Jezuita: Kruté činy IS sú prejavom spodiny islamu. Drámou je, že moslimovia si netrúfajú robiť sebakritiku, ale mlčky sa podrobujú

Na-snímke-dieťa-s-bábikou

Vatikán, 24.8.2014 (kath.net/KAP) 017 334 – Kruté činy prívržencov „Islamského štátu“ (IS) v Iraku sú prejavom spodiny v histórii islamu. Zdôraznil to odborník na islam a poradca Vatikánu páter Samir Khalil Samir SJ (foto) v sobotu v rozhovore pre „Rádio Vatikán“.

„Potrebné sú teraz rozhodné stanoviská imamov a islamského ľudu.“ Jezuita pochádzajúci z Egypta ďalej zdôraznil: „Teraz sme dosiahli krutú beštialitu v histórii islamu. Ešte nikdy sme neboli na takom bode barbarstva.“

Otázkou je: Je toto islam? Alebo je to úchylka? Východisko iste spočíva v islamskej tradícii. Na druhej strane nemožno povedať, že to je „islam“.
Pre extrémistov IS sa teraz pravdaže stali všetci ľudia, ktorí nepatria do toho „pravého islamu“ terčom násilia. Reč o „neveriacich“ nie je v islame ničím novým, ako hovorí páter Khalil Samir. Teraz to však džihádisti zneužívajú.

Túto tendenciu bolo možno pozorovať už v sýrskej vojne. Páter Khalil Samir hovorí: „Vojna v Sýrii bola na počiatku vojnou Sýrčanov, ktorí protestovali proti diktátorskému režimu. No veľmi rýchlo – už o dva mesiace neskôr – sa pridali protagonisti z celého islamského sveta, najmä z arabského polostrova, aby ako suniti viedli vojnu proti mocnárom alavitom.“

Problém spočíva teda od počiatku vo vnútri islamu a to sa opakuje stále znova: „Kto nepatrí do autentického islamu, toho treba odstrániť – tak znie devíza,“ ako hovorí jezuita. Označovať druhého slovom „kafir“ – arabský islamský právnický termín pre nevercov – hovoriť, že ten druhý nie je pravý moslim a treba ho odstrániť, to je „jedna z hrôz moderného islamu“.

Sen o islamskom „božom štáte“, ktorí chcú teraz islamisti uskutočniť ponad hranice krajín, je bludnou cestou, ktorá aj v islamskom svete naráža na kritiku, ako hovorí egyptský jezuita ďalej. „Veľkí myslitelia sú proti tomu. Drámou je, že moslimovia si netrúfajú robiť sebakritiku, ale mlčky sa podrobujú.“

Podľa jezuitu príčiny bezohľadnej vôle extrémistov presadzovať si kultúrnu a politickú moc a ich interpretácia islamu spočívajú v hlbokej kríze islamského sveta: chudoba a nevedomosť umožňujú urobiť si nástroj z náboženských dogiem. Tu je potrebný proces vyzretia v rámci islamu – smerom k „univerzalistickému pohľadu na realitu“, ako to formuluje páter Khalil Samir, „pri ktorom islamská väčšina uzná cenu ochrany ľudských práv a bude ich hájiť“. „Široké masy sa musia teraz jasne postaviť proti fanatizmu a násiliu,“ žiada jezuita.

To isté žiadal aj Vatikán v nedávnom dokumente s obžalobou islamistického teroru v Iraku, ako ocenil páter Khalil Samir. Pápežská rada pre medzináboženský dialóg vyzvala 12. augusta k jednohlasnému odsúdeniu „nevýslovných“ zločinov v Iraku a pritom sa vyjadrovala veľmi zreteľne. Jezuita hovorí: „To je najzreteľnejší dokument, aký poznám. Nepoužíva nijaké diplomatické výrazy. Je vyvážený, ale silný vo výrazoch. Uvádza sa tam: „Dokedy chcete mlčať?“ A že imamovia majú prehovoriť! A nielen imamovia – masy, islamský ľud musí vyjsť do ulíc, keď ide o politickú vec, ktorá sa obracia proti iným.“ –zg-

