiklenecky na mňa ženy v potravinách hovorili: „Pán Zajac, ale ten zákon musíte presadiť.“ A ja som nevedel, aký zákon, lebo som mal iné starosti, tak som k nim prišiel a pýtam sa: „Dámy, a ktorý zákon máme presadiť?“ Zbehli sa viaceré z nich. Boli vydaté, niektoré sú slobodné, mladšie, staršie, to hovorím tým kolegom, ktorí hovoria, že niektoré slobodné chcú pracovať v nedeľu, a všetky mi hovorili: „Pán Zajac, musíte zakázať ten nedeľný predaj v maloobchode.“ Naozaj hovoria: „My sme tu len preto, aj naši majitelia to hovoria, len preto, že má aj konkurencia otvorené a preto tu musíme byť aj my. Ľudia si tu prídu kúpiť len také veci, ktoré by si v pohode mohli kúpiť aj v sobotu a pondelok. Ak by išli na nejakú návštevu a potrebujú nejakú čokoládu alebo dezert, kľudne si to pôjdu kúpiť na benzínovú pumpu, alebo majiteľovi cukrárne, ktorý bude mať otvorené a sám tam bude pracovať.“ A tie ženy ma úprimne prosili: „Prosím vás, presaďte ten návrh zákona.“ Ja im hovorím: „My sa pokúsime ho presadiť, ale potrebujeme na to širšiu podporu aj ďalších strán v parlamente.“
Takže tu ten návrh je. Ja sa teším, že minimálne časť kolegov zo SMER-u to podporí a pevne verím, že to prejde.

36. schôdza NR SR – 10.deň – B. popoludní
Kuffa, Štefan, 2014.07.09 18:58 – 19:00

No ja ten problém vidím tak, že naozaj sme, že sme otrokmi umelo vyvolaných potrieb. Skutočne sme otrokmi a nevieme sa toho zbaviť. Ja si viem aj predstaviť, že by bolo aj tri dni zatvorené, obchody. Za komunizmu to hocikedy sa stalo a dnes deti by nezomreli od hladu. Naopak, dnešné deti, chýba im prirodzený pohyb a trpia nadváhou, sú obézne. Presne pravý opak. Aj keď, samozrejme, aj som aj za tú výhradu vo svedomí, ak by sa to aj takto dalo ako riešiť, ale naozaj hľadieť tuná na tých zamestnancov, ktorí musia ísť do tej práce, ktorí musia pracovať v nedeľu a nemôžu tráviť tú nedeľu spolu so svojimi rodinami. Toto vnímam ako vážny problém.
Práca v nedeľu je naozaj znakom chudoby a nie blahobytu, pretože ak by tí zamestnanci a to, čo tu odznieva a čo počúvam tuná tie argumenty, že tí ľudia chcú ísť v nedeľu, lebo majú príplatky za nedele a podobne, práve kvôli tomu ako chcú ísť do tej práce, tak to je práve znakom chudoby, že nevedia zarobiť si za tých päť dní, kde je ten pracovný týždeň, tak potrebuje ešte aj tú nedeľu.
Ale všetci tí kolegovia, ktorí ste rozprávali, tak mi to tak prepáčte, tak zareagujem na všetkých, ale všetci tí, ktorí tak obhajujete to, že by sa pracovalo v nedeľu a aby ste mohli chodiť ako do práce ako v nedeľu, príďte k nám na hospic, my máme prevádzku nonstop, Martin, ja neviem, Jofo, (reakcia z pléna) alebo ktokoľvek, tuná ďalší Martin, príďte k nám, my potrebujeme sa starať o zomierajúcich ľudí aj vo sviatky, aj v nedeľu. Paradoxne, najviac ľudí nám práve zomiera okolo veľkonočných sviatkov, vianočných sviatkov a my máme nonstop prevádzku. My nehovoríme tuná o týchto prevádzkach, ktoré, kde sa vyžaduje ako nonstop tá prevádzka. Ale my tu, prevažne sa tu naozaj hovorí o tých hypermarketoch, kde sú, títo ľudia sú zotročovaní. Ale aj my sme skrze tie hypermarkety zotročovaní, lebo sme otrokmi… (Prerušenie vystúpenia časomerom.)

36. schôdza NR SR – 10.deň – B. popoludní
Kolesík, Andrej, 2014.07.09 19:00 – 19:02

Ďakujem, pani predsedajúca. Pán predkladateľ, ešte raz to zdôrazním a pokúsim sa vrátiť do diskusie, do vecnej roviny. Je to legitímny váš názor, ja s ním len polemizujem. Ja nemám, alebo necítim k vám nejaké nepriateľstvo, že ho predkladáte, alebo nejdem s vami v tomto nejakým spôsobom súperiť. Je to váš legitímny názor, ktorý predkladáte a za ktorý bojujete. Len, chcem vám len pripomenúť a vychádzam z informácií nášho parlamentného inštitútu, za posledných desať rokov žiadna členská krajina Európskej únie s výnimkou Slovenska nesprísnila reguláciu týkajúcu sa času maloobchodného predaja. Za toto uvedené obdobie, pán poslanec Brocka, uvoľnilo reguláciu či už takým alebo onakým spôsobom času maloobchodného predaja osem krajín, vrátane vami spomínaného Rakúska a Nemecka. Grécko, Španielsko, Taliansko, Francúzsko, Veľká Británia a Dánsko, ktoré ju zrušilo úplne, túto reguláciu.
Pán poslanec, ja sa chcem spýtať iba jedno, ak by váš návrh zákona prešiel, zoberiete si vy na svedomie tých tritisíc až tritisíc päťsto prepustených prevažne žien zo segmentu maloobchodu? Odpovedzte mi, prosím. Zoberiete, alebo nezoberiete? Lebo ja si myslím, že o prácu môže prísť oveľa viac ľudí. Na služby, ktoré sú naviazané na maloobchodný predaj. A chcem sa spýtať jednu osobnú poznámku. Keď som brigádoval ako brigádnik v pekárni a vyšla mi služba na nedeľu, o čo som bol horší zamestnanec, ako tá pani za pokladňou?

36. schôdza NR SR – 10.deň – B. popoludní
Brocka, Július, 2014.07.09 19:02 – 19:04

Áno, keby som chcel jednou vetou reagovať na tých oponentov tohto návrhu, tak by som citoval jedného môjho veľmi dobrého známeho, ktorý povedal, že: „Komunistov na vás!“ A on celý život, celý život chodil nedeľu čo nedeľu na družstvo kŕmiť dobytok. Každú nedeľu. A jednoducho ten človek vedel, že to sú činnosti a práce, ktoré sú nevyhnutné a on ich obetavo robil a za bývalého režimu, aj za súčasného systému, jednoducho je toľko roboty, a nemyslím teraz len v poľnohospodárstve. Ak niektorí vyčítate, že ľudia chcú v nedeľu robiť, viete, koľko je nevyhnutnej práce v nedeľu? Prečítajte si prílohu 1A zo Zákonníka práce. Viete, aké sú možnosti podnikateľov napríklad vytvárať pracovné miesta v nedeľu vo voľnočasových aktivitách? V kultúre, v zábave, v športe? Veď tu je toľko práce, proti ktorej nikto rozumný nemá výhrady. Ale my hovoríme o obmedzení a regulovaní činnosti, ktorá je, ktorá sa dá nahradiť, ktorá nemusí takto ohrozovať rodiny s deťmi.
Ak, pán Kolesík, hovoríte o tom, že iné krajiny v Európe uvoľňujú reguláciu, áno, ja o tom viem. Niekde je prvá nedeľa v mesiaci, niekde sú to pred sviatkami, pred Vianocami Zlatá nedeľa, Strieborná nedeľa, áno, keď je taká vôľa v krajinách, kde je každú nedeľu zatvorené, no tak to rozumní politici urobia. Ale u nás sú tí ľudia, ktorí robia v tom obchode, ako otroci. Naozaj sú otroci, kde v tých obchodoch nie sú ani odbory, že oni sa nedokážu efektívne brániť, lebo jednoducho budú na ulici, keby povedali, že chcú byť so svojou rodinou. Čiže to je tak.
No a na pána Chrena, že predstavte si, že by aj dva dni bolo, no a čo? (Reakcia z pléna.)

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Hlina, Alojz, 2014.07.10 09:03 – 09:15

Trošku horšie sa rozbieha po futbale, ale skúsim, sme mali taký časový posun. K tejto veci bude možno zaujímavé vypočuť si kolegov, ktorí vystúpia po mne, ja som zvedavý, že ako budú oni odôvodňovať, že prečo áno, či prinesú niečo nové, alebo prinesú len to, čo sme už viackrát počuli. Viete, to je taká kultúra, že uzabávať sa k smrti, nejdem tu machrovať mojou čínskou angličtinou že ako sa to povie po anglicky, ale je to tak, tak sa to nejako volá, že uzabávať sa k smrti, ono sa s tým spája aj že unakupovať sa k smrti, proste čo to dá, hej? A ono je to presne tak nejako tá kultúra teraz nastavená. Výsledkom toho, že vlastne sme sa niekde dopracovali, je aj to, že napríklad boli dovolenky, už to teraz tak neinzeruje, ale vtedy už každý rozumný človek si povedal, že teda už je to fakt ďaleko, že dovolenky na splátky, to tak ma hneď teraz napadá a potom ideme sa prejsť do Auparku v nedeľu. Normálne to bolo akože ideme sa prejsť do Auparku v nedeľu, no to je na úrovni hedonistického Ríma, hej, že keď už ten Rím padal, tak vtedy keď už proste takéto nejaké excesy v tej spoločnosti boli a už netrvalo dlho a to padlo, ale ja tu nechcem byť nejaký prorok apokalypsy, že kde to smeruje. Triezvo a vecne naozaj je to svojím spôsobom zhýralé ísť sa v nedeľu prejsť do hypermarketu. Vravel kolega niečo? Lebo som… A dôkaz je…Aký mám dať dôkaz? Pretože ja si myslím, že je zhýralé ísť v nedeľu do hypermarketu, nechápem čo aký chceš na to dôkaz. Toto je milené. No prosím vás, ešte od toho, je toto parlament, že ja si môžem niečo myslieť a ty si, kolega si môže niečo myslieť a kto má väčšinu, to jeho myslenie presadí. No, chvalabohu ešte na niektoré veci sa tu nesiaha, aj keď pokus je. Toto ušlo, treba povedať, toto ušlo, lebo ľahšie je povoliť ako zakázať. To už, že proste, sa to takto celé už, nechcem povedať, že mlieko je rozliate, ale to je teraz naozaj ťažké. Pri prvej príležitosti len spomeniem, že ešte aj boľševik mal akú takú úctu k nedeli, hej, však si pamätáme nedele za socializmu, že nechcem povedať, že sme, že boľševik ju svätil, ale proste akú takú úctu požívala a táto gorilia ekonomika, alebo ako ju nazvať, nemá v úcte nič. Naozaj. Akonáhle poviete niečo konfesné, niečo, čo by sa zľahka obtrelo o niečo také ako kresťanstvo nedaj Bože, no tak naštartujete normálne , ako popicháte ihlou šíky liberálov, ktoré sa tak pre túto chvíľu vedia zjednotiť a naskáču na vás ako osy. To je také tiež milené. No, ale tým nechcem porovnávať to čo bolo, to čo je, toto je stále určite lepšie, ale je to taký dôsledok toho, že naozaj toto ušlo, s tým už asi, nechcem byť pesimista, ale vždycky treba skúsiť, ale to bude ťažké, lebo naozaj vypočujeme si kopu podporných argumentov o slobode neviem čoho, vôli, len tej pani, ktorá tie topánky ako ste to tu kolega včera hovorili, tej sa až tak na tú slobodu moc ľudí nepýtalo a to je presne to, že kedy koho začína a kedy koho sloboda končí. No, viete, keď niekoho donútite prísť predávať topánky v nedeľu, preto aby sa niekto cítil slobodný, že topánky v nedeľu môže ísť nakupovať, tak niečo v tom hold neštimuje. No ale to už naši slobodomyseľní liberáli nedomysleli, ale nevadí. A my sme tu asi skôr pre tých ľudí, ktorí by tú v nedeľu predsa len chceli byť doma. To, viete, tých 6 dní úplne stačí. 6 dní úplne stačí. Čo máte kúpiť za 6 dní, 7. nemusíte, hej, čiže alebo to, čo sa dá kúpiť za 6 dní, nepotrebujete na to ešte jeden siedmy. To je zase, nechcem vás tu konfrontovať, niekto keď, neviem či zaznie, možno zaznie argument typu že ekonomika vychladne. To sú na úrovni bludov, to sú normálne tmáry, hej, keď niekto s tým slovníkom, ktorý, kolegovia budú hovoriť, že to stredovekí tmári nepoužívali také bludy ako keď niekto povie, že nedeľa slúži na to, aby sa štartovala ekonomika a udržiavala ekonomika. To je treba povedať hneď, lebo to ste myslím tiež, pán kolega, hovoril, že a tak to je. To čo nakúpite za 6 dní, nepotrebujete siedmy deň, to určite je tak a ešte viete, aj sa prípadne chváliť nejakým rastom, ktorý tu nejaký geniálny ekonóm vytiahol, vyextrahoval a povedal, že toto je ten nedeľný, ináč by sa nekonal, iba v nedeľu, lebo v nedeľu iba nakúpite neviem čo, tak treba povedať, že neviem či ten zrovna by nás mal tešiť, lebo to sú iní experti, ktorí by dokázali vyhodnotiť rast, že nám rastie segment nebankových pôžičiek ako pozitívny pre spoločnosť, tak to si tam kľudne môžte zahrnúť. Prosím vás, toto sú tak tmáry a bludy, tuto niekto včera povedal, že nejakých 3500 miest by došlo k ohrozeniu, ale ja si myslím, že keď niekto vie, že 3500 a ja si myslím, že 2985 a to jedno neni celkom ešte isté, to sa uvidí, že podľa ešte či tam pôjde ten trolejbus sedemnástka alebo nie, to má ešte na to vplyv. Nedeľa a ešte sedemnástka trolejbus.
Viete, toto je tiež čarovné, že niekto tu už vypočítal vplyv na zamestnanosť 3500, ja neviem kde, skade tie numerá, nomerá proste tí ľudia berú. Ja fakt neviem skade to berú. Hej? Takže to nie 3500, 2865 a jeden ešte je na vážkach. Keby to aj bola pravda, čo nie je to pravda, hej, ale keby aj to bola pravda, to neni ten typ straty zamestnania, že to sú tí ľudia, ktorí robili iba v nedeľu, že tí ľudia robia iba v nedeľu a teda keď tú nedeľu by sa nerobilo, no tak by už nerobili. To je tiež stredoveký blud, na úrovni stredovekého bludu. Ale predpokladám, že to tu odzneje. Viete, brániť sa, ako sa môžete brániť, môžte, vidíte, aj poslanec tu za týmto ambonom povie všeličo a nič sa nedeje, stále karavána ide ďalej, sem – tam brechne, štekne, niektorí aj hryznú, ale nevadí, to ide, šibuje neohrozene ďalej, potom sa vyhodnocuje, že čo je účinné a naozaj pri určitej presile toho protivníka alebo toho systému, ktorý je, sa javí ako jedna z najúčinnejších vecí tzv. spotrebiteľské protesty, lebo ak sa…

—————————————–

…. povie všeličo a nič sa nedeje. Stále karavána ide ďalej, sem tam brechne, štekne, niektorí aj hryznú, ale nevadí, to ide, šibuje neohrozene ďalej. Potom sa vyhodnotí, že čo je účinné a naozaj pri určitej presile toho protivníka, alebo toho systému, ktorý je, sa javí ako jedna z najúčinnejších vecí, tzv. spotrebiteľské protesty, lebo ak sa niekto niečoho bojí, tak to treba povedať takto jednoducho, tak sa bojí vašej peňaženky, a tam je účinnosť vysoká. Hej, tam je naozaj vysoká účinnosť. Ja len jeden prípad spomeniem, v tomto ja budem dôsledný. Mne napr. vadilo, mne to vadilo a som sa, bol zvedavý, že či to napr. nevadí Nemcom, že človek, o ktorom sa tvrdí v spise Gorila, že urobil, čo urobil, je proste dílerom značky Audi. A ja som písal na ambasádu list, že proste je tam určitá taká spojitosť, a že to môže mať konsekvencie na vnímanie tej značky, ak je to tá značka spojená s týmto gorilím typom ekonomiky, že im to nevadí. Nedostal som odpoveď, ale odpoveď mi prišla, dá sa povedať, v inom smere, že po nejakých dvoch rokoch, či koľko sa človek dozvedá, že náš kolega, ktorý zázračne zbohatol zo dňa na deň, stavia ďalší autosalón a bude tam predávať BMW. Hej, čiže asi to je odpoveď. Čiže nevadí a ešte aj BMW.
Nuž nedá mi, aby som znova nenapísal list na nemeckú ambasádu, že či im to nevadí, a potom nevylučujem aj jednu vec, že možno naštartujeme nejaké drobné akcie typu, že či ľudia nebudú mať určitú obavu, že skrz riadenie určitého typu áut, môžu byť spájaní, viete ja viem, že to niekto povie, že pritiahnuté za vlasy. Prosím vás, akú dostaneš, takú vráť. Tento typ protestov môže nabrať určitým smerom, že na konci môže byť výsledok a možno aj toto je cesta, že ja nepredpokladám, že by tu nastavenie mentálne tohto parlamentu bolo tak, že sa vrátime k nedeli, lebo oni sa nechcú vrátiť k nedeli, lebo to má pre nich ten konfesný nádych, hej, lebo to by sa radšej ukrižovali, skočili z mostu SNP, ale a oni v zásade aj z reči počutého, oni nechcú povedať, aby bol siedmy deň voľno. Hej, lebo však dobre tak, nie nedeľa, ale siedmy deň voľno. Viete, keby sme to možno povedali dobre, tak nie nedeľa, a tak pondelok, len kvôli tomu, že siedmy deň voľno, tak asi tiež nie, lebo však oni sú , oni oddychujú aj ten siedmy deň. Koniec, koncov však to je jedno, či už šesť dní alebo sedem dní oddychujú.
Nechcem byť protivný, čiže vidím to dosť bledo. Naozaj to vidím dosť bledo, ale treba oceniť snahu, ja zahlasujem za. Ja viem, že som si tým nepomohol, ale viem určite, môžte si to potom skontrolovať, že zahlasujem za tento návrh a oceňujem snahu predkladateľov, že tú tému priebežne otvárajú. Raz sa možno, viete raz sa všetci unakupujú, unavia, už vyskúšajú všetko, čo sa vyskúšať dalo. Už nebudú mať čo vyskúšať, už sa nebudú mať na čo tešiť, už všade boli, všetko videli, všetko zistili, a potom si povedia, a tá nedeľa v zásade nebola až taká zlá. Tak možno počkáme, ale medzi kľudne naozaj môžme začať pracovať týmto systémom spotrebiteľských, spotrebiteľského postoja. Hej, a to presne podľa mňa funkčná záležitosť a možno keby to bolo cítiť a bolo to viditeľné, že ten spotrebiteľský postoj sa naozaj preklápa, že tí ľudia prestávajú chodiť v nedeľu, tak sekundárnym dôsledkom toho by bolo, lebo to sú všetko obchodníci, na druhej strane povedia, však sa neoplatí kúriť, svietiť, no tak to zatvoríme a ešte sa pridáme, že teda jak svätíme nedeľu. To je, tam je podľa mňa neni ten bod zlomu nie je ďaleko, že kedy by sa to začalo preklápať, že by si tí prevádzkovatelia povedali, no tak to radšej zatvoríme, lebo nedeľa je naozaj trápenie. Takže možno posilovať, keď nám to tu dneska neprejde, čo vyzerá, že nie i keď kolega Martvoň na rozdiel od iného kolegu z klubu SMER-u, vyjadril podporu. Z toho človek žasne, čo tu, jak sa to tam drolí, že keď to neprejde, tak by sme nemali ustávať v tom úsilí a možno naozaj ísť, teda samozrejme aj osobným príkladom, podľa možnosti, ale aj tým apelom, že tá nedeľa je určená naozaj pre iné, ako sa prechádzať po hypermarkete a čumieť do výkladov, a vtedy možno na konci bude to, že to preklopíme a na koniec kapitulujú sami, tak vám poviem, že kapitulujú sami. Povedia, neoplatí sa kúriť, svietiť, neoplatí sa držať SBS-ku, kvôli tým pár ľuďom, tým pár zúfalcom, ktorí v tú nedeľu predsa len do toho hypermarketu prídu. Ďakujem pekne.

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Brocka, Július, 2014.07.10 09:15 – 09:17

Pán kolega Hlina, nebola to vďačná úloha vystupovať prvý a hneď ráno, keď ešte sála zíva viac prázdnotou aj po tom včerajšom futbale a tiež si uvedomujem, že tento návrh zákona nie je o vode. Teda, že boli tu aj iné témy, ktoré lákali väčšiu pozornosť aj verejnosti, možno aj médií aj poslancov, ale keďže človek nežije len chlebom a vodou, ja si myslím, že toto je rovnako dôležitá téma a ľudí to interesuje, najmä tých, ktorých sa to týka. A keď ste hovorili, že ísť sa prejsť do Auparku a je to ťažko pochopiteľné, že niekto má také návyky, ale beriem, že sú takí, ale stretol som sa s tou podobnou reakciou, ako vy máte, u správcu Auparku. Ten, ktorý žije zo spravovania toho Auparku a on nevie pochopiť, že keď je vonku tak krásne, že niekto sa prechádza v Auparku.
Hovorili ste o tom, že príde ten bod zlomu, keď tá nedeľa bude aj pre ľudí, ktorí sa unakupujú, že prídu na to, že tá nedeľa bola dobrá. No, to sú práve mnoho razy ľudia, ktorí by nedbali, keby víkend začínal už od štvrtka a bol až do utorka. Akože keď ide o nich, tak oni nedbali keby sa do roboty chodilo čo najmenej a na dovolenky čo najviac. Ale tento prístup nemajú napr. k tým ľuďom, ktorých zamestnávajú. Ako tá necitlivosť voči iným ľuďom, to je na tom ten dôvod, by som povedal, jeden z ďalších dôvodov, pre ktorý sme my, s Alojzom Přidalom tento návrh predložili, že my nechceme brániť ľuďom nakupovať. Naozaj, nech sa unakupujú, ale my chceme brániť tých, ktorí sa nemôžu sami brániť, lebo ich tam nezastupujú ani … (Uplynul čas časomierou.)

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Kiššová, Jana, 2014.07.10 09:17 – 09:19

Ďakujem pekne za slovo. Pán kolega, vy ste v svojej rozprave povedali, že je zhýralé ísť v nedeľu do hypermarketu, alebo do nejakého Auparku. No, veď keď si myslíte, že je to zhýralé, tak tam proste nechoďte. Nechajte to na ľudí, aby oni posúdili, či je trávenie svojho voľného času zhýralé, tráviť ho v hypermarkete, alebo v prírode, alebo doma pri telke. Jednoducho je to tých ľudí osobná vec.
Ďalej ste povedali, že preto lebo ľuďom nestačí šesť dní nakupovať, tak preto tí chudáci musia teda pracovať aj ten siedmy deň, ale veď máme tu Zákonník práce. Zákonník práce presne hovorí limity, koľko ľudia môžu pracovať, a to nie je tak, že tí pracovníci v tom maloobchode pracujú sedem dní v týždni, pracujú krátke, dlhé týždne, tie smeny si striedajú. Do veľkej miery sa dohadujú, komu to vyhovuje. Nie všetci tí ľudia za tými pokladňami sú matky, ktorým plačú doma malé deti. Je to kopa dôchodcov, ktorí si privyrábajú, ktorí tie peniaze potrebujú, sú to študenti, sú to brigádnici. Potom ste povedali, že my tvrdíme, že nedeľa naštartuje ekonomiku. Ja túto diskusiu aj včera aj dnes počúvam veľmi pozorne a ja som tu nikoho nepočula toto povedať. Áno, boli tu spomenuté negatívne dopady na ekonomiku, ale nikto netvrdí, že zrovna nedeľa ide štartovať ekonomiku. Tvrdíme, že to bude mať negatívne dopady. Potom ste spochybnili číslo, ktoré tu spomenul už kolega, že 3500 ľudí, podľa neho, príde o prácu, a tak trošku ste to zosmiešňovali. No, ja tiež toto číslo trochu spochybňujem, preto lebo mne vyšlo iné číslo a ja v rozprave vysvetlím, akým spôsobom som sa k tomu inému číslu dopracovala. Ja by som očakávala aj od vás, keď vy spochybňujete nejaké číslo, že prídete s nejakou svojou analýzou a na základe nej, to číslo spochybníte. Ďakujem.

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Přidal, Alojz, 2014.07.10 09:19 – 09:21

Pán kolega Hlina, vy ste tu spomínali pána Kolesíka, ktorý tu prišiel s nejakým číslom. Bolo mi len ľúto, že pán Kolesík hovorí o nejakej strate zamestnanosti. Ten pán, ktorý zakázal pojazdným predajniam predávať.., kde sú kamenné obchody. Nepovedal, keby tento jeho geniálny pozmeňujúci návrh zostal v platnosti, k akému počtu zníženiu pracovných miest by prišlo. Teda asi oveľa viac, keď sa to muselo zrušiť v skrátenom legislatívnom konaní, ktoré sa používa vtedy, keď štátu hrozia značné hospodárske škody a bol by som veľmi rád, keby bol povedal aj štatistiku platov, koľko tam zarábajú tie ženy. Keby ju doplnil aj štatistikou nadčasov, aké majú aj štatistikou chorobnosti. On tu zastával reťazce, ale očakával by som, že bude zastávať skôr stanovisko Konfederácie odborových zväzov, pretože SMER má dohodu s konfederáciou a myslel som si, že aj pán Kolesík bude bližšie k tomu stanovisku, pre ktoré presadzuje konfederácia, ale mýlil som sa.

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Kuffa, Štefan, 2014.07.10 09:21 – 09:23

Ďakujem za slovo. Tak ako si to, kolega, povedal, ľahšie je čosi povoliť ako zakázať a problém celý je tuná, keby sme sa bavili možno o voľnom pondelku, alebo utorku, bolo by to oveľa menej dramatickejšie, možno skôr by sa toto plénum tu na tom dohodlo, ale presne ako si to spomenul. Akonáhle má to konfesný nádych, tak hneď je tu vlna odporu liberálov, ktorí hľadajú všelijaké argumenty. Áno aj keď to vyznelo úsmevne, ja som sa tiež nad tým zamyslel, nad tými štatistikami, že 3 a pol tisíc zamestnancov príde o prácu. No, ja si to nemyslím a ani táto ekonomika nestojí práve na tom, aby v nedeľu sa u nás pracovalo. Keď dokážu oveľa vyspelejšie krajiny v nedeľu v podstate mať voľnú, tak myslím si, že aj naša krajina by to dokázala. Naozaj treba vychádzať aj z toho historického kontextu Európy, a tak bola pred stovkami rokov zavedená táto nedeľa v našom kontexte európskom, myslím si, že len sa vrátiť k tej tradícii. Áno, ja som tiež vnútorne presvedčený o tom, že raz ľudia budú unakupovaní k smrti. Oni sú unudení, a tie vychádzky sú naozaj deti, matky, mladé mamičky vyberú sa na nákup a idú do hypermarketov. Máte tam aj lavičky, oddychové zóny. Ja sa tiež nad tým koľkokrát zamýšľam, že aký to je dnešný, novodobý spôsob trávenia voľného času. Človek je náchylný k tomu a možno, že vás pozvú aj priatelia a známi, ale ja vyzývam všetky rodiny aj tých ľudí, aby ten spôsob trávenia voľného času, teda aby ten voľný čas trávili naozaj vychádzkou vonku, do prírody a mať reálny kontakt so životom.

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Galko, Ľubomír, 2014.07.10 09:23 – 09:25

Ticho, prosím. Ďakujem pekne. Pán kolega Hlina, ja by som naozaj veľmi korektne, aby sme sa nehádali, dve poznámky. Ja som došiel neskôr, ja som nepočul celé vystúpenie. Po prvé, ja som robil pätnásť rokov v potravinárstve, a tým pádom mám určité väzby a pomerne veľmi veľa známych a chcel by som spochybniť aj to tvrdenie, ktoré tu včera odznelo úplne na koniec. Myslím, že to bol pán poslanec Zajac, o tom, že všetky tie predavačky chcú, aby bol zakázaný nedeľný predaj, a že on má takú nejakú príhodu, že sa okolo neho zbehli, tak to bola možno nejaká náhoda, pretože ja som včera mal niekoľko kontaktov s niekoľkými tými predavačkami, s niekoľkými ľuďmi, a tie ženy chcú pracovať. Oni chcú pracovať v nedeľu a chcú si zarábať a chcú dobrovoľne pracovať a oni sú doslova zhrozené z toho, že by im to niekto zakázal, túto ich slobodnú vôľu. A to sú normálne matky, slobodné ženy, ktoré mnohé z nich chodia do kostola, ale jednoducho chcú pracovať. A vy im chcete túto možnosť zobrať. To je prvá poznámka a druhú poznámku, pán kolega Hlina, ja by som vás chcel podporiť, lebo mňa zaujalo to, čo ste povedali na konci o tom osobnom príklade.
Tu je veľmi veľa aj poslancov aj medzi ďalšími zástancami zákazu nedeľného predaja, veľmi veľa ľudí, ktorí majú buď to nejaké podiely vo firmách, ktoré prevádzkujú rôzne zariadenia, rôzne predajne, atď., atď. Myslím si, že ten osobný príklad, keby išli sami tým osobným príkladom a pozatvárali tie svoje predajne a tie svoje prevádzky v nedele a nenútili tie svoje predavačky, a tých svojich zamestnancov, aby v nedeľu pracovali a ďalej ten osobný príklad ktorým by sa snažili presvedčiť veriacich, aby v nedeľu nenakupovali, to je tá správna cesta. Pretože keď nebude kupujúcich a keď nebude prechádzajúcich sa v hypermarketoch a v nákupných strediskách, tak tie hypermarkety a nákupné strediská zatvoria samé od seba. Ďakujem pekne.

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Hlina, Alojz, 2014.07.10 09:25 – 09:25

Ďakujem pekne. Už som začal mať obavu, že kolega Galko skĺzne do roviny tuna Hujera. Prosím vás takto, sloboda, vyznávači teda tej absolútnej slobody chcú nakupovať v nedeľu topánky. Otázka stojí, že či tá pani ich chce v nedeľu predávať. Vy tvrdíte, ochránite ju tak, že môže mať výhradu vo svedomí. Nuž ja vám poviem tak, keď príde pani na pohovor, že chce predávať topánky v týždni a v nedeľu chce byť doma. A povie tomu potencionálnemu zamestnávateľovi, vážený, ja chcem predávať topánky, ja vie výborne predávať topánky, ale nemôžem ich predávať v nedeľu. To vám garantujem, že ju nezoberie. Čiže načo je inštitút, ktorý je neaplikovateľný a vy to dobre viete.
Vaša sloboda končí tam, kde začína sloboda aj druhého. Prepáčte, buďte plnokrvný liberáli alebo sa len na nich hráte, vážení. Ak vám všetky, čo len jedna jediná keby bola tá predavačka, ktorá nechce predávať v nedeľu topánky a musí, tak už kvôli nej vy by ste mali bojovať, prosím vás. A už keď nehovoríme o tomto, viete, to bol taký vtip, že jak chlapi behajú po stavbe s prázdnymi fúrikami a sa ich pýtajú, že prečo s prázdnymi. On hovorí, no máme také normy, že nestíhame nakladať. Viete a to je presne to, že niekedy aj ja mám pocit, že tu sa niekto ponáhľa preto, lebo by sa mal ponáhľať. Lebo keď sa neponáhľa tak vyzerá za blbého, akože nemá čo robiť. Všetci sa tu ideme unaháňať, utrápiť, ja neviem všetko, je čas sa stíšiť. Ten čas dôjde, že ľudia trošku stíšia, pribrzdia, už sa neni kam ponáhľať. A jeden z tých ukazovateľov môže byť aj tá nedeľa, viete, možno to takto prirodzenejšou cestou k tomu nejakým spôsobom dôjdeme. Ale pri vás, špeciálne pri vás páni liberáli, keby bola jedna jediná tá pani, ktorá nechce v nedeľu predávať topánky, tak vy by ste sa jej mali zastať. (Potlesk.) (Reakcie z pléna.)

