Kontroverzné VIDEO opäť vyvolalo špekulácie o pápežovi: Hlava cirkvi schválila exorcizmus!


VATIKÁN – Pápež František podporil tri stovky exorcistov, ktorí sa zišli na konferencii v Ríme zo všetkých krajín sveta. Ich užitočnosť v boji proti démonom zdôraznil v liste, ktorý im adresoval. Urobil tak v čase, keď uznal aj vedeckú teóriu Veľkého tresku a myšlienku evolučného vývoja, čím rozpútal búrlivé diskusie nielen medzi veriacimi. Podľa špekulácií médií by mohol byť sám vykonávateľom exorcizmu. Diskusiu vyvolalo video, na ktorom chorý muž upadol do tranzu počas pápežovej modlitby.

Konferenciu organizuje medzinárodné združenie Vyháňač diabla, ktoré Vatikán formálne uznal tento rok v júli. Vodca združenia Francesco Bamonte vtedy povedal, že „vyháňanie diabla je formou lásky, ktorá prospieva tým, čo trpia.“

Podľa médií terajší pápež hovorí o diablovi častejšie ako jeho predchodcovia. Špekulovalo sa aj o tom, či František sám nie je exorcistom, teda vyháňačom diabla, a to kvôli minulým záberom z omše na Námestí svätého Petra, kde pápež požehnal chorému mužovi na invalidnom vozíku. Položil mu ruky na hlavu a predniesol modlitbu. Všetko rovnakým spôsobom, ako to robia práve exorcisti. Vatikán to ale vylúčil s tým, že pápež sa za muža iba modlil.

Tvrdí sa, že exorcizmus v rokoch 1982 a 2000 praktizoval aj zosnulý pápež Ján Pavol II. Teológovia upozorňujú na to, že nejde o nič iné, ako o oslobodzujúce modlitby, ako je to popisované v Biblii.

Kňazi, ktorí sú oprávnení vyháňanie vykonávať, musia prejsť špeciálnou výučbou. V kurzoch sa učia napríklad o dejinách satanizmu, samozrejmosťou sú v modernej dobe prednášky z psychológie či práva, ale aj presné inštrukcie, ako vykonávať rituál vyháňania zlých duchov.

http://www.topky.sk/cl/11/1434251/Kontroverzne-VIDEO-opat-vyvolalo-spekulacie-o-papezovi–Hlava-cirkvi-schvalila-exorcizmus-

Protivietor na ‘ideológiu gender’ veje z CDU aj z Bavorska

Stuttgart, 28.10.2014 (kath.net/idea) 017 408 – Ideológia „gender“ dostáva pocítiť politický protivietor. Tá hovorí, že každý človek nezávisle od svojho biologického pohlavia, si môže voliť, či chce žiť ako muž alebo ako žena. Fixácia na sociálne úlohy, ako je matka a žena v domácnosti, vraj vychádza z výchovy a treba ju prekonať. Táto ideológia má u feministiek ako aj u politikov veľa prívržencov. Napríklad Evanjelická cirkev