Parolin: V Iraku nie je nijaký kultúrny boj

Vatikán, 25.8.2014 (kath.net/KNA) 017 335 – Vypudzovanie kresťanov v Iraku džihádistickými militantmi nie je podľa slov vatikánskeho štátneho sekretára Pietra Parolina (foto) nijaký následok kultúrneho boja medzi islamom a kresťanstvom. Takéto poňatie predstavuje situáciu príliš jednoducho, ako povedal Parolin v sobotu večer pre internetový portál «Vatican Insider». Aj mnohí moslimovia trpia výčinmi teroristickej skupiny «Islamský štát» a vyhlasujú solidaritu s kresťanmi. Moslimská väčšina odmieta brutálne násilie militantov. Avšak želal by si zreteľnejšie odsúdenie zo strany islamských štátov.

Parolin vyzval medzinárodné spoločenstvo k rýchlym opatreniam, aby sa ukončilo utrpenie náboženských menšín. Potrebná je „celková politická akcia“, v ktorej všetky menšiny Iraku dostanú svoje miesto. Utečenci musia mať možnosť vrátiť sa do svojich dedín.

K možnosti vojenského zásahu proti islamistom sa Parolin nevyjadril, ale poukázal na výpovede pápeža Františka. Ten minulý týždeň vyhlásil, že ľudstvo má právo, «zastaviť nespravodlivého agresora». Avšak to nemožno stotožniť s vojnou a bombardovaním.

Podľa najnovších odhadov ušlo v severnom Iraku pred terorom islamistov 720 000 ľudí, veľká časť z nich boli kresťania. –zg-

 

Islamskí extrémisti zverejnili, ako dieťa zrekonštruovalo popravu amerického novinára

Na twitterovom účte, ktorý údajne patrí teroristickej skupine Islamský štát, sa objavili fotografie zobrazujúce opätovné symbolické odrezanie hlavy amerického novinára Jamesa Foleyho. Informáciu zverejnili viaceré zahraničné spravodajské portály.

Fotografie, ktoré sa šíria internetom, ukazujú dieťa s maskou na tvári. Podľa portálu International Business Times má dieťa približne osem až desať rokov. V jednej ruke drží bábiku s blond vlasmi, oblečenú v oranžových šatách, aké mal na sebe aj menovaný novinár. V druhej ruke drží dieťa nôž. V pozadí je zavesená čierna vlajka džihádu, ktorá je symbolom teroristickej skupiny Islamský štát.

Druhá fotografia už zobrazuje na zemi položené telo bábiky, na ktorom je jej hlava a nôž. Na krku bábiky sú červené škvrny.

Fotografie boli zverejnené s nasledujúcim komentárom: „Učte svoje deti podrezať krky, zajtra tam bude veľa zhnitých hláv“.

Video smrti amerického novinára bolo zverejnené 19. augusta
Skupina Islamský štát – predtým známa pod názvom Islamský štát v Iraku a Sýrii/Levante (ISIS/ISIL) – je odnožou al-Káidy, ktorá bojuje proti sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi. V júni začala teroristická skupina rozsiahlu ofenzívu v Iraku, na konci mesiaca vyhlásila kalifát.

V priebehu augusta uskutočnili Spojené štáty v Iraku nálety s cieľom zabiť teroristov.

Dňa 19. augusta bolo na YouTube zverejnené video smrti amerického novinára Jamesa Foleyho, ktorý bol nezvestný od decembra 2012 (viac tu). Muž v kukle, ktorý fotožurnalistu zabil uviedol, že Foley je zabitý, pretože americký prezident Barack Obama nariadil nálety na príslušníkov skupiny Islamský štát.

http://www.hlavnespravy.sk/islamski-extremisti-zverejnili-ako-dieta-zrekonstruovalo-popravu-americkeho-novinara/341919

Tento obsah bol zaradený v Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.