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Kiššová, Jana, 2014.07.10 09:27 – 09:41

Ďakujem pekne za slovo. Vážená pani predsedajúca, vážené dámy, vážení páni, tento návrh zákona, ktorým sa má zrušiť nedeľný a sviatočný predaj sa tu v rôznych podobách objavuje už pomaly cyklicky. A ja som veľmi rada, že doteraz neprešiel a nebol schválený. A rovnako verím, že tomu bude aj tentokrát a že opäť schválený nebude. Mám na to viacero dôvodov. Tento návrh by negatívnym spôsobom zasiahol podnikateľské prostredie, viedol by k nenávratnému zrušeniu mnohých pracovných miest, bol by to neadekvátny zásah do slobody jednotlivca a v neposlednom rade bolo by to opatrenie, ktoré pripraví štátnu kasu o nemalé príjmy.
Čo sa týka podnikateľského prostredia, negatívny dopad je zjavný na prvý pohľad. Ak maloobchodným predajniam zakážete jeden zo siedmich dní z týždňa predaj, tak ich jednoducho na jednu sedminu obmedzíte v ich podnikaní. To je holý fakt. Ak tieto predajne zavrú v jeden zo siedmich dní svoje predajne, budú potrebovať menej zamestnancov ako dnes zamestnávajú. Ja netvrdím, že to bude menej o celu 1/7, to by bolo nekorektné takýmto spôsobom argumentovať, no v každom prípade budú prepúšťať a počet ľudí, ktorí nám skončia na úradoch práce nebude malý. Včera tu padlo od nejakého kolegu, že je to okolo 3500 ľudí, mne vyšlo viac a preto som si dovolili podeliť sa s vami o zopár čísiel a vysvetliť vám, akým spôsobom som k tomu číslu prišla. Vychádzala som zo štatistík v roku 2013. V maloobchode pracovalo vyše 153 600 ľudí. Nie všetky obchody majú v nedeľu otvorené. Podľa odborníkov je zatvorených približne 26 % obchodov. Ak zohľadním, že hovoríme len o nich a k nim pripočítame 3-percentá sviatkov, lebo toľko sviatkov v roku 2013 bolo, bolo to presne 13 sviatkov a z toho riešime len tých, ktorí pracujú v nedeľu a vo sviatky, tak hovoríme o takmer 20 tisíc pracovných miestach.
Predaj v maloobchode nie je lineárny, to znamená v nedeľu väčšinou otvorených obchodov pracuje v kratšej pracovnej dobe a je preto primerané uvažovať s indexom 0,75 čím sa počet dotknutých o tento index zníži. O prácu neprídu všetci, pretože je predpoklad a už to tu aj zaznelo, a ja s tým do určitej miery súhlasím, že pri nedeľnom a sviatočnom predaji, teda zákaze nedeľného a sviatočného predaja by bol vyšší nápor na predajne v iné pracovné dni. Počítam s tým, že polovica týchto ľudí, tých ľudí pracujúcich v nedeľu, by bola presunutá na prevádzku mimo nedele. V takomto mimoriadne konzervatívnom modely, pretože ja si myslím, že by to až polovica nebola, stále hovoríme o 7300 pracovných miestach. Ak je z tohto počtu 40 % dohodárov, tak okrem toho, že títo prídu o možnosť privyrobiť si popri svojom inom zamestnaní alebo sú to študenti alebo sú to dôchodcovia, tak stále hovoríme, že o prácu, ktorú vykonávajú ako trvalý pracovný pomer, príde približne 4400 ľudí. A hovorím, že približne preto lebo ten výpočet je veľmi ťažké nasimulovať, ako hovorí pán Hlina. Ja som tam ani nezohľadnila tie trinástky, ktoré chodia k nejakému hypermarketu, nezohľadnila som ani to, že do veľkej miery by sa zákaz nedeľného a sviatočného predaja pretavil do nákupnej turistiky z čoho by profitovali Čechy, Maďarsko, Poľsko a títo ľudia by chodili nakupovať do týchto krajín. A rovnako som abstrahovala od toho, že aj iní ľudia, ako ľudia, ktorí dnes pracujú v maloobchode, by prišli o prácu. Boli by to napríklad upratovačky, boli by to strážnici týchto predajní a podobne.
Toto sú čísla, ktoré som veľmi prístupná sa o nich rozprávať a naozaj, keď ich niekto spochybní, prídite prosím so svojou analýzou, poďme si ju porovnať. Možno to bude viac, možno to bude menej. Ale v každom prípade asi nepresvedčíme nikoho, že nikto o prácu nepríde. A naozaj si dajme otázku, vážené dámy a vážení páni, či dnes na Slovensku sme v takej situácii, že si môžeme dovoliť prichádzať o pracovné miesta, akékoľvek. Môžeme? Máme vyše 13-percentnú nezamestnanosť a keď sa porovnávame s Rakúskom, ktoré má približne 5-percentnú, je to veľký rozdiel. Myslím si, že pri dnešnej výške nezamestnanosti je nezodpovedné prichádzať do tejto snemovne s takým návrhom zákona, ktorý pripraví ďalších ľudí o prácu.
Toto ale nie je jediný negatívny dopad ten ekonomický. Keďže tento návrh zákona nerieši vytvorenie žiadnych nových pracovných miest, rieši len ich redukovanie, je takmer isté, že títo ľudia ostanú na úrade práce a štát im bude vyplácať podporu. Čiže nielen tí ľudia prídu o prácu, ale ešte aj štát to bude stáť peniaze na podpore v nezamestnanosti. Toto je jeden z ďalších negatívnych dopadov na ekonomiku od ktorých predkladatelia abstrahovali. Na to, že mi to vychádza približne 6,7 milióna euro na tých, na tých podporách v nezamestnanosti, je to abstrahovanie dosť odvážne a to uvažujem samozrejme len o tých pracovníkov, ktorí stratili trvalý pracovný pomer. Nie o tých dohodárov, ktorí len prišli o možnosť privyrobiť si a zrejme sa im zníži trošku životná úroveň.
Chcem hovoriť ešte aj o ďalších dopadoch, pretože ani toto nie je všetko. Štát by prišiel aj na odvodoch a na daniach z príjmu fyzických a toto už naozaj nie je malé číslo. Opäť počítala som to a vyšlo mi približne 25 mil. eur. Tí, ktorí prídu o prácu, nielenže zaťažia štátny rozpočet cez podporu v nezamestnanosti, ktorú im bude musieť štát vyplácať, ale zrušením týchto pracovných miest príde štát aj o odvody a dane, ktoré vtedy keď mohli pracovať odvádzali tomuto štátu. Ešte pre tých, ktorých to číslo zaujíma a chcú si spraviť svoju vlastnú analýzu, ja som vychádzala z roku 2013, vychádzala som z priemernej mesačnej mzdy v maloobchode. Abstrahovala som pritom od faktu, že väčšina zamestnávateľov vypláca ľuďom za prácu v nedeľu a sviatok príplatky, takže to by bolo ešte viacej a veľmi optimisticky som predpokladala, že priemerná doba poberania podpory v nezamestnanosti bude štyri mesiace. Ono to ale možno bude aj viacej preto, lebo žiadne nové pracovné miesta sa nevytvorili.
Ďalšie dopady. Obchodníkom klesnú tržby, štát stratí na DPH-áčke a dani z príjmu právnických osôb. Ak opäť vychádzam zo štatistík z roku 2013, kedy boli v maloobchode tržby približne 18 mld. eur, tak strata držieb by bola približne 460 mil. euro. Opäť som vychádzala z toho, že 26 % obchodov z celkového počtu aj dnes v nedeľu otvorené nemá, zohľadnila som 3-percentá sviatkov, zohľadnila som aj fakt, že približne 80 % týchto nákupov by bolo presunutých na iné dni. Abstrahovala som aj od nákupnej turistiky, ako som to už spomenula, ktorá by sa, ktorá by tieto straty opäť len navýšila. Ale stále je tu približne 20 % nákupov, ktorým odborníci hovoria že impulzívne nákupy a o tieto obchodníci nenávratne prídu. Z tejto sumy príde štát o DPH-áčku, samozrejme aj o ďalšiu daň, teda o daň z príjmu právnických osôb. Tieto čísla hovoria len o stratách z maloobchodu a aj to mimoriadne konzervatívne. Ak však klesnú tržby, obmedzením nákupov, bude to mať dopad aj na ďalšie úrovni dopytu, to znamená subdodávatelia, prepravcovia až možno až k výrobe.
Prekvapuje ma stanovisko ministerstva financií k rozpočtovým dopadom v ktorom pán Majerský konštatuje, že predložený návrh nebude mať vplyv na rozpočet verejnej správy, pretože už len jednoduchým prepočtom a mimoriadne konzervatívnym prepočtom som prišla k tým dopadom, dovolím si ich teda zhrnúť. Strata trvalých pracovných miest a možnosti pre dohodárov privyrobiť si a zvýšiť si životnú úroveň, zaťaženie štátneho rozpočtu vyplácaním podpory v nezamestnanosti tých, ktorí o prácu prídu, výpadok z príjmu zo štátneho rozpočtu na odvodoch a na daniach príjmu fyzických, výpadok z príjmu štátneho rozpočtu na DPH-áčke a výpadok z príjmu z daní právnických osôb. Treba si uvedomiť ešte jednu dôležitú vec, zákazom nedeľného a sviatočného predaja nepostihnete bohatých. Naozaj nie. Najvyšší dopad bude mať práve na tých ľudí, ktorí sú od príjmu bytostne závislí a ktorí tú prácu v nedeľu naozaj potrebujú, vyhľadávajú ju, nastavujú si zmeny tak, aby mali 25-percentný príplatok. Sú to dôchodcovia, sú to dohodári, študenti, možno matky s dospelými deťmi, ktoré sa v nedeľu domov neponáhľajú, preto lebo tie deti majú svoj vlastný program a podobne.
Mnohí ľudia o prácu prídu, prídu o možnosť privyrobiť si a to len preto, lebo my ich chceme chrániť. Toľko budem tých ľudí chrániť, až ich naozaj od tej roboty tak ochránime, že zostanú doma sedieť pred telkou a budú rozmýšľať čo s načatým dňom a nedeľou a pondelkom a utorkom.
Čo ma trápi, ako ďalšia, a trápi ma to možno oveľa viac je neadekvátny zásah do slobody jednotlivca. Prečo ste sa rozhodli, páni predkladatelia, že zrovna v nedeľu idete zakázať predávať, respektíve nakupovať. Prečo zrovna v nedeľu a prečo zrovna nakupovať. Prečo nakupovanie nie je škodlivé napríklad v sobotu. Prečo nie je škodlivé po piatej popoludní alebo v stredu alebo každý deň. Prečo majú byť obchody otvorené po piatej, alebo po šiestej večer. Veď nech ľudia prídu domov z práce o piatej, o šiestej, nech trávia čas so svojimi rodinami, nech matky s deťmi nemusia pracovať do pol noci alebo v nonstop predajniach, lebo aj také máme, alebo o šiestej ráno, keď majú dať o siedmej ráno svojim deťom jesť. Prečo zrovna nedeľa a prečo zrovna nákup. Teda dúfam, že som nedala niekomu typ na nejaké ďalšie zákazy, to by ma teda fakt mrzelo, som si teraz uvedomila. Prečo vám vadí zrovna to nakupovanie. Prečo vám nevadí, že ľudia chodia v nedeľu do kina, do divadla, do reštaurácie alebo do zoologickej záhrady. Čo majú čo ľudia v nedeľu chodiť do zoologickej záhrady, veď majú byť doma so svojou rodinou, majú ísť do prírody. Prečo majú ísť v nedeľu do reštaurácie, veď v nedeľu sa má predsa obedovať doma rezeň s ryžou s marhuľovým kompótom. Jaká reštaurácia, veď to je tradícia, (Potlesk.) ktorá sa v našej rodine celý život uplatňovala a aj teda bude aj pokiaľ budú obchody otvorené.
Aj pracovník hotela, aj pracovník čerpacej stanice, aj pekár, aj rušňovodič má svoju rodinu. Prečo nechceme chrániť aj týchto. A to nehovorím teraz, že to sú ľudia, ktorí zachraňujú v tú nedeľu ľudské životy, to sú ľudia, ktorí poskytujú ďalšie služby na ktoré my bytostne odkázaní nie sme. A rovnako kvôli poskytovaniu týchto služieb nie sú doma so svojimi rodinami. Je to kopa otázok na ktoré predkladatelia jednoznačne odpovedajú. Prekážajú im len maloobchodníci a prekáža im len nedeľa a sviatky. A toto je pre mňa neprípustné. Ja si chcem na tieto otázky odpovedať sama a chcem, aby si na ne mohol odpovedať každý jeden občan sám. Toto nie je úlohou štátu a nie je to ani úlohou zákonodarcu, aby zakazoval ľuďom nakupovať …

—————————————–

na ktoré predkladatelia jednoznačne odpovedajú. Prekážajú im len maloobchodníci a prekáža im len nedeľa a sviatky. A toto je pre mňa neprípustné. Ja si chcem na tieto otázky odpovedať sama a chcem, aby si na ne mohol odpovedať každý jeden občan sám. Toto nie je úlohou štátu a nie je to ani úlohou zákonodarcu, aby zakazoval ľuďom nakupovať a zakazoval podnikateľom podnikať. Kedykoľvek. V sobotu, v nedeľu, v pondelok. Štát má spravovať verejné financie. Štát má zabezpečovať verejné statky a štát nemá rozhodovať o tom, koho máme považovať za svoju rodinu, ako máme tráviť svoj voľný čas a ako majú vyzerať otváracie hodiny v obchodoch. Toto nie je našou úlohou. Preto prosím a podávam v zmysle § 73 ods. 3 písm. b) procedurálny návrh, aby sa v rokovaní o tomto bode nepokračovalo. Ďakujem pekne.

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Brocka, Július, 2014.07.10 09:41 – 09:43

Na všetko sa nedá stihnúť reagovať vo faktickej, čo ste pani poslankyňa povedali, ale po faktických sa prihlásim aj do rozpravy a budem pokračovať v odpovedi na vaše otázky. A skúsim aspoň na niektoré. Že prečo predkladatelia ja, Alojz Přidal navrhujeme alebo sme sa sústredili iba na nakupovanie? Prečo nám vadí nakupovanie a nie iná práca v nedeľu? Prečo práve v nedeľu a nie iný deň? No, preto, pani kolegyňa, lebo v Európe je to tak zvykom. Proste v Európe to dokonca to patrí medzi európske hodnoty, že nedeľa je voľný deň. Ak ste spomínali iné profesie, ktoré by sme sa ešte mali do toho, teda mali by sme ich zahrnúť aj tých pumpárov, aj novinárov, navrhujem vám, že by sme si to rozdelili. My sme sa rozhodli chrániť tie, prevažne 80% v obchode to sú ženy, matky. My sme sa rozhodli pomôcť tejto úzkej, pre vás úzkej skupine. Ak chcete týmto spôsobom chrániť aj tých ďalších, nech sa páči. Navrhnite a ja uvidím, či to bude taký rozumný návrh ako tento a či prípadne bude stáť za podporu. Čo sa týka štatistík, pozrite no, keď vy polemizujete s ministerstvom financií, ja vás nechám s ním polemizovať. Nech to obhajuje ministerstvo financií, že oni hovoria, že nebude mať návrh dopad na rozpočet a vy hovoríte, že bude mať. Ale predsa len nejakú štatistiku aj my máme. Vy hovoríte o tom, ako budeme kaziť podnikateľské prostredie. Prosím vás. Kaziť podnikateľské prostredie? Toto prostredie, kde ženy robia za 300-400 eur mesačne? Prosím vás, veď to je vykorisťovanie. A mňa mrzí, že o tom musím hovoriť ja a poslanec Přidal. A myslel som, že ako prvých spojencov v tejto sále získame poslankyne, ženy. Vy tu hovoríte o obrane a ochrane podnikateľského prostredia? Ja tu hovorím o tých ženách, ktoré sa nemôžu samé brániť. Pretože ich ani odbory tam nezastupujú, lebo tam ani neexistujú, pani kolegyňa. Ale dokončím.

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Přidal, Alojz, 2014.07.10 09:43 – 09:45

Vážená pani kolegyňa Kiššová, vy ste z bývalého klubu SaS, zo strany, ktorý má názov Sloboda a solidarita. Ja si naozaj vážim slobodu, lebo je po živote ten najväčší dar, ktorý človek dostal. Ale slobodu chápem ináč ako vy. Jednoducho aj sloboda má svoje limity a ohraničenie. Prepáčte, ale vy si mýlite slobodu so svojvôľou. Jednoducho i vaša sloboda končí tam, kde sa začína sloboda toho druhého. Ja rešpektujem zlaté pravidlo. Nerobte druhým to, čo nechcete aby robili vám. Janka, na facebooku 6. júla o 16.13 ste zverejnili status famózny víkend. Škoda, že víkend nie je dva-trikrát za týždeň. Ak je to škoda, tak je vám asi ľúto, a predpokladám, že by ste chceli do týždňa tri nedele. Teda do mesiaca dvanásť. Prečo nie ste solidárna s tými ženami, ktoré majú do mesiaca len dve nedele a dve musia robiť? Dvanásť, trinásť hodín denne a báť sa o to, čo robia ich deti? Nezdá sa vám nesprávne, že vy by ste chceli mať do mesiaca dvanásť nedieľ a títo nemajú ani štyri? A viete čo spôsobilo najväčší pokles zamestnanosti a to že tu SMER nevie robiť čo s nezamestnanosťou? No, vaše hlasovanie o dôvere vlády Ivety Radičovej. Pán kolega Sulík vtedy hovoril, že ste zachránili európskym daňovým poplatníkom miliardy eur. Len zabudol povedať, že na dva, na tri dni. Vy ste pustili SMER k moci a to spôsobuje, že sa táto vláda nevie vyrovnať so zamestnanosťou.

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Poliačik, Martin, 2014.07.10 09:45 – 09:47

Janka, ďakujem, že konečne máme aspoň nejaké čísla a nielen dohady, že ja si myslím a. Lebo, keď by tá diskusia mala byť iba o tom, že nedeľa nie je nedeľou, keď človek nie je po kolená od blata a nedeľa nie je nedeľou, keď ja neviem presne, nesedí celá rodina okolo toho nedeľného stola, tak sa môžme baviť o osobných preferenciách. Ale podľa mňa zákon by nemal byť o osobných preferenciách. Zákon by mal v prvom rade hľadieť na verejný záujem a verejný záujem sa má obhájiť tým, že sa povie koľko na tom kto získa a koľko na tom kto stratí. Zákon by mal, podľa mňa, byť robený tak, aby čo najväčšie množstvo ľudí si mohlo samo zadefinovať svoju vlastnú životnú cestu a svoje vlastné životné podmienky. A áno, súhlasím v jednej veci s navrhovateľmi. Zákon by mal ochraňovať slabších. Ale, ak aj pri tomto konkrétnom zákone vieme, že sú ľudia, ktorí sú bytostne závislí aj od svojej nedeľnej práce a že radšej pôjdu v nedeľu s tým príplatkom robiť, než tú prácu by mali stratiť, tak potom by sme mali hľadieť aj na nich, lebo v momente, keď tú prácu stratia a tiež nie preto, že si to vypýtajú, tak už nebudú pracovať nielen že v nedeľu, nebudú pracovať celý týždeň. A tie, dajme tomu, singl mamičky, tie slobodné mamičky, ktoré majú doma deti a dokážu si v nedeľu privyrobiť na to, aby ich uživili, keď nebudú celý týždeň pracovať, tak im určite tú životnú úroveň nezvýšime a nijakým spôsobom si nemyslím, že by sme ich ochránili. Lebo ochraňovať ľudí pred prácou, ak im nemáme ju čím nahradiť, je podľa mňa nezodpovedné a preto považujem za nezodpovedný celý tento návrh. Ďakujem.

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Hlina, Alojz, 2014.07.10 09:47 – 09:49

Ďakujem veľmi pekne. Ja som si teda pozorne vypočul, aj som bol zvedavý, alebo to bolo vlastne vaše prvé vystúpenie v rozprave. Mňa to zaujíma aj čisto tak ako že, že ako skladáte svoje myšlienkové pochody. A predpokladám, vyzerá to, že to bude to lepšie čo tu zaznie v tomto parlamente. Ale tento konkrétny váš, to vystúpenie bolo, možno aj sama viete alebo tušíte, dosť nekorektné. Naozaj ste to vystavali na takých veciach, ktoré ani neviem to tak narýchlo povedať, plávajú hrozným spôsobom na vode. Jak ste sa zamysleli nad tou nedeľou, myslím, že kolega Brocka to dobre uchopil. Viete, keby ste žili v peruánskom pralese, tak tam asi tí ľudia, ktorí žijú v peruánskom pralese, pokiaľ tam teda neboli zvestovatelia viery zo Španielska, tak majú nejaké svoje rituály a majú nejaké, nuž preto, to naozaj sme tu určitý európsky civilizačný priestor, historicky to nevzniklo včera tá nedeľa. Európa je nositeľom židovsko-kresťanskej tradície. Viete, nad touto otázkou by som sa tu fakt nezamýšľal. To je tak na piatok večer po dvoch fľaškách vína, hej, že proste. To sú fakt, že prečo nedeľa? No, preto nedeľa. Dobre? Ale ja rozmýšľam nad inou vecou, že prečo tí Nemci, Rakúšania, Švajčiari sú takí blbí? Viete, že keď proste robiť v nedeľu je tak geniálne, tak prospešné pre zamestnanosť, pre ekonomiku, pre blaho, slobodu jednotlivca, občana, že prečo tu neprišli nejaké parlamentné delegácie z Nemecka, neobjednali sa u vás v Liberálnom dome, aby ste im to vysvetlili, že nech už výjdu z tých stredovekých tmárskych predstáv a nech už konečne pochopia, že ako je to super unakupovať sa k smrti aj v nedeľu. Viete, že skúste im prípadne poslať pozvanie. Lebo mne to už po tom všetkom argumentačnom boji…

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Galko, Ľubomír, 2014.07.10 09:49 – 09:51

Ďakujem pekne. No, Janka, chcel by som ti poďakovať za tvoje vystúpenie a chcel by som práve ja skorej oceniť to, že si bola veľmi ústretová a myslím si, že si kolegov z KDH a to obrovské farizejstvo, ktoré tu zažívame z ich strany, že si nejakým spôsobom šetrila. Ja sa vrátim dvoma poznámkami k tomu, čo si hovorila. Asi málokto má také skúsenosti s prácou v potravinárstve, s prácou s predavačkami a s personálom ako mám ja. To je všeobecne známe. Ja si pamätám na to, keď sme v rámci znižovania nákladov boli tlačení k tomu, aby sme znižovali osobné náklady a hlavná pokladníčka vymyslela takú vec, že na nedeľu začala nasadzovať brigádničky, študentky vysokej školy. Ja si pamätám ti ženy, tie vydaté ženy, tie matky jak sa zhŕkli jak sršne, jak osy a vydobyli si naspäť to, že v nedeľu pracovali ony. A vy nám tu idete rozprávať o tom, že matky chodia za vami a že nechcú v nedeľu pracovať v hypermarketoch. Tak isto som pracoval pomerne dlho pre sieť malých slovenských živnostníkov, malých podnikateľov. To sú malé obchodíky po Slovensku, kde naozaj mamička predáva, otec zásobuje a večer si robia účtovníctvo. Verte mi, že v tých dedinách ktoré sú malé, kde ľudia nechodia nakupovať, sú tie obchody zatvorené. Aj tá obec z ktorej pochádzam zo stredného Slovenska, kde je 400 obyvateľov, má otvorené len v sobotu a na dve hodiny. Lebo tam žijú bohabojní ľudia, ktorí chodia do kostola a ktorí v nedeľu sa venujú svojim rodinám. To, čo vy tu predvádzate, je páni kolegovia z KDH, vôbec nie je bohabojné. A keď nemáte argumenty, tak potom skončíte pri páde vlády. To je úbohé, čo tu predvádzate. Ďakujem pekne.

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Viskupič, Jozef, 2014.07.10 09:51 – 09:53

Ďakujem. Ďakujem za tie čísla a podľa mňa by sme mali tých čísiel priniesť do tejto debaty omnoho viacej. Ja som včera dal taký prísľub, že si urobím takú minianketu. Keďže pán poslanec Zajac hovoril o tom, že ktosi naňho niekde žmurkal, aby teda nejaká pani v nejakých potravinách, že teda, aby presadil zákon. No tak ja som sa vybral do toho nákupného centra a tie čísla by mohli byť zaujímavé, lebo my máme tradíciu ako vznikali nákupné centrá. A v nákupnom centre som išiel prevádzka za prevádzkou a to bolo detský kútik, kvetinárstvo, zmrzlináreň, stávková kancelária, predaj kníh, kino. A teraz ja sa, rád by som sa opýtal predkladateľov, keď tu tak plamenne hovoria o tom, že zavrime hypermarkety a podobne. Vám sa to páni nepodarí, lebo ani v tom návrhu zákona to nie je. Čiže prvý argument, ktorý som včera hovoril, že je falošný, že ľudia nebudú chodiť ho hypercentier a nákupných centier. No budú. Lebo to ani v tom zákone neriešite, lebo tieto prevádzky týmto zákonom, našťastie, zakázať nemôžete. Čo ste si vybrali je malopredaj, čiže v tých prevádzkach pravdepodobne je vašim úmyslom zavrieť potraviny, nákup topánok a elektroniky. Čiže hypercentrá otvorené zostanú. Len ja by som chcel vedieť od vás, páni predkladatelia, keďže ľudí z tých nákupných centier vyhnať nechcete, aby ste aspoň doložili alebo niekto z vás, že v akých pomeroch a koľko tých prevádzok chcete vlastne aby zostali zatvorené, pretože všetci tí ostatní, mne to vyšlo z dvoch, ktoré som včera navštívil, že na 60 až 70% tí ľudia v tej práci zostanú. Či v kinách, v detských kútikoch, v stávkových kanceláriách, predaj a poskytovateľov služieb. Čiže nehovorme si o tom, že chcete…

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Huba, Mikuláš, 2014.07.10 09:53 – 09:55

Ďakujem za slovo. Nechcem robiť arbitra v tomto trochu zjednodušene povedané konzervatívno-liberálnom spore. Ja zareagujem len na jednu časť z vystúpenia pani poslankyne Kiššovej, keď sa tak trošku ironicky dotkla toho, prečo sa nezakazujú aj iné veci? My sme sa pokúsili zakázať najmä iné veci v nedeľu. Opakovane sme predložili návrh zákona o takzvanom nedeľnom kľude, kde sme chceli obmedziť výslovne tie aktivity, ktoré vyrušujú a znižujú kvalitu života obyvateľom či už miest alebo aj slovenských dedín, o ktorých sa tradujú, že sú veľmi, veľmi bohabojné a konzervatívne. Ale keď prídete na slovenskú dedinu v nedeľu sa zrekreovať, napríklad na rekreačnú chalupu, tak zistíte, že tam každý druhý dedinčan alebo chalupár, to nechcem striktne rozlišovať, vytiahne kosačku, vytiahne cirkulárku, vytiahne motorovú pílu, vytiahne miešačku a robí tam rachot, ktorou ruší a obmedzuje teda svojich spoluobčanov a myslím si, že stále ešte väčšinu spoluobčanov. Čiže keby sme to tak brali aj z hľadiska nejakých liberálnych slobôd, tak je to príklad toho, ako naozaj menšina strpčuje život väčšine. Čiže kde je tu potom sloboda a obmedzovanie slobody? No, ale skrátka, aby som sa vrátil k tomu, k tejto téme, ktorú som načal. Čiže tam to bolo úplne, myslím si, jednoznačné, že je tu skupina ľudí, ktorá týmito hlučnými aktivitami v nedeľu a vo sviatok obmedzuje životy väčšine spoluobčanov. A mysleli sme si, že to bude prijateľné naprieč politickým spektrom, lebo ak to mohlo niekomu vadiť, tak liberálom. Ale snažil som sa vysvetliť prečo by to ani im nemalo vadiť. A čuduj sa svete, nepodporil to skoro…

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Muránsky, Peter, 2014.07.10 09:55 – 09:56

Ďakujem pekne. Pani poslankyňa, ja naozaj neviem ako jemne mám…

—————————————–

Pani poslankyňa, ja naozaj neviem, ako jemne vám povedať, že teda reakciu na to, čo ste tu povedali, lebo toto som naozaj ešte nepočul. Pozrite sa, keď vy neviete, prečo má byť voľno v nedeľu a nie po štvrtej hodine hoci kedy v týždni alebo prečo nie v sobotu, tak prepáčte, ale vám chýbajú elementárne vedomosti alebo elementárne povedomie o tom, v akej civilizácií žijete, na ktorom kontinente sa nachádzate. Keď budete na inom kontinente, tak budete mať voľno v piatok a možno budete mať šatku na hlave, po pritom voľne, viete. A čo sa týka už toho, tej reakcie, čo ste povedali, že prečo sa nezakáže ísť napríklad do zoo alebo do kina a tak ďalej, tak tomu už vôbec nerozumiem, však to je to voľno, nie? A v nedeľu má byť voľno, ísť s deťmi do zoo, to je voľno. Prečo by sa to malo zakazovať? Tu sa chce zakázať práca v obchode. A proste táto činnosť a nie, a nie zoo.

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Kiššová, Jana, 2014.07.10 09:56 – 09:58

Ďakujem pekne, neviem, či stihnem na všetko reagovať, pokúsim sa. Pán poslanec Brocka, vy ste spochybnili, že zákaz predaja kazí podnikateľské prostredie. No kazí ho, kazí ho, preto lebo, ak to podnikateľské prostredie stále zaťažujeme nejakými zákazmi a nejakými pravidlami, ktoré ho zošnúrovaváju, tak jednoducho pribrzďujeme vytváranie nových pracovných miest a pokiaľ sa nám tu kopia zástupy nezamestnaných, tak tí to majú čím ďalej, tým horšiu vyjednávaciu pozíciu so svojim potencionálnym zamestnávateľom, pokiaľ vie, že za ním stoja ďalší piati na tú istú prácu. A toto je cieľ. Cieľ je, aby ľudia v tej vyjednávacej pozícií so svojim zamestnávateľom neťahali za kratší koniec a pokiaľ my budeme to podnikateľské prostredie stále likvidovať a bude rásť nezamestnanosť, tak tá vyjednávacia pozícia ich bude veľmi, veľmi ťažká. A to sa z tej 300 mzdy, o ktorej ste hovorili veľmi ťažko pohneme. Budem teraz reagovať ešte na tú nedeľu. Ja som to naozaj nechcela ironizovať a ani som to neironizovala, ja som to myslela úplne vážne. Ak je argument, že preto nedeľa, lebo a zákaz v nedeľu, lebo matky majú byť doma s deťmi, tak ja sa pýtam, či tá istá matka nemá byť o siedmej večer v stredu doma s deťmi. Toto sa pýtam, my tu hovoríme o tom, že Slovensko je sekulárny štát a že jednoducho pravidlá zástupcov istej ideológie nemajú byť uplatňované do pravidiel pre celú spoločnosť, na tomto sa asi zhodneme, že toto nie je ten dôvod, že preto nedeľa a dôvod je preto, lebo matka má byť s deťmi, tak ja sa pýtam, či aj v stredu tá matka nemá byť s deťmi. A no to už asi nestihnem, ale aj v tej zoologickej záhrade pracujú ľudia, o tých hovoríme, nie že ľudia nemajú chodiť do zoologickej, ale aj tam… (Prerušené vystúpenie časomerom.)

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Brocka, Július, 2014.07.10 09:58 – 10:10

Ďakujem pekne aj vám pani podpredsedníčka, aj podpredsedovi Figeľovi, poradím vám pani kolegyňa Kiššová, že keďže ste nestihli zareagovať na záver na všetkých, tak ešte máte možnosť sa aj v ústnej rozprave prihlásiť tak, ako ja mám tú výhodu, ja som tiež teda nestihol reagovať napríklad na tých kolegov, ktorí sa vo faktickej vyjadrili a preto využijem tú výhodu, ktorú predkladateľ má. Pani kolegyňa zopakujem, ja aj môj kolega Alojz Přídal, ale vôbec aj KDH týmto zámerom nechce brániť tých podnikateľov v obchode, ktorým sa tým zhoršia podmienky na podnikanie. Naozaj takýchto my brániť nechceme. Náš zámer je brániť tých, ktorí sa nedokážu sami brániť v tom obchode a to sú prevažne ženy, matky. A to som rád, že s pánom Poliačikom sa v tejto veci zhodneme. On vo faktickej povedal, že áno obsahom zákona môže byť aj ochrana slabých. No to je ten prípad. Toto je ten prípad, kedy my týmto návrhom chránime slabých. Dokonca on niečo v takom zmysle povedal, že single mamičkám, ktoré majú problém uživiť svoje dieťa, my bránime, aby v nedeľu mohli pracovať, aby to dieťa mohli uživiť. Omyl pán kolega. My chceme, aby tie single mamičky, ak sú tieto prípady, aby nemuseli v nedeľu ísť do roboty a dokonca, ja idem tak ďaleko, že ak SMER chce zvýšiť minimálnu mzdu a týmto mamičkám, ktoré za minimálnu mzdu mnoho rázy v tom obchode robia a budú ju mať o 50 eur vyššiu, no nech ju majú, aby nemuseli ísť aj v nedeľu od detí. Viete, čo to je za stres? V nedeľu hľadať náhradu k dieťaťu? No keďže my veľmi dobre vieme, ako to je v nedeľu, tak preto si myslíme, že keď tento návrh zákona prejde, tak veľmi a výrazne uľahčíme život práve tým slabým. To, že niekto bude menej zarábať, dokonca to ani nehrozí, že tí čo budú mať tie obchody, že menej zarobia, lebo to som už aj včera hovoril, že to, čo ľudia potrebujú kúpiť si kúpia. A to, čo hovoril pán kolega Viskupič, že tie nákupné centrá vlastne budú otvorené, áno my nenavrhujeme zatvoriť nákupnú centrá, dokonca ja predpokladám, že reštaurácie, kaviarne, kiná a to čo je teda predmetom, divadlá, ak to je v nákupných centrách, že to bude otvorené. Naozaj, to ste správne pochopili náš zámer a to, čo my vlastne navrhujeme, to je to, čo už existuje aj dnes, už dnes tri a pol dňa v roku sú obchody zatvorené. Jednoducho a všetci vedia, čo to znamená. A zákonník práce im aj vysvetľuje jasne, no a my toto rozširujeme, že to nebude tri a pol dňa. My navrhujeme, aby to bolo počas sviatkov, štátom uznaných sviatkov a počas nedieľ. Pozrite dokonca ako človek, ktorý tu sedí už dlhšie, ja viem, že politika je umenie možného, ja si dokonca viem predstaviť, že tento návrh by mohol prejsť aj s istými úpravami. Napríklad, že tá nálada, atmosféra tu v sále hoci v spoločnosti už je, že aby to bolo aj počas nedieľ, ale keby bola ochota podporiť návrh, že počas štátom uznaných sviatkov v druhom čítaní, tak prosím, považujem aj to za veľkú zmenu a pozitívnu zmenu pre túto krajinu a pre väčšinu ľudí. A dokonca by to riešilo aj ten problém, ktorý spomenul pán Galko, že sú predsa rodinné firmy, kde otec, matka, deti prípadne v tej, v tom obchode robia sami a nikoho iného nezamestnávajú. Napríklad vo Francúzsku je to možné, hoci sú supermarkety, obchody zatvorené, ale pekár, cukrár, obchody sú otvorené. Keď on, keď to je rodinný podnik, keď to je rodinná firma, to znamená, on to robí, on seba nevykorisťuje. Ale prípad, alebo prípady, s ktorými sa aj vy stretávate, to je, to je primitívne vykorisťovanie, že títo ľudia sa nemajú možnosť brániť. Naozaj práve preto, práve preto, že je vysoká nezamestnanosť. Nech povie tá jedna, jedna zo sto predavačiek, ak si myslíte, že je to jedna zo sto, že ona v nedeľu chce byť radšej doma, no tak ten zamestnávateľ má za ňu náhradu v študentoch, vysokoškolákoch, v aj možno teda v iných osobách, ktoré, ktoré bez problémov ako nahradia túto osobu, ale my ich chceme práve preto brániť, že oni to sami nevedia. Ešte veľmi zaujímavý názor odznel a on sa mi ako páči, lebo ako od pedagóga to beriem, keď pán Poliačik, on to už aj včera hovoril, ale pani Kiššová to hovorila aj dnes, že prosím vás veď nenavrhujte tu zákon, ktorým regulujete, obmedzujete, prípadne zakazujete niečo, no veď vás je väčšina, 80 % kresťanov na Slovensku, prestaňte v nedeľu nakupovať a jednoducho tí majitelia obchodov keď zistia, že sa im to nevyplatí, sami zatvoria. Áno, celkom múdry návrh, ako výchovou sa to dá dosiahnuť. Pán kolega, ale my sme sa rozhodli pre inú formu. My to ideme regulovať. Áno, pre všetkých, samozrejme. Pán kolega my sme sa to rozhodli regulovať, pretože si myslíme, že keby sme to nechali na výchovu, no tak to bude možno trvať 20, 50 rokov? Keby sme to tak urobili v doprave, že jednoducho počkáme, kým sa ľudia sami naučia, že ako je pre nich účelné riadiť to auto v doprave. No jednoducho preto sú pravidlá, lebo sme zistili, že tak je to efektívnejšie, s menšími, menšími škodami, aj morálnymi, aj ekonomickými. Čiže jednoducho náš prístup je rýchlejší, keď takto to urobíme, budú tak musieť všetci urobiť, to znamená, budú mať všetci rovnaké podmienky, aj tí obchodníci, aj zamestnávatelia, preto napríklad Coop Jednota, ktorí súhlasia s týmto návrhom, ktorí chcú, aby v nedeľu boli obchody zatvorené, prečo nemajú zatvorené? Jednoducho preto, lebo konkurencia má otvorené. Keď si ľudia nakúpia v nedeľu, v Tescu alebo, alebo niekde inde, no tak potom nebudú kupovať v Coop Jednote ani cez týždeň. Ale keď to budeme regulovať, proste ľudia budú nakupovať, kto rád nakupuje v Tescu, bude nakupovať s Tescu. Ale prečo ich tu stále spomínam? Pán Kolesík, ktorý tu dnes nie je, lebo ten má tiež niečo spoločné s jedným takým supermarketom, sme sa kvôli nemu museli zaoberať veľmi promntne, rýchlo tak, že to hrozilo národohospodárskymi škodami a museli sme novelizovať tento týždeň zákon, kvôli nemu, lebo hrozilo, tam hrozilo, že prídu ľudia o prácu, o zamestnanie a on tu teraz bude hovoriť o tom, koľko ľudí s prijatia nášho zákona príde o prácu. Priatelia neprídu o prácu. Len budú menej vykorisťovaní. Menej bude vykorisťovania, naozaj to sa nedá inak nazvať, to je vykorisťovanie. Ak si to tie slobodné dievčence alebo možno niektoré mamičky, ktoré majú odrastené deti neuvedomujú a im to vyhovuje a nemajú také vysoké nároky alebo naozaj majú taký by som povedal, no proste povahu, že sa nevedia brániť a myslia si, že to tak musí byť, lebo to za ich života vždycky tak bolo. Nízkymi mzdami, bez dôstojných príplatkov za nedeľnú prácu, dokonca sú také prípady, že zamestnankyňa žena, ktorá je v riadnom pracovnom pomere skončí v istú hodinu a začína ako agentúrny zamestnanec to isté robiť, ja neviem a to by bola inštrukcia pre kolegov zo SMER-u, nech povedia pánu ministrovi, prípadne Slovenskej inšpekcií práce, že čo robia, nech sa na toto zamerajú, ako tam ľudia majú také nadčasy, také nadčasy, čo je naozaj v rozpore s našim zákonom. Teda nie s týmto, ale s našou legislatívou. A ja si myslím, že vznikne veľa práce, veľa práce by týmto vzniklo, naozaj vo všetkých ostatných sférach, ktoré sa týkajú práve relaxu, kultúry, oddychu a vôbec to nespájam s kostolom. To len vy, vy tu najviac spomínate kostol a návštevu, teda omše a proste také tie predstavy rezne v nedeľu. Prosím vás počuli ste to od niekoho od nás? My to ani v dôvodovej správe nemáme. Teda myslím na vás, liberálov o tom, o tých rezňoch, že čo my tu presadzujeme. A dokonca si myslím, že aj nedeľná grilovačka je robota, nie? No to je super robota. Čiže nech sa páči, no. A zakončím tým, čo ma teda oslovilo teraz včera na Facebooku, možno ste to zachytili aj vy. Larry Page zakladateľ a šéf Google sa nedávno na jednej konferencií vyjadril, že moderná spoločnosť nepotrebuje, aby mal každý plný úväzok. On hovorí skončime so 40 hodinovým pracovným časom. To, čo ľudia ku šťastiu potrebujú, tak to je bezpečnosť, bývanie a dobré podmienky na výchovu svojich detí. On myslel možno ešte aj ďalšie, ale povedal, na toto, na toto stačí možno percento našej energie, ktorú vynakladáme. Čiže títo moderní páni by som povedal, ktorí naozaj ako žijú s dobou možno viac ako ja, ale hovoria, že už to netreba, aby sme dreli 7 dní v týždni. Pozrite sa pán kolega, nech sa páči prihláste sa v rozprave, môžete tomuto pánovi, ktorého ja nemám k nemu žiaden vzťah, len som si prečítal na Facebooku, že on sa, mohol som teda iného citovať, ale mohol som spomenúť pápeža Františka. Ten sa minulú sobotu k tomu vyjadril k nedeľnej práci, ale keďže viem, ako to na niektorých pôsobí, ako proste, ako to dráždi, vyslovene dráždi niektorých ľudí, keď by som spomínal v kontexte s týmto zákonom iné persony, tak spomínam z prostredia toho civilného alebo občianskeho. Čiže on hovorí, že jednoducho je to revolučná myšlienka, on to považuje za revolučnú myšlienku. Množstvo zdrojov a množstvo práce, ktoré na to potrebujeme je celkom malé a odhadujem, že v súčastnosti je to menej ako jedno percento. Dámy a páni toto je mentalita bohatých, ale ja si myslím, že v tomto sa s nimi zhodnem, že aspoň nedeľa by mohla byť alebo sviatok by mohol byť takým dňom, kedy obchod alebo maloobchodný predaj by sme mohli regulovať tak, že, že ľudia sa môžu viac venovať vzťahom, rodinám, vzťahom v širších spoločenstvách a prípadne oddychu.

