Silvano Tomasi: Neslýchané násilie islamistov by nás malo desiť

Krestania v Iraku

Rimini 27. augusta (RV) Na Mítingu za priateľstvo medzi národmi v letovisku Rimini vystúpil stály pozorovateľ Svätej stolie v ženevskom sídle OSN. Arcibiskup Silvano Maria Tomasi sa obrátili s dôraznou výzvou k medzinárodnému spoločenstvu, aby zastavilo násilie islamistov v Iraku a ďalších oblastiach, kde príslušníci náboženských menšín trpia prenasledovaním. Korešpondentku Vatikánskeho rozhlasu zaujímalo, aká je rola Cirkvi v takýchto oblastiach:

„V kontexte násilností a tragédií cirkev pracuje obtiažne, avšak vytrvalo. Svedectvo Svätého Otca je jasné. Pokračuje vo svojich výzvach k medzinárodnému spoločenstvu, vyzýva na vyjednávanie a prostredníctvom Spojených národov nalieha na zastavenie agresora. Nás veriacich pozýva opakovane k modlitbe k hľadaniu ciest k mieru. Pred niekoľkými dňami sa zhromaždili miestni biskupi a patriarchovia – ako pravoslávni, tak katolícki rôznych obradov (sýrskeho, chaldejského a melchitského), aby sformulovali svoje návrhy. Po prvé požadujú medzinárodnú wordu, ktorá by zamedzila vraždenie kresťanov, jezídov a ďalších skupín. Fotografie ukazujú, ako sa hlavy popravených kresťanov nastoknuté na háky užívajú ako ozdoba na múry a brány. To je skutočne neslýchané a neprijateľné! Po druhé miestni biskupi žiadajú prítomnosťou medzinárodných síl, ktoré by kresťanom zaručili návrat do ich domov. Nie je správne, že medzinárodné spoločenstvo kresťanov automaticky odsudzujú k exilu. Majú právo na to, aby žili vo svojom domove, kde bývali už pred príchodom islamu a kde sú už sedemnásť storočí. Prítomnosť kresťanov naviac prospieva islamskej komunite, pretože napomáha mnohotvárnosti sociálneho kontextu, čím sa pomaly vyvíja demokracia, rešpektujúca každého človeka a skupinu.“

Ďalšie znepokojivé správy dochádzajú z Nigérie. Skupina Boko Haram vyhlásila islamský chalifát v meste Gwoza. Ma nás táto správa vydesiť?

„Desiť by nás malo násilie, ktorého sa Boko Haram dopúšťa. Skutočnosť, že nástrojom na získanie moci je systematické násilie voči civilistom, najmä kresťanom, kladie medzinárodnému spoločenstvu otázku, ako reagovať. Nigéria robí, čo môže, aby sa vyrovnala s touto fundamentalistickou sektou. Boko Haram síce skrýva svoju túžbu po moci za náboženský slovník, avšak v základoch tohto hnutia v skutočnosti nachádzame snahu po ovládnutí územia a jeho kontrole. Medzinárodné spoločenstvo by teda malo zreteľne odsúdiť metódy spomínaného hnutia a vhodným spôsobom podporovať nigérijskú vládu, aby ho dokázala vykoreniť.“

Na okraj svojho vystúpenia v Rimini arcibiskup Tomasi uviedol, že návšteva kardinála Fernanda Filoniho v Iraku bude mať pravdepodobne ešte ďalšie pokračovanie. Prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov o svojej misii prehovorí na budúcom zasadnutí Rady pre ľudské práva. Vo Washingtone sa v skorej dobe stretnú patriarchovia východných cirkví s kardinálom Leonardom Sandrim, prefektom Kongregácie pre východné cirkvi, dodal Mons. Tomasi. Cieľom stretnutia je zapojiť amerických biskupov, aby pôsobili na tamojšiu verejnú mienku. Ďalšie mierové iniciatívy bude Svätá stolica vyvíjať na pôde OSN v Ženeve, uzavrel vatikánsky diplomat.

http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20140827022

Tento obsah bol zaradený v Správy. Zálohujte si trvalý odkaz.