Prejav podpredsedu AZN na konferencii Európskej aliancie

Prejav podpredsedu AZN na konferencii Európskej aliancie za voľnú nedeľu konanej v Bruseli 21. 1. 2014 +FOTO

Činnosť Aliancie za nedeľu – Slovensko po 2. Konferencii Európskej aliancie za voľnú nedeľu konanú v Bruseli 17.10.2011.Predstavitelia AZN s uspokojením prijali založenie Európskej aliancie za voľnú nedeľu (ESA) na 2. konferencii konanej v Bruseli dňa 17.10.2011. Predpokladali, že po tomto založení tejto organizácie dôjde na pôde Európskeho parlamentu (EP) ku krokom o prijatie jednotnej legislatívy záväznej pre všetky členské krajiny EÚ. Zvlášť sme to očakávali tu na Slovensku a ostatných postkomunistických krajinách pretože, ako náš zástupca Peter Novoveský už na prvej konferencii konanej v Bruseli 24.03.2010 vo svojom vystúpení zdôraznil, že v týchto krajinách je nedeľa ako deň bez práce najviac ohrozená.
S ľútosťou musíme zdôrazniť, že v dôsledku nekvalitnej domácej legislatívy s príchodom západných investorov a hlavne obchodných reťazcov po revolúcii koncom roku 1989 sa vo veľkej miere rozmohla nedeľná práca, ktorá do toho času nejestvovala ani za komunistického režimu.S absolútnou istotou sme rátali (AZN), že najneskôr v priebehu roku 2013 na základe nadobudnutia platnosti Lisabonskej zmluvy prebehnú v jednotlivých členských krajinách občianske iniciatívy s podpisovými akciami na podporu nedele bez práce. Za týmto účelom sme cez médiá predom informovali, že takáto akcia v priebehu roku 2013 sa na Slovensku bude konať. Už sme len očakávali od ESA podrobné informácie k začatiu tejto akcie. Na naše sklamanie však Brusel mlčal.

Preto po dôkladnom zvážení sme sa rozhodli (AZN) v júli 2013 spustiť na Slovensku vlastnú petičnú akciu, za účelom zozbierania stotisíc podpisov na podporu nedele bez práce, kedy by sa podľa platnej legislatívy na Slovensku musel touto otázkou zaoberať parlament, ktorý by svojim hlasovaním mohol, ale aj nemusel prijať túto občiansku výzvu.

Do konca roku 2013 sme už zozbierali skoro 50 000 podpisov. Celú podpisovú akciu predpokladáme ukončiť do letných prázdnin v júni 2014. Tu by sme chceli požiadať ESA, aby pomohla v čase ukončenia tejto akcie k usporiadaniu celoeurópskej konferencii na ochranu nedele na Slovensku, kde by sa zúčastnili zástupcovia hlavne z postkomunistických krajín, kde je tento problém najväčší.

Zástupcovia AZN sa na pozvanie priateľov z Aliancie za voľnú nedeľu v Rakúsku zúčastnili na pódiovej diskusii, ktorá sa konala 18. apríla 2013 v centrále rakúskeho odborového zväzu za účasti zástupcov všetkých parlamentných politických strán Rakúska, ako sú Socialistická strana Rakúska (SPO), Rakúska ľudová strana (OVP), Strana zelených (Grunen), Strana slobodných Rakúska (FPO) a Združenia pre budúcnosť Rakúska (BZO) a taktiež za účasti prezidenta rakúskych odborov (OGB) Ericha Folgara a hlavne lineckého biskupa Ludwiga Schwarza. Najdôležitejší poznatok z tohto stretnutia pre nás bol ten, že všetci zúčastnení jednohlasne deklarovali nutnosť zachovania voľnej nedele bez práce v Rakúsku. A pre nás to bol hlavne postoj rakúskych socialistov prekvapujúci, pretože socialisti na Slovensku absolútne nepodporujú naše aktivity a dokonca, keď sa nám podarilo dostať na hlasovanie do parlamentu v septembri 2009 zákon o obmedzení nedeľnej práce, tak okrem jedného nás v hlasovaní žiaden socialistický poslanec nepodporil.

To len potvrdzuje už moje mnohoročné tvrdenie, že socialisti na západe a v postkomunistických krajinách nie sú to isté. Socialistické strany v týchto krajinách vznikli z pôvodných komunistických strán aj s ich predstaviteľmi a tak sa aj stále chovajú. Nakoľko sa domnievajú, že aktivity za obmedzenie nedeľnej práce sú aktivitami cirkvi, proti ktorej tak tvrdo desaťročia bojovali, tak nechcú podporiť tieto myšlienky. Teda ináč povedané, stále sa nezbavili svojho komunistického myslenia.

Teraz však očakávame od tretej Konferencie za obmedzenie nedeľnej práce konanej v Bruseli 21.januára 2014 uspokojujúci výsledok, ktorý by znamenal jednotný postup na presadenie tejto legislatívy v EP platný pre všetky členské krajiny EÚ.

Peter Novoveský,
podpredseda AZN

Vyhlásenie Prof. Milana Melníka: Nie som za interrupcie! + Foto z rokovanie Aliancii za nedeľu v Bruseli

 

 

 

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Zahraničné a označkovaný ako , . Zálohujte si trvalý odkaz.