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Chren, Martin, 2014.07.10 10:10 – 10:12

Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán kolega, včera ste na nás posielali komunistov a dnes pri niektorých slovách pri vašom vystúpení o tom vykorisťovaní mám pocit, že sme sa vrátili zase niekam do dôb Marxa. Ale iné chcem povedať. Viete najväčší problém s tým čo hovoríte mám v tom, že zákaz nedeľného predaja, ktorý presadzujete má príchuť dvojitej morálky. Vy na jednej strane hovoríte o spoločenskej objednávke na takýto zákaz a na druhej strane je zrejmé, že tá istá spoločnosť o ktorej tvrdíte, že ho presadzuje každú nedeľu plní naše obchody a chodí tam. Čiže, nespráva sa podľa toho ako tvrdíte, že sa správať chce. A sám ste preto priznali, že preto musíte to nariadiť zákonom. Nechcete konať v súlade s tou morálkou, chcete to priamo zakázať. A druhá vec, ktorá mi vadí, možno také taký rozpor medzi vami a niektorými kolegami, vy hovoríte, že týmto zákonom chcete ochrániť niektorých ľudí, niektorých pracujúcich. Kolegovia hovoria, že ich pripravíte o živobytie a pravdu máte obaja. Pretože ja verím, že chcete úprimne ochrániť niektorých pracujúcich, ale faktom je, že dôsledkom tohto zákona bude, že mnohých stovky možno tisíce o živobytie pripravíte. Pretože tento zákon má veľké nezamýšľané dôsledky, ktoré práve na tých, ktorých chrániť chcete dopadnú veľmi zle a veľmi negatívne. Preto by som vás chcel poprosiť, aby ste si skúsili uvedomiť aj tento nezamýšľaný dôsledok a radšej tento zákon stiahli a išli na to iným spôsobom napríklad cez výhradu vo svedomí.

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Viskupič, Jozef, 2014.07.10 10:12 – 10:14

Ďakujem, chcel som podobne lebo včera som si to rovnako všimol, včera boli tie slová dokonca ostrejšie ohľadom odstránenia otrockej práce, ako treba bojovať proti triednemu nepriateľovi vykorisťovateľovi. Ja by som si naozaj dal pozor na tú terminológiu, lebo ako keby možno latentne alebo aj nechtiac vytvárate nepriateľov a chcete bojovať proti otrockej práci, tak keď vyjdem aj z tohto konštruktu tak ak tu máme otrockú prácu použime a musia ju vykonávať mamičky s malými deťmi a podobne, tak použijme iné nástroje a naozaj sa zamerajme nato, že je to problém. Spomínali to niektorí predrečníci, že u nás je problém so 400 tisíc nezamestnanosťou, že na jedno pracovné miesto, ktoré je vytvorené stojí dlhý rad, tým pádom nemáme ani prirodzený tlak zvyšovania miest a ak naozaj sa chceme s týmto problémom popasovať nedeformujme podnikateľské prostredie, ktoré, nech to budeme na to pozerať z akéhokoľvek pohľadu, tak proste táto regulácia ho deformovať bude. Ja som si ten váš návrh, on je jednoduchý je to v postate jedna veta a mám s ním aj vecný alebo dve, aj vecný problém, pretože vy ako keby ste vychádzali z definície živnostenských oprávnení, čiže predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi vrátane nim súvisiacich prác, ďalej maloobchodný predaj a ja som sa v predchádzajúcej faktickej poznámke snažil povedať, že veľmi ľahko a veľmi jednoducho toto čo chcete urobiť je obíditeľné a máte len nejaký ideový zámer a ešte raz spomeniem, poďme na to od gruntu a skúsme naozaj urobiť toto cez výhradu vo svedomí.

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Kiššová, Jana, 2014.07.10 10:14 – 10:16

Ďakujem pekne za slovo. Pán Brocka, vy ste spomínali že ľudia nakúpia len toľko vecí, ktoré potrebujú a že je úplne jedno, že či na to budú mať priestor šesť dní v týždni alebo sedem. No, toto tak celkom nie je. Ja som to spomenula už aj vo svojej rozprave, sú inštitúcie, ktoré sa zaoberajú spotrebiteľským správaním. Toto spotrebiteľské správanie vyhodnocujú , sú k tomu štatistiky, je to dostupné všetko, viete si to pozrieť aj vy. Jednoducho existuje tu inštitút alebo, alebo aká si kategória impulzívnych nákupov. Impulzívne nákupy tvoria zhruba 20 percent iných nákupov a toto sú tie tržby a tie objemy, ktoré jednoducho budú v nenávratne preč a o tých tržbách, z ktorých DPH a z ktorých príjmy zo zisku atď. príjmy z príjmov právnických osôb o tie príde. Čiže, nehovorme stále o tom, že že ľudia nakupujú len to čo potrebujú. Áno možno, že nenakúpime viacej toaletného papiera ale možno nakúpime viacej hračiek, možno viacej ovocia, možno viacej kníh, možno nejakých sprievodných služieb k tomu popri tom nákupe, ktorý, ktorý realizujeme. Potom vy ste povedali, že ak zakážeme predaj a toto ma naozaj zaujalo, že ak zakážeme predaj v nedeľu vytvoria sa iné nové pracovné miesta. Na jednej strane vám prekáža to vykorisťovanie v nedeľu v tom maloobchode, na druhej stane by vám neprekážalo vykorisťovanie cez tie iné pracovné miesta? Tomuto celkom nerozumiem, prosím vás k tomuto keby sa aj mohli vyjadriť, to ma zaujalo. Ďakujem

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Kuffa, Štefan, 2014.07.10 10:16 – 10:18

Ďakujem za slovo. No pekne si to kolega povedal, že naozaj som sa aj ja nad tým zamyslel, že by sme nemuseli pracovať na ten plný pracovný úväzok a päť dní v týždni. A v tej súvislosti chcem povedať, že v podstate životnej úrovni patrí aj ten rozmer šťastia. To nie je len to, že mám peniaze, som bohatý a ma to napĺňa a tým uspokojujem, to nie je všetko. Ale ak ty peniaze máš, bohatstvo všetko máš a šťastie ti chýba tak v podstate tá tvoja životná úroveň je veľmi nízka. Áno, aj ten pohľad tvoj na to, že ak by sme sa nedokázali táto snemovňa zhodnúť, aby tie nedele sme nejako rešpektovali, tak aspoň tých 12 dní tých štátom uznaných sviatkov a aby aspoň týchto 12 dní bolo takých, kedy v podstate sa nepracuje. Ja tiež mám na mysli presne práve tých zamestnancov, ktorí musia ísť ako do práce. Nesúhlasím celkom s tými argumentmi, ktoré tuná odznievajú, že tie ženy, že sa bijú a v nedeľu chcú ísť do práce, do zamestnania, ja mám zas inú skúsenosť a to sú zdravotníci, ktorí jednoducho, tam je prevádzka nonstop. Neviem si to predstaviť, že by v nedeľu nemocnica nefungovala alebo možno prevádzky zdravotnícke, ktoré sú nonstop. Ale tí zdravotnícki zamestnanci sú už vyčerpaní, unavení. Jak zdravotné sestry tak aj lekári a je naozaj problém koľkokrát aj z ich strany a oni by boli veľmi radi keby ich mal kto zastúpiť a v nedeľu išiel namiesto nich do tej služby. Vo Francúzsku tak ako si to spomenul, ak teda chceš pracovať tú v nedeľu tak rob, ak si živnostník no tak nevykorisťuješ nikoho seba samého zamestnávaš, však mohlo by to byť aj tu ak chceš …

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Brocka, Július, 2014.07.10 10:18 – 10:20

Áno. Aj to je možnosť ísť formou výhrady vo svedomí chrániť niektorých zamestnancov. Tu je ďalšia možnosť ako napríklad tou výchovou, že presvedčme ľudí, aby nechodili v nedeľu nakupovať. No, ale pani my sme sa rozhodli pre inú cestu. My sme sa rozhodli pre to regulovať, lebo sa nám zdá, že to je najrýchlejší spôsob, najefektívnejší a dokonca si to väčšina ľudí dnes želá. A to je dokonca štatisticky preukázané. Keď pred 3 rokmi sme predkladali podobný návrh, vtedy sme v Zákonníku práce navrhovali, aby tie obchody boli zatvorené počas štátom uznaných sviatkov. Počas štátom uznaných sviatkov, nie počas nedieľ a denník Pravda, ktorý ťažko podozrievať zo sympatií ku Kresťanskodemokratickému hnutiu, tak robil anketu medzi svojimi čitateľmi a výsledkom bolo, že ľudia odpovedali, že 70 percent ľudí si želá, aby boli obchody v nedeľu zatvorené. Pritom oni sa ich nepýtali na nedele? Oni sa ich pýtali na sviatky. To znamená, ak to pred 3 rokmi ľudia teda predpokladám, že tá štatistika by dnes nebola iná ale výrazná väčšina ľudí tomu rozumie a si to želá alebo poznajú dôverne pomery v obchode. A prečo nie teda a prečo nie cestou tej výhrady vo svedomí? No práve vami spomínaná vysoká nezamestnanosť, je najsilnejším argumentom proti tejto ceste. Aj keď ja sa tomu nebránim a verím, že KDH tento zámer v budúcnosti bude chcieť uplatniť nielen v obchode ale na iné na všetky povolania podľa možnosti. Ale, tu keď je 400 tisícová armáda nezamestnaných, no tak veď Alojz Hlina vám to vysvetľoval. No nech povie tá mamička, že ona v nedeľu robiť nebude. Či ju zamestná taký zamestnávateľ?

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Figeľ, Ján, 2014.07.10 10:20 – 10:40

Vážená pani podpredsedníčka, ctené dámy, vážení páni, aj z tejto diskusie dnes ráno aj zo včerajšieho večera je videť, kde sú tie názorové póly alebo hodnotové rozdiely v tejto snemovni a v spoločnosti. Je to dobre pre čitiateľnosť, je to dobre pre možno dialóg a politiku ako takú, ale ľudia potrebujú riešenia a Slovensko potrebuje pozdvihnutie. Lebo to v akom stave sa nachádzame, či ekonomicky, sociálne ale aj kultúrne aj politicky, súvisí s hodnotami, súvisí s politikou a s podmienkami života, či sa oplatí alebo treba radšej čakať alebo radšej odísť do iného zahraničia počnúc Rakúskom. Chcem v tejto diskusii prispieť práve tým čo znamená pravda, sloboda alebo ten základný obsah slov, ktoré keď rešpektujeme tak žijeme podľa toho, čo hovoríme a zároveň podľa pravdy. Ak nie, tak potom je to stále viac nedorozumenie až kríza alebo konflikt.
Nedeľa je od toho, že sa „nedelá“, že sa nerobí. A že to vznikalo a vzniklo cez stáročia a stalo sa princípom pravidlom aj v bývalom Československu aj na európskom kontinente, má svoje vyjadrenie v kultúre. Nedeľa je kultúrny fenomén, nie ekonomicky. A kultúra nás charakterizuje viac ako ekonomika, bárs by sme dávali kultúru vyššie lebo ona dáva zmysel našim životom, našim vzťahom, ale ekonomika je nevyhnutnosť, každodenný chlieb je potrebný. Každá kríza malá, veľká, rodinná alebo medzinárodná sa začína odklonom od pravdy, od toho čo je základ platí aj keď môžeme mať názor ale pravda je pravdou. Lebo ona je aj základom spravodlivosti a ak nedeľa je o tom, že sa „nedelá“ ak to nie je nevyhnutné, ak nehorí, ak to nie je práca, ktorá je nevyhnutná z hľadiska vyšších záujmov verejného záujmu, tak tam by sme si mali rozumieť. Iné národy, iné krajiny tomu hovoria ešte silnejšie ešte inak, ale ja som vychádzal z toho slovenského.
V Rusku sa tento deň volá „voskresenie“ vzkriesenie, v Grécku kilia ki, v Taliansku dómenica, deň pána. My sme toto ani neargumentovali ani nepísali do dôvodov ale to, že v nedeľu je dôvod na voľno, na odpočinok, na pokoj, na rodinu, je súčasť slovenskej kultúry. Ak nám na tom nebude záležať, komu na tom má záležať. Európe alebo tým druhým? Oni nám majú povedať, na čom záleží, keď na kultúre až tak nie. Keď sa stráca význam slov, stráca sa ľudská sloboda. Lebo sloboda si žiada usporiadanosť, sloboda nie je chaos, trh pre trh, džungľa, silnejší vyhráva. Demokracia a sloboda súvisia cez hodnoty a pravidlá. A význam slova nedeľa je aj základom pravdy o nedeli. Preto navrhujeme držať sa tejto etymológie tohto významu, lebo je to dobre, lebo je to spravodlivé.
Je to dobré pre kultúru, lebo sa vytvára aspoň jeden deň v týždni kedy rodina a dokonca celá spoločnosť okrem prípadov nevyhnutných môžu tráviť rodiny a spoločnosť pospolu, matky s deťmi, otcovia s deťmi, rodiny. Výrazne to totiž prispieva k zosúladeniu pracovných povinností a rodinného života. A to aj tým, že sa cez takýto návrh, ktorí podávajú kolegovia poslanci zvyšuje sociálna ochrana zamestnaných. V Európe je sviatočný charakter nedele chránený vo…

—————————————–

Výrazne to totiž prispieva k zosúladeniu pracovných povinností a rodinného života a to aj tým, že sa cez takýto návrh, ktorý podávajú kolegovia poslanci, zvyšuje sociálna ochrana zamestnaných.
V Európe je sviatočný charakter nedele chránený vo väčšine štátov zákonom aj mimo Európskej únie bohatých štátov, ako je Nórsko alebo Švajčiarsko je zákon o ochrane nedele. V rámci Európskej únie má Slovensko veľmi smutný primát, najviac nedeľnej práce. Nedeľná práca pokiaľ nie je nevyhnutná, je dôkazom chudoby, nie bohatstva. Ak si spomínate v 90-tych rokoch agentúra Donar pre stranu HZDS, ktorá už tu nie je a už tu nebude, vytlačila také bilbordy so švajčiarskymi obrázkami, ako fejk, po slovensky falzifikát, že toto je Slovensko, alebo bude Slovensko, len treba dobre voliť, takže Švajčiarsko ako falzifikát ja neodporúčam, to nie je cesta. Cesta pre Slovensko je inšpirovať sa, učiť sa od tých, ktorí to naozaj dosiahli a preto, aby boli silné dobré výkony cez pracovné dni, je dobre mať pauzu a toto sa cez dlhé stáročia formovalo ako nedeľný deň pokoja sviatku rodiny, odpočinku. My potrebuje robiť lepšie, nie predovšetkým robiť viac a lepšie znamená aj usporiadanosť, aj kultúru práce, kultúru zamestnávania, kultúru podnikania. Priatelia teraz hovorím o ekonomike a používam slovo kultúra. Švajčiarsko je naozaj bohaté, ale základ je v kultúre, v kultúre práce, podnikania, dodržiavania zákonov, pravidiel, úcty k zamestnancovi a atď. a tak podobne, nechcem hovoriť o Švajčiarsku a nechcem, aby sme tu robili nejaké falzifikáty v budúcnosti, ale reálne k nej prispievali tým, čo uzákoňujeme alebo prinášame ako riešenia.
Kresťansko-demokratické hnutie je v tomto konzistentné. Pred dvoma rokmi sme navrhli a úspešne presadili na kongrese Európskej ľudovej strany v Bukurešti v októbri článok do programu tejto politickej sily, ktorý znie. Pre sociálno dobro ľudí je dôležité, aby bol v spoločnosti jeden spoločný deň pracovného pokoja v týždni. Po stáročia bola týmto dňom nedeľa. Taktiež pre zachovanie kultúrnych koreňov Európy je dôležité zachovať nedeľu ako spoločný celoeurópsky deň pracovného pokoja. A hľa na Slovensku v strede Európy, kde sa hrdíme aj konkrétnymi koordinátami, súradnicami, kde to presne je, kde treba tú vatru založiť, to tak nie je, to tak nie je, lebo trh, lebo dogma trhu. Ja si nemyslím, že je to správne a zároveň si nemyslím, že nám to majú iní hovoriť, ale to, že sa nám podarilo presadiť takýto článok do programu najsilnejšej európskej politickej strany, ktorá aj teraz v máji vyhrala voľby a ktorá aj teraz v máji na Slovensku bola úspešná, ak to zoberiem v súčte, nás oprávňuje navrhovať doma to, čo hovoríme v Európe, toto je naša suverénna nielen možnosť, ale zodpovednosť. Nehovoriť iným čo majú robiť, ale spolu a hlavne doma robiť to, čo je potrebné a prospešné.
Opakujem priatelia, toto je viac téma kultúry, než HDP. HDP nám vzrastie, ak bude poriadok v zamestnávaní, v podnikaní a nie džungľa. Nie som za nadmerné regulácie, ale napr. jediný slovenský reťazec nemá problém s týmto ustanovením, ale tie anglické, nemecké, francúzske alebo iné zahraničné tu si idú urobiť to, čo doma nerobia. Priatelia veď pozerajte, čo sa tu deje aj v podnikateľskom prostredí.
Je to téma kultúry a po druhé, nielen kvôli tomu, že 4. júna bola zmenená ústav, od 1. septembra bude platná, ale už aj doteraz v ústave sa nachádza veta, ochrana manželstva, rodičovstva, rodiny a osobitne detí je garantovaná a práve touto zmenou Zákonníka práce chceme zvýšiť ochranu zamestnancov prostredníctvom zvýšenia počtu dni, počas ktorých nie je možné nariadiť prácu, ale samostatne zárobková činná osoba, vlastník môže aj s jeho manželkou, môžu, len oni majú vtedy nedeľu, oni vtedy nedělají, mnohí, myslím tých veľkých.
Slovensko potrebuje lepšie vitálnejšie rodinné, prorodinné prostredie, aby sa nám darilo po každej stránke, lebo revitalizácia ani ekonomiky nebude fungovať, ak sa nebude dariť, viac súdržnosti, zodpovednosti, solidarity, výchovy v rodinách.
Tržby väčšie nebudú, toto si dovolím povedať, aj práve preto čo odkazuje ministerstvo financií. Viac nezjeme, priatelia, viac sa nedá, ľudia zjedia toľko, koľko potrebujú, alebo si môžu dovoliť. To platí aj o širšom konzume. Viac konzumu nebude, ale viac konzumizmu áno, chceme kultúru konzumu, konzumizmus ako charakteristiku, ktorá neplatí u susedov, ale na Slovensku sa stala súčasťou kultúry? Toto naozaj priatelia chcete, ktorí argumentujete proti?
Podporné stanovisko k tomuto návrhu dali mnohé dôležité inštitúcie, alebo organizácie. Konfederácia odborových zväzov, podčiarkujem Konfederácia odborových zväzov, Nezávislé kresťanské odbory Slovenska, Odborový zväz pracovníkov obchodu a cestovného ruchu, to nie, že jedna pani povedala, áno sú rôzne názory, rôzne záujmy, rôzne životné, pracovné, ekonomické situácie jednotlivých osôb. Ale spomínam inštitúcie preto, lebo ich postoj, ich názor je dôležitou súčasťou dialógu, sú to sociálni partneri, ktorí s touto témou výrazne a každodenne súvisia.
Naštartovaná bola a prebieha iniciatíva mimovládnych organizácií, beží petícia za voľnú nedeľu, je európska petícia, ktorá je súčasťou ďalších legislatívnych zámerov. Ozvali sa už viackrát a v minulých rokoch cirkvi, náboženské spoločnosti, ja som presvedčený, že nedeľa ako deň pokoja, relaxu, odpočinku, zameraná viac na kultúru, na vzťahy, by pomohla kultúrnych inštitúciám na Slovensku a to je tiež ekonomika, to je tiež istý ruch, možno cestovný alebo ekonomický, športovým, voľno-časovým centrám.
Chcem na záver tohto vstupu prispieť skôr apelom tým, ktorí majú väčšinu, lebo Slovensko potrebuje riešenia. Ľudia si zaslúžia viac istoty, najväčšia istota v živote z takého pohľadu spravodlivosti je pravda, žiť v pravde, nie v klame, nie v nejakej hmle ilúzii a druhou v tej ekonomicko-sociálnej stránke je zamestnanosť a reálna skutočná fungujúca solidarita.
Rakúsko, ktoré v nedeľu má pokoj, kľud, má nezamestnanosť pod 5 %, Nemecko 5,1 % v máji, o Švajčiarsku už som hovoril, v Nórsku podobne, to sú silné ekonomiky, aj sociálne silné spoločnosti, preto spomínam tento fakt, lebo na Slovensku je nezamestnanosť vysoká, dlhodobo stagnujúca, alebo kolíše okolo veľkých nadpriemerných európskych čísiel. A pritom najviac v nedeľu zamestnávame, niečo nehrá, niečo nesedí. Čo treba ešte viac nedeľnej práce? Naozaj treba ešte viac v nedeľu robiť, aby klesli čísla nezamestnanosti, nie je to presne naopak, práve naopak.
Som presvedčený, že programové vyhlásenie vlády, ktoré bolo schvaľované v tejto snemovni hovorí v troch takých odrážkach veľmi adekvátne na túto tému. Najprv sa venuje téme rodiny, v kapitole rodina, základná búdka určujúca kvalitu života, citujem, súčasná vláda hovorí, zanedbávali sa vplyvy, ktoré prináša postmoderná éra vyspelých spoločností spojená s rastúcimi požiadavkami platenej práce na čas a s rastúcou účasťou žien na trhu práce. To narúša historický vzťah medzi platenou ekonomikou a oblasťou starostlivosti príznačnou pre industriálnu sféru. Narušila sa súdržnosť spoločnosti a jej dôležitého determinantu, akým je rodina. To je popis stavu, ktorý je kritický, alebo krízový, súhlasím. Preto vláda presadí, aby sa obnovila rovnováha ekonomickej úlohy rodiny a jej sociálne funkcie. A v inom bode, vláda prehodnotí predpisy pracovného a rodinného práva tak, aby sa výraznejšie akceptovali potreby vyváženého vzťahu ekonomickej a sociálnej funkcie rodiny. Som presvedčený, že toto je prihrávka, ktorú treba spracovať a dať gól, bežia majstrovstva sveta, teraz sú dlhšie noci. Toto je prihrávka pre riešenie ekonomicko-sociálnych súvislostí okolo našich rodín a celej spoločnosti. Návrh KDH je v línii tohto programu. Sociálni partneri súhlasia, alebo neoponujú, myslím tým rozlíšenie medzi odborármi a zamestnávateľmi.
Pred troma rokmi podobný návrh, zúžený, na štátne sviatky tu bol predložený a takmer na deň, bolo to 12. júla, dnes je 10. júl, 2011 o tomto hlasovala snemovňa a všetci poslanci SMER-u na čele s predsedom boli za, okrem niektorých, ktorí chýbali a jeden sa zdržal Maroš Kondrót. Ja to pre konzistentnosť postojov a pre vážnosť slovenskej situácie, myslím tým nielen ekonomiku, skôr sociálnu situáciu a kultúru, myslím vážne, pre KDH je to bod programu, ktorý sme presadili aj do európskych vzťahov v rámci Európskej ľudovej strany a nám na tom záleží, tak ako na rodine, tak na nedele, ktorá je či pre rodinu, či pre voľno, či pre kultúru na Slovensku veľmi dôležitým príspevkom.
Chcem ešte zareagovať na tie odkazy o svedomí, resp. pani Kiššová nie je tu, ona vymenovala štyri problémy, ktoré to spôsobí, podnikateľské prostredie, zamestnanosť, slobodu jednotlivca a štátne príjmy. Len to podstatné, čo je, či základná bunka, či východisko pre všetko o čom tu debatujeme, nezmienila, rodinu a ja to preto spomínam, lebo ak na tom nezáleží, tak potom je množstvo dôvodov, ktoré nás odvádzajú od skutočného a podstatného riešenia, resp. od skutočného problému tejto doby. Sloboda, áno, ale usporiadaná a so zodpovednosťou. Začína to prácou, ale práca nie je najväčší zmysel života, práca má byť tvorivý proces a preto, aby bola kvalitná, potrebuje aj pauzu a tou je čas, kedy sa nedělá.
Témy a to čo hovoril pán Viskupič, že výhrada vo svedomí, že my sme položili Dzurindovú vládu pre toto, nie, my sme ju nepoložili, my sme len odišli z vlády preto, lebo bol porušený explicitný záväzok vládneho programu, to čo už bolo podpísané ako zmluva signovaná, ale nebol ochotný ju predseda vlády predložiť na rokovanie samotného kabinetu. Ale my sme zostali v snemovni, ochotní podporovať vládu do volieb. To, že sa voľby urýchlili bolo spôsobené tým, že vláda už predtým fungovala ako menšinová, skôr by som povedal nefungovala. Preto bolo logické urobiť voľby nie v septembri, ale v júni. Nedržali sme sa ani kresiel, ani predsedu parlamentu, naopak ukázali sme, že keď nie, tak nie, ale prečo, pre nemateriálnu tému. Priatelia je dobré, keď v politike existujú aj sily a strany, ktorým záleží na svedomí, na slobode svedomia, pretože ľudská sloboda začína vo svedomí, nie na ulici, nie v obchode, vo svedomí. To je základ dôstojnosti každej osoby a nám na to záleží, nielen teraz, ale aj do budúcnosti. Takisto nám záleží na nedele a chceme povedať, že ak KDH získa pre program Nedeľa pre každého silný mandát od občanov, bude súčasťou budúceho, nielen vládneho programu, ale legislatívy na Slovensku. Ďakujem pekne. (Potlesk.)

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Huba, Mikuláš, 2014.07.10 10:41 – 10:43

Ďakujem pekne za slovo. V reakcii na vystúpenie pána podpredsedu Figeľa by som sa vrátil k tomu, čo som nestihol dopovedať vo svojej predchádzajúcej faktickej poznámke. Pri predkladaní zákona o nedeľnom kľude, ktorý som tu už spomínal, sme argumentovali v prospech nedele a toho, čo nedeľa obnáša veľmi podobne ako môj predrečník. O tom viac som bol prekvapený a myslím, že nie len ja ale aj ostatní predkladatelia tohto nášho návrhu tým, že otvorené prejavy nepochopenia tohto nášho návrhu, ktorý sme chceli aspoň obmedziť ten neprimeraný nedeľný a sviatočný hluk, ktorý sa nám šíri Slovenskom a ktorý nám strpčuje život. Takže skrátka takéto prejavy nepochopenia, až kritiky, až zosmiešňovania sme zaznamenali aj z radov Kresťansko-demokratického hnutia. No a z toho vystávajú pre mňa dve logické otázky. Jedna je taká, že sa mi ani nechce veriť, že by to bolo možné, ale všetko je možné, ako sa hovorí a to podozrenie je také, že nie sme už pomaly schopní podporiť nič iné iba to, s čím prídeme my sami. No a druhá otázka, ktorá logicky naväzuje na tú prvú je taká, že ak prídeme znova s týmto návrhom, ktorý chce docieliť určitú renesanciu nedele a toho, aby v nedeľu naozaj sa nevykonávali činnosti, ktoré jej protirečia a ktoré navyše ešte aj obťažujú všetkých ostatných, ktorí si chcú v nedeľu oddýchnuť. Skrátka že či KDH podporí tento náš návrh, keď s ním znova prídeme. Ďakujem.

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Viskupič, Jozef, 2014.07.10 10:43 – 10:45

Pán podpredseda ja by som možno maličká výhrada k tej výstavbe tých argumentov ako keby sa tu umelo vytvárali nejaké tábory, ktoré chcú alebo nechcú ľuďom, chrániť ľudí proti tomu, aby im niekto nakazoval prácu. Ja by som si dovolil a párkrát som to už spomenul vo faktických poznámkach, povedať to, že naozaj dovoľme rodinám byť spolu v nedeľu, dovoľme mamám byť v nedeľu s deťmi, dovoľme aj aj ľuďom svätiť nedeľu, ale nerobme to takýmto spôsobom, aký, aký tu máme na stole. Totižto vy ste viac krát spomenuli v tom vašom príhovore, že aby práca zostala iba v prípadoch nevyhnutných. Preto hovorím o výhrade vo svedomí, lebo máme možnosť zotrieť akúkoľvek ideológiu, ideologicky nános, ktorý pri všetkej úcte aj v tom vašom prejave bol a či sa na to budeme pozerať z uhla liberálnejšieho čo znamená, rozšírenie miery slobody alebo z uhla konzervatívneho, kde chceme ponúknuť reálny ochranný nástroj pracujúcim ľuďom pri pracovno právnych vzťahoch to znamená, po uzatvorení pracovnej zmluvy si uplatniť výhradu vo svedomí. Toto je riešenie nie len na maloobchodný predaj, ktorý predkladá, predkladajú dvaja páni z vášho hnutia, ale reálny nástroj aj na práčovne, fotolaby, kiná, kaviarne, detské kútiky, stávkové kancelárie, ktoré všetky sú v tých nákupných strediskách, kde pracujú tak isto matky, tak isto ľudia s rodinami, čiže poďme hlbšie, zamyslime sa nad tým, ideológiu von, pretože táto…(Vystúpenie prerušené časomierou).

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Chren, Martin, 2014.07.10 10:45 – 10:47

Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán podpredseda vážim si vaše vystúpenie aj preto, že na rozdiel od mnohých kolegov už len formou svojho prejavu dokážete vnášať do diskusie pokoj. Na druhej strane operovali mnohými vzletnými pojmami na začiatku svojho prejavu. Ako je pravda, sloboda, ale myslím si, že z toho vyznenia celej debaty je skutočnosť iná. Keď počúvam vás a vašich kolegov v rozprave, tak definícia pravdy podľa vás je taká, že pravda je len jedna a máme ju my. Ako inak si mám vysvetliť postoje, keď na všetky argumenty kolega predkladateľ odpovie, no my to takto predkladáme, lebo to chceme. A nevedie argumentačnú debatu argumentačnej rovine o faktoch. Ako si mám vysvetliť, že o slobode hovoríte, že nerešpektujete tú definíciu, sloboda jedného končí tam, kde začína sloboda druhého. Inak by ste nemohli na úkor ostatných presadzovať takýto zákon, ktorý obmedzí celú spoločnosť. Hovoríte, že sloboda potrebuje režim. To mi skôr pripomína Orwella a rok 1984, vojna je mier, sloboda je otroctvo. A v rozprave vystúpim a poviem aj mnoho ďalších vecných výhrad k tomuto vášmu návrhu. Keby ste už len napríklad chceli ísť v jednej línii tak, ako ju presadzujete, nemohli by ste z mnohých občanov robiť ľudí druhej kategórie. Aký je rozdiel medzi takou čašníčkou a predavačkou. Prečo jedna má byť chránená a druhá nie podľa vášho návrhu zákona? Prečo z tých čašníčok robíte občianky druhej kategórie? A posledná vec. Ja si naozaj myslím, že aj tento predložený návrh zákona je skôr príznakom zlyhania kresťanskej demokracie pri presadzovaní hodnôt, ktoré môžete naozaj považovať za tie správne a pravé nenásilnou formou a preto musíte zvoliť takúto formu násilnú, formou zákona alebo zákazu.

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Martvoň, Anton, 2014.07.10 10:47 – 10:48

Ďakujem pekne. Pán podpredseda plne s vami súhlasím, viac konzumu nebude. Ja sa trošku pousmievam nad tým, ako liberálna časť opozície jedným dychom povie, že však predavačka musí alebo má povinnosť pracovať v nedeľu, ale na druhej strane by prví sa ozývali, kebyže niekto príde s návrhom, aby parlament zasadal v nedeľu. Aký je rozdiel medzi poslancom Národnej rady a predavačkou v takom supermarkete. No ja nevidím v tom žiadny rozdiel. Obidvaja sú občania Slovenskej republiky a majú rovnaké práva. Čiže tu sa mi to zdá veľmi úsmevné, že na jednej strane budú hovoriť, že tak a predavačka a všetci teda robte, ale my poslanci v nedeľu aby sme mali voľno, aby sme mohli oddychovať. Tak keď rovnako, tak všetci potom.

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Kvasnička, Marián, 2014.07.10 10:48 – 10:50

Ďakujem veľmi pekne. Jak sledujem tú diskusiu, tak mi beží pred očami taký obraz z francúzskeho výtvarného umenia z konca 19. storočia Joel Serad namaľoval krásny obraz Nedeľa v La Grande Jatte kde ľudia sú … pod slnečníkmi, neskutočný kľud, pokoj a aura nedele bez akýchkoľvek prívlastkov náboženských, liberálnych, onakých, proste pokoj a zastavenie. Som rád, že Ján Figeľ upozornil, že si Janko upozornil na ten rozmer kultúrny, ja si myslím, že spôsob, akým sa diskutuje táto téma je trošku zavádzajúci. Tu nejde o konflikt kresťanských a liberálnych pohľadov, tu ide, tu de o tému, ktorá je širšia. Je to téma sociálna, komunitná, psychohygienická, relaxačná, kultúrna, rodinná a naozaj s tým podľa mňa je problém, je problém, pretože človek aby som dal do pozornosti jednu štúdiu Maxa Pcarda Človek na úteku, hľadá rôzne formy, ako sa vyhnúť stretnutiu so samým sebou. On tam popísal anatómiu týchto útekov a si myslím, že aj odpor voči nedeli tak, ako ju navrhujú moji kolegovia vyplýva z nechuti byť konfrontovaný sám so sebou. Samozrejme má to aj tie sociálne dopady, rodinné, kontakt s príbuznými a tak ďalej. Ale v prvom rade ja vidím problém hlbší a môžem povedať aj budhistický a nemusíme byť kresťania, snaha vyhnúť sa stretnutiu samého so sebou. Dokonca existuje aj v psychiatrii jedna kategória sa to volá nedeľná neuróza, že ľudia sú tak nastavení v tom tempe, že akonáhle vypadnú z tempa, majú depresívnu symptomatológiu, cítia sa opustení, deprimovaní a čakajú…(Vystúpenie prerušené časomierou).

