Na tému nedele

V Bruseli sa bude hovoriť na tému nedele ako dňa pracovného pokoja

Tlačová správa.Dňa 21. januára 2014 sa na pôde Európskeho parlamentu (EP) uskutoční už v poradí tretia celoeurópska konferencia ohľadom práce v nedeľu. Druhý krát túto konferenciu organizuje Európska aliancia za voľnú nedeľu (ESA), ktorej spoluzakladateľkou je aj Aliancia za nedeľu – Slovensko, o.z (AZN).
Jej cieľom je poukázať na škodlivosť nedeľnej práce hlavne na rodinu, ktorá sa nekontrolovateľne rozšírila v krajinách EÚ.
Slovenskú delegáciu na tejto konferencie povedie Peter Novoveský, ktorý ešte v decembri 2002 zorganizoval protest proti neopodstatnenému narastaniu nedeľnej práce na Slovensku a tento protest bol vlastne prvý v celej postkomunistickej časti Európy. AZN očakáva, že konferencia načrtne jasné postupné kroky, aby v konečnom dôsledku bola EP prijatá taká legislatívna norma, ktorá by v maximálne možnej miere obmedzila nedeľnú prácu a následne by táto norma bola záväzná pre všetky členské krajiny EÚ.

P. Novoveský

Podpredseda Aliancie za nedeľu-Slovensko, o.z.
email: uskutocnujte.slovo@gmail.com
www.azn.nawebe.net

Nemecko: Práca v nedeľu sa stále viac šíri

Viac ako 28 percent zamestnancov musí pracovať aj v dňoch pokoja. Politik CSU Matthias Strebl: Tým je jednoznačne prekročená „červená línia“!

Lipsko/Berlín, 19.1.2014 (kath.net/idea) 016 671 – Práca v nedeľu sa stále viac rozširuje najmä v Nemecku. Podľa spolkovej vlády musí pracovať v nedeľu a vo sviatky zo 40 miliónov nemeckých zamestnancov až 11,5 miliónov – čo je viac ako 28 percent. Nastálo pracuje počas zákonom stanovených sviatkov 1,3 milióna ľudí, pravidelne vtedy pracuje 4,6 miliónov a príležitostne 5,5 miliónov ľudí.

Pre politika CSU pre sociálne záležitosti a poslanca parlamentu Matthäusa Strebla sa tým „jednoznačne prekročila červená línia“. Tento katolík vyzýva spolkovú vládu k „demonštratívnemu boju“ proti vybrežujúcej sa povinnosti pracovať v nedeľu a vo sviatky. „Takáto práca sa nesmie stať samozrejmosťou,“ povedal pre noviny „Leipziger Volkszeitung“ zo 17. januára. Strebl apeloval na ministerku Andreu Nahlesovú (SPD), aby preskúmala potrebu výnimočných úprav a zistila stav v štáte, aj v jednotlivých spolkových krajinách. Má zvážiť aj „symbolické opatrenia“ na svojom ministerstve. Treba sa postarať, aby nedeľa bola dňom pokoja a rodiny, „ktorý preruší hektický beh škrečkovho kolesa a bude mať prospešné účinky“, ako sa vyjadril Strebl.

Okrem toho sa má vláda postarať o prijatie ochrany nedele do Európskych smerníc práce. V nemeckej ústave je ochrana nedele zakotvená ako „deň pracovného pokoja a duchovného pozdvihnutia“. Cirkvi a odbory sa bránia proti rastu výnimočných úprav, ako sú napríklad otvorené obchody v nedele a sviatky.

–zg-

 

Tento obsah bol zaradený v Zahraničné a označkovaný ako , . Zálohujte si trvalý odkaz.