Kardinál Brandmüller: Nadšenie okolo pápeža je povrchné. „Ak by toto hnutie bolo náboženské, boli by kostoly plné.“

Papez Frantisek, Europa musi omladnut

Hamburg, 26.8.2014 (kath.net/KNA) 017 341 – Emeritný nemecký kardinál Walter Brandmüller (85) si nemyslí veľa o nadšení okolo pápeža Františka: «To je povrchné. Ak by toto hnutie bolo náboženské, boli by kostoly plné,» povedal bývalý predseda Pápežskej komisie pre historické vedy v interview pre hamburské noviny «Zeit Geschichte».

Kardinál Brandmüller sa vyjadril proti zrušeniu celibátu, aj proti kňazstvu žien: «V otázke viery zastávame jasné hranice. To nie je otázka slabosti, ale sily. Takéto laisser-faire, laisser-aller by znamenalo nečinne sa prizerať ničeniu Cirkvi», vyhlásil kardinál.

Ekumenizmus, zjednotenie evanjelických a katolíckych veriacich v tejto náuke viery, existovať nemôže, pretože «Cirkev v Lutherovom zmysle je naďalej čisto duchovnou veličinou. Takže protestantizmus zostáva protirečením vo vzťahu ku katolíckej viere.»

Ako najväčšie nebezpečenstvo pre Cirkev dnes vidí kardinál Brandmüller zabsolutizovanie jednotlivca: «Moderna sa nepýta: Čo je pravda?, ale: Na čo je to užitočné? Dá sa to zrealizovať? Pragmatizmus a utilitarizmus sú najväčšie herézy súčasnosti.» -zg-

Tento obsah bol zaradený v Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.