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Hlina, Alojz, 2014.07.10 10:50 – 10:52

Ďakujem veľmi pekne. Mňa vždycky obíde taký strach keď by sme mali byť my tými, čo sme tu v Európe najgeniálnejší, teda v tomto geopolitickom priestore a to by som teda tak doplnil, že jak tomu tí napríklad nemci alebo rakúšania, švajčiari nerozumejú hej, že to naozaj by bolo treba dokončiť, ja by som navrhoval, že kľudne pán Poliačik alebo pani Kiššová nech ide tam a nech to proste tým nemcom vysvetlia jak im vzrastie HDP, jak im vzrastie čo to zamestnanosť, sloboda sa zvýši. Viete oni to nemajú a keby vedeli, že s čím je to spojené s akými úžasnými vecami, tak ja verím, že proste by na to pristúpili. Ja podľa mňa by to stálo za to, že pomôžme, však podľa mňa úlohou je pomáhať, že pokiaľ sme my nositeľmi geniálnych nápadov, máme to odskúšané, je to funkčné, tak prečo to neponúkneme, prečo to nevyvezieme, prečo tí nemci sa sem neprídu prípadne poučiť od nás, že, že proste naozaj. Však oni teda nie sú na tom až tak zle, ale mohli by byť lepšie. Keby robili v nedeľu, taj majú vyššie HDP, impulzívnych nákupov bude viac a nemci teda vedia nakupovať, zamestnanosť sa zvýši, príjmy rozpočtu a v neposlednom rade sloboda. Sloboda nemeckého, rakúskeho, švajčiarskeho jednotlivca sa prácou v nedeľu rádovo zvýši. To naozaj podľa mňa skúste, skúste páni kolegovia im to ísť tam povedať. Ďakujem.

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Hudacký, Ján, 2014.07.10 10:52 – 10:53

Ďakujem pekne pani podpredsedníčka. Vážený pán kolega Figeľ no som veľmi rád, že si vo svojom vystúpení zdôrazňoval fenomén tradičnej kultúry tej európskej. Dotkol sa teraz toho aj Alojz Hlina. Ja si myslím, že okrem tých hodnotových aspektov je treba brať samozrejme do úvahy aj tie sociálno ekonomické aspekty života ľudí. A tu je treba v podstate pripomenúť presne toto, čo tu bolo povedané, že tých vyspelých európskych ekonomikách ako sú nemci, švajčiari, rakúšania v podstate tento fenomén tradičnej kultúry funguje, jednoducho je vlastne založený na tých tradíciách a my kresťanskí demokrati samozrejme zdôrazňujeme ten hodnotový aspekt ľudskej prirodzenosti a dôstojnosti, ktorý musí mať prednosť pred partikulárnymi podnikateľskými záujmami a postupujúcou kultúrou konzumizmu a teda zisku za každú cenu. Ja som veľmi rád, že si rovnako spomenul aj tú rodinnú politiku, ktorá je u nás kresťanských demokratov samozrejme konzistentná a chcem možno doplniť politiku rodinného podnikania, ktorá je na ako keby opačnom póle v súvislosti s elimináciou konzumnej politiky veľkých obchodných reťazcov. Ja si myslím, že tu by bolo dobre, aby sme si všetci uvedomovali prakticky tieto súvislosti a ja som veľmi rád, že toto si vo svojom vystúpení zdôrazňoval. Ďakujem pekne.

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Brocka, Július, 2014.07.10 10:53 – 10:55

Ďakujem pekne. Pán podpredseda Figeľ spomenul teda viacero vecí, ktoré ma inšpirovali k niekoľkým poznámkam. Tá prvá. Že ako je to s konzumom a s tržbami v obchode. No v dnešnej dennej tlači marketingová manažérka Billi Slovensko pani Martina Kováč hovorí. Najviac ľudí sa u nás premelie v piatok a v sobotu, najmenej v nedeľu. To znamená, že ani tie tržby tak teda keby tento návrh prešiel ohrozené v Bille neboli. Ďalej súhlasím s vami, že je to téma viac kultúr ako HDP. Podnikateľské prostredie v Nemecku, v Rakúsku, ani v Anglicku nie je krivé. Nie je krivé a tam sú obchody zatvorené. Tam sú obchody zatvorené. A zároveň by som chcel pripomenúť myšlienku, ktorú tu spomenul bývalý pán prezident Ivan Gašparovič. Aj keď sme mali rôzne názory na jeho vystúpenie tu v parlamente, tak s jedným jeho, jednou jeho úvahou súhlasím a to v tej veci, keď hovoril o potrebe humanizovať ekonomiku. Keď hovoril o tom, že je to veľmi smutné, keď niekto ako živiteľ rodiny chodí celý týždeň, celý mesiac do práce a nemôže zo svojho príjmu uživiť svoju rodinu. Nedeľa, pracovná nedeľa alebo keď musia tie matky ísť v nedeľu do práce, to nesvedčí o humánnej ekonomike. A ja si myslím, že tento…

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Kuffa, Štefan, 2014.07.10 10:55 – 10:57

Ďakujem za slovo. Naozaj je to tak, že viac neskonzumujeme keď by bolo aj osem dní v týždni aby sme nakupovali ale že rastie konzumizmus tak to naozaj je to, je to takýto fenomén novodobý a táto spoločnosť je nadmerne konzumná, nie preto, že viac potrebujeme, ale jednoducho, veľakrát nevieme sa vpratať do kože. Práca nemá byť novodobou bohyňou, práca je predovšetkým darom ale zas na druhej strane práca, ktorá je z donútenia práca ak ťa niekto núti do tej práce, tak tá práca ťa zotročuje, stávaš sa otrokom. A Slovensko naozaj potrebuje toto pozdvihnutie. A nedeľa je tým kultúrnym fenoménom, je tým kultúrny fenoménom, podstate celej našej Európy. Cez niekoľko stáročia. Toto je viac téma kultúry a nie HDP tak s tým súhlasím a dovolím si tiež uviesť jeden príklad. Kolega Marián Kvasnička spomenul obrazy, ja spomeniem knihu a to Lev Nikolajevič Tolstoj písal, napísal o veľkonočnej nedeli, vazkresenie, vzkriesenie, je to nádherný príbeh, je to nádherná kniha a naozaj to aj ten siedmi deň v Rusku, vazkresenie, je to vzkriesenie a je to je to nedeľa. A súvisí to naozaj s tým kultúrnym fenoménom aj kresťanským fenoménom Európa. Hoci menej tuná spomíname tento rozmer ale veľmi úzko to súvisí. Cisár Konštantín, keď zaviedol v IV. storočí nedeľu, myslím si, že v tejto veci sa nepomýlil a už vtedy bol to múdry panovník a naozaj oslobodil poľnohospodárov a poľnohospodárske práce. Tuná zalietajú liberáli tu tých extrémov o ktorých sa tuná nehovorí. Sú nevyhnutné práce ktoré musíš vykonávať či je nedeľa, či je sviatok…

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Érsek, Árpád, 2014.07.10 10:57 – 10:59

Ďakujem za slovo. Ja by som trošku to videl aj z iného pohľadu. A viem to povedať z vlastnej skúsenosti čo sa týka športu mládeže a využitia, využitia voľného času alebo voľného dňa v týždni nakoľko musím povedať jednu vec, že odkedy otvorili nákupné centrá teraz nebudem hovoriť o predavačkách, ako otvorili nákupné centra na Slovensku a hlavne vo veľkých mestách, klesol ,klesla iniciatíva mládeže o šport. Čiže oni ten svoj voľný čas ktorý majú po škole využívajú prechádzkou v nákupnom centre a myslím si, že to nesmeruje k tomu. Druhá vec je, s ktorým mám tiež problém, je jeden voľný deň pre celú rodinu. Keď tá celá rodina môže byť doma spolu a nemusí ísť zas spolu do nákupného centra, ja vidím problém v tom, v týchto veľkých mestách, že tieto nákupné centrá, ktoré otvorili takú veľkú škálu a paletu služieb ponúkajú ľuďom, že nie je to ono, keď sú otvorené a vyberieme z toho len určité segmenty, že toto bude zatvorené a to druhé môže byť otvorené, ja si myslím, že tie nákupné centrá negatívne pôsobia na rodinný život, pretože aj keď niektoré „zamestnankyne“ nechcem povedať predavačky nebudú pracovať v nedeľu tak pôjdu s celou rodinou a čo je tu chyba do toho nákupného centra sa prechádzať a nerobia nič pre seba. Tam sa najedia nedeľňajší obed a nedeľňajšia spoločná siesta z rodín vypadáva. S týmto ja mám problém a chcem to práve premietnuť do toho športu, že aké negatívne vplyvy mali otvorené sedem dní do týždňa nákupné centrá. Ďakujem.

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Figeľ, Ján, 2014.07.10 10:59 – 11:00

Ďakujem pekne za množstvo faktických a hlavne teda za zaujímavý dialóg, ktorý potvrdzuje, že je to téma, je to skôr náročná záležitosť aj keď sa zdá tak jednoduchá ako deň v týždni. Ja som presvedčený, že od vzťahu k nedeli aj parlamentu a samozrejme aj každého z nás sa dá odvíjať istý vzťah k národu k spoločnosti, ku kultúre, lebo k HDP máme zhruba rovnaký chceme aby bolo veľké udržateľné, rastúce hrubý domáci produkt je výrazom toho, čo vytvoríme. Ale človek by mal byť.

Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
Pán podpredseda, páni poslanci poprosím vás o pokoj v rokovacej sále, ja viem že je jedenásť hodín, ale nemáme o čom hlasovať takže budeme pokračovať ďalej v rozprave o tomto bode programu. Poprosím vás o pokoj. Nech sa páči pán podpredseda. Vráťte pánu podpredsedovi čas, poprosím vás.

Figeľ Ján, podpredseda NR SR
Ďakujem pekne, len teda dopoviem že aj keď mi ušlo veľa času, že tá nedeľa súvisí s tvorivosťou pretože človek je tvor tvorivý a potrebuje tú nedeľu aby napĺňal svoju dymenziu, aby nebol len konzumentom alebo výrobcom. Ja chcem odpovedať konkrétne pánovi Hubovi a Viskupičovi, že som pripravený na spoluprácu, či pri zákonníku práce na tému hluku alebo výhrady vo svedomí. Obidve sú dôležité a skôr sú časťou toho, veľkého obrazu tém súvisiacich so zamestnanosťou. Ale tu ide o horizontálne opatrenie, ktoré sa nedotýka niektorých konkrétnych jednotlivcov, ale skôr maloobchodného predaja v nedeľu na celom území Slovenska. Preto ho považujeme za oprávnené, lebo je vyargumentované po každej stránke a opakujem silné ekonomiky sú skôr príkladom a keďže mi ušiel ten…

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Poliačik, Martin, 2014.07.10 11:02 – 11:17

Ďakujem. ja musím povedať, že som tu teda hlavne zo solidarity dnes, keď sme mali prerokovať tento bod tak som s a stavil za kolegom Brockom, pýtal sa ma, že teda aký máme názor na zákaz v nedeľného predaja, som povedal, že kolegyňa Kissová určite k tomu vystúpi, on povedal to je málo, musíte ísť viacerí. A keďže Alojz tento krát sa pridal na nesprávnu stranu tak treba aby tu niekto, aby tu niekto obhájil aj tú druhú a tých, o tých číslach už hovorila aj Janka, ja už ja to už nebudem ďalej rozvádzať, budem sa viacej venovať práve tomu aspektu, ktorý hovorí obmedzovaní slobody. Teda tým, ktorých to zaujíma.

Figeľ Ján, podpredseda NR SR
Dámy a páni poprosím o stíšenie v sále. Tí, ktorí máte diskusné krúžky tak radšej na chodbe, pokračujeme v rokovaní normálne v bode programu, hlasovanie nie je. Poprosím o kľud, pán Poliačik máte slovo.

Poliačik, Martin, poslanec NR SR
Ďakujem, ja keď som túto situáciu zažíval v triede, že sa mi začali tie zadné zadné ľavice príliš baviť a keď už som zistil, že takmer nikto nepočúva, tak som zvykol do výkladu povedať no a potom mali sex. A celá trieda urobila že .. čo povedal, o čom rozpráva, ale nechcem to robiť po pravde v parlamente, lebo si myslí, áno..

Figeľ Ján, podpredseda NR SR
Lebo to ide do zápisu.

Poliačik, Martin, poslanec NR SR
Áno pán predsedajúci by mohol, takže budem pokračovať. Súčasťou tohto návrhu, súčasťou tohto návrhu sú dve veci, ktoré podľa mňa by nemali byť súčasťou predkladania legislatívy. Jedna je tá už o ktorej hovoril kolega Chren a to je vedomie si jednej a neodškriepiteľnej pravdy a tá druhá je podľa mňa podceňovanie tých samotných ľudí, ktorých sa ten zákon týka. Tá druhá vec práve súvisí s tou židovsko kresťanskou európskou tradíciou. Ja vždycky som pobavený, Jožko Mikloško haló, ja vždycky som veľmi pobavený keď sa povie, že veď predsa v nedeľu sedem denný cyklus, veď to je také prirodzené, ja si vždycky pozriem potom tú mapu toho vesmíru a hovorím si, sakra čo okolo čoho obieha za sedem dní, lebo tak za 24 hodín, ako sa otočí zem za mesiac sa nám otočí mesiac, za rok otočíme sa okolo slnka to všetko sú prirodzené cykly ale akože za sedem dní, áno ako toto všetko bolo údajne stvorené, ale to je pre niektorých krásna literatúra nemyslím si, že je to záväzné, takže ak sa máme odpichávať naozaj od nejakých prirodzených cyklov tak sa môžme sa odpichnúť od toho, ž e každý deň treba spať, treba sa odpichnúť od toho, že v roku si treba niekedy oddychnúť ale ten sedem denný cyklus je naozaj daný a nevravím, že tá tradícia nie je silná, nevravím, že na nej máme niečo rušiť a už vôbec sem nejdem zavádzať desaťdenné francúzske modely, len si povedzme že tá prirodzenosť tam nie je a vymysleli sme si to sami na základe niečoho. To je prvá vec a druhá vec, je tu ten model, že čo by vlastne ľudia mali v nedeľu robiť. A ja po pravde tomu nerozumiem jak Alojz keď hovorí, že to je zhýralosť keď sa ľudia v nedeľu vyberú do nákupných stredísk. No keď sa kedysi sme mali korzá, hej uprostred veľkého mesta, tam bolo to korzo, kde sa ľudia mohli štrádovať z jednej strany na druhú, boli tam kaviarničky, mohli si dať tú kávičku, koláčik, zmrzlinku, deti mali balón v ruke prechádzali z jednej strany korza na druhú a také nákupné centrum je v podstate to isté pod strechou keď si to tak zaberieme a tiež to nie je o tom , že sa tam ideme od rána do večera naháňať za tým, aby sme si mohli niečo kúpiť. Ja napríklad oceňujem fakt, že súčasťou veľkých nákupných centier sú tie obrovské ihriská, lebo keď mi v nedeľu ráno prší, tak zoberiem obidve deti, idem s nimi na to ihrisko, ten Jakub sa tam vyblázni, za tri hodiny tak, že potom spí jak drevo a za ten čas, čo ja tam dávam pozor na detská, môže si moja manželka odbehnúť na polhodiny alebo trištvrte, nakúpi si, hodí to do auta a príde za nami. Dáme si tú kávičku, dáme si ten koláčik, ideme na tú zmrzlinu, možno do kina, to všetko je presne tá kultúra a trávenie rodinného času o ktorom sa tu rozpráva. Nemusím byť nutne Alojz po kolená od blata v nedeľu o dvanástej, aby tá nedeľa za niečo stála, nie každý to tak má. Nie každý a ja rád pôjdem aj do toho lesa, aj toho psa vyvenčíť, len to kurník nechaj na mne, nechaj to na mne a tak isto tá žena, ktorá má jeden týždeň krátky, jeden týždeň dlhý vie, že ten nedeľný príplatok môže pomôcť aby tá ďalšia nedeľa bola o to krajšia, aby mohla byť s tými deťmi, aby im mohla niečo kúpiť, aby im mohla niečo dopriať, tak prirodzene tak ako hovorí Ľubo Galko si môže tú nedeľnú smenu vypýtať. Lebo jej to sakra vyhovuje.A ja nerozumiem tomu, že kde, kto sa akože my tu ideme cítiť byť, že povieme nedeľa má vyzerať takto a vy páni aj keď by ste chceli v nedeľu jednoducho pracovať nebudete. Basta. To nie je správne. A keď sa budeme oháňať Nemeckom a Rakúskom, áno pri tej nezamestnanosti okolo 5 %, ktoré majú si to zrejme môžu dovoliť. Ale pri tých číslach o ktorých hovorila Janka si to mi dovoliť nemôžme. Lebo odhliadnuc od toho, že ako sa nedeľa trávi a aká má byť rozhodovacia právomoc každého jedného jednotlivca rozhodovať o svojom vlastnom živote ešte aj to, že tie nákupy reálne podporujú ekonomiku, je relevantný argument pri číslach ktoré máme na Slovensku, je relevantný argument. A mne sa nepáči, že tu robíme druhú kategóriu alebo respektíve robíte druhú kategóriu z ľudí, ktorí náhodou idú v nedeľu do Auparku lebo oni sú tí zhýralci. A nepáči sa mi že sa tu robia nesvojprávne bábky z ľudí, ktorí si sami tu nedeľnú prácu môžu vybrať. Mnohí z nich. A radi to urobia, lebo to pre nich prináša osobné výhody a možno nejaký ekonomický prospech. A keď pán Figeľ hovorí o tom, že nedeľná práca je prejavom chudoby, tak ja si neviem predstaviť ako týmto zákonom tú chudobu zakážeme. Tí ľudia neprestanú byť chudobný, dokonca mnohí z nich budú ešte chudobnejší lebo tie peniaze, ktoré môžu v nedeľu zarobiť nezarobia. Toto nie je boj proti chudobe aj pri ochrane tých najslabších o ktorých hovorí pán Brocka si myslím, že je to pri najlepšom odhade fifty, fifty. Môžeme mať áno, súhlasím, môžu byť v tej skupine aj ženy, ktoré si nemôžu vybrať a sú donútené zamestnávateľom, môžu byť…

—————————————–

tú chudobu zakážeme. Tí ľudia neprestanú byť chudobní. Dokonca mnohých z nich budú ešte chudobnejší, lebo tie peniaze, ktoré môžu v nedeľu zarobiť, nezarobia. Toto nie je boj proti chudobe. Aj pri ochrane tých najslabších, o ktorých hovorí pán Brocka, si myslím, že je to prinajlepšom odhade fifty – fifty. Môžeme mať, áno, súhlasím, môžu v tej skupine aj ženy, ktoré si nemôžu vybrať a sú donútené zamestnávateľom, môžu byť, ale to by som skôr riešil tou výhradou vo svedomí, o ktorých hovoril aj pán Viskupič a koniec koncom my o nej v SaS-ke hovoríme posledné štyri roky ako súčasť pracovnej zmluvy. Ale určite mi neodškriepite, že významnou súčasťou tej skupiny tých pracujúcich žien alebo pracujúcich ľudí v maloobchode sú ľudia, ktorí vyhľadávajú tú nedeľnú zmenu, pretože im to vyhovuje. Je dôsledkom ich slobodného rozhodnutia a ich rozhodnutia o tom ako chcú žiť, že v nedeľu pracujú. Možno preto, že tú ďalšiu nedeľu si na základe toho môžu dovoliť niečo viacej.
Keď sa pozrieme na európske štatistiky neobmedzený nedeľný predaj máme v Bulharsku, Českej republike, Dánsku, Estónsku, Fínsku, Maďarsku, Írsku, Lotyšsku, Litve, Holandsku, Poľsku, Portugalsku, Rumunsku, Slovinsku, Slovensku, Švédsku, Taliansku a Veľkej Británii. Vy ste spomínali Anglicko. Moje zdroje hovoria, že tam je otvorené a ten rok čo som v Londýne býval som si mal kde nakúpiť v nedeľu. Tak neviem, či sa medzitým stala nejaká zmena, ale určite v roku 2008, keď som ja rok v 2007, keď som ja rok v Británii žil, tak som v nedeľu určite mohol ísť. Takže ak tam nastala zmena, tak je to možné, že som si ju nevšimol, ale podľa mňa Veľká Británia v nedeľu má otvorené obchody. A potom tu máme Belgicko, Francúzsko, Španielsko, Rakúsko a Nemecko ako tie, ktoré majú nie zakázaný nedeľný predaj, ale majú ho regulovaný, obmedzený. To znamená, že niektoré prevádzky fungujú, niektoré menej a ten rozsah sa líši od krajiny ku krajine. Takže ak sa pozrieme na niečo, čo chceme nazvať európskym modelom, tak väčšina krajín má v nedeľu obchody otvorené. A tie, ktoré ho nemajú sú také, ktoré si to môžu dovoliť Rakúsko, Nemecko vďaka sile svojich ekonomík alebo majú tak prehnaný sociálny model, že ich to ťahá ku dnu, pozrime sa na francúzsku. Francúzsko dopláca na presociálnosť svojho vlastného modelu práve ako sa hovorí v Anglicku as we speak. Takže opierať sa o nejaké zahraničné modely môžme, tak ako hovorí Alojz, nie nutne musíme všetko vymýšľať sami, ale keď sa pozrieme do zahraničia, tak máme jedno, aj druhé. Máme aj krajiny, ktoré si viacej ctia slobodu jednotlivca rozhodovať o svojom vlastnom živote a máme krajiny, ktoré viacej tlačia na reguláciu a idú ochraňovať niekoho alebo si ctia tradíciu. Aj z jedného aj z druhého vieme vychádzať a myslím si, že sme v takom férovom strede, že či si zoberieme z toho alebo z toho. Takže sa musíme pozerať na svoje vlastné podmienky. A naše podmienky sú také, že
a) ekonomike to uškodí. To Janka dokázala číslami a
b) nie všetci, ktorých chceme ochraňovať a nie všetci, ktorým chceme v niečom zabraňovať budú z toho nadšení.
Dôsledkom tohto zákona bude áno, pár ľudí a nejdem to podceňovať môžu to byť stovky, môžu tu byť tisíc, ktorí nebudú musieť pracovať proti svojej vlastnej vôli. To je na jednej strane. Ale na druhej strane tu budeme mať určite stovky a tisíce ľudí, ktorí nebudú môcť pracovať aj keď by chceli a zároveň tu budeme mať obrovský dopad na tých ľudí, ktorí by v nedeľu tie služby, ktoré sa dnes ponúkajú chceli využívať a využívať ich nebudú. Podľa mňa je absolútnou naivitou a nezmyslom povedať, že v momente, keď ľudia nemôžu v nedeľu nakupovať, tak budú tráviť viacej času so svojou rodinou. Keď niekto doma nemá prostredie, keď niekto k tej rodine nemá vzťah, tak bude robiť niečo iné. Keď niekto do toho lesa nechce ísť, tak kľudne môžme zatvoriť úplne všetko vrátane pumpy, on bude sedieť doma a pozerať tú telku. To že ako ľudia trávia v nedeľu čas sami alebo so svojou rodinou nezávisí od toho či je otvorené Tesco alebo Carrfour, alebo Hypernova. Zavisí to iba od toho akú má v rodine náladu, ako sa znáša so svojou vlastnou ženou, ako sa znáša so svojimi vlastnými deťmi a to či si niekto môže na hodinu odbehnúť nakúpiť alebo nie, na to nemá absolútne žiadny vplyv. Keď niekto chce mať nedeľný obed, tak ho má aj s otvoreným Tescom. Keď ho nechce mať, tak ho nebude mať, keď bude zatvorené všetko vrátane požiarnej stanice. Keď niekto chce ísť do prírody, tak tam pôjde bez ohľadu na to, či má štyri hypermarkety po ceste, keď tam ísť nechce, lebo má alergiu, dajme tomu, tak tam nepôjde. Toto všetko sú faktory, ktorými sa tu zakrýva reálna situácia každého jedného človeka a korelácia sa tu zamieňa s kauzalitou. Keď mi to niekto dokáže kauzálnu súvislosť medzi počtom návštev prírody v nedeľu a otvorenými a zatvorenými obchodmi, tak to zoberiem späť. Ale podľa mňa neexistuje. A celé to o čom sa tu rozprávame je iba presadzovanie vlastného videnia sveta. Možno väčšinového, možno menšinového, ale určite na niekoho úkor. Je to obmedzovanie slobody každého jednotlivca, je to znižovanie miery slobody v spoločnosti ako osobnej, tak aj ekonomickej a preto nie ako chronický odporca KDH, ale ako liberál musím byť proti.
A teraz si vypočujem ešte faktické, ale potom ak dovolíte, tak sa vzdialim. Ja som sľúbil rodine, že celý víkend budem s nimi na trenčianskom letisku a chcem to dostáť, takže pre prípad, že by sme sa už nestreli na chodbe, prajem vám všetkým leto. Ak dôjdete na Pohodu, tak sa uvidíme na trenčianskom letisku. Majte sa pekne.

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Přidal, Alojz, 2014.07.10 11:17 – 11:19

Pán kolega Poliačik, vy ste chceli zaujať sálu a hovorili ste, že na konci bol sex. Bohužiaľ, ten problém je, že ten sex je častokrát na začiatku. Ale teraz k tomu čo ste hovorili. Jednoducho problém je v tom, že vy a my predkladatelia reprezentujeme tu dva odlišné svety. Vy si napríklad myslíte, že čistý heroín je v zásade neškodný. A my si myslíme, že i ľahké drogy sú škodlivé. My sme hlasovali a presadili ústavnú ochranu manželstva a vy ste do ústavy presadzovali partnerstvá dospelých osôb bez toho, aby ste v dikcii vášho návrhu vylúčili zväzky viac ako dvoch osôb a dalo sa to jedným slovom. Vy máte svoju svätosť Dalajlamu. My máme Františka. Vy nemáte problém vymeniť biely šál za dúhové ponožky. Vy chodíte na Pride pochody a my chodíme na pochody za život a za rodinu. Vy hľadáte vášho Boha v peruánskych pralesoch a sprostredkuje vám ho indiánsky šaman. A my máme za Boha toho, ktorý je a hovoril z horiaceho kra a jeho jediný syn živ v Nazarete. My sme na strane tých žien, ktoré sú zotročované obchodnými reťazcami, ale vám to nevadí. My sme za spoločný rodinný deň v Európe a v Európe je to nedeľa a žijeme v Európe. Slovensko je v Európe, pán kolega. Vy si myslíte, že sloboda nemá hranice, ale mýlite si slobodu so svojvôľou. Jednoducho sloboda hranice má. A keď ste na mňa reagovali ste mi hovorili, že prečo nie v sobotu. No, pretože v nedeľu, pán kolega. Ani Národná rada nezasadá od stredy do utorka. Zasadá v nedeľu? Prečo upierate právo byť v nedeľu spolu s rodinami tým, ktorí nemôžu a vy v nedeľu… (Vystúpenie prerušené časomerom.)

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Mihál, Jozef, 2014.07.10 11:19 – 11:20

Chcem kolegom z KDH pripomenúť, že Slovensko je sekulárny štát čo je zakotvené aj v Ústave Slovenskej republiky. Preto považujem za neprípustné, aby ste náboženskú ideológiu vkladali do Zákonníka práce. To tam jednoducho nemá miesto. Ale chcem vás upozorniť, ak to už teda chcete robiť, tak to prosím vás robte poriadne a do Zákonníka práce pretláčajte nielen zákaz maloobchodného predaja v nedeľu, ale pretlačte tam zákaz akejkoľvek práce v nedeľu, akejkoľvek. Ani softwarové firme nech nepracujú v nedeľu, ani ani ja neviem, stavebné firmy nech nepracujú v nedeľu, ani pumpy nech nefungujú v nedeľu. Kto potrebuje benzín alebo naftu nech si ju prosím pekne kúpi v pondelok, piatok. Robte to poriadne, keď to už robíte. Takýto návrh je absolútne nezmyselný. Ak chcete, aby tí, ktorí majú problém s prácou v nedeľu si to svoje právo mohli nejako uplatniť, tak cesta, ktorú my radi podporíme je uplatnenie výhrady vo svedomí v pracovných zmluvách, ale nie takto. Toto odmietam.

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Šípošová, Janka, 2014.07.10 11:20 – 11:22

Ďakujem pekne za slovo. Dovoľte mi takú moju možno nováčikovskú naivitu trošku. Ja som mala takú predstavu, že tá rozprava k zákonom je o tom, aby jedni druhých presvedčili alebo prezentovali svoj názor, postoj a zdôvodnili ho, ale teraz sa mi zdá, že už sa to točí dookola a že celkom jasné, že sú dve skupiny, ktoré budú hlasovať tak alebo onak a sú už vyhranené celkom. Musím povedať, že necítim sa zatiaľ ešte príslušníčkou ani jednej z nich, pretože na jednej strane mám veľký rešpekt k slobode, aj k slobode jednotlivca a možno toto trošku využijem aj na to, aby som vám povedala, že pred chvíľkou sme sa s pani podpredsedníčkou Jurinovou stretli so skupinou kubánskych disidentov a to o tej slobode teda významne, tá diskusia. Ak sú náhodou na balkóne, tak by som ich týmto rada aj pozdravila. Ale na druhej strane zase som psychológ a mám strach o duševné zdravie nielen jednotlivcov, ale aj spoločnosti a viem, že tá štrukturovanosť času je strašne dôležitá, strašne dôležitá. Tiež múdre knihy hovoria je čas pracovať, čas na prácu a čas na oddych atď. a nie je to nemusíme zdôvodňovať prečo sedem dní, to nie je až také podstatné, ale tým, že sa vytvárajú príležitosti na to niekde, že vám ten čas vlastne ukradne ten nastavený systém, toho sa ja obávam. Už mám veľmi málo času, tak nedokážem povedať všetko čo som chcela povedať. A len jednu poznámku ešte, pán poslanec Poliačik, Biblia ako krásna literatúra to ma trochu vyrušilo. A nie vôbec ani z ideologického, ach tak, tak dúfam, že nie pre mnohých. Ďakujem pekne.

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Hlina, Alojz, 2014.07.10 11:22 – 11:24

Ďakujem veľmi pekne. Pôvodne som chcel na iné, ale skôr ako poviem. Viete to je asi to iné videnie sveta. Prosím vás, pán kolega Poliačik, beriete ungefähr 3 000 eur mesačne a od vás sa vyžaduje, že sa venujete svojej poslaneckej práci. Vy tu poviete na zasadnutí kolegovia bye, bye idem na Pohodu. Normálne žasnem. Prosím vás, ľudia bojujú o prežitie, ľudia berú 400 eur, ľudia majú čo robiť, aby prežili. Kolega tu vystúpi, má pocit, že aké múdre veci povedal. Biblia je krásna literatúra. Išiel proste tak, ako liberáli idú. Postriekajú stavbu, ktorú niekto postavil grafiťákmi a ešte povedal bey, bey vážení, ja idem na Pohodu. Čo je na tom, že je rokovanie schôdze, čo na tom kolega, ide ÚPN. Mohli ste vystúpiť. Mohli ste sa venovať 25. výročie roku 1989. Ide správa o odposluchoch mohli ste vystúpiť. Mohli ste povedať, že sú prípady nelegálneho odpočúvania, so slobodou to súvisí. Bey, bey vážení ja beriem 3 000 eur, ale idem na Pohodu, čo ja tu budem s vami robiť. To je sen. To je normálne sen. Toto je ich videnie sveta, prosím vás. Viete, liberáli majú jednu určitú, svojím spôsobom, výhodu. Nič nepostavili a európsky priestor niečo postavil a oni to chodia striekať. Sem tam vybijú okno a ľahko sa búra, ľahko sa ničí. Postavte niečo. Dovoľte nám sa pozrieť na tú vašu stavbu. Čo je vašou stavbou, prosím vás? Keď tu história, Európa niečo postavila, tak sa majte k tomu aspoň pokoru, prosím vás, nechoďte to obstriekavať v noci a už aj cez deň. Prosím vás, vybíjate tomu okná. Nevie v tom obraze pokračovať, ale najhoršie na tom všetkom je, že poslanec Národnej rady, ktorý berie 3 000 eur mesačne povie bey, bey idem na Pohodu. Sen, sen.

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Kvasnička, Marián, 2014.07.10 11:24 – 11:26

Ďakujem veľmi pekne. Martin, ty bývaš intelektuálne dosť poctivý, aj keď teda nemám súhlas so všetkými tými názormi, ktoré hovoríš, ale keď si sa dovolával tej štruktúry alebo keď si spomínal tú štruktúru siedmich dní a spomínal si Bibliu ako krásnu literatúru ako poctivé by bolo povedať, že tá štruktúra času bola prvýkrát možno formulovaná ako určitá fyzikálna jednotka Sumermi a v Babylonskej ríši. Napokon aj v názvoch a v etymológii nedele v iných krajinách je to dobre v Anglicku Sunday je slnečný deň, deň boha Slnka, dies solis z latinčiny. To isté v nemčine máš Sonntag. Dobre v iných jazykoch v románskych je demenica, dimanche, domingo čo je už naozaj deň Pána a môže to ma explicitný kresťanský význam, ale…

—————————————–

nedele v iných, v iných krajinách, je to dobré v Anglicku Sunday, je slnečný deň, deň boha slnka, dies solis, z latinčiny. To isté v nemčine máš Sonntag. Dobre, v iných jazykoch románsky domenica je dimanche, domingo, čo už je naozaj deň pána a môže to mať explicitný kresťanský význam. Ale, že si si, že si si nedal tú robotu, aby si si pozrel, aký je skutočný pôvod a etymológia slova nedeľa v iných jazykoch. O slovanských hovoriť nebudem. To je jedna vec teda, ktorú by som ťa chcel upozorniť.
Druhá, si hovoril, že si pletieme koreláciu s kauzalitou, v zmysle, že že, aj keď bude, budú otvorené centrá, kto chce ísť do, do lesa, pôjde do lesa. Do istej miery je to pravda, ale už len príležitosť, už len príležitosť, že môžeš ísť aj do obchodného centra, je tlak na kauzalitu, že oveľa, skôr budeš môcť ísť do toho centra, ak v nedeľu bude otvorené ako keď otvorené nebude. Čiže, ono nie je to celkom pravda. Je to aj kauzálna príčinnosť, že je príležitosť do takýchto centier ísť.

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Lipšic, Daniel, 2014.07.10 11:26 – 11:27

Ja som uvažoval, že sa vyjadrím aj k meritu tohoto návrhu, ale potom ako som počúval niektoré príspevky, tak to neurobím, pretože sa vraciame do diskusie, ktorá tu bola, keď navrhli liberálni kolegovia registrované partnerstvá pred takmer dvomi rokmi. To bolo pár mesiacov pred snemom SaS, teraz je pár mesiacov pred snemom KDH, proste, diskutujeme spôsobom, ktorý mi niekedy z obidvoch strán pripadá byť, nechcem tu cenovú úroveň spomínať, ale dosť pod štandardom, ktorý by bolo potrebné očakávať. Naviac, sa uchyľujú mnohí k úplne zbytočným osobným útokom. Čiže obávam sa, že budeme o tomto hovoriť do zajtra, pričom najväčší problém aj prečo ľudia pracujú v nedeľu je, aby si privyrobili, pretože majú také nízke mzdy, aby ich rodina prežila. A to nie je problém Zákonníka práce, to je problém toho, aká je na Slovensku obrovská miera korupcie a vymožiteľnosti práva slabá úroveň. Preto musia pracovať v nedeľu, aby si privyrobili, preto na Slovensku je vysoká nezamestnanosť a nízke mzdy. To je hlavný problém, ale to teraz riešiť nebudeme, budeme, budeme proste sa navzájom urážať spôsobom, ktorý sa mi zdá byť, žiaľ niekedy z obidvoch strán veľmi nedôstojný a preto radšej v tejto rozprave nevystúpim.

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Brocka, Július, 2014.07.10 11:27 – 11:29

Môžem len na predrečníka. Pán kolega, už hovorili predrečníci, že prečo siedmy deň a, a, veď sú aj iné prirodzené cykly a spomenuli ste aj Francúzsko, že počas Veľkej francúzskej revolúcie skúsili zmenu, lebo boli tak apriori protinábožensky zameraní, že chceli zlikvidovať náboženstvo a preto zaviedli a boli tak dôsledný, desaťdňový pracovný týždeň. Viete prečo to neprežilo, alebo prečo vo Francúzsku nemajú desaťdňový pracovný týždeň? Lebo zvieratá to nevydržali. Naozaj začali kapať zvieratá. No proste aj tí Fancúzi sa nakoniec vrátili po tejto skúsenosti k sedemdňovému pracovnému týždňu. Pán kolega, nákupné centrá my nezatvárame, to znamená aj na kávičku, aj do kina, aj deti na to ihrisko budete môcť. Len my obmedzujeme maloobchodný predaj. Odišiel kolega Mihál, ale ja preto sa musím ešte prihlásiť do rozpravy, aby som mohol reagovať aj na to, čo on hovoril. A keď hovoríte, že nezakážeme chudobu a hovoril o tom aj ďalší kolega. No, my nemáme takú ambíciu týmto zákonom vyriešiť všetky problémy tejto spoločnosti, dokonca aj zakázať chudobu. Vôbec nie. Dokonca, ja budem za to, ja budem za to, keď sa SMER pokúsi zvýšiť minimálnu mzdu o 50 eur. A budem mojich kolegov v KDH presviedčať, aby sme aj my za to hlasovali, naozaj. lebo je to nedôstojné, aby ľudia chodili do roboty za 300 eur mesačne a dokonca ženy dvakrát do mesiaca na dvanástky, do týchto supermarketov, kde niekto chodí tráviť voľný čas. Proste, to považujem za niečo neslýchané a nehoráznosť.
To, že si to, ako ste povedali, pán kolega Poliačik, že Nemci, Rakúšania si to môžu dovoliť, mať zavreté obchody, to oni vôbec nemajú zatvorené z ekonomických dôvodov. To ste na veľkom omyle, pán kolega.

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Chren, Martin, 2014.07.10 11:29 – 11:31

Ďakujem veľmi pekne. Martin, začnem tými istými slovami ako môj kolega predrečník Alojz Přidal. Naozaj, táto debata je stretnutím dvoch úplne odlišných svetov. Svetu jedného, ktorý pod slobodou chápe v prvom rade toleranciu, potrebu tolerancie voči ľuďom, ktorí majú iný názor, iné náboženské predstavy, iné náboženské presvedčenie, iné predstavy o vlastnom živote. A názor ľudí, ktorý slobodu chápu ako právo pre nich prikazovať ostatným, ako majú žiť. Prikazovať ostatným, akým spôsobom musia konať a ako majú žiť. A pri tom prikazovaní, možno aj pani kolegyňa, ktorá tu vystúpila s faktickou, ako psychologička by možno vedela vysvetliť, čo až za tou posadnutosťou, ktorá ich núti predkladať stále nové a nové zákony, ktoré ľuďom idú do spální, do obývačiek a teraz najnovšie aj do chladničky, čo to môže toto nutkanie spôsobovať. A keď sa ich spýtate na nejaké argumenty, napríklad, že prečo nedeľa, tak ich odpoveď je, že lebo. A to, to je všetko, to, to nás má uspokojiť.
Ja som naozaj, vždycky si dávam veľký pozor pred politikmi, ktorí tvrdia, že chcú dobro ľudí. A vždy hovorím ľuďom, nedajte si nimi to dobro vziať. Vždy ľudí varujem pred politikmi, ktorí tvrdia, že lepšie ako ľudia samotní vedia ako by ľudia mali žiť. Pretože to jednoducho málokedy, málokedy je pravdou. A to je príklad aj tohto návrhu zákona. Tak máme tu sociálny problém, všetci súhlasíme s tým, že by bolo úplne najlepšie, keby všetci ľudia v nedeľu mohli byť doma a venovali sa svojím rodinám a chceme tento sociálny problém riešiť spôsobom, ktorý sociálnu nerovnosť a chudobu týchto istých ľudí ešte prehĺbi. To je tak, ako keď chceme manželstvu pomôcť ústavnou zmenou namiesto, aby sme priniesli konkrétne opatrenia, ktoré rodine môžu pomôcť a môžu jej zlepšiť život a napríklad znížiť náklady. Jednoducho je to non sense.

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Viskupič, Jozef, 2014.07.10 11:31 – 11:33

Vieš Martin, podľa mňa, začnem troška kriticky tú pohodu si si mohol odpustiť teda, to musím uznať, že zajtra teda naozaj ešte máme ísť do práce, ale z druhej strany mne napadá, že by sme konečne mohli pustiť aj trošku historickej a intelektuálnej poctivosti aj, aj do debaty, ktorá je z dvoch rôznych pohľadov na svet a tieto pohľady, mne sa zdá, že poslednú dobu ako keby sa nechceli žiť paralelne, ale musia a stavajú sa proti sebe. Tuná pár predrečníkov spomína odkaz Francúzskej revolúcie a vyťahuje si jeden príklad. A práve možno aj tu je ten zdroj, že zabúdame na odkaz Francúzskej revolúcie, kedy si dovolili, možno kvôli nim tu sedíme, že je tu urobený parlament a že z božej vôle kráľ, ktorému vtedy uťali hlavu, pretože už mali pocit, že správa vecí verejných má byť inak a toto sú tradície, ktoré aj u nás reprezentované, či Máriou Teréziou alebo Jozefom II, ktorý sem prišiel s tolerančným patentom, tu máme už vystavané s odkazom na pána kolegu Hlinu tie tradície, tolerancie, tie tradície humanizmu a dúfam, že tieto dva názorové póly pôjdu paralelne a nebudú sa stavať proti sebe, lebo hovorím to tu často, sa nám stretnú kdesi tieto bojové tábory a vyhrá cynický pragmatizmus aj v politických riešeniach a sociálnych otázkach a spoločenských otázkach a budú nám tu vybuchovať iné regióny, nielen Banská Bystrica. Na toto by som chcel upozorniť aj pri tejto debate a neskĺzavajme do roviny osobných a ideologických nepoctivostí. Ďakujem.

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Brocka, Július, 2014.07.10 11:34 – 11:39

Ja sľubujem, že nebudem v záverečnom slove reagovať na celú rozpravu, lebo sa snažím priebežne vtedy, keď tí poslanci, ktorí vystúpili alebo ktorí reagujú, tak aby som mohol na nich zareagovať. Ale aj keby som chcel, tak teraz tu ten pán poslanec nie je. Pán poslanec Mihál sa tak vytočil a v tom je pre mňa fascinujúce ako táto téma niekoho, ako je to silná emotívna téma, že niekoho tak vytáča, že mám pocit, že úplne nekontroluje svoje myšlienkové pochody. Pán kolega Mihál hovoril, že a pripomínal nám, že sme sekulárny štát, aby sme náboženstvo nedávali do Zákonníka práce. Prosím vás, veď vy tu najviac, teda liberáli nás tu nálepkujú niečím, čo majú vo svojich hlavách, ale my to ani tam sme do zákona nedali, nedávame. Ja si uvedomujem, že sme sekulárny štát. On, ale on chce po nás a pán Mihál vykrikoval, že buďte dôslední kádeháci, zakážte všetku nedeľnú prácu, aby sa nemohlo tankovať na benzínových pumpách. No prosím vás, veď to za čo nás máte? Veď my vieme, že sú isté služby, ktoré sú nevyhnutné pre normálny chod spoločnosti, pre zdravie a život občanov. Ale, to čo my navrhujeme, to navrhujeme to, čo je možné. To, čo dokonca si myslím, že sme schopní tu spolu presadiť. Veď už v Zákonníku práce sme zmenili ustanovenia, ktoré niekoľko dní do roka jednoducho obmedzujú maloobchodný predaj. A my s kolegom Přidalom to len chceme rozšíriť, tak ako to je aj v iných krajinách. Ja si spomínam, keď sme boli spolu v koalícii ešte s kolegami zo SaS, keď ich predseda sa vyjadril, že, lebo tento návrh o tej nedeli a o sviatkoch, sa priznávam bez mučenia, že už som navrhoval, aj pred tromi rokmi. A vtedy sa predseda SaS vyjadril, že ak prejde Brockov návrh, koalícia končí. No, proste, nebola by padla, padla nakoniec aj tak či tak na tom eurovale, ale pre nich to bola tak vážna téma, že oni boli schopní povaliť vládu aj pre nedeľný predaj. Samozrejme, že som to považoval vtedy za iracionálne a jednoducho som si uvedomoval, že jednoducho nemôžeme pripustiť, aby pre takýto poslanecký návrh padla vláda, ktorá nesie zodpovednosť za, za krajinu. Čiže potiaľ, ak liberáli pôjdu tak ďaleko, že zakážu teda akúkoľvek prácu, tak chcem vám povedať, že KDH ich v tom nepodporí.
No a teraz Danielovi Lipšicovi. Starý kamarát, KDH je vždycky pred snemom, aj teraz máme 25 rokov, my sme mali každý rok snem, tak povedz, kedy je vhodné prichádzať s nejakou iniciatívou. A my dokonca teraz ani nemáme volebný snem, aby si vedel. Ty nemôžeš vedieť, lebo už nie si v KDH. Ale my teraz, čo bude snem na jeseň, nie je volebný, Daniel. Takže nechápem tvoju poznámku, že vyťahujeme niečo a nezaoberáme sa vysokou nezamestnanosťou, nezaoberáme sa korupciou, nízkou vymožiteľnosťou práva, priateľu, nech sa páči. My sme si dali teraz za cieľ s kolegom Přidalom obmedziť iba takú drobnosť, že každý mesiac a dal som taký verejný prísľub, že po zmene ústavy, keďže ste nie ty ale tvoji kolegovia aj z tvojej strany hovorili, nič sa tým nezmení, nič to neznamená, tak ja som povedal, že budeme konkrétne návrhy dávať, ktoré práve v náväznosti na to čo sme presadili do ústavy, zlepšia postavenie rodín na Slovensku a toto je jeden, toto je jeden malý konkrétny príklad ako môžeme pomôcť nie tým rodinám, čo majú víkend do štvrtka do utorka alebo takým rodinám, čo už zajtra neprídu do roboty a budú na Pohode, proste my myslíme na tých, ktoré, na tie mamičky, na tých 80 % žien, alebo teda, tam ich nie je toľko, cez tie nedele, ale je ich veľké množstvo, ktoré v nedeľu nebudú môcť ísť na Pohodu, ale kvôli jeho pohode budú musieť ísť do Tesca alebo do iného supermarketu a my im chceme pomôcť, pretože tie osoby, ktoré to mne hovorili, keď som sa ich pýtal: A čo robia vaše odbory? Veď my máme stanovisko odborového zväzu, obchodu a cestovného ruchu, že ten je za toto. Oni hovoria: My nemáme u nás žiadne odbory. No tak povedzte vy, akože nebudete v nedeľu, to je to, čo oni hovoria, že choďte na to cez výhradu vo svedomí. No môže si tá osoba, tá žena, lebo sú to prevažne ženy povedať, že ona výhradu vo svedomí, v nedeľu nebude pracovať. Však práve preto, že je taká nezamestnanosť, to nie je žiaden argument, lebo takú ženu nikdy ten, ktorý zamestnáva tieto osoby, alebo ich prijíma do práce, ich nikdy neprijme. Čiže je to trošku zložitejšie. My to chceme týmto osobám zjednodušiť a zdá sa nám, že čakať na to, kým prevychováme verejnosť, aby teda sama ignorovala nedeľný predaj, že je jednoduchšie to urobiť takouto drobnou reguláciou. A keďže náš Zákonník práce ju už pozná a v minulosti sme boli teda úspešní tu v tejto sále, tak nádejám sa, že keď aj nie tak ako to navrhujeme, že nedele a všetky štátom uznané sviatky, tak posun by bol aj taký, že dobre, tak nedele ešte nie, ale štátne sviatky, to by mohlo byť prijateľné pre všetkých a môžeme zlepšiť atmosféru v tejto krajine. Ďakujem za vašu pozornosť.

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Kuffa, Štefan, 2014.07.10 11:39 – 11:41

No, naozaj, je to veľmi emotívna téma. Ja som tiež nerátal, že to tak dlho bude trvať. Už je druhý deň rozprava a ešte sme sa neprihlásili do ústnej rozpravy, ale zaujala ma jedna vec, že kvôli čomu všetkému je schopná padnúť vláda a jedna z vecí, ktorá tuná bola, tá zákulisná povedaná, že kvôli nedeli mala padnúť vláda, to je úplne super. A tak by som tak vyzval v podstate všetkých tuná
36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Kuffa, Štefan, 2014.07.10 11:40 – 11:42

som tiež nerátal, že to tak dlho bude trvať, už je druhý deň rozprava a ešte sme sa neprihlásili do ústnej rozpravy. Ale zaujala ma jedna vec, že kvôli čomu všetkému je schopná padnúť vláda a jedna z vecí, ktorá tuná bola, tá zákulisná povedaná, že kvôli nedeli mala padnúť vláda. To je úplne super. A tak by som tak vyzval v podstate všetkých tuná prítomných, aj, možno aj politické strany a subjekty. Pán predseda, však aj vás pri najbližšej, po najbližších voľbách, keď sa bude zostavovať vláda, treba si poriadne rozmyslieť, že s kým ísť do vlády, hej? A to aj pravica, jak aj lavica. A práve tie hodnotové témy sú veľmi silné.
A tuná, ja som to už aj spomínal, ani tak veľmi necítim ten rozdiel medzi ľavicou a pravicou, ako medzi konzervatívnym krídlom a tým liberálnym. Tam sú podstatné rozdiely a na tých hodnotových témach tu sa to veľmi silne láme.
A to zlepšenie postavenia rodín na Slovensku, ako si to spomínal, pán kolega, aj mne na tom veľmi záleží. Áno, sú tu potrebné isté regulácie. Keď sme chceli chrániť nefajčiarov, museli sme prijať zákon na ochranu nefajčiarov, lebo tí fajčiari, ktorí tuná sú a boli, tak jednoducho ignorovali tých, ktorí nefajčia a nechcú fajčiť a im to vadilo.
Tuná také tie veci, ktoré tu zazneli, že zakázať úplne všetku prácu ako v nedeľu, to nikto tuná nespomenul, nikto a ani nikto to nemá na mysli. Ale to je to prekrúcanie tej pravdy v priamom prenose a toto je veľmi ako problematické. Veď sú tu činnosti a práca, bez ktorej si ani neviem predstaviť, že by spoločnosť ako taká mohla fungovať. Veď sa tu spomínalo poľnohospodárstvo, zdravotníctvo a takisto aj na tej benzínovej pumpe, však jasné, že očakáva, že si v nedeľu tam natankuje… (Prerušenie vystúpenia časomerom.)

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Lipšic, Daniel, 2014.07.10 11:42 – 11:44

Ja možno dve také poznámky. Jednu priaznivejšiu voči predrečníkovi, druhú možno, sa vrátim k tomu, čo som hovoril. Tá priaznivejšia je, samozrejme, že je nezmyselné argumentovať, že zákaz práce v nedeľu je v rozpore s ústavou, pretože Slovensko sa neviaže na žiadnu ideológiu. To, že legislatíva je inšpirovaná nejakými hodnotami, samo o sebe je v poriadku. To, že druhé Božie prikázanie niečo prikazuje, aj piate niečo prikazuje, zakazuje a neznamená, že nemôžeme mať trestný čin vraždy v Trestnom zákone, lebo piate prikázanie je nezabiješ. To je nezmysel. To je blbý argument v zásade.
A vrátim sa k tomu druhému, čo som hovoril, že ten problém je ten, že na Slovensku je vysoká nezamestnanosť a väčšina asi zamestnankýň aj v týchto hypermarketoch si dobrovoľne rada privyrobí, aby uživila svoju rodinu. Lojzo, šesť euro pre mnohých ľudí, možno nie pre nás, ale mnohých ľudí je, je peniaz. (Reakcia v sále.) Žiaľ, žiaľ, žiaľ, v takej situácii sme. Ak takýto zákon prejde a budú znižovať stavy, alebo znižovať ešte mzdy, či to rodinám pomôže, si nie som celkom istý. Skôr si myslím, že skôr si myslím, že nie. A preto hovorím, že pokiaľ my nevyriešime vysokú nezamestnanosť, veľmi nízke priemerné mzdy, ktoré na Slovensku sú nie kvôli Zákonníku práce, ale ešte raz, kvôli prostrediu, aké tu je, kvôli korupcii, nízkej vymožiteľnosti práva, to je najväčšia tragédia, ktorú v princípe dnešná vládna koalícia, vládna moc nemá absolútne záujem riešiť. To je najväčší problém. Potom hovorme o zákaze práce v nedeľu, aj keď nemyslím si ja osobne, že na každý spoločenský problém vieme nájsť riešenie v podobe zmeny zákona, že to je to proste pravé orechové, ktoré vyrieši všetky spoločenské problémy. Väčšinou nie, niekedy áno.

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Brocka, Július, 2014.07.10 11:44 – 11:44

Aby som sa neopakoval, aj tak sa budem opakovať. Daniel, ak SMER zvýši minimálnu mzdu o 50 eur, tak tie ženy, ktoré dnes chodia do práce v nedeľu, tak nebudú musieť a ich situácia sa zlepší. Keď sa nič iné neurobí. To znamená, len dve tieto veci. My s kolegom Přidalom, my sme naozaj nemali ambíciu vyriešiť všetky naše problémy. My sme navrhli len tento jeden, pomôcť tým osobám, ktoré sa na mňa obrátili, že jednoducho, ak to nezmeníte zákonom, tak ja si nepomôžem, alebo my si nepomôžeme. Všetko

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Kuffa, Štefan, 2014.07.10 11:45 – 12:01

Ďakujem za slovo. Vážený pán predseda, kolegyne, kolegovia, predkladateľ, spravodajkyňa, dovoľte mi niekoľko slov. Naozaj to tu odznelo, teda odznieva už druhý deň, taký hodnotový súboj tuná a teraz či tá nedeľa áno alebo nie, či to môže byť iný deň, ako tá nedeľa. No mohol by byť, ale tradícia je taká a historicky dlhodobo je taká, že táto Európa je jednoducho, je to tak zaužívané, že v podstate ten siedmy deň je dňom pokoja.
Kolega tuto spomínal, ja sa vrátim možno k niektorým tým veciam, hej, aj keď v tej faktickej človek to stále nejak nevie ani dopovedať, ale tá regulácia je tu potrebná. Regulácia je veľakrát potrebná skrze zákony, aby ľudia sme sa vedeli správať. Zrušme všetky zákony. Ako to tu bude vyzerať?
Rovnako ja tak si pomôžem trošku tou environmentálnou témou, ktorá tuná veľmi často ako zaznieva, a to je napríklad kalamita v lese. Padne les. On je schopný sa obnoviť. On je schopný sa obnoviť, ale koľko mu to trvá, raz toľko alebo trikrát toľko času, ako keď človek mu pomôže.
A rovnako je to aj s našou spoločnosťou. No však najlepšie by bolo, keby ľudia v nedeľu nechodili do tých hypermarketov nakupovať a problém je vyriešený. No lenže nie sme takí uvedomelí a nie sme takí schopní, tak potrebujeme tú reguláciu a pán kolega Brocka, ktorý to tu spomína, že zdá sa mu, že je to tak najrýchlejšia a najschodnejšia cesta. Aj ja si to myslím, až kým v podstate možno človek naozaj si to neuvedomí, ale ja si skôr myslím, že táto dnešná doba je tak uponáhľaná, tak uponáhľaná a tú nedeľu naozaj človek si potrebuje oddýchnuť.
Ja som sa zamyslel nad takouto jednou vecou. Janka tu spomína, že je psychologička, ale za posledných 25 rokov alebo možno 24 rokov je tu enormný nárast psychických ochorení. Enormný. Ja ho považujem za enormný. Ja v minulosti som nepoznal toľko ľudí vo svojom okolí, ktorí naozaj mali psychické problémy. A to sme vystavovaní aj tomu tlaku, tomu stresu, aj z práce. Človek naozaj si potrebuje ako oddýchnuť. No ja, viete, keby sme sa začali dohadovať, že ktorý ten deň má byť ako voľný, teda ten siedmy, či to má byť streda alebo štvrtok alebo nedeľa, tak vadili by sme sa ešte na tom. Ale tu sa nepotrebujeme dohadovať, že ktorý to je deň, keď to jednoducho historicky a z kontextu európskej kultúry človek vychádza, je to jednoducho ten siedmy deň a tak je to zaužívané. Áno, to obdobie Francúzskej revolúcie, ktoré tuná bolo, vyskúšali si to. To boli tie dekády, ktoré boli tuná, ktorý skúsili zaviesť, aby v podstate tú nedeľu potlačili a jednoducho to nešlo. Nešlo to a museli to zrušiť.
Človek jakosi tak aj prirodzene je tak nastavený naozaj, aby aj ten siedmy deň odpočíval. A áno, súvisí to samozrejme aj s tým náboženským rozmerom, aj kresťanským rozmerom, alebo respektíve žido-kresťanským, veď to tu odzneli tieto veci, ale nie je to len tá jedna jediná vec. A naozaj, keď už aj liberálom tak ide o tie slobody a práva, ale sloboda bez zodpovednosti, aká je to sloboda? To neexistuje. Tak jak? To musíš mať aj zodpovednosť. Ty sa nemôžeš bezbreho správať. A tiež koľkokrát aj ja sa zamýšľam nad touto vecou, kedy v podstate ten človek alebo tie ženy v tých hypermarketoch doslova sú nútené pracovať.
Nechce sa mi celkom veriť, že by to tak bolo, že tie ženy tak sa predbiehajú, ktorá bude v nedeľu robiť a ak je to pravda, tak sú tam potom naozaj nízke mzdy a je to znakom toho, že ten zamestnávateľ ich vykorisťuje. Ale ak by ten človek zarobil ten peniaz za tých päť dní alebo možno tých šesť dní, no tak ten siedmy deň na to nepotrebuje, aby on uživil tú rodinu. A ja v zdravotníctve, manželku mám lekárku, pracujem v zdravotníctve, viem, aké je to ťažké a koľko lekárov by bolo veľmi rado, keby ich mal kto zastúpiť práve v nedeľu, práve v nedeľu. Veľmi radi by sa vymenili so svojím kolegom alebo so svojou kolegyňou, ale nemajú s kým. Rovnako zdravotné sestry. A je to veľakrát ťažké. Cez to všetko, že oni majú potom aj odpočinok, lekári veľakrát nemajú, lebo lekári jednoducho naozaj, keď im to vyjde, tak majú ešte aj tú nedeľu, plus ako navyše a je to veľmi vyčerpávajúce. Koľko ľudí v podstate, to sú potom také úniky, a možno práve sú to aj lekári, ale to sú tie psychické poruchy, ale aj to deviantné správanie a možno únik ku drogám, ku alkoholu, lebo nezvládame ako túto, tieto veci.
Tá nedeľa naozaj, naozaj je nevyhnutne potrebná a do takých extrémov nikto tu neprichádza a nikto to z predkladateľov nehovoril, ani v tom návrhu zákona to nie je, ako tá liberálna strana, ktorá to tu hovorí, tak zakážme všetku prácu v nedeľu. To jednoducho vieme veľmi dobre, že to nie je možné. Aj cisár Konštantín v tom IV. storočí, keď aj zavádzal tú nedeľu, tak povedal: „okrem poľnohospodárskych prác“. Dnes už sme o tých pár sedemnásť storočí, kdesi sme sa aj posunuli a pribudli tu aj ďalšie nevyhnutné práce, bez ktorých si ani nevieme predstaviť, že by v podstate chod spoločnosti bol. A to je práve aj tá oblasť toho zdravotníctva, možno toho cestovného ruchu, kultúry a tak, ako to bolo aj spomenuté, že aj ten kultúrny rozmer, ten je tu tiež veľmi, veľmi podstatný a veľmi dôležitý.
Ja som dával pozor, keď kolega Brocka to tu spomínal a možno aj správne argumentoval, hej, trebárs na to, že 3,5-tisíc pracovných miest sa tuná stratí, bol, bola tu štatistika možno nejaká iná zo 120-tisícov sa tuná kolegyňa začínala a skončila kdesi na úrovni 4-tisíc a ja, keď to bude mať ešte pomaly národohospodárske škody a podobne, ale mne sa páčilo, ako si, pán kolega, tuná povedal, že vlastne vznikli by iné pracovné miesta a to by boli práve naozaj v kultúre a trávení voľného času, lebo by boli ľudia, ktorí by sa venovali práve tým rodinám, ktoré, ja neviem, idú na výlet a chcú aktívne v podstate využívať ten svoj voľný čas, tak by tie pracovné príležitosti vznikli kdesi inde. A nemyslím si, že by to malo taký negatívny dopad, ako to sa tuná tak straší, že koľko ľudí by prišlo o prácu, koľko by sme stratili na daniach, na odvodoch a opačne. Skúsme to a uvidíme.
A svedkom sú to naozaj blízke naše krajiny, priamo v susedstve je to Rakúsko, kde má úroveň v nezamestnanosti na úrovni 5 %, Nemecko detto, to isté na úrovni takisto tých 5 %. Nedá sa s tým operovať. Anglicko tu bolo spomínané, že či tie obchody sú alebo nie sú, tak ja som bol v Škótsku a nevidel som, že by v nedeľu boli otvorené tie obchody a Veľkú Britániu, keď ste to tak spomínali, ja som to v Škótsku nezažil, ale myslím si, že v blízkej minulosti nebol problém ako s tým svätiť tú nedeľu. Dnes my šliapeme po týchto hodnotách a to je zápas naozaj hodnôt.
Mne osobne vadí to, u nás, na východnom Slovensku, musím povedať, že nemáme, chvalabohu, ešte s tým taký veľký problém, ako je to možno práve západné Slovensko a možno stred Slovenska, kde tá nedeľa naozaj nie je rešpektovaná a mne osobne to vadí, keď ja chcem si oddýchnuť a odpočinúť a chcem si odpočinúť možno na záhrade, teda v prírode podľa možnosti, ako sa, ak by sa to dalo a teraz tí susedia vytiahnu mechanizmy, ktoré spôsobujú, poviem, nadmerný hluk, lebo sa vyťahujú tie kosačky, ktoré sú práve kupované v tých hypermarketoch, sú to také braky, ktoré, ja to počujem aj v podstate, že to spaľovanie toho motora je zlé, ale to bude, naplno ju pustí, drie, aby mu to šlo, ale on musí kosiť.
No až keď ty nemáš iný čas, alebo proste nevieš si nájsť v priebehu týždňa čas na to a potrebuješ kosiť tú záhradu, prosím, môžeš ju kosiť, ale zober si kosu, nabrús si ju s osličkou a môžeš kosiť, to by mi tak nevadilo, ak si myslíš, že nemáš čas v priebehu nejakého celého toho týždňa. Ale myslím si, že človek, keď dobre hospodári s tým časom, tak vieme si nájsť čas aj na tú prácu, ale aj na ten oddych. Už sa veľakrát dnešný moderný človek správa, ako taký hlupák, lebo my nevieme ani oddychovať. Spomínali ste tu pápeža Františka, ja spomeniem Benedikta XVI., hej, to bol predchádzajúci pápež a on tak hovorieval, to bolo zhruba v takomto čase, ako teraz, v podstate čas dovoleniek a veľmi pekne to povedal, že treba si nájsť aj čas na oddych, aj na dovolenku, aby sme neboli zaťažení len tou prácou.
Myslím si, že dnes je nová civilizačná choroba, ktorou človek trpí a tou je workoholizmus. My už sme takí, že my sa nevieme zastaviť, ale človek nie je taký motor a keď ty aj ideš a úplne skratovo a tak chorobne a to spaľovanie máš zlé, tak jednoducho skolabuješ. Skolabuješ a to sú tie práve nie veľakrát telesné ochorenia, ale tie duševné ochorenia, ktorými človek tuná trpí.
Ja, samozrejme, ako aj praktizujúci katolík, ja tu sa nehanbím to aj povedať, ja tu vidím aj ten náboženský rozmer a záleží mi na tom, aby nedeľa bola takým posvätným dňom. A vôbec sa tomu nehanbím a nevyzdvihujem tu nejakú ideológiu, ak by ma možno liberáli chceli tuná napadnúť. Keď táto krajina a táto vlasť a ten…

—————————————–

ale duševné ochorenia, ktorými človek tuná trpí. Ja samozrejme aj ako praktizujúci katolík ja tu sa nehanbím to aj povedať, ja tu vidím aj ten náboženský rozmer a záleží mi na tom, aby nedeľa bola takým posvätným dňom a vôbec sa tomu nehanbím a nevyzdvihujem tu nejakú ideológiou ako by ma možno liberáli chceli tuná napadnúť, keď táto krajina, táto vlasť a tento ľud prihlásil k odkazu svätých Cyrila a Metoda a máme to v preambule slovenskej Ústavy, tak prečo by sme sa mali za túto skutočnosť hanbiť. Cisár Konštantín nebol kresťanom, jeho síce matka bola svätá, Svätá Helena, neskôr sa ním stal a cez to všetko bol to múdry panovník a on si to naozaj všimol aj vo svojej krajine, že ten človek nemôže pracovať a to bola otrokárska spoločnosť a non stop byť zatiahnutý, teda zatiahnutý do tej práce. A boli tam otroci, pre ktorých neplatila tá nedeľa a on si to všimol, že ten človek jednoducho nedokáže ťahať 7 dní v týždni. Nedokáže to. A tuná to aj to striedanie a podobne, hej tých zmien a tak ako sa tu argumentuje, ale veľakrát tí zamestnanci sú nútení. Výhrada vo svedomí však keď tu bude tento návrh zákona, však budem aj jeden zo spolupredkladateľov, ja som za, ale naša spoločnosť nie je na dostatočnej úrovni a dovolím si to povedať, áno, už to odznelo, ale ja to zopakujem, aby možno ten občan alebo ten zamestnanec si uplatnil ten nárok výhrady vo svedomí. A presne tak ako to ste tu mnohí aj správne podotkli a zhodujem sa teda, stotožňujem sa aj ja s tým, že ak si takýto zamestnanec vopred uplatnil ešte pred vznikom pracovnoprávneho vzťahu tú výhradu vo svedomí, teda ja v nedeľu do práce nebudem chodiť, mnohí zamestnávatelia, áno, však bolo by to diskriminujúce, ale ako to dokážeš? Ako to dokážeš? Jednoducho neprijme ťa do toho zamestnania. problém je v tom, že títo ľudia veľakrát sú nútení ísť do tej práce. A to, že niektorí tí ľudia chcú ísť tú nedeľu do tej práce, treba sa naozaj zamyslieť nad tým, aby sme my zdvihli životnú úroveň našich ľudí. Práca nie je niečím, nie je novodobým bohom alebo bohyňou, ktorej by som sa klaňal, práca dáva naozaj človeku dôstojnosť, ale práca, ktorá je z donútenia a ak teda budem nútiť do práce a akejkoľvek práce, tak takáto práca zotročuje. A ja nechcem, aby tuná sme my mali otrokov a vracali sa práve do čias možno antických dôb, ale aby to boli slobodne a rozumne zmýšľajúci ľudia. A tá sloboda, ktorá tu bola toľkokrát ohýbaná, je skutočne, ak je chápaná bezbreho, tak to neni sloboda, lebo si otrokom. Sloboda bez zodpovednosti neexistuje. Ja tento návrh zákona podporím aj hlasovaním tuná, však aj faktickými som to podporil, som rád, že tuná tento návrh zákona je, aj že vyvoláva naozaj takú dávku emócií a diskusie, ale ešte raz to tak zopakujem, pán kolega, keď si to tak spomenul, že na tom mala padnúť aj vláda, aj pri najbližšom zostavovaní možno naozaj vlády a tá vláda nebude tá istá, ktorá je dnes, určite, to vieme na 100 %, že nebude tá istá, lebo budú to minimálne iní ľudia a to vždycky je ten cyklus, ktorý sa ako mení a možno, že to nebude práve ten SMER, ktorý bude mať dostatok hlasov na to, aby zostavoval vládu, ale keď si bude brať toho koaličného partnera, aby práve na týchto hodnotových otázkach sa dokázali zhodnúť. To je veľmi dôležité. Ja to za tie dva roky vnímam takto. To nie je ľavica a pravica, ale to sú konzervatívci a liberáli. A tí sme aj na jednej, aj na druhej strane. A ten hodnotový systém, pán predseda, keď ste tuná, tak ste to tak aj povedali, aj pán kolega Číž, že on to tak povedal, že táto doba je priam tehotná, hej, a to naozaj tu je bitka hodnôt. A to nie sú tie braky, lebo jednoducho dnešný človek je tak konzumný a my sme otrávení už z toho všetkého, my sme prejedení a už tú nedeľu, keď sú otvorené tie hypermarkety, ty od hladu nezomrieš a keby si aj možno ten chlebík akurát tú nedeľu, ale to nechýba, lebo máš nedeľný obed a to každá komora čosi má ako, tak nikto od hladu nezomrie. Ale vôbec by ti neuškodilo aj to, aby si ty pocítil ten hlad. Naopak, tu je opačný trend. Tie potraviny končia, koľkokrát končia v odpadkových košoch, končia v kontajneroch. A tu je presne ten opačne extrém. Na jednej strane hovoríme, že máme nedostatok peňazí, aká je nízka životná úroveň a na druhej strane nehospodárne s nimi nakladáme.
Prepáčte, ešte spomeniem predsa len jednu takú vec, keď sa tak trávili prázdniny v jednej nádhernej malebnej dedinke ako chlapci, v podtatranskej, mali sme tam vlastne, to bola prateta, lebo to bola babkina sestra, aj švagor a ja si pamätám jeden takýto moment, kedy tá dedina je do dnes taká religiózna, hej a bola nedeľa, kde bola v podstate celá tá komunita, alebo celá dedina v kostole a bolo pekné počasie a bolo to zhruba, bolo to obdobie júla, teda prázdnin, kedy v podstate tí roľníci na tých svojich roličkách dorábali chlieb a kosili sa lúky a pripravovalo sa seno. A farár od ambonu zahlásil a povedal pre celú dedinu, že dneska, hej, je pekné počasie, treba zo zbožie a teda nie zbožie, ale to seno treba pozvážať, hej, a tí ľudia išli. Ale ten ujo ráno, alebo ten gazda ráno vstal aj v nedeľu, šiel do stajne a nakŕmil tie statky. Napojil ich. Tak isto išiel sa pozrieť cez obed tam a bola nedeľa, však v nedeľu sa potom prezliekol, išiel do kostola, mal sviatočný odev, ale večer znova išiel ku tým statkom. Takže tuná preháňať to, ísť do extrémov takých, že však zatvorme to a už všetku, každú prácu ako zakážme, to jednoducho nejde. Veď tu nikto nechce zastaviť život a tuná treba aj počúvať tých navrhovateľov, že čo navrhujú a ja si myslím, že tento návrh zákona jednak je racionálny, je dobrý a ja veľmi rád ho aj podporím aj svojím hlasovaním. Ďakujem za pozornosť.

36. schôdza NR SR – 11.deň – A. dopoludnia
Přidal, Alojz, 2014.07.10 12:01 – 12:03

Štefan, ja ti chcem naozaj poďakovať za tvoje podporné stanovisko a teším sa z toho, že z prostredia OĽaNO zaznieva aj iný ako liberálny hlas i hlas teda kresťana. Verím, že tento náš zákon podporia i iní, viacerí členovia z OĽaNO, aj tí, ktorí cítili násilie pri hlasovaní o Ústave, kde sme Ústavou, zmenou Ústavy chránili manželstvo a definovali ako zväzok muža a ženy. Spomínal si Benedikta, aj Františka, aj ja teraz myslím na nich, ale zdá sa mi, že veľmi skoro budú teraz mať také iné želanie, samozrejme nie v tejto veci, v nedeľu o deviatej predpokladám, že každý bude fandiť inému tímu a tam ja budem na strane Benedikta.

36. schôdza NR SR – 11.deň – B. popoludní
Chren, Martin, 2014.07.10 15:11 – 15:36

Ďakujem veľmi pekne. Vážená pani predsedajúca, ctené kolegyne, ctení kolegovia, hneď na úvod mi dovoľte povedať, že ako asi ani nebude prekvapením a zásadne nesúhlasím s týmto predloženým návrhom zákona a nemôžem zaň ani hlasovať. Nie preto, že by sa mi nepáčil cieľ, ktorý navrhovatelia prezentujú, ale preto, že som presvedčený, že cieľ a skutočný účinok tohto návrhu zákona, sú dve úplne diametrálne, dokonca totálne odlišné veci.
Tento návrh zákona považujem za čisto ideologický, za návrh zákona, ktorý má hlavný účel naháňať politické preferencie. Ja vo svojom vystúpení ideologický nechcem byť a preto prednesiem relevantné argumenty proti tomuto návrhu zákona.
Som presvedčený, že tento návrh je ideologický, pretože zo svojej vlastnej podstaty sa tento návrh snaží preniesť presvedčenie jednej skupiny ľudí na celú spoločnosť. Tento návrh je ideologický preto, že sa týka otázky morálky. Samozrejme, že si uvedomujem, že parlament je tu na to, aby určoval a stanovoval pravidlá fungovania spoločnosti. Avšak je veľký rozdiel medzi etickými a medzi morálnymi pravidlami. Zatiaľ čo etika dala odpoveď na otázku, že či je niečo správne alebo nesprávne z hľadiska dosahovania určitého účelu, morálka dáva odpoveď na to, že či je niečo dobré, alebo zlé. Kým etika a etické posudzovanie a stanovovanie etických pravidiel je teda o objektívnom určovaní pravidiel, ako sú napr. dopravné pravidlá, alebo iné, ktoré objektívne pomáhajú lepšiemu fungovaniu spoločnosti, zakotvovanie morálky, ktorá je zo svojej podstaty subjektívna, ktorá hovorí o tom, že niekto, nejaká časť spoločnosti je presvedčená, že toto je dobré a iná časť môže byť presvedčená, že je zlé, dokonca v dvoch rozličných spoločnostiach, alebo v dvoch rozličných časových obdobiach sa morálka môže vyvíjať, som presvedčený, že morálne pravidlá do zákonov nepatria. A že ak niekto chce morálne pravidlá hlásať, v prvom rade by sa nimi mal riadiť sám a nemal by sa ich snažiť uvaľovať na všetkých občanov násilnou formou. Pretože zavedenie zákazu do legislatívu, zákazu ktorým je štátom vymožiteľný a štátom pokutovateľný, je v zásade násilná forma presadzovanie nejakej morálnej normy.
Viete ja som niekedy presvedčený, že niektorí politici, ale poviem kľudne, aby ste ma nebrali osobne, že všetci politici by mali na sebe nosiť varovania podobné aké sú na krabičke od cigariet a na nich by mohlo napr. stáť, že chcem vaše dobro, nedajte si ho vziať. Alebo ďalší taký variant varovania by mohol byť, neverte politikom, ktorí sú presvedčení, že vedia lepšie ako vy sami, čo je pre vás dobre.
Vždy sa snažím byť veľmi obozretný, keď počujem návrhy, ktoré sú založené presne na takomto princípe, že sa nájde nejaká skupina politikov, alebo jeden politik, ktorý hovorí, ja viem lepšie ako ľudia sami, čo je pre nich dobre a preto im musím prikázať správať sa takým alebo onakým spôsobom. Preto považujem tento návrh za ideologický a preto si myslím, že nepatrí na pôdu Národnej rady, alebo ak patrí, tak je naozaj oveľa viac súčasťou nejakej kampane za naháňanie preferencií, než snahy o reálnu zmenu.
A teraz mi dovoľte vzniesť aj niekoľko konkrétnych argumentov proti tomuto konkrétnemu návrhu zákona. Základným argumentom, ktorým navrhovatelia odôvodňujú túto navrhnutú právnu normu, je problém chudoby. A ja absolútne súhlasím s postojom, že, ak vás môžem poprosiť ako ste to presne hovorili, že chudoba…(Hlasy z pléna.) chudoba, práca v nedeľu je dôsledkom chudoby a chudoba nie je vec, ktorú by sme mali podporovať a že v rámci boja proti chudobe (Hlasy z pléna.) nepamätám si tú presnú formuláciu, ale bola niekoľkokrát citovaná v médiách (Hlasy z pléna.) dobre. Hlavným argumentom, tento návrh zákona prehĺbi problém chudoby a preto nijakým spôsobom neprospeje k splneniu deklarovaného cieľa, ktorým je naopak boj proti chudobe a zlepšovanie a posilňovanie napr. rodinných väzieb a rodiny.
Áno, práca v nedeľu je znakom chudoby, to je ten citát, to je ten citát, ktorý tu niekoľkokrát zaznel a áno je to pravda. Práca v nedeľu je znakom chudoby. Drvivá väčšina ľudí keby si mohla vybrať, tak v nedeľu do práce nejde a radšej zostane doma s rodinou, alebo sa venuje svojím koníčkom a svojím záľubám. Úplne najlepšie by bolo, keby sme to dotiahli do dôsledkov, keby nikto nemusel pracovať nielen v nedeľu, ale vôbec keby nikto z nás nemusel pracovať, keby sme celé dni mohli byť doma so svojimi rodinami, nemuseli by sme vôbec chodiť do práce a mali by sme dostatok zdrojov, aby sa nám pohodlne žilo. Ale to bohužiaľ nie je pravda, tak spoločnosť nefunguje a tak sa ani nedá, aby spoločnosť fungovala.
Pán navrhovateľ sa v rozprave vyjadril, že je napr. aj za podporu minimálnej mzdy, ale podpora minimálnej mzdy bude mať presne rovnaký účinok, podpora zvýšenia minimálnej mzdy, ako tento návrh zákona, ľudí o prácu pripraví. Tento návrh zákona pripraví o prácu ľudí, ktorí mohli chodiť do práce aspoň v nedeľu a tým, že sa zavrú prevádzky, obchodné, tak už do tej práce nebudú môcť ísť a klesne počet pracovných miest. Tým, že sa zmení počet odpracovaných hodín, aj keby sa v maloobchode predalo rovnako tovaru v tých zvyšných dňoch, počet odpracovaných hodín sa zníži. Zníženie počtu odpracovaných hodín znamená zníženie počtu zamestnancov, ktorých potrebujete na to, aby vám tvorili tržby a znamená zároveň prepúšťanie ľudí, ktorí dnes prácu majú, hoci aj v nedeľu.
Samozrejme najlepšou cestou na odstraňovanie chudoby je, aby sme sa mali všetci lepšie, aby sme mali vyššie príjmy, ale tento zákon k tomu nesmeruje. V prvej úvodnej hodine, ale v prvom semestri ekonómie sa dokonca všetci študenti na Ekonomickej univerzite dozvedia ako vyzerá trh práce a dozvedia sa ako vyzerá, aký tvar má krivka ponuky práce. To znamená, ponuku práce tvoria ľudia, ktorí sú ochotní pracovať a krivka ponuky práce má tvar takej o 90 stupňov otočenej úkrivky, takýto tvar. Ten tvar vyjadruje, že pri rastúcich mzdách, sú ľudia ochotní, tak sa to študentom vysvetľuje, pri rastúcich mzdách sú ľudia ochotní pracovať viac, ale len do určitého momentu, pretože keď už ľudia zarábajú dosť peňazí, tak napriek tomu, že im ponúknite ešte vyššiu mzdu, už budú chcieť pracovať menej, pretože v tom predchádzajúcom čase zarobia dosť na to, aby iné hodnoty, ako napr. voľný čas, si cenili viac, ako dodatočný príjem z práce. Čiže ak chceme, aby ľudia pracovali menej a aby napr. nepracovali v nedeľu, najlepším liekom a najlepšou odpoveďou je presadzovať opatrenia, vďaka ktorým sa ľuďom zvýšia príjmy. Áno, chudoba je obrovský problém Slovenska. Osobne som presvedčený, že najväčším problémom Slovenska dneska je práve pracujúca chudoba, to sú tí ľudia, ktorí zarábajú možno 400-500 eur, napriek tomu, že prácu majú, už ani nehovorím o tých, čo robotu nemajú a o dôchodcoch, hovorím o tých, ktorí pracujú a zarábajú 400, 500, 600 eur. V Bratislave aj keď zarábate možno 1100 eur, keď zaplatíte dane, odvody, energie, nájomné, hypotéku, nebodaj máte nejaké dieťa, na život vám zostane 100-200 eur mesačne, čo aj ľudia, o ktorých by mnohí politici povedali, že čo sa sťažujete, veď zarábate vysoko nad priemerne, v skutočnosti sú chudobní. S týmto SMER doteraz nič neurobil, neriešil problém tejto pracujúcej chudoby, čo by pritom mala byť ich hlavná voličská skupina. Prvé relevantné opatrenie, ktoré som si všimol je v balíčku, ktorý bol navrhnutý na poslednom sneme a to je znižovanie odvodov pre najmenej zarábajúcich, čo je opatrenie, ktoré sme my liberáli navrhovali už pred niekoľkými rokmi a toto opatrenie ak bude mať dobre nastavené parametre, budem celou silou podporovať. Podľa mňa oproti tomu, čo som videl, by mohlo ísť ďalej, ale to je presné riešenie, ľudia ktorí majú najnižšie príjmy, znížime im daňové zaťaženie, alebo odvodové zaťaženie, je to úplne liberálne, budú môcť zarobiť viac. To je spôsobom, akým môžeme riešiť problém pracujúcej chudoby a to je aj spôsobom, akým môžeme riešiť problém práce v nedeľu. Ľudia, ktorí budú zarábať dosť, nebudú pociťovať potrebu chodiť do roboty ešte aj v nedeľu. A to je jediné skutočné riešenie, pretože to riešenie, ktoré je navrhnuté v tomto návrhu zákona, spôsobí jednu vec, pani Anna, ktorá chodí do práce, v nedeľu pracuje v nejakom obchode, keď jej ten obchod v nedeľu zavriete, tak o tú prácu príde, alebo táto pani Anna, ak bude mať šťastie a nebude medzi tými pár tisíc vyhodenými, tak minimálne zarobí menej, pretože príde o tie príplatky za prácu v nedeľu, ktoré sú povinné zo Zákonníka práce a bude si možno musieť hľadať nejakú ďalšiu brigádu a namiesto práce v supermarkete ešte bude musieť ísť sa starať o nejaké cudzie deti, alebo umývať niekam riady, alebo niečo podobné. Vy beriete týmto návrhom ľuďom peniaze, vy ľudí, nie malú skupinu ľudí, týmto návrhom ochudobňujete. A to je môj prvý zásadný dôvod, preto nemôžem v žiadnom prípade podporiť tento návrh zákona.
Druhý zásadný dôvod, prečo tento návrh zákona nemôžem podporiť, je jeho nedokonalosť. Tento návrh ani v tom, čo chce dosiahnuť absolútne nejde do dôsledkov. Ja si nemyslím, že by do dôsledkov ísť mal, aby ste ma náhodou necitovali obrátene, ako niektorých mojich predchádzajúcich kolegov, ale vytvára obrovské nespravodlivosti. Tento zákon nezakazuje predaj v nedeľu, tento zákon zakazuje len prácu v maloobchode na základe pracovno-právneho vzťahu, v zamestnaneckom vzťahu. Tento zákon nezakazuje predaj v nedeľu, ak ste samostatne zárobkovo činná osoba, živnostník, tento zákon nezakazuje prácu v maloobchode v nedeľu, ak ste konateľ. Čiže vytvára dve kategórie občanov, tých ktorí si privyrobiť budú môcť a tých, ktorým to znemožní. Tie bežné obyčajné predavačky sa stanú občanmi druhej kategórie, pretože na rozdiel od konateľov, od podnikateľov a od živnostníkov, už im bude znemožnené privyrobiť si ku svojej mzde. Tento návrh dokonca rozdeľuje skupinu ľudí, ktorých práca je úplne podobná. Aký je rozdiel medzi predajom rožkov v obchode a keď prídete do reštaurácie a dáte si tam rožok, alebo porciu mäsa. Aký je rozdiel medzi prácou predavača a prácou napr. čašníka. Prečo zase z predavačov budú občania druhej kategórie, ktorí si nebudú môcť cez víkend privyrobiť, zatiaľ z ľudí, ktorí pracujú v službách, budú občania prvej kategórie, ktorí majú možnosť ak chcú, si privyrobiť aj v nedeľu. Tento zákon nedovoľuje dobrovoľnú dohodu, on nejde len proti tým, ktorí, už tu padli slová priam ako z Marxovho Kapitálu, že sú vykorisťovaní. Tento zákon ide proti tým, ktorí pracovať chcú a chceli by si v tú nedeľu privyrobiť a nie je ich málo tých ľudí, ktorí sa napr. radšej urobia voľný deň niekedy inokedy, dokonca z náboženského presvedčenia možno chcú mať voľný deň v sobotu, pretože sú aj také náboženstvá a vy im to znemožníte a znemožníte im v nedeľu ísť do práce.
Keď citujem ekonomické dôvody, ja som našiel dokonca citát zverejnený na sociálnej sieti od bývalého poslanca Kresťansko-demokratického hnutia, vášho bývalého kolegu pána Antona Marcinčina, ktorý dovolím si ho tu prečítať je verejne zverejnený, nechajme ľudí pracovať, bolo moje heslo pre ekonomickú politiku a politikov v KDH. Voľná nedeľa znie príťažlivo, ale zároveň oberá ľudí o prácu, keď im vyslovene pracovať zakazuje. Teda týka sa to zo všetkých pracujúcich v nedeľu asi len predavačov, ostatní pracovať môžu. Predavači pri všetkej úcte, sú veľmi šikovní, ale nie je to vysokokvalifikovaná práca a som zvedavý koľkí z nich by si už inú prácu nenašli, keďže šance pri nízko kvalifikovaných sú v našej ekonomike mizivé. Menej pracovných hodín za týždeň znamená aj menej zamestnancov, takže ak ústavné manželstvo nepomôže žiadnej rodine, voľná nedeľa… …asi len predavačov ostatní pracovať môžu. Predavači pri všetkej úcte sú veľmi šikovní, ale nie je to vysoko kvalifikovaná práca a som zvedavý, koľkí z nich by si už druhú prácu nenašli, keďže šance pre nízko kvalifikovaných sú v našej ekonomike mizivé. Menej pracovných hodín za týždeň znamená aj menej zamestnancov. Takže ak ústavné manželstvo nepomôže žiadnej rodine, voľná nedeľa môže rodiny pripraviť o príjem z legálnej práce. Potom možno bude od KDH nasledovať zákaz práce na týždňovky. To tiež ničí rodiny. A ja sa tiež musím pýtať podobne, ako váš bývalý kolega, bývalý poslanec Kresťansko-demokratického hnutia, kam až budete ochotní zájsť? Zakážete prácu na týždňovky? Zakážete mobilitu pracovnej sily? Zakážete čokoľvek, čo podľa vás nepodporuje podľa vašej predstavy, ktorá nemusí byť všeobecne uznávaná nejakú formu rodinného alebo manželského života? Čiže nedokonalosť tohto návrhu. To, že tento návrh vytvára z obrovskej skupiny ľudí občanov druhej kategórie, ja ináč aj viem, prečo ste živnostníkov z toho vyčlenili. Pretože v roku 2012 ste mali takmer rovnaký návrh, ktorý sa ale týkal aj živnostníkov a konateľov a Asociácia malých stredných podnikov, zástupcovia živnostníkov sa ostro proti nemu postavili a kritizovali vás. Takže aby sa táto kritika nezopakovala, tak ste túto záujmovú skupinu zo zákona jednoducho vynechali, aby ste už nečelili ich kritike. Ale nie je to fér. Tento návrh jednoducho nie je fér voči nie malej skupine ľudí, z ktorých vytvára občanov druhej kategórie. Tretí argument je, že toto vaše presadzovanie o vášho vlastného morálneho svetonázoru na všetkých občanov by obmedzilo občanov Slovenskej republiky, tých, ktorí chcú nakupovať, ale najmä tých, ktorí chcú pracovať vo veľmi veľkej miere, ktorá tu možno ani nezaznela. Takýto prísny zákon nie je ani v tom Rakúsku, ktoré spomínate, ani v drvivej väčšine krajín. Vy navrhujete napríklad zakázať nákupy na všetky sviatky a všetky nedele. Pardon vy nenavrhujete zakázať nákupy, vy navrhujete zakázať prácu v maloobchode počas všetkých sviatkov a počas nedeľ. Dôsledkom toho by napríklad bolo, aby to občania jasne vedeli, už sa vám po prijatí prípadnom tohto návrhu zákona sa vám už nestane, že na Štedrý deň dopoludnia, ako sú zvyčajne obchody ešte otvorené, stihnete kúpiť nejaký zabudnutý darček. Už nie obchody budú musieť byť zavreté. Po prijatí tohto zákona sa vám už nestane, že na tie vianočné darčeky budete môcť ísť na nákupy počas striebornej alebo zlatej nedele. Čo sú tradične tie najčastejšie používané dni, kedy ľudia najviac chodia na takéto nákupy. Nie, pretože to bude zakázané. To nie je zakázané skoro nikde. To nie je len o tom, že zakážete predaj v jeden deň do týždňa, pretože vy navrhnete zakázať aj nedele, aj štátne sviatky. Čiže ak náhodou štátny sviatok pripadne na sobotu alebo ak náhodou štátny sviatok pripadne na pondelok, tak obchody budú musieť byť zavreté dva dni za sebou a niekoľko krát do roka dva dni za sebou. A potom sa stane, že taká pani Hana, ktorá musí byť v sobotu do večera v robote, do večera, keď už všetky obchody zatvárajú, až vtedy pôjde z roboty, pretože musí pracovať, aby uživila svoje deti, pretože ste jej zakázali privyrobiť si v nedeľu, tak v sobotu musí pracovať do noci, nestihne nakúpiť svojim deťom napríklad to jedlo na večeru. A to sa kľudne môže stať. Koľkokrát si tá pani Hana aj dnes odbehne v nedeľu, keď varí nedeľný obed, aby si kúpila nejakú ingredienciu, ktorá jej ešte stále chýba v obchode, napríklad vajíčka alebo niečo podobné. Takto budú obchody zavreté až dva dni. Ten, kto si nestihne nakúpiť, bude mať jednoducho smolu, dva dni smolu. Ďalší argument, ktorý sa týka práve tejto pani Hany a mnohých ďalších, ale berte to len ako takú okrajovú poznámku moju, nie ako taký úplne silný argument je, že mne jednoducho prekáža, akým spôsobom bojujete netolerantne len za presadzovanie niektorých práv, ale nikdy z radov poslancov KDH nezaznie aspoň len pár pochválnych slov, ak nie už priamo nejaký návrh zákona, ktorý by bojoval za presadzovanie iných práv. A hovorím napríklad o právach žien. Keď počúvam diskusiu mnohých zástupcov Kresťansko-demokratického hnutia aj k tomuto návrhu zákona, tak mi v podstate vyplýva, že ideálny svet je taký, kde žena v nedeľu nejde do práce, ale od rána stojí pri sporáku a varí rodine nedeľný obed. Ale nikdy som nepočul nejaké ocenenie toho, že aj táto práca v domácnosti je veľmi hodnotná a dôležitá práca. Ako keby práca niekde vonku, práca niekde za pokladňou alebo práca niekde v obchode bola oveľa menej hodnotná a oveľa menej dôležitá a to tým, že jedno zakážeme, ale s druhou rátame tak akoby úplne automaticky. Nikdy som nezachytil žiaden návrh zákona, ktorý by sa snažil zlepšovať napríklad pravidlá a podmienky pre ženy v zamestnaní, pre nejakú rovnosť príležitostí a podobne. Ani som nepočul nejakú úvahu, že čo napríklad s tými rodinami, ktoré naozaj chcú to voľno využiť v iných dňoch a nedeľu nepovažujú za ten konkrétny jeden deň, lebo keď sa pýtame, že prečo nedeľa, tak jediná odpoveď, že lebo, to je to čo tu zaznieva. Prečo to nemôže byť iný voľný deň, prečo by nebola lepšia úprava napríklad povedať, že musia byť dva dni voľna, ale ktorékoľvek. Koniec koncov tak, ako to už dnes v návrhu zákona upravené, teda v súčasnom znení zákona upravené je. Veľa tu počúvam o tom, ako niekto na niekoho žmurkol v obchode alebo spýtal som sa svojich pár známych a všetci mi potvrdili, že toto chcú. No drvivá väčšina občanov tento návrh zákona nechce. A viete, ako to dokazujú? Dokazujú to tým, že v nedeľu do tých obchodov chodia a chodia nakupovať, volia nohami. Nemusíte robiť žiadne ankety, stačí sa ísť pozrieť do obchodného centra v nedeľu, aké plné je tam parkovisko. To je najlepší dôkazom toho, že to, čo chcú občania, je v rozpore s tým, aký zákaz na nich chcete uvaliť vy. Dokonca už som to povedal vo faktickej poznámke a musím to, musím to aj povedať, zákaz nedeľného predaja má jednoducho príchuť dvojitej morálky. Pretože keby všetci tí, ktorým nejaká ideológia akákoľvek hovorila, že nie je správne v nedeľu chodiť do obchodov, sa podľa toho správali, tak nemusíte príjmať žiaden takýto zákon. Obchody by jednoducho nemali tržby a cez víkendy v nedeľu by zatvárali. A som presvedčení, že aj mnohí z tých, ktorí sa do pŕs bijú za tento návrh zákona, keď im na nedeľný rezeň chýbalo to vajíčko alebo strúhanka, tak si v nedeľu do obchodu odbehli, napriek tomu, že tu hlásajú niečo iné. A to je ďalším veľkým problémom pravidiel, ktoré sa odvíjajú od morálky a nie od etiky, že ja by som si nikdy nedovolil presadzovať alebo hlásať zákon, ktorý sám nedokážem spĺňať. Týmto to teraz nemyslím osobne, myslím to skôr za tú jednu veľkú komunitu. A naozaj súhlasím s názorom Martina Poliačika, ktorý tu zaznel, že správna cesta a jediná správna cesta na presadzovanie takýchto pravidiel, je cesta výchovy. Nakoniec máme všetci tú slobodnú vôľu, nemusíme sa zhodnúť, že odkiaľ sa u nás vzala. Ale všetci slobodnú vôľu máme. A je na každom z nás, len každí z nás sám môže spraviť to rozhodnutie, či sa bude správať morálne alebo nemorálne. Dokonca ak mu nemorálne konať znemožnite, tak ani o ňom nemôžete povedať, že koná morálne. Pretože morálne koná až vtedy, keď má možnosť si vybrať a vyberie si a nie, keď mu voľbu znemožníte a vezmete mu ju v rozpore s tou jeho slobodnou vôľou. Tým posledným argumentom, ktorý sa teraz týka riešenia, že ako ďalej je to, o čom budem oveľa podrobnejšie podľa nášho rozhovoru hovoriť Jozef Viskupič a to je to, že riešením, aby každý mohol byť spokojný. Riešením, ktoré by vnášalo pokoj do spoločnosti a nie umelo vyvolávalo takýto konflikt a nepokoj, ako tento návrh zákona, čo vidíme tu v Národnej rade, by bolo riešenie tohto problému cez uplatnenie vymáhateľnej výhrady v svedomí. Ak zákon bude chrániť tých, ktorí si podľa svojho osobného presvedčenia uplatňujú výhradu o svedomí, aby nevykonávali nejakú činnosť, ak zabezpečíme vymáhateľnosť tohto zákona, ktorý bude takto formulovaný, tak zároveň budú chránení tí, ktorí sú vedení nejakým morálnym presvedčením, že nejakú činnosť vykonávať môžu alebo nemôžu a zároveň nebudeme obmedzovať, budeme tolerantní voči tým, ktorí takéto presvedčenie nemajú a napríklad chcú v nedeľu pracovať, aby si privyrobili. Napríklad takí študenti alebo ktokoľvek iný. Preto zaznelo to tu trošku z vedľajšej lavice ako vtip, naozaj dávam procedurálny návrh na vrátenie tohto návrhu zákona na prepracovanie predkladateľovi a veľmi rád ponúkam pomocnú ruku pri formulácii právnej normy, ktorá bude založená na výhrade o svedomí a ktorá bude naformulovaná takým spôsobom, že aj ja ako liberál priznávajúci každému jeho vlastné práva, činiť vlastné zodpovedné rozhodnutia, základný rozdiel medzi nami a konzervatívcami je ešte v tom, že my sme ešte aj tolerantní voči tomu, kto je iný ako my a chce sa rozhodnúť iným spôsobom, preto nenavrhujeme zákony, ktoré zregulujú všetkých, ale nechávame ten priestor na slobodnú vôľu a takýto návrh zákona ak sa vráti prepracovaný, rád na ňom budem spolupracovať a možno ho v konečnom dôsledku budem môcť aj podporiť. Pretože návrh zákona, ktorý uvaľuje osobné presvedčenie niekoho alebo jednej skupiny ľudí na všetkých ostatných spoločností bez ohľadu na to, či s tým súhlasia alebo nesúhlasia, nie je znakom racia, ale je podľa mňa znakom pýchy. A pýcha nie je a nikdy nebude žiadnou cnosťou. Ďakujem veľmi pekne za pozornosť.

36. schôdza NR SR – 11.deň – B. popoludní
Brocka, Július, 2014.07.10 15:36 – 15:38

Ďakujem pekne. Nečakal som čo všetko sa dá nájsť v tomto návrhu zákona, nikdy som to tam nevidel doteraz, ale dobre. Pán kolega zopakujem. To, čo my navrhujeme, tak dnes v zákone už je. My to len navrhujeme rozšíriť počet dní, kedy nie je možné nariadiť prácu v maloobchode. To ideologické a tie morálne zásady čo ste pospomínali, sa mi zdá tak popletené, že naozaj akokoľvek sa snažím, tak, tak to v tom zatiaľ nevidím. Teraz druhá vec. Áno je to o obrane istých záujmov. Vy napríklad bránite tých, ktorých týmto obmedzíme. To sú tí zamestnávatelia, ktorí podľa môjho názoru dávajú nedôstojné mzdy tým mnoho razy nešťastným ženám, matkám. Že v tom nebudú živnostníci a vy ste to nazvali, že to je diskriminačné, že ten návrh je nedokonalý, no veď ja to viem, vám vadí, že nezakazujeme predávať svoje výrobky živnostníkom? Ja no čiže mne to vôbec nevadí, ja viem, že im nezakazujeme a čo je na tom zlé? A potom tie vaše také emotívne otázky, kam až zájdeme. No pán kolega nebojte sa. Naozaj každý aj ten ďalší návrh, ktorý či s kolegom Alojzom Přidalom, či s iným kolegom predložím, tak to budú všetko takéto sympatické návrhy v záujme slabých, ktorí sa nemôžu sami brániť. A keď ste nám vyčítali, že KDH nebráni rodinu alebo neoceňuje prácu žien v domácnosti, no musím zasa zareagovať na to priambóne, lebo vy to možno neviete. Ale to, že v našom dôchodkovom systéme je, že štát platí za ženy, ktoré sú pri deťoch na dôchodok viacej z vyššieho vymeriavacieho základu, ako tí zamestnávatelia, tak to by ste mohli vedieť. To je môj návrh…(Vystúpenie prerušené časomierou).

36. schôdza NR SR – 11.deň – B. popoludní
Hudacký, Ján, 2014.07.10 15:38 – 15:40

Ďakujem pekne pani podpredsedníčka. Vážený pán kolega no snažili ste sa nám tu vysvetliť nejaký v podstate tú podstatu z tohto ekonomického pohľadu, dokonca až na základe nejakých ekonomických zákonov. Vy viete dobre, že prakticky tento návrh je skôr orientovaný na tých veľkozamestnávateľov, v podstate tie obchodné reťazce, ktoré jednak zneužívajú vlastne tú lacnú prácu a na druhej strane to všetko speje k tomu, že aké záujmy v podstate sú za týmito veľkými reťazcami. A ak ste spomínali aj týchto živnostníkov alebo alebo skutočne tie malé obchodíky, ktoré fungujú a prečo teda sa nezameriavame viac na nich a tak ďalej, ale ako keby sme v podstate diskriminovali tých tých veľkých, tak ide tu o tie konkrétne záujmy v podstate, kde je zjavné, že za tými veľkými je zisk za každú cenu a potom sú aj, to sú aj tie platy tých žien, ktoré robia a musia robiť v podstate aj v nedeľu a ďalej čo nám vadí kresťanským demokratom je ten konzumizmus, ktorý sa tu takýmto spôsobom presadzuje. A ja vám poviem na niektorých takých príkladoch a len ste to videli v tých veľkoobchodoch respektíve v tých supermarketoch na východe Slovenska, kde zjavne sociálne odkázaní ľudia obyčajne rómovia nakupujú toho toľko, čo som si istý, že jednak si to nemôžu dovoliť a jednak to ani poriadne neskonzumujú a myslím si, že aj toto by sme mali brať do úvahy ak… tu respektíve v tých supermarketoch na východe Slovenska, kde zjavne sociálne odkázaný ľudia obyčajne Rómovia nakupujú toho toľko, čo som si istý, že jednak si to nemôžu dovoliť a jednak to ani poriadne neskonzumujú. A myslím si, že aj toto by sme mali brať do úvahy ak hovoríme o tom, že ako aj týmto spôsobom eliminovať prakticky tie praktiky, ktoré potom tie veľké spoločnosti u nás uplatňujú. teraz nechcem povedať.

36. schôdza NR SR – 11.deň – B. popoludní
Přidal, Alojz, 2014.07.10 15:40 – 15:42

Pán kolega Chren, taký zákon ktorý je o morálke a o ideológii ako hovoríte tu platí teda už platný zákonník práce jednoducho nedovoľuje maloobchodný predaj tri a pol sviatku s výnimkou toho, čo je definované v prílohe číslo 1a. SMER nerieši problém pracujúcej chudoby hovoríte, ale vláda Ivety Radičovej ho riešiť chcela. Ja som presvedčený že aj pán minister Mihál ho chcel riešiť aj zamestnanosť. Ale vy ste povalili vládu Ivety Radičovej, vy ste vyslovili nedôveru svojim ministrom, vy ste sa síce ospravedlnili aspoň niektorí, ale myslíte si, že to stačí. Tento zákon nezakazuje predaj SZČO konateľom PO a dokonca môžu byť aj predajné automaty. Tie môžu fungovať, ale my sme to nikdy netvrdili, že toto chceme zakázať. Hovoríte o našom kolegovi bývalom Tonovi Marcinčinovi, no on už nie je člen KDH, ale nenašiel zatiaľ lepšiu stranu , neišiel ani do NOVY, jednoducho a som presvedčený, že napríklad Marcinčinov otec si myslí určite niečo iné ako pán Marcinčin. Radím vám tiež nekupujte vianočné darčeky tak neskoro až na štedrý deň. vaši blízky a drahí si to zaslúžia aby ste ich im kúpili skorej. No a keď vám chýba vajíčko, alebo tomu komu chýba vajíčko tak jednoducho my nebudeme mať vyprážaný rezeň s tou ryžou s tými marhuľami čo hovorila vaša kolegyňa, ale si spravíme varené mäso, alebo na prírodno a prídeme aj s tým jednoducho zákonom o výhrade vo svedomí a som zvedaví, že či podporíte aby aj lekári, ktorí…

36. schôdza NR SR – 11.deň – B. popoludní
Viskupič, Jozef, 2014.07.10 15:42 – 15:44

Ďakujem, áno chystám sa rozprávať viacmenej aj o vystúpení v rozprave o možnom riešení situácie ktorou, ktorú tu máme pod témou ako keby nedele a ochrany nedele a nech sa nehnevajú predkladatelia ak niekto potom v rozprave používa aj argumentácie, že by chcel tú ideológiu a vôbec pohľad na cco trošička odlepiť. Totižto aj teraz v predchádzajúcich faktických poznámkach automaticky nabiehajú buď argumenty ad hominen alebo čisto vychádzajúci z týchto ideologických predpokladov, dokonca sú tam také falošné tóny, že ako keby chceli naozaj chrániť nejaký, nejaké matky, alebo nejakú rodinu tým, že teda v nedeľu bude zakázaný maloobchodný predaj a snažia sa podsunúť, že chcú obmedziť tých otrokárov, tú zlú triednu skupinu zamestnávateľov, len často im potom zabudneme povedať, že oni neobmedzia len zlú vykorisťovateľskú zamestnávateľov, ale obmedzujú pracujúcich ktorí pracovať chcú a zároveň aj kupujúcich, ktorí hromadne predpokladám a tam vzniká ten problém nakupovať chcú. Čiže tie neviem akým iným spôsobom sa to dá naznačiť ale toto obmedzenie ide proti ich slovami otrokárom pracujúcim ľuďom, ktorý pracovať chcú a kupujúcich, ktorý nakupovať tak isto v tých časoch kedy chcú oni zákaz nakupovať chcú a keď si myslia, že toto je dobré, tak my sa im snažíme vysvetliť, že nie nie je to dobré.

36. schôdza NR SR – 11.deň – B. popoludní
Chren, Martin, 2014.07.10 15:44 – 15:46

Ďakujem veľmi pekne, no nechcel som to povedať tak priamo, ale pán kolega Brocka poviem vám to priamo. Návrh zákona ako ste ho predložili je proti zamestnancom a prospech tých vykorisťovateľov. Vy sám ste to priznal v rozprave. Priznali ste že tržby neklesnú, lebo ľudia nakúpia rovnako v tých zvyšných šiestich dňoch ako by nakúpili v siedmych. Čiže tí zamestnávatelia v tie hypermarkety o žiadne peniaza e o žiadne tržby neprídu. Ale budú pracovať o deň kratšie, čiže budú zamestnávať menej ľudí. Čiže budú mať nižšie náklady. Týmto návrhom zákona umožňujete obchodníkom, aby zarábali rovnako podľa vlastných slov s nižšími nákladmi. S menšou pracovnou silou, s menej zamestnancami. Zarobia na tom obchodníci. Prerobia na tom tí zamestnanci, ktorý by inak v nedeľu pracovali, to väčšie množstvo pracovných hodín ako povedal aj váš bývalý kolega pán Marcinčin a stratia prácu, prídu o zamestnanie, čiže ak tu niekto lobuje za záujmy obchodníkov a proti záujmom občanov ste to vy týmto návrhom zákona. A to sú fakty, to nie je vec o ktorej môžme polemizovať jednoducho. Takto to bude.

36. schôdza NR SR – 11.deň – B. popoludní
Mičovský, Ján, 2014.07.10 15:46 – 16:09

Dobré popoludnie, ďakujem za slovo vážená pani podpredsedníčka Národnej rady Slovenskej republiky, vážený pán predkladateľ, vážená pani spravodajkyňa, vzácne kolegyne, kolegovia, hostia, dokonca niektorí kývajú, to som teda netušil že tam sú nejaký priaznivci, ale v každom prípade ich srdečne pozdravujem. Dovoľte najprv takú vstupnú poznámku veľmi úprimnú i keď v tejto chvíli to takto v sále nevypadá, ale po tej už dvojdňovej diskusií by som chcel vyjadriť taký všeobecný názor, odvodený práve od tejto diskusie, že zhruba takto má vypadať práca parlamentu. Jednoducho diskutuje sa niekedy vášnivo, niekedy aj menej vkusne ale verím že každý do toho vkladá svoje presvedčenie dokonca hoci ani teraz to nevypadá tak, ale registroval som pomerne nadpriemernú účasť poslancov zo SMERu, ktorý tu boli počas tejto diskusie a aj nadpriemerne do nej zasiahli, takže asi áno, takto by to mohlo vypadať, to je vstupná poznámka potom ešte tiež na vstupe poviem aj také ocenenie úprimné tu pánovi poslancovi Brockovi zjavne vidno, že je to starý harcovník ktorý už dačo zažil v parlamente a má teda aj dar keď sa rozhodne nejakú tému predostrieť aj ju asi uchopiť tak aby bola zrozumiteľná, pôsobivá a je to teda hodné možno aj takej úprimnej kolegiálnej gratulácie, treba vedieť oceniť aj partnera alebo súpera, už kedy ako. Mám taký pocit, že je sa čo od neho učiť, lebo udržiava tu pomerne značné zaujímavé ale aj potrebné napätie pri tejto téme a to pritom dávam tak do takého protikladu k iným téma, keď sme možno niekedy subjektívne niektorí pociťovali, že sú dôležitejšie významnejšie a ja si zaspomínal pán poslanec Brocka iba na jednu, keď ste mi dali také školenie a uznávam že nebolo zlé, keď sme tu mali korupciu a korupcii sme rozprávali pomerne krátko a vy ste ma aj tak vyškolili, že to predsa bolo zbytočne tak veľa o tom rozprávať, lebo že menej je niekedy viac a asi ste mali pravdu, myslím si, že tá odozva ani zďaleka nebola taká aká je teraz pri tomto zákone, dávam možno rečnícku otázku, že ozaj je ten rozdiel váh týchto tém taký veľký, že tá korupcia je tak slabou témou a práca v nedeľu tak silnou, alebo naopak ja som takým slabým poslancom ktorý tak slabo predostrie takúto tém a vy ste taký dobrý. Bez nejakej irónie chápem, že aj forma je dôležití a budem sa snažiť keď budem už štvrtý krát predkladať zákon o tých, ktorí bojujú s korupciou možno odkukať niečo od vás a vstúpiť do tohto boja politického tak aby sa o korupcií tu rozprávalo dva dni, lebo ja som presvedčení, že občania potrebujú túto tému tiež rozobrať do šróbikoch teda do skrútočiek aby som hovoril po Slovensky a bolo by veľmi dobré, keby sme teda to dokázali aj samozrejme za účasti poslancov SMERu, ktorý teraz v tejto chvíli už skutočne nie sú ani v reprezentatívnom zastúpení a keby sme teda vedeli sa poučiť z toho čo sme takýmto spôsobom a ja to myslím ozaj bez irónie ponúkli, lebo cítilo to, že viete po tej dvadsať ročnej práci v parlamente tému, ktorú ste si zvolili dobre predať. No to boli úvodné poznámky. A ja teda sa nebudem snažiť o veľa pospomínať z toho, čo tu už bolo ani neprinesiem niečo až tak originálne, ale skôr než sa k tomu dostanem predsa len ešte jedna spomienka na zákon ktorý sme tu s podobnou témou mali, jeho autormi boli poslanci z klubu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností, ktorí navrhli aby v nedeľu a v dni pracovného pokoja nám nevrčali tu rôzne zariadenia po krajine. To už by som si povedal, že to je taká, taká mladšia sestra tohto vášho dnešného návrhu zákona, kde aj keď viem, že sa tu vychádza zo zásadných rozdielov, ale predsa len je tu spoločný menovateľ tá nedeľa a istá úcta k tomu kľudu, ktorý je s nedeľou spojený a mne sa zdá, že to bol veľmi rozumný návrh ktorý naozaj nebolo možné nejako ideologicky opuncovať a napriek tomu značná časť poslancov aj ktorí dnes sa hlásia k tomuto návrhu malo vtedy s týmto návrhom problém, myslím si, že predkladateľmi boli moji kolegovia pán Huba, pani Horváthova pán Kadúc a viem, že som vtedy podporil ich ako ich kolega ale aj ako človek, ktorý rozpráva to čomu verí, svojou starou skúsenosťou z Viedne, kosačky vtedy ešte nepredávali na Slovensku bežne v roku 1992, tak ja som si za nejakých 800 šilingov tam vtedy kosačku kúpil aby som ten trávniček nejak mohol pokosiť a všimol som si že v tej sade papierov ktoré som dostal k tej kosačke v ktoromsi obchodnom dome vo Viedni bol na prvom mieste výrazný papier, ktorý ma upozorňoval na to, že túto kosačku nesmiem používať v nedeľu. Zdalo sa mi to teda také až, veď to je vyše dvadsať rokov, no také zvláštne, my sme možno boli zvyknutý, hrkotať v nedeľu kade s čím a my sme luteránskymi koreňmi možno až viacej ale rozhodne to bolo tak, že som si povedal aha tí ľudia sú nikde ďalej a tak si teda myslím, že toto je vec, ktorá aj odvolajúc sa na tú spomienku z Viedne aj na ten zákon z minulého roka mojich kolegov aj na dnešnú tému, že teda ozaj niekdy počúvajme čo sa hovorí a pokúsme zareagovať na to tak, ako sa asi hodí z pohľadu občana a ak bojujeme dnes za občana z pohľadu tých zamestnancov ktorých tento problém trápi a verím že to je problém tak možno by sme mohli zabojovať aj z pohľadu práve tých občanov, ktorí oprávnene trápi, že v nedeľu deň pracovného pokoja a v štátnych sviatkoch v nedeli na roveň postavených stále u nás ako keby takýto zákaz neplatil, je to zákaz možno taký v nás, istá výchova, ale nič by sa nestalo, keby sme naozaj zdôraznili, že v nedeľu takéto zariadenia sa nepoužívajú. Takže toto som len považoval za potrebné pripomenúť určite myslím, že už to asi aj zaznelo zo strany kohosi, že keď príde takýto zákon opäť na pretras tak možno bude mať väčšiu šancu na podporu a ja teraz vám idem ponúknuť také tri obrazy, ktoré sa mi vynárajú od kedy počúvam diskusiu, zatiaľ som do nej nezasahoval a to sú obrazy, ktoré možno nie sú úplne náležité, ale opäť budú úprimné. Obraz číslo jedna. Ja som mal veľmi dobrého svokra naozaj chlap pracovitý, statočný do Zemplína s Parchovian, človek ktorý vyznával prácu. Prácu ako základ všetkého čo teda človek má robiť, poctivú čestnú, ten chlap bol ochotný naozaj pracovať v kuse. Až to bola filozofia práce, že kto nepracuje, ja viem, ja keď som riskoval, že by som prišiel k nemu niekedy inokedy ako v nedeľu, takže ani nedokážem tašky položiť a už budem mať voľačo v ruke aby som mu dačo pomohol úplne v dobrom. Tak som sa niekedy až smial, že otec počúvaj ty, keby tá nedeľa neexistovala tak ty zahynieš, to jednoducho tá nedeľa je pre teba asi požehnaním a fakt iba chcem tento obraz predostrieť ako úprimný spomienkový pohľad na ľudí, ktorí ako keby nemali mieru v tom svojom pracovnom nasadení a tú nedeľu bez ohľadu ne jej pôvod potrebujú pretože možno sa zabudli v živote naučiť oddychovať. A tá nedeľa tým istým svojim posolstvom každý si ho môže uchopiť z ktorej strany chce, človeku pripomína že treba vedieť nielen pracovať, ale aj oddychovať a ten môj dobrý svokor práve vďaka tej nedeli oddychovať sa naučil, vedel, že vtedy naozaj sa pracovať nepracuje a bolo to veľmi dobré, bol to deň, kedy musel si oddychnúť. Obraz číslo dva. Už trocha aktuálnejší a ozaj sa k nemu hlásim, že som si ho nevymyslel len pre túto chvíľu, je to obraz istého novodobého väzenia, ja keď sa pozriem na nákupné strediská na veľké priestory, kde niet okna, síce ani u nás v tejto sále niet okna, ale máme tu iné pracovné povinnosti, hovorím si Bože vy ste tu zavretý od osem hodín niektorí dvanásť a vy ani neviete či vonka svieti slnko, čo prší, výpary z tých.. istého novodobého väzenia. Ja keď sa pozriem na nákupné strediská, na veľké priestory, kde niet okna, síce ani u nás v tejto sále niet okna, no máme iné pracovné povinnosti. Hovorím si, bože, vy ste tu zavretí osem hodín, niektorí dvanásť a ani neviete, či vonka svieti slnko, či prší, výpary z tých rôznych tovarov. Ja mám vždy pocit stiesnenosti, keď vkročím do takýchto priestorov obchodných a pocit istej úľavy, keď vychádzam a to tam však nemusím byť dlhšie len počas nevyhnutného nákupu. A naozaj si myslím, že bez ohľadu na tú nie výšku, ale skôr nížku mzdy, ktorú dostávajú ľudia v týchto obchodoch. To vieme, že nie sú platení kráľovský ani zďaleka je ako keby v mojich očiach pohľad na novodobú väznicu, ktorá už nemá teda mreže železné, ale má tie ekonomické mreže, ktoré tam nútia tých ľudí pracovať. Nechcem sa mi veriť, že takéto prostredie napriek klimatizácii, napriek tým neónom. Práve naopak, aj vďaka tej klimatizácii a neónom je to naozaj veľmi nepohostinné prostredie, ktoré myslím si, že tak to cítim. To ešte je obraz číslo dva.
A teraz obraz číslo tri. To je pohľad na diskusiu, ktorú som si nevymyslel tiež pre tento prípad a budem tak možno kontrovať myslím, že pán poslanec Zajac včera spomínal ako sa naňho obrátili predavačky a poprosili ho, aby preboha dačo s tým zákonom urobili, pretože nechcú pracovať. Ja nemám štatistický prieskum ani priznám sa. Viackrát som spýtal tiež nielen v tomto období pred týmto zákonom ľudí, ktorí pracujú za pokladňou ako to je a trocha účelovo, ale zase s tým, že neklamem si zaspomínam na pokladníčku, ktorá mi povedala na konto tohto zákona alebo tejto témy. Nebolo to tesne v predchádzajúcich dňoch, že prosím vás, dajte tej nedeli pokoj. Veď ja nemám inú možnosť si zarobiť, privyrobiť. Ja naozaj veľmi rada si berie ešte keď aj niektorá kolegyňa nemôže tú nedeľu, pretože som tu stále je to rovnako a zarobím si aspoň o pár eur viacej.
Takže prečo som tieto obrazy ponúkol. Možno ste cítili, že to neboli obrazy jednosmerne orientované, že teda pravda je len tá jedna. Ale mne sa z celej diskusie, mám to šťastie, že vystupujem viac – menej v závere, vyplýva z toho, že to bola diskusia nielen bohatá, ale aj taká košatá, mnohorozmerná a každý do nej vniesol veľa rôznych pohľadov. Ja si preto dovolím povedať, že ani jeden z týchto pohľadov nebol absolútne pravdivý, ale ani jeden z týchto pohľadov nebol absolútne odstrániteľný ako nepravda. Za tie dva dni sme tu počuli kritériá, ktoré vychádzali z využitia voľného času a z pohľadu rôzne ako tento čas využívať. Vážené kritériá ohľadom nezamestnanosti tu zazneli. Boli tu kritériá ohľadom počtu pracovných miest, ktoré by teoreticky mohli byť ohrozené. Boli tu kritériá aj aby sa, oceňujem aj vystúpenie pána podpredsedu Figeľa, ktorý do toho vzniesol taký možno až vyšší etós pohľadu istej životnej filozofie, pohľad etiky, pohľad súcitu, pohľad schopnosti sa zamyslieť aj z poslaneckých lavíc nad a nielen teda stisnutím hlasovacieho zariadenia, ale aj tak úprimne, tak od srdca nad osudom tých, o ktorých máme tú obrovskú zodpovednosť možnosť formou zákonov rozhodovať, resp. ovplyvňovať ich život. Sú to všetko veľmi zložité pohľady, aj to konfesné hľadisko to samozrejme zaznelo. To sa, nedá sa z toho odstrániť. Tradície našej krajiny, židovsko-kresťanské tu boli spomínané. ja som si to nepoznačil presne, ale keby sa mohli dotknúť nejakej štatistiky, tak najmenej pätnásť dôležitých argumentov pre a proti, ktorí jednotliví rečníci použili tu zazneli. A keďže mne sa tie argumenty, ako som sa už priznal, páčili s tým, že sa mi na každom zdalo, že je niečo čo by som vedel a mal podporiť, ale na každom som zároveň cítil, že určite oponenti majú pravdu, keď ich kritizujú, tak som si povedal, že ponúknem možno také neštandardné riešenie, ale ktoré možno práve z prejavu pána Figeľa aj sú alebo mali byť odvodené. Nie, nechcem sa postaviť do tej takej taktickej roly, že no tak každá strana má svoju pravdu a ja si osobujem právo povedať, no, tak vidíte každý má pravdu a čo už budeme musieť takticky cez to prekľučkovať a pôjdem sa posadiť nazad. Ja aj poviem to svoje hlasovanie. Ale to čo chcem ponúknuť je práve možno to, uznám, že nie typické, čo mi vyplynulo ako taký pohľad na snahu vykonať istú syntézu. Ak som spomenul, že tu boli aj otázky istej súcitnosti, pohľad na našich ľudí, istej pokory, istej historickosti z pohľadu tradície a koreňov našej krajiny, tak sa mi žiada pripomenúť, asi vás tým prekvapím, aj práve to, že ak sú korene našej krajiny kresťansko-judaistické takže možno naozaj tu existuje významná časť obyvateľov, ktorí boli obyvateľmi tejto krajiny, pre ktorých tá nedeľa bývala v sobotu. Mám na mysli 70 000 židovských spoluobčanov, ktorí pred 70 rokmi boli za neuveriteľných krutých a chcem povedať aj neopakovateľných, chcem tomu veriť, okolností poslaní tam skadiaľ nebolo návratu a ja nechcem dramatizovať ani zneužívať túto tému, aby som hovoril o detailoch. Aj keď priznám sa, som teraz ovplyvnení dosť tým, že som v posledných týždňoch dosť často sa tejto téme venoval práve s tým 70. výročím Rudolfa Vrbu a Alfréda Wetzlera ich ten slávny útek z Osvienčimu. A keď si čítam tie knihy Čo Dante nevidel alebo Ako som ušiel z Osvienčimu, jeden aj druhý napísal knihu, tak sa mi to vynára pred očami ako čosi čo sa mi zdá neuveriteľné, že len sedemdesiat rokov. Veď tu som už dva roky. A sedemdesiat. To je len tridsaťpäťkrát viacej. Len tak mizerne málo uplynulo času od takých hrôz, ktoré by som rád prisúdil do pra, pra, praveku, keď ešte mamuty boli kráľmi našich hôr. Viete, priznám sa nie je to obcesia, ale ozaj úprimne, aby som to chcel umelo spojiť ma chytá hrôza, že naši predkovia nedávni otcovia, starí otcovia túto hrôzu nejakým spôsobom zažívali, nejakým spôsobom sa možno niektorí na tom podieľali. Nechcem v žiadnom prípade sudcovať, ale mám úprimné presvedčenie, že my sme sa práve s touto témou, s touto neuveriteľné strašnou témou, ktorá je súčasťou našej veľmi živej nedávnej minulosti ešte stále nevysporiadali. A preto mi napadá súvislosť, ktorá uznám, že môže pôsobiť ako veľmi umelo vložená do tejto témy, ale keďže sa hlási k tomu úprimne, nuž nech mi je to odpustené.
Ak teda zaznelo aj zo strany predkladateľa, že poďme na to aspoň nejakou metódou postupných krokov, tak že by možno stačilo, aby sme mali aspoň niekoľko dní, štátnych sviatkov, keď už nie každá nedeľa, že si vie predstaviť, aby to nebolo spojené s tou konfesiou, tak nech je to len zopár štátnych sviatok, kde ozaj budeme dôsledný a odskúšame ti to, tak urobme syntézu, ktorá by bola do istej miery naplnením tej pokory, súcitu aj ekonomického pokusu analyzovať a dovolím si to navrhnúť v tej podobe, že skúsme si vytvoriť na pamiatku tých, ktorí sa už nikdy nevrátia tých 70 000 otrávených a zavraždených Slovákov, dajme do návrhu takéhoto zákona štyri dni, štyri šábesy. Už ich nepotrebujú, tí ľudia tu už nie sú. Už je tu len niekoľko stoviek z tých desiatok tisíc. Čo keby sme takýmto elegantným spôsobom, ktorý nemá vo svete obdobu poukázali na to, že hoc už niet možnosti napraviť tú hrôzu rokov 40. minulého storočia, že by sme im vedeli vytvoriť takýto pamätník. Občanov, ktorí práve tá, pre ktorých práve tá sobota bola taká dôležitá ako to tu už v rozprave zaznelo a dokonca tu niekto spomínal rok 364 konsil, keď práve biblická sobota bola posunutá na nedeľu. Ja sa priznám nie som znalec Biblie, aby som to mohol povedať. Myslím, že som sa niekde dočítal, že práve deň siedmy podľa Biblie bola sobota a až tým zásahom, ktorého si cisára to bolo posunuté na nedeľu. A ak tá spojitosť tej veľkej časti našich bývalých spoluobčanov s tou sobotou je taká silná, mne sa zdá, že by sme dokázali práve takýmto netradičným spôsobom urobiť nejaké dôležité pokánie, lebo stále sa s tým stretám. Keď sa o tom rozprávam, nehnevajte sa, aj tu niekedy, že nemáme tú tému spracovanú, že ju možno nepociťujeme v tej absolútnej hrôze, ktorá podľa mňa z nej vyplýva a toto by bolo riešenie, ktoré, ja sa naozaj za to hlboko ospravedlňujem, aby ste to nechápali, že hľadám spôsob ako torpédovať. Možno to niekto tak povie, ale napadla ma táto súvislosť a prihováram sa, aby sme zvážili možno aj takýto pohľad na to, že áno, nech je tu absolútny pokoj okrem tých prevádzok, ktoré si to nemôžu dovoliť a zároveň to spojme s takouto spomienkou a nemá to byť samoúčelné. Nie je to rozhodne vec, ktorú by som ponúkal len preto, aby sme sa stále pozerali do minulosti. Ja si práve myslím, že minulosť nekončí, ani končiť nemôže a my to všetci vieme. A tá moja snaha pripomínať túto tému vyplýva práve z toho, že nemáme záruky napriek plným obchodom, napriek relatívnemu blahobytu záruky toho, že sa opäť nemôžu na scénu Európy či celého sveta dostaviť hrôzy, ktoré by boli ako keby neuveriteľným opakovaním toho, čo sa udialo v kultúrnom stredoeurópskom priestore pre 70. rokmi. A preto si myslím, nie kvôli tomu, že dodnes existujú v našich učebniciach spisovatelia, ktorí nádherne písali a ktorí ovplyvnili moju mladosť a o ktorých som sa až neskôr dozvedel, že kruto arizovali. Ale preto, že naozaj tu to riziko existuje a ja by som bol veľmi rád, keby sme práve takýmto netradičným spôsobom, takýmto zaujímavým zákonným pamätníkom a pripomenutím toho čo sa už nedá napraviť, ale čo pripomínať treba urobili možno tú syntézu toho, že všetky pre a proti, ktoré boli za dva dni spájané s týmto zákonom by sa na tých štyroch šábesoch celkom zaujímavým spôsobom odskúšali a možno by sme ponúkli svetu riešenie, ktoré nie preto, že je originálne, ale preto že by bolo úprimne myslené by mohlo spôsobiť možno aj isté pozdvihnutie alebo istú vážnosť spojenú s našou krajinou, že sme boli schopní urobiť gesto aj takého charakteru.
Veľmi sa ospravedlňujem, ak som spojil veci nenáležité. Môžem iba povedať to, že to bolo mienené úprimne. Nechcel som vás zaťažovať, ani som nie tak pripravený práve zložitou analýzou koľko ozaj peňazí príde a odíde. Ja priznávam dobrý úmysel predkladateľom, priznávam dobrý úmysel oponentom a možno som sa pokúsil ponúknuť niečo, čo by dokázalo túto snemovňu na tejto téme istým spôsobom zjednotiť a ukázať spôsobom akoby mohla byť uchopená. Ak ste to tak zobrali, tak vám ďakujem. Keď nie, tak môžme o tom diskutovať niekedy nabudúce. Veď história nekončí. Ďakujem pekne.

36. schôdza NR SR – 11.deň – B. popoludní
Brocka, Július, 2014.07.10 16:09 – 16:11

Pán kolega Mičovský, myslím si, že sa nemusíte ospravedlňovať za svoje vystúpenie. Práve naopak ja vám chcem poďakovať za vaše vystúpenie, ktoré na rozdiel od niektorých oponentov bolo, by som povedal, tak neideologické a naopak zbavené ideologických predsudkov voči predkladateľom, že ste na tom návrhu našli aj niečo pozitívne, že ste zdôraznili ten moment solidarity alebo spoluúčasti s tými, ktorým chceme pomôcť. Naozaj, ja som nechcel nikoho nahnevať, ani niekoho z tejto snemovne, ani prípadne tých, ktorých sa to dotýka. Lebo nakoniec, keď kolega Chren povedal, že teda uznal argument, že tržby neklesnú, ani tí zamestnávatelia sa nemusia hnevať. A súhlasím s vami, že ten návrh cestou postupných krokov, že teda tento návrh je možno príliš veľa, veľké sústo pre niekoho… niekoho z tejto snemovne, ani prípadne tých, ktorých sa to dotýka, lebo nakoniec, keď kolega Chren povedal že, teda uznal argument, že tržby neklesnú, takže ani tí zamestnávatelia sa nemusia hnevať. No a súhlasím s vami, že ten návrh cestou postupných krokov, že teda tento návrh je možno príliš veľa, veľké sústo pre niekoho. A súhlasím s vami, že teda, keď súčasníci alebo niekto nemá taký vzťah k sviatkom alebo k nedeli ako naši otcovia, tak by sme mohli aspoň niečo. A, a príklad aj ten váš návrh, aby sa to, aby to ocenila aj tá istá skupina ľudí, mne sa ten návrh veľmi páči, naozaj, keby sme do toho zahrnuli aj tie šábesy, ale, to znamená, že nemusia tu byť všetky sviatky, všetky nedele, len podmienkou je, že ten návrh musí prejsť do druhého čítania, aby sme mohli ďalej diskutovať o nejakých zmenách. Teraz v prvom čítaní je možné ten návrh len zamietnuť alebo ho posunúť na ďalšiu diskusiu a ja sa prihováram za ten druhý, ten prístup, ktorý ste vy navrhli, že cestou postupných krokov, tak, ako sme to doteraz robili. 3,5 dňa, to bolo tiež po debate, ktorá tu neviem či bola dva dni, ale určite to bola (Ukončenie vystúpenia časomerom.)

36. schôdza NR SR – 11.deň – B. popoludní
Bobík, Jozef, 2014.07.10 16:11 – 16:13

Ďakujem za slovo. Chcem nadviazať na obidvoch predrečníkov, aj na pána kolegu, ktorý je mojím krajanom, pán Mičovský a dobre pozná Zemplín a tam už tradične v minulosti ľudia boli jednoduchí ale úprimní a nesmierne pracovití. Napriek tomu, že, že pri tej práci nezabúdali, že v nedeľu je potrebné sa stíšiť, ukľudniť a odpočívať. Aj mnohí to robili tak, že jednoducho len odpočívali, niektorí išli do kostola, niektorí čítali knihy, kalendáre, jednoducho tú nedeľu využívali na to, aby v pondelok boli znovu silnejší. Ale čo by som chcel z tých dvoch vystúpení podporiť, je to, aby sme riešili veci postupne, postupné kroky. Tu pán Mičovský naznačil, že kúpil kosačku, kde bolo napísané, že sa s ňou v nedeľu nemá pracovať v Rakúsku. Tam nie, že sa nesmie kosiť, tam sa nemôže ani frézovať v záhrade, nemôžu sa používať ani drviče a dokonca sa nesmú ani klepať koberce. Čiže zdanlivo je to úsmevná záležitosť, ale to len dokresľuje to, že ako Rakúšania pochopili nedeľu, ale najprv ju pochopili v tom zmysle, že ju povýšili na to, že to je zvláštny deň, osobitný deň, deň, keď naozaj človek sa má venovať sebe, rodine a nezapodievať sa ničím iným. Takže ak niekedy v budúcnosti sa chceme dožiť toho, aby aj na Slovensku pri niektorých predajoch, pri predajoch niektorých tovarov predávajúci, či výrobca pribalil upozornenie, že s ním nesmie pracovať napríklad v nedeľu, tak k tomu sa môžeme dopracovať až potom, keď urobíme prvý krok. A či to bude prvý krok tak ako naznačuje pán Brocka alebo pán kolega Mičovský, to sa uvidí. Ale v prvom rade je potrebné posunúť toto (Ukončenie vystúpenia časomerom.)

36. schôdza NR SR – 11.deň – B. popoludní
Kuffa, Štefan, 2014.07.10 16:13 – 16:15

Ja len začnem tým, čo si pán kolega začal a to bolo tým, tým svokrom. Ja takisto mám starých rodičov pred sebou a ich súrodencov. Naša babka bola by mala teraz 30. júna 100 rokov a tiež som vnímal týchto ľudí tvrdo pracujúcich, tvrdo pracovali. A toho svokra si pekne ako spomenul. On keď celý týždeň tvrdo pracoval, no tak tú nedeľu naozaj potreboval si odpočinúť a to si uznal. A tí ľudia boli nastavení na tú nedeľu a preto je to nedeľa, my ju rátame ako siedmy deň v týždni, ale kedysi to bol prvý deň v týždni. Hej? A to bolo, v podstate je to zaužívané v kresťanskej Európe, ešte stále môžem tú Európu nazvať kresťanskou a je to deň vzkriesenia. Preto tam bola tá zmena zo starého zákona, kde sa svätila sobota v Kristových časoch a po jeho zmŕtvychvstaní a kresťania zavádzajú postupne tú nedeľu. Vo vtedajšej ríši, teda spojenej ešte Východorímskej a Západorímskej, cisár Konštantín, v podstate v tom 4. storočí roku 321 zavádza pre celú Rímsku ríšu tú nedeľu a teda tú nedeľu a zákaz práce ako v nedeľu, okrem poľnohospodárskych prác. Ja som to spomínal, bolo to naozaj múdre rozhodnutie toho panovníka, hľadiac na dobro svojich v podstate podaných. Tak ako si to spomenul, aj ja vnímam veľakrát tie ženy v tých hypermarketoch. Koľkokrát aj tu si to pripadám v jak hypermarkete, zatvorený tuná v tej Národnej rade. Hej? Ten priestor mi veľmi to pripomína, ale sú to akoby novodobí otroci. A keď my nútime týchto ľudí, že musia ísť pracovať v nedeľu, lebo nemajú často na výber, možno ten jeden príklad tej pokladníčky, ktorý si hovoril, ale to znamená, že ona to nie je schopná zarobiť dôstojne na svoje živobytie cez týždeň.

36. schôdza NR SR – 11.deň – B. popoludní
Mičovský, Ján, 2014.07.10 16:15 – 16:16

Ďakujem za slovo. Ďakujem aj všetkým trom kolegom, ktorí zareagovali a ako som povedal, v tejto sieni práve tá diskusia je cenná a je aj pod vplyvom toho, čo som si pripravil, že chcem povedať, ale práve pod vplyvom toho ako ste zareagovali, budem naozaj v záujme toho, aby tá diskusia mohla prebiehať, aj keď možno som na jej začiatku bol naladený na absolútne opačné reagovanie. Budem hlasovať za, aby sme mohli sa baviť aj o tom šábese, aj o tej miere, aj o tom, ktoré argumenty majú akú váhu, aj keď niektorým sa váha prisudzuje ťažko. Možno, ak sa nám podarí dôjsť do druhého čítania, nájdeme riešenie, ktoré by tou syntézou mohlo byť. Takže, naozaj sa priznávam k tomu, že v tomto procese som dosť diametrálne zmenil názor, diskutujme.

36. schôdza NR SR – 11.deň – B. popoludní
Viskupič, Jozef, 2014.07.10 16:16 – 16:37

Ďakujem. Vážená pani predsedajúci, vážení páni navrhovatelia, pani spravodajkyňa, kolegyne, kolegovia, vážená verejnosť, chcel by som pár poznámok vzhľadom na to, že naozaj sme začali o tejto téme hovoriť včera a sa nám preklopila až do poobedňajších hodín dnes, zaznela obrovská miera argumentov a tak trošička sa košatila tá diskusia od ideologických pohľadov, cez možnú obhajobu a taký argumentačný súboj, ktorý chcel byť a dúfam, že bol viac-menej o číslach, no a to, to čo by som ja chcel vidieť ako nie veľmi pozitívne, čo sa nám niekedy deje a nechcem to povedať, že to je tak dobre, že emočná doba tá a podobne, ale skĺzavame často do útokov tzv. ad hominem, keďže to nie je len logická chyba, ale je to veľmi nekorektný spôsob argumentácie, chcel by som, aby sme sa možno aj v prípade tohoto príspevku zdržali pretože nikam sa neposúvame a keď budeme hovoriť, že niekto nemá právo komentovať tento návrh zákona, pretože položí vládu alebo mal nejaký názor na drogovú problematiku, tak to sú presne tie útoky alebo argumenty, ktoré k poctivej a priamej diskusii by nemali patriť.
Ako som avizoval, ja by som chcel ponúknuť a týmto chcem dať aj verejný prísľub, že do najbližšej schôdze spolu s kolegami a dúfam, že sa nás nájde viacej, vypracujeme návrh, ktorý bude naozaj riešiť bez ideologických apriórnych pohľadov situáciu, ktorú ja pri vašom úprimnom záujme o ochranu pracujúcich, či už sú to matky alebo iné súčasti rodín, ktoré chcete, aby boli v nedeľu spolu, viem pochopiť a viem akceptovať, ale myslím si, že máme omnoho elegantnejší nástroj ako používať zákaz úzkeho okruhu činností, aj podnikateľských činností, zákaz maloobchodného predaja v, v nejaký konkrétne vymedzený čas, vybrali ste si nedeľu. Chcem sa troška pripojiť aj k tomu, čo hovoril Janko Mičovský a je treba ako sa hovorí, komu česť, tomu česť, je treba uznať, že popretkávať túto tému takými odbočkami, ktoré by sa mohli zapáčiť, či už verejnosti alebo vôbec by boli takým spôsobom troška korenia pri tejto téme. Toto ste zvládli a zvládate možno často veľmi dobre, len chcel by som povedať tri veci, ktoré v tej debate mne sa zdajú ako nepoctivé a čo tvorilo ako keby buď obal, alebo často sa mi zdalo, aj keby aj kostru tej argumentácie a prvé je, často sa tu spomínali nákupné strediská hypercentrá, kultúra konzumu, kultúra dvadsiateho prvého storočia, nechcel som ho použiť iný termín, ktorá má mnohé vyjadrenia, ktoré ne, ako keby z vášho pohľadu nezasievali dobré predpoklady spravovania, či už rodinného života, alebo vôbec celej spoločnosti. Áno, hypercentrá sa stali symbolom možno nástupu po, po poslednom dvadsaťročí a netešia sa moc veľkej obľube obyvateľstva, netešia sa z rôznych príčin. Nielen kvôli tomu, že tam veľké množstvo ľudí trávi veľké množstvo času, ale zmenili našu krajinotvorbu alebo aj celý pohľad na urbanizmus a podľa mňa vykonali v mnohých mestách a sídlach vyslovene jazvy až šrámy na tom, ako naše mestá vyzerajú. Možno my z okolia Trnavy teraz sa boríme v Trnave s tým, aby v jednej tretine našej Trnavskej fakultnej nemocnice nevyrástlo, niektorí máme ten názor, aby tam nevyrástlo nákupné centrum, či už Kaufland alebo Tesco, pretože riaditeľ nemocnice sa presne developerovi, ktorý takéto nákupné strediská stavia rozhodol predať a napriek tomu, že územný plán to nedovoľuje doteraz a dúfam, že ani nedovolí do budúcna a developer odíde s dlhým nosom, pretože tam to nákupné stredisko nemá čo robiť.
Čiže áno, veľa ľudí má výhrady k nákupným strediskám, jednu z výhrad spomínal aj Janko, ja sa tam cítim inak veľmi podobne. To znamená neosobné priestory, idem niekedy až vyčerpaný, keď tam musím stráviť nejaký čas a túto emóciu ste zapracovali aj do tohoto vášho návrhu, túto zlú emóciu, že developeri, ktorí to nastavali kam sa im chcelo, škaredé stavby, krabicové, zhyzdili často, niekedy aj, aj centrá miest a ľudia ako keby si tak ex post všimli, že nie celkom dobre tento proces, ktorý tu naštartoval, možno v poslednom desaťročí viac-menej do obrovských rozmerov, sme zvládli. Lenže tu by sme mali meniť tým pádom úplne iný zákon a baviť sa teda o tom, že keď máme problém, možno niekto emočný, možno architekti odborný a podobne, čiže zákon, ktorým by sme chceli naozaj nejakým spôsobom k našim centrám miest a k urbanistickým plánom, plánom územným, čiže tuná by sme mohli určiť iné parametre, aby nám tieto nákupné strediská v takom množstve a v takej kvalite, architektonickej kvalite vznikali, ale pri ochrane nedele sa aj tento negatívny moment dostal a preto si myslím, že toto nie je veľmi poctivé púšťať do tejto debaty. Okrem toho, v návrhu sa selektuje iba na maloobchodný predaj a vychádza to podľa mňa z definície jednej zo živností, aké, aké pozná, živnostenský zákon a to je, že definujete maloobchodný predaj. Ja sa chcem spýtať, čo s metrami, čo s discontami alebo inými obchodnými prevádzkami, ktoré predávajú síce v malom ale majú aj tzv. veľkoobchodné ceny, čiže nie celkom tá kvalita toho priamo návrhu, pravdepodobne docieli to, čo by ste chceli a to je, že nejaké množstvo ľudí a tuná iba predavačky v maloobchode by a predavači, aj, aj, aj ten sexizmus by sme už mohli opustiť v tejto téme, pri jej závere, by teda v nedeľu nemohli pracovať. Myslím si, že matky, otcovia alebo rodina sa v tomto prípade stali rukojemníkmi témy a tu si dovolím troška preskočiť aj do politiky. Viem a zistil som z tej atmosféry, pokiaľ tá debata beží, že tento návrh pravdepodobne nezíska podporu a vládna strana sa zapojila do tej debaty, mám pocit, že dvomi ľuďmi a to bol pán poslanec Kolesík a pán poslanec rodina sa v tomto prípade stali rukojemníkmi témy a tu si dovolím troška preskočiť aj do politiky. Viem a zistil som z tej atmosféry, pokiaľ tá debata beží, že tento návrh pravdepodobne nezíska podporu a vládna strana sa zapojila do tej debaty, mám pocit, že dvomi ľuďmi a to bol pán poslanec Kolesík a pán poslanec Martvoň. Takže neprejde a my sme tu mohli aspoň určiť tuná z opozície nejaké tie ideové roviny a preto by bolo dobré, keby aspoň z tej debaty vyšlo to, že je teda reálne riešenie, párkrát som ho spomenul, a to je výhrada vo svedomí a naozaj reálne chrániť ľudí, ktorí nechcú alebo nemôžu pracovať v čase, ktorý oni či už z hľadiska, a tu už môžme ísť na pôdu aj náboženských dôvodov, aj dôvodov, či nechcú alebo nemôžu. Proste na základe výhrady vo svedomí bude pracovnoprávna zmluva po jej uzavretí, to je veľmi dôležité, obsahovať doložku výhrady vo svedomí a takto upravme pracovné právo a následne, keď už vieme, už vie, že tá budúca predavačka, budúci predavač, ale aj ktokoľvek pracujúci v službách, čiže okrem toho, čo vy spomínate v návrhu zákona, ten odsek 1a, čiže okrem tých, tak ako ste to vy sám definovali, že nevyhnutných prípadov, by si mohli uplatniť výhradu vo svedomí a tým pádom by naozaj chránil tých slabších oproti tomu zamestnávateľovi, že ak ja si uplatním výhradu vo svedomí, či som Žid, kresťan, evanjelik alebo ktokoľvek a či pracujem v maloobchode, veľkoobchode, službách, dokonca si viem predstaviť vo fabrikách, no tak nedeľnú prácu mi nikto nemôže prikázať, ani sa jej nemôže, na nej nemôžem dobrovoľne dohodnúť a som tým pádom nevyhoditeľný. Toto je podľa mňa, tá výhrada vo svedomí, samozrejme, má aj, sa dotýka aj iných povolaní, nielen pracovno-právnych zmlúv, ale tuná si viem predstaviť riešenie, s ktorým by nemal mať ad 1) sociálno-demokratický SMER žiadny problém, nemal by s ním mať žiadny problém ani liberál a ani nebude, z jeho pohľadu je to rozšírenie miery slobody aj pri uplatňovaní pracovno-právnych vzťahov, nemal by s ním mať problém ani konzervatívec, pretože by pod týmto vedel ochrániť tú nedeľu, ktorú ja vnímam, že toto je ako keby ten spúšťací moment z hľadiska kresťanskej demokracie tuná a tým pádom strana MOST – HÍD úplne podobne, keďže má tam aj liberálov, aj konzervatívcov a rovnako aj SDKÚ.
Takže neviem si predstaviť okrem potom už tvrdých politických argumentov, že ak by sme neurobili chybu, že to predložíme iba my z opozície, ale podarilo by sa tam stiahnuť nejakých poslancov SMER-u, tak si neviem predstaviť reálny odpor, argumentačný a racionálny odpor proti tomu, aby sme v rámci pracovno-právnych vzťahov umožnili zamestnancom uplatniť výhradu vo svedomí z dôvodov či už konfesných, náboženských alebo akýchkoľvek, ktoré môžme potom v tom zákone špecifikovať.
Toto je podľa mňa ten poctivý návrh, ktorý navrhujem a dávam teda verejný záväzok, že do septembrovej schôdze by sa tu mohol objaviť a preto a nieže obviňovať z liberalizmu a z neoliberalizmu, si viem predstaviť, že túto debatu posunieme ďalej a preto ja v súčasnej podobe pri tomto návrhu zákona majúc na mysli, že chceme chrániť ľudí, aby nemuseli pracovať naozaj vtedy, kedy nechcú, sa zdržím. Čiže nechcem chrániť pracujúcich iba v úzkom sektore maloobchodného predaja, ale umožniť toto aj v iných službách, pretože aký rozdiel je medzi zamestnankyňou práčovne, ktorá pracuje v hypercentre a dokonca niektoré sú nonstop a nonstop aj v nedeľu, oproti tej pokladníčke, ktorá sedí v hyper veľkých potravinách, ktoré prevádzkuje TESCO? No žiaden. Aký rozdiel je medzi zamestnankyňou v kaviarni, fotolabe, kine, detskom kútiku, stávkovej kancelárii a podobne?
Čiže ak nám vznikne v pracovno-právnom vzťahu alebo v pracovnom práve reálna ochrana cez všetky tieto profesie, tak áno, zamestnávateľom, ktorých by ste nazvali vykorisťovateľmi a podobne, vznikne reálny problém, pretože bude musieť vo svojich HR, ako sa teraz moderne hovorí „human resource“ z ľudských zdrojov vytvoriť predpoklad, že bude musieť mať ľudí, ktorí budú pracovať a ochotní pracovať cez pracovný týždeň a bude musieť selektovať, ktorí vedia pracovať v nedeľu. Moja skúsenosť, keďže som aj bol zamestnávateľom, bol, dá sa na tom dohodnúť a dá sa kľudne akceptovať to, že sa niekto si vyhradí, keď je ten zamestnávateľ normálny, tak to zoberie v rámci nejakej atmosféry vo svojej vlastnej firme ako daný fakt a nezamestnáva niekoho v nedeľu. Stojí ho to možno o jeden inzerát viacej, pretože niektorí ľudia naozaj chcú pracovať v nedeľu a dá do toho inzerátu iba text, že hľadá proste brigádnika alebo niekoho, kto v nedeľu chce pracovať.
A tuto sa vrátim do východiska. Čiže ak by sme išli po ceste výhrady vo svedomí a tá téma vám je rovnako blízka, ako aj mne, by sme sa vyhli obmedzeniam, ktoré vy chcete zaviesť zákazom, a to je, že obmedzujeme teda zamestnávateľov, z vášho pohľadu otrokárov alebo vykorisťovateľov. Iba by sme im dali povinnosť, že sa musia správať k ľuďom ako k ľuďom možno a tým, že by chceli mať svoj voľný deň z dôvodu konfesie napríklad, v nedeľu by museli akceptovať. Tuto ich naozaj ochráňme, tých ľudí, ktorí pracujú a zamestnávateľovi dajme tú povinnosť, že to bude musieť evidovať a z týchto dôvodov nemôže nikoho vyhodiť, alebo z ďalších iných. Dokonca tam, kde tieto pracovno-právne predpoklady súhlasia, nazval by som to takými polo odbormi, pretože ten zamestnanec je potom veľmi ťažko vyhoditeľný, pretože ťažko sa bude zamestnávateľovi argumentovať, či o prácu prichádza preto, že si niekto uplatňuje výhradu vo svedomí, takže tá miera ochrany je omnoho vyššia.
Druhá, druhé obmedzenie, ak by sme prijali takýto plošný zákaz pre maloobchod, obmedzili by sme tých pracujúcich, ktorí v túto, v tento čas pracujú, pracovať chcú, a to neviem, to nechám na posúdenie možno aj verejnosti a určite je časť verejnosti, ktorá mi dá za pravdu, že áno, chce, a určite je veľká časť verejnosti, ktorá bude hovoriť o tom, že nie, nemá možnosť v súčasnom nastavení povedať, že nechce pracovať a preto dajme tam iné pravidlo, nie obmedzenie, aby sa nám tu zase nevyrojila druhá skupiny, že ja už si nemôžem zarobiť ani tú nedeľu, lebo z parlamentu ste mi to zakázali.
No a to obmedzenie najväčšie je aj také ako keby sme sa ho tak trošička báli a kde by sme mohli a mali odpracovať, (pozn. prepis.: nezrozumiteľne vyslovené) sú to tí samotní kupujúci, pretože ja mám pocit, že nemôžme robiť, myslím, že kolega Chren to nazval „hlasovanie nohami“, čiže my asi máme reálny dopyt, keďže často tu zaznievajú argumenty o tom, že teda ľudia tam nakupovať chcú a vidíme plné tie centrá, takže by sme aj týmto návrhom predsa len tých budúcich kupujúcich, tých spotrebiteľov obmedzovali, no a nemyslím si, že je nutné toto spraviť takým spôsobom, že zakážeme predaj, ale vypreparujeme, máme na to reálny nástroj, tých ľudí, ktorí proste nechcú reálne v tú nedeľu pracovať a spôsobom tým, že uplatníme výhradu vo svedomí.
Chcel som ešte povedať jednu vec a to je ohľadom tých, mňa by zaujímalo najviac, myslím, že to hovoril pán podpredseda parlamentu Figeľ, že ste mali ako keby veľké rokovania s Konfederáciou odborových zväzov, nezávislými kresťanskými odbormi, pracovníkmi obchodu a cestovného ruchu a cirkvami. Mňa by zaujímalo, že či oni preberali tento váš konkrétny návrh, alebo sa jednalo všeobecne, o nedeľnej práci. Pretože viem si predstaviť a moja kritika nesmeruje, kritika, moja podaná ruka, aby sme to riešili, aby sme tú voľnú nedeľu teda ľuďom, ktorí ju chcú, priznali, či sa preberala aj z tohto uhla pohľadu, alebo konkrétne k tomuto konkrétnemu návrhu zákona o obmedzení maloobchodného predaja bola preberaná týmito organizáciami. Ja sa k tomu neviem dopátrať. Možnože či už predkladatelia alebo podpredseda parlamentu nejakým spôsobom doloží aj tieto slová, pretože jedna z tých organizácií – pracovníci obchodu a turistického ruchu – by som chcel vidieť, pretože sektorovo vytrhávajú, jeden sektor maloobchodu oproti celému, vytrhávate, celému sektoru služieb a podobne, veľkoobchodu dokonca, tak toto by ma veľmi zaujímalo.
Chcel by som ešte teda úplne na záver dodať, že dúfam, že v tej téme sa pohneme ďalej, lebo mám pocit, že niekedy politici sklzávajú do takých dobrozdaní, že my tu teraz teda obhajujeme nejakú ochranu ľudí, ktorí sú v slabšej situácii, oproti zamestnávateľom a chceli by sme od vás, verejnosť, aby ste si to všimli. Chceli by sme, aby ste si to všimli a hlavne to zhodnotili potom následne vo voľbách. Nechcem si myslieť, že to je tento, tento prípad, ale mnohé znaky toho, akým spôsobom sa tu argumentovalo, toto proste mne svedčí a preto si dovolím ísť s konštruktívnym návrhom, preto si dovolím povedať jasné stanovisko, že mne sa nepáči z tých troch príčin to, čo je predložené a dúfam, že sa zhodneme na tom, že naozaj v tomto pléne by nemal existovať žiaden poslanec, ani žiadna poslankyňa, ktorá by mala pri uplatnení toho, že naozaj budeme chrániť pracujúcich, ktorí sa môžu rozhodnúť pri pracovno-právnej ochrane uplatniť výhradu vo svedomí a toto by bolo to riešenie a nemal by tu byť poslanec, ktorý by za to nezahlasoval.
Takže prajem teda tomuto vášmu návrhu nie celkom úspech v tejto podobe, ale tematicky si viem predstaviť zhodu a dúfam, že sa vyberieme touto cestou.
Ďakujem za pozornosť.

36. schôdza NR SR – 11.deň – B. popoludní
Přidal, Alojz, 2014.07.10 16:38 – 16:39

Pán poslanec Viskupič, my sme za výhradu vo svedomí, dokonca nielen cez tento zákona môžme diskutovať, my sme aj za podpísanie osobitnej zmluvy o výhrade o svedomí, ktorú predpokladá základná zmluva s Vatikánom a registrovanými cirkvami. Pýtam sa vás, podporíte výhradu vo svedomí i u tých lekárov, ktorí chcú vykonávať svoju profesiu v súlade so svedomím i v ochrane života pred narodením a viete, ako by to skončilo? Keby si tá matka, žena, predavačka, predavač uplatnil výhradu vo svedomí a povedal byť, že v nedeľu nechce pracovať, ja som si istý, že na 90 % by ju ten zamestnávateľ prepustil z iných dôvodov, že by si ich našiel.
A som presvedčený o tom, že keby sa tá výhrada vo svedomí uplatňovala pred podpísaním pracovnej zmluvy, jednoducho, že by si vyberal takých, ktorí si tú výhradu vo svedomí neuplatnia, čo sa týka počtu pracovných miest, tak si nemyslím, že by výrazne klesol počet pracovných miest, pretože objem tovaru jednoducho ostane predaný ten istý, len by sa nepredávalo sedem dní, ale šesť dní. A jednoducho v piatok a sobotu, kedy je predpoklad väčších nákupov, by neboli otvorené päť alebo šesť pokladní, ale by bolo otvorené osem, desať pokladní a jednoducho tie ženy by robili nie sedem dní, ale šesť dní.

36. schôdza NR SR – 11.deň – B. popoludní
Mičovský, Ján, 2014.07.10 16:39 – 16:41

Ďakujem za slovo, vážená pani podpredsedníčka. Ja, vážený pán kolega Viskupič, úprimne oceňujem tvoj trvalý taký dosť široký politický, aj spoločenský rozhľad a ozaj mnohokrát je čo sa od teba naučiť a dnes chcem k tomu pridať aj poďakovanie za možno to, čo u teba nie sú kolegovia vždy zvyknutí, istý, istú ústretovosť a takú podanú ruku, ak predstavuješ… Vážený pán kolega Viskupič, úprimne oceňujem tvoj trvalý taký dosť široký politický aj spoločenský rozhľad a ozaj mnohokrát je čo sa od teba naučiť a dnes chcem k tomu pridať aj poďakovanie za možno to, čo u teba nie sú kolegovia vždy zvyknutý, istú ústretovosť a takú podanú ruku, ak predstavuješ často taký punc liberalizmu a istej nekompromisnosti pri niektorých ideových zameraniach, tak teraz si urobil niečo, čím si ako keby trocha prekročil ten vlastný tieň, ak to neodhadujem dobre, tak mi odpusť, nechcem hodnotiť, ale chcem oceniť práve to, že z tvojho vystúpenia zaznela práve tá snaha, to, čo som aj ja ocenil, diskutovať a hľadať riešenie a ja predpokladám, že toto by mal predkladateľ oceniť a pokúsme sa z toho vyťažiť, z tejto pozitívnej atmosféry, nájsť riešenie, ktoré bude naozaj dobré, možno by som ťa len poprosil, že či by sme neskúsili, aj keď ozaj nepoznám iba odhadujem šancu na úspech, že či by si nechcel zmeniť to rozhodnutie a z toho rozhodnutia byť neutrálny, neskúsiť to posunúť, podporiť ako prejav dobrej vôle, že hľadáme riešenia. Že nie sme tí, ktorí vždy stojíme na brehu absolútneho nesúhlasu a že vieme uchopiť tému, ktorá je toho hodná práve s istým nadhľadom, že poprieme možno v sebe niektoré tie motívy, ktoré sú pre nás také typické a budeme v záujme toho čo tu je základná povinnosť hľadať dobré riešenia pre občanov, ozaj túto svoju úlohu plniť aj vtedy, keď nám to možno nepripadne ako úplne v súlade s obrazom, ktorý sme o sebe vytvorili, ale v tom je možno cena takejto diskusie. Ďakujem ti.

36. schôdza NR SR – 11.deň – B. popoludní
Brocka, Július, 2014.07.10 16:41 – 16:43

No, tu budem ja skôr oponovať. Na všetko nestihnem reagovať z toho vystúpenia, možno niečo v záverečnom slove. Pán kolega, najprv nám vyčítate, že chceme vôbec regulovať maloobchodný predaj a potom vzápätí na to nám vyčítate, že prečo iba maloobchodný predaj. Tak nerozumiem. Tak ako vy chcete ísť ešte ďalej ako my? Vy chcete teda regulovať ešte aj to, že bude zoologická záhrada zatvorená? Alebo divadlá? Alebo kiná? Ako toto nie je naša iniciatíva, ako čo, alebo nechápem kam posúvate túto diskusiu alebo tento problém. Potom kladiete otázky, že aký je rozdiel medzi predavačkou v pokladni obchodu a medzi predavačkou v kine. No akože, veď to je taká istá práca. A prečo jedna? Jednej to nedovolíte a druhej to dovolíte. Prepáčte, no veď preto existujú verejné služby, lebo sme sa na tom dohodli, že to je v záujme spokojného alebo riadneho chodu spoločnosti. Preto je pohotovostná lekárska služba, lebo keď vás na Vianoce začne bolieť zub alebo žlčník, tak proste existuje tu možnosť ako vám pomôcť pri vašich problémoch. Keď potrebujete ísť za rodinou a musíte natankovať do svojho auta, tak preto sú benzínové pumpy a každý to toleruje, že sú otvorené. Ale to, že obchod a s obchodníčkami a s tými pokladníčkami nebude v nedeľu otvorený, to je aké obmedzenie verejných služieb, keď 6 dní v týždni a 24 hodín, veď to je taká drobná by som povedal, také drobné násilie, ak to chápete ako násilie na vás, že to je to minimum, čo je potrebné urobiť v obrane tých slabých. Ale ste sa pýtali aj, že ako sme to rokovali s tými odbormi. To v záverečnom slove dopoviem, lebo…

36. schôdza NR SR – 11.deň – B. popoludní
Viskupič, Jozef, 2014.07.10 16:43 – 16:45

Áno, pán Přidal, keď výhrada vo svedomí, tak do dôsledkov a samozrejme, lebo to rozširuje mieru slobody a nemali by sme nútiť niekoho, kto to vykonávať nechce, čiže odpovedám na tú vašu prvú otázku jasne áno.
Čo sa týka prepustil po uzatvorení pracovno – právneho vzťahu, to znamená, to som niekoľkokrát zdôraznil, čiže áno, výhrada vo svedomí uplatnená po uzavretí pracovnoprávneho vzťahu s vysokou mierou ochrany potom toho zamestnanca, pretože to asi bude potrebovať, je to riešenie, na ktorom by sme sa mohli dohodnúť.
Janko Mičovský, nie, nemôžem zmeniť, pretože ho považujem za zlý, pretože zákazy nikdy nikam neviedli a otváracie hodiny určuje obchodník na základe vzťahu obchodník – zákazník a do toho proste zákonodarca naozaj nemá čo hovoriť a to je zlé na tomto návrhu zákona. No a pán Brocka, to je absolútne nepochopenie. Vy ste si ma asi pomýlili s pánom Chrenom. Ja som nič nerozširoval. Podľa mňa predavačka popcornu a predavačka Coca Coly, medzi nimi nie je žiadny rozdiel, ani verejné služby. Ten popcorn predáva pred kinom, tam ona blokuje veci ohľadom nákupu mlieka a podobne v potravinách, to isté tá, čo je zamestnaná v práčovni, to isté, v detských centrách, sú v rovnakých pracovnoprávnych vzťahoch a môžu si uplatniť aj v týchto službách výhradu svedomia, tam to rozšíriť. Ja nehovorím, aby bolo zavreté. Ak sa nájdu zákazníci, ak sa nájdu ľudia, ktorí to chcú vykonávať, tak proste otvorené bude a nebudú ale pracovať ľudia, ktorí nechcú. To je uplatnenie výhrady vo svedomí pri pracovno právnych vzťahoch a to je to, kam by sa to rozšíriť mohlo bez toho, aby sme niekomu niečo zakazovali. Ďakujem.

36. schôdza NR SR – 11.deň – B. popoludní
Brocka, Július, 2014.07.10 16:46 – 17:00

Pokúsil som sa priebežne reagovať v tej rozprave na diskutujúcich, ale predsa len to, čo som nestihol, tak by som sa pokúsil na to zareagovať teraz.
Pán poslanec Viskupič sa pýtal, že by ho zaujímalo, teda ako to rokovanie s tými odbormi, alebo s Konfederáciou odborových zväzov prebiehalo. Každý poslanec Národnej rady dostal, myslím, lebo mne to prišlo do pošty v Národnej rade, list, je to otvorený list. Odborový zväz pracovníkov obchodu a cestovného ruchu, podpísaný predsedom odborového zväzu Jozefom Zadňanom.
Vážená pani poslankyňa, vážený pán poslanec, Odborový zväz pracovníkov obchodu a cestovného ruchu si vás dovoľuje požiadať v mene žien, matiek a zamestnancov pracujúcich v obchode ako aj v mene ich manželov, manželiek, partnerov, partneriek, detí a ďalších príbuzných o podporu návrhu novely zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce v znení neskorších predpisov na úpravu § 94 ods. 5, ktorým sa rozšíri zákaz výkonu práce na všetky nedele a sviatky, predložený poslancami Národnej rady Slovenskej republiky za Kresťanskodemokratické hnutie pánom Júliusom Brockom a Alojzom Přidalom. Jeho prijatie bude jedným z krokov na upevnenie rodinných zväzkov, ktoré v tejto chaotickej dobe často podliehajú deštruktívnym vplyvom aj z dôvodov nedostatku spoločných aktivít, taktiež môžu viesť ku kvalitnejšiemu formovaniu osobnosti detí a mládeže a určite prispeje k väčšej výkonnosti zamestnancov na pracovisku. Nie je možné neustále podporovať len potreby trhu a rast ziskov obchodných spoločností, ale treba si všímať aj zamestnanca a jeho oprávnené potreby. Tvrdenia, že počas zatvorených nediel a sviatkov budú spotrebitelia nakupovať v ostatných okolitých krajinách sú zavádzajúce. Napríklad v Rakúsku sú obchodné prevádzky počas nedele a sviatkov zatvorené. Pokiaľ ide o okolité krajiny, kde sú tovary lacnejšie ako na Slovensku, tam spotrebitelia budú nakupovať aj mimo nedieľ a sviatkov. Slovenský spotrebiteľ má len určitý príjem na nákup tovarov a tento príjem nie je závislý od poštu otvorených dní v obchodoch. Zatvorenie prevádzok počas nedieľ a sviatkov nebude mať dopad na maloobchodný obrat. Našu požiadavku o prijatie návrhu legislatívnej zmeny podporuje aj organizácia zamestnávateľov skupiny COOP Jednota a taktiež sa opierame o stanovisko ekonomických analytikov, ktorí tvrdia, že zatvorenie obchodov by nemalo mať výrazný vplyv na slovenské hospodárstvo, ani na maloobchodné tržby. Za podporu vám v mene zamestnancov v obchode ďakujeme. S pozdravom Jozef Zadňan, predseda Odborového zväzu.
Toto je list tých, odborového zväzu s tým dodatkom, že ja si myslím na rozdiel od pána Zadňana, že prijatie tohoto návrhu nie že by nemalo myť výraznejší vplyv na slovenské hospodárstvo. Bude to mať pozitívny vplyv. Ja si myslím, že to bude mať pozitívny vplyv a samozrejme aj na situáciu v rodinách.
Pán poslanec Poliačik sa pýtal, zaspomínal si, keď bol v Británii, že on si aj v nedeľu nakúpil a teda že si nespomína, že by tam boli zatvorené obchody. Tak nedeľný predaj je vo Veľkej Británii povolený s obmedzeniami. Supermarkety môžu byť otvorené 6 hodín.
O viac práce, teda vyššia nezamestnanosť, ja si myslím, že bude viac práce v tých obchodoch. Napríklad keď v sobotu a oni to hovoria, že najväčšie tržby majú v piatok a v sobotu, no tak pri pokladniach nebude možno 5, možno 10 pokladničiek a to znamená, že budú musieť viac ľudí zamestnať v tom čase tých 6 dní, kedy by tento predaj povolený bol.
A teraz v tom poradí ako mi ešte zostalo zareagovať. To bude taká reakcia na tie vyjadrenia oponentov, keď boli spojené s takými ideologickými predsudkami voči KDH, že teda aká je tá naša predstava o trávení nedele a prečo náboženstvo zaťahujeme do našej legislatívy a podobné výrazy, nechcem použiť pejoratívne slovo.
Pani Eva Čobejová svojho času napísala, keď sa tento náš návrh objavil, že zakazovať ľuďom obľúbené pôžitky, zakazovať ľuďom obľúbené pôžitky je politicky citlivé, volič by si mohol zašomrať. Taký krok už chce naozaj silné presvedčenie a hodnotovú výbavu. Chcem povedať, že nebol to môj zámer, ani môjho kolegu Přidala, ani z KDH nechcem ľuďom zakazovať obľúbené pôžitky, lebo niekto tu dokonca spomínal aj spálne a podobné veci. My chceme skôr chrániť slabých a zraniteľných, lebo to je zmyslom Zákonníka práce. My len rozvíjame to, čo v Zákonníku práce už je a chceme to rozšíriť aj na tých, ktorí sú dnes Zákonníkom práce nie dostatočne chránení. A som rád, že na čele tých obrancov je odborový zväz príslušný. Odborový zväz obchodu a cestovného ruchu. Ale nielen oni. Pán prezident, bývalý prezident Ivan Gašparovič pred mesiacom 11. júna tu mal svoju záverečnú reč, tu v parlamente. Mohli by sme to chápať ako jeho istý závet a ja som si zapamätal ako nám on hovoril, že je potreba na Slovensku humanizovať ekonomiku. Že je naozaj nedôstojné a je urážajúce ľudskú dôstojnosť, keď niekto, kto chodí do práce celý mesiac a poctivo pracuje, tak zo svojho príjmu neuživí svoju rodinu. Čiže preto môj postoj aj k minimálnej mzde, pán Chren alebo pán Poliačik, ale nie sú tu, čiže môžem sa len takto rečníckymi otázkami na nich obracať. Naozaj, ak oni sú nútení preto, aby prežili, ísť do práce aj v nedeľu a nielen raz, ale dvakrát do mesiaca, tak je to nehoráznosť a takých zamestnávateľov ja nebudem podporovať, ani zlepšovať ich podmienky, aby mohli ďalej takto zneužívať a využívať lacnú pracovnú silu na Slovensku. Nerobia to u nich doma a po 25 rokoch od novembra 1989 by to nemali robiť ani u nás.
V tomto kontexte, keď už spomínam aj pani Čobejovú, aj pána prezidenta Gašparoviča, spomínali sa tu aj mená pápežov žijúcich dvoch dnes, ktorí dnes budú každý držať inému mužstvu palce, tak nie dnes, ale teda vo finále, pardon vo finále budú držať každý inému mužstvu palce, ale toho jedného Benedikta XVI predsa len spomeniem. Dámy a páni, on pred 3 rokmi, to bolo svetové stretnutie rodín v Miláne, povedal veľmi peknú vetu a ja som si ju pre túto príležitosť aj vyhľadal. Citujem. Trojuholník rodina, práca a sviatok, tieto 3 božie dary, dimenzie našej existencie, musia znovu dospieť k harmonickej rovnováhe, aby bolo možné budovať spoločnosť s ľudskou tvárou. Myslím si, že to vystihol, je to aj pekne aj pravdivo povedané a k budovaniu takejto spoločnosti s ľudskou tvárou chcem prispieť aj my týmto návrhom.
Pán kolega Mičovský, už som spomenul, že on tu ponúkol istý návrh … …. myslím si, že to vystihol, je to aj pekne aj pravdivo povedané a k budovaniu takejto spoločnosti s ľudskou tvárou chceme prispieť aj my, týmto návrhom.
Pán kolega Mičovský, už som spomenul, že on to ponúkol istý návrh, že ako by sme mohli nájsť zhodu aspoň tí, ktorí nie sú apriori z ideologických dôvodov proti tomuto návrhu, že by sme mohli do toho zahrnúť, alebo teda upraviť tento návrh trochu inak. A v takom prípade, že by to bolo prijateľnejšie pre viac ľudí, že by to nerozdeľovalo spoločnosť. Ja si dokonca myslím, že ono to ani spoločnosť nerozdeľuje, to tak možno vyzerá medzi diskusiou, pohľad na diskusiu liberálov a konzervatívcov. Spoločnosti ten pohľad, a tá štatistika je taká výrazná, veď to stanovisko odborového zväzu, neviem si predstaviť akože odborový zväz, ktorý najlepšie rozumie a pozná pomery v obchode, keď sa takto jednoznačne postaví za túto požiadavku, tak kto to môže ešte spochybňovať, že sú nekompetentní, keď také niečo podporujú, alebo žiadajú.
Čiže, pán poslanec Mičovský, nás vyzval, alebo resp. vyzval, že je možné robiť isté úpravy, ale to sa dá len v druhom čítaní, čiže ak by ste prijali tento návrh, tak by som vás poprosil, keby ste hlasovali za tento návrh do druhého čítania.
K poslancom SMER-u. Dámy a páni, už tu v istej zúženej forme sme hlasovali o tom návrhu a už aj moji predrečníci, myslím, že aj Alojz Přidal aj Ján Figeľ spomínali jak celý prítomný poslanecký klub, 55 poslancov SMER-u hlasovalo za návrh zmeny v § 94 ods. 5, že nebude možné nariadiť prácu v maloobchode počas sviatkov, okrem nedele. Tento návrh, ktorý prešiel v gestorskom výbore, v sociálnom výbore a bol v spoločnej správe, tento návrh získal podporu všetkých prítomných poslancov strany SMER. Čiže ja si myslím, že poslanci SMER-u keby teda boli konzistentní, pardon, keby boli konzistentní s týmto postojom, aby hlasovali tak ako pred tromi rokmi, tak by sa aj predkladatelia zmierili s takou podobou, výslednou podobou tohoto poslaneckého návrhu zákona.
Ešte ak dovolíte, keď som spomínal pápeža Benedikta XVI., nedá mi, aby som nespomenul pápeža Františka, ten o tom hovoril minulý týždeň v sobotu. Bol na návšteve regiónu v Molise, na juhu Talianska a je to poľnohospodársky región v srdci južného Talianska, kde je nezamestnanosť už chronicky vysoká. Je tam veľmi vysoká nezamestnanosť a pápež hovoril, že chudobní ľudia potrebujú prácu, aby si uchovali dôstojnosť, ale naznačil, že otváranie obchodov v nedeľu, ako spôsob na vytváranie pracovných miest nie je pre spoločnosť prospešný. Čiže František uviedol, že prvoradá by nemala byť ekonomická stránka, ale ľudská. Plne to podpisujem a súhlasím aj keď sme s ním osobne nerokovali.
Pápež povedal, že tráviť časť s rodinou a priateľmi, je tou správnou, morálnou voľbou aj pre veriacich aj pre neveriacich.
Teraz by som ešte rád povedal niečo pánu poslancovi Chrenovi. Na časť jeho vystúpenia som zareagoval už po jeho vystúpení vo faktickej poznámke a časť som si povedal, že dopoviem až v záverečnom slove, lebo som to nestihol.

Jurinová, Erika, podpredsedníčka NR SR
Páni poslanci, prosím vás o kľud v rokovacej sále. Neni žiadne hlasovanie, takže smelo. Takže prerušujem. Pán poslanec, ešte zatiaľ môžte rozprávať, kým teda nastane hlasovanie, nech sa páči. Vyhlasujem prestávku do hlasovania.
(Prestávka.)
(Po prestávke.)

36. schôdza NR SR – 11.deň – B. popoludní
Brocka, Július, 2014.07.10 17:14 – 17:20

Áno, ďakujem pekne. Pán poslanec Chren vo svojom vystúpení hovoril, že nepočul o tom, že by na druhej strane, teda na druhej, prvá strana je tento návrh zákona, ktorým regulujeme alebo chceme regulovať maloobchodný predaj, že na druhej strane KDH neocenilo prácu žien v domácnosti. Tak tu mu chcem len pripomenúť, veď on sa tu naposledy, keď sme rokovali o dôchodkovom zákona, tak sa tu pasoval za otca dôchodkovej reformy a on nevie, že súčasťou našej legislatívy je vec, ktorú som ja navrhol, ako podmienku, že inak KDH nepodporí dôchodkovú reformu. Že štát platí za matku, ktoré je pri dieťati do 3 rokov, zdravé dieťa, pri zdravotne postihnutom je to dlhšie, myslím do šesť, platí na dôchodkové poistenie z vymeriavacieho základu, ktorý je 60 % priemerného platu v národnom hospodárstve.
To znamená každá matka, ktorá je pri dieťati do troch rokov, tak jej sa obdobie starostlivosti o deti počíta na dôchodok avšak výhodnejšie ako keby chodila od práce za mzdu, ktorá je menšia ako 60 % priemerného platu v národnom hospodárstve. To je dnes skoro 500 eur. To znamená, všetky tie predavačky alebo zamestnankyne obchodov, ktoré sú na materskej alebo čerpajú rodičovskú dovolenku, tak to obdobie bude pre ne výhodnejšie z hľadiska ich budúcich dôchodkových nárokov ako keď hodia do Tesca do roboty. Viete si to predstaviť ten rozdiel. No a to je návrh, ktorý presadilo KDH, to bol môj návrh, pán kolega Chren. Ale samozrejme boli aj iné.
Vrátim sa k tomu záveru alebo ešte jednu vec. Predsa len mi nedá spomenúť, to pretože som to dostal ako informáciu od ľudí, ktorí, ktorých táto diskusia veľmi zaujíma a hovorí mi, že nezachytili v rozhlase, vo verejnoprávnom rozhlase žiadnu informáciu o tom, že Národná radu už druhý deň rokuje o voľnej nedeli pre každého, teda obrazne povedané ako tento návrh nálepkujeme my predkladatelia. Tak sa mi to nezdá byť náhoda. Predstavte si, že verejnoprávny rozhlas ako ani slovo o tom, že o čom parlament rokuje. Čiže to vyvoláva dojem ako keby ste boli na dovolenke. Ako keby sme teda nepracovali, Hovorím to preto lebo pred 5 dňami bola v slovenskom rozhlase diskusia vo večernom, po rádiožurnále večernom, kde redaktor diskutoval o tomto zákone a diskutoval s dvomi ľuďmi. Jeden bol generálny riaditeľ NAY Slovensko Martin Ohradzanský, ako ten ako zástupca zamestnávateľov, ktorý je proti tomuto návrhu. A ten hovoril také bludy, že 15 % budú musieť znížiť zamestnanosť. No naozaj ako s trpezlivosťou som to vypočul, aj keď sa mi zdala tá diskusia nevyvážená, pretože tam neboli tí, ktorí by mohli oponovať práve tomu generálnemu riaditeľovi. Lebo predstava, že v nedeľu v NAY ľudia najviac nakupujú elektroniku sa mi zdá byť nepredstaviteľná. Keď aj oni dnes hovoria, že najväčšie tržby majú v piatok alebo v sobotu a najmenšie majú v nedeľu. Ale v NAY majú najväčšie v nedeľu. Čiže slovenský rozhlas ak by chcel dobehnúť zameškané, tak minimálne by mal informovať občanov, že poslanci ešte nemajú prázdniny a že tvrdo diskutujú a pracujú.
A teraz úplne na záver záverečné slovo. Dámy a páni, v tejto diskusii sa stretli rôzne záujmy. Predkladatelia so zámerom chrániť slabých, potom tu boli niektorí, ktorí chránili podnikateľské prostredie a podnikateľov, potom tu niektorí bránili individuálnu slobodu bez hraníc a pritom tento návrh len v drobnej veci a v malom výseku chce regulovať maloobchodný predaj. Myslím si, že Slovensko nepotrebuje viac nedeľnej práce. To naše prvenstvo, že sme na prvom mieste v Európe, že každý piaty Slovák v nedeľu pracuje a neviem či každý je ten, ktorý chce pracovať, je smutné prvenstvo a nemuseli by sme na ňom trvať. Prijatím tohoto návrhu mohli by sme to zmeniť. A ja sa na záver prihováram za postup, ktorý tu navrhol pán poslanec Mičovský, že aby sme urobili istý kompromis. A tento kompromis by mohol byť realizovaný v druhom čítaní, že by sme urobili isté zmeny. Sme predkladatelia naklonení akceptovať návrhy, ktoré akýmkoľvek spôsobom vylepšia súčasný stav. To znamená, že bude viac voľna pre rodiny s deťmi, že bude menej tej nútenej práce, ktorá v maloobchode existuje a dokonca si viem predstaviť, že by v tom mohol byť aj nejaká šábes. Ďakujem za vašu pozornosť. (Potlesk.)

36. schôdza NR SR – 11.deň – B. popoludní
Zajac, Pavol, 2014.07.10 17:22 – 17:26

Vážený pán predseda Národnej rady, vážené dámy a páni, dovoľte mi, aby som tretíkrát predniesol návrh zákona o tom, aby trestným činom bolo stáčanie tachometrov. Predložený návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 300/2005 Z. z.. Predkladám ho spolu s kolegom Jánom Hudackým. Cieľom návrhu je rozšíriť trestnoprávnu zodpovednosť za neautorizovanú a nedovolenú činnosť falšovania a pozmeňovania počítadiel ubehnutých kilometrov takzvaných tachometrov motorových vozidiel.
V súčasnosti Trestný zákon obsahuje v rámci skupiny trestných činov proti majetku v § 220 „falšovanie a pozmeňovanie identifikačných údajov motorových vozidiel“. Skutkovú podstatu falšovania a pozmeňovania identifikačných údajov motorových vozidiel však táto, tento paragraf neobsahuje. Takýchto páchateľov, ktorí falšujú alebo pozmeňujú, teda obsahuje, ktorí falšujú alebo pozmeňujú identifikačné číslo motorového vozidla, výrobné číslo motora, výrobný štítok motorového vozidla alebo výrobné číslo súčastí motorového vozidla. Údaj o stave ubehnutých kilometrov na tachometri motorového vozidla nie sú identifikačným údajom motorového vozidla, a preto nie je možné touto skutkovou podstatou postihovať spoločensky nežiaduci stav, neautorizovaný a nedovolený zásah do počítadiel najazdených kilometrov.
Podľa neoverených odhadov sa na Slovensku predá 30 až 60 % ojazdených automobilov, ktoré majú zmanipulované údaje svojich tachometrov. Udávajú teda menší počet kilometrov, ako predávané auto v skutočnosti ubehlo. Tento jav môžeme pokojne nazvať masovým. Nie je to nová módna vlna, tachometre sa pretáčali aj v minulosti, ale rozvoj techniky zapôsobil tento masový nárast tejto činnosti.

Predložený návrh zákona rozširuje skutkovú podstatu trestného činu aj o činnosť falšovania alebo pozmeňovania počítadiel najazdených kilometrov motorových vozidiel. V rámci návrhu zákona môže byť potrestaný aj ten, kto pripravuje takýto trestný čin, pri ktorom vyhotoví, zaobstará sebe alebo postúpi inej osobe počítačové programy, ktorých účelom je spáchanie takého skutku. Falšovaním sa rozumie akékoľvek neoprávnené vykonanie zmien, úprav a zásahov do technického zariadenia, takzvané pretáčania čísiel uvedených ako stav celkovo najazdených kilometrov motorového vozidla. Pozmeňovanie znamená vykonávanie akýchkoľvek neautorizovaných a nedovolených zmien na originálnom zariadení počítadla najazdených kilometrov motorových vozidiel, ktorou sa dosiahne zmena pravdivých údajov stavu celkovo najazdených kilometrov motorového vozidla.
Oproti tomu, čo sme tu prednášali v apríli, sme vylepšili tento návrh, návrh, po určitých rokovaniach a pripomienkach o to, aby nedochádzalo k posudzovaniu jedného a rovnakého protiprávneho konania dvoma trestnými činmi nekalé obchodné praktiky voči spotrebiteľovi § 269a) a falšovanie a pozmeňovanie identifikačných a iných údajov motorového … v apríli sme vylepšili tento náš návrh, po určitých rokovaniach a pripomienkach o to, aby nedochádzalo k posudzovaniu jedného a rovnakého protiprávneho konania dvoma trestnými činmi. Nekalé obchodné praktiky voči spotrebiteľovi § 269a a falšovanie a pozmeňovanie identifikačných a iných údajov motorového vozidla § 220, čo by mohlo spôsobiť právnu nejasnosť a neistotu pri duplicite ustanovenia obdobne podobného trestného činu. Tak § 269a sa navrhuje rozšíriť o nový odsek, ktorý hovorí, že ustanovenie uvedeného paragrafu sa nepoužije, ak bol spáchaný trestný čin falšovania a pozmeňovanie identifikačných a iných údajov motorového vozidla podľa § 220. Navrhovaná právna úprava je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ďalšími všeobecne záväznými právnymi predpismi, medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná, ako aj s právom Európskej únie. Toľko uvedenie návrhu zákona. Ďalšie podrobnosti sa vyjadrím v rozprave, kde sa ako prvý hlásim.

36. schôdza NR SR – 12.deň – A. dopoludnia
Brocka, Július, 2014.07.11 11:03 – 11:04

Ďakujem pekne pán predseda. Mám procedurálny návrh, aby sme o návrhu mojom a poslanca Přidala, o ktorom sme tu rokovali takmer 2 dní, o novele Zákonníka práce, aby sme hlasovali na nasledujúcej schôdzi, to znamená v septembri. Zdôvodním to jednou vetou, nakoľko aj počas rozpravy, aj pri neformálnych stretnutiach bola snaha o nejaký kompromisný návrh, aby sme mohli využiť ten čas aj cez prázdniny, že by sme hlasovali o návrhu až v septembri.

Pripravil A. Čulen
Zdroj NRSR

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Správy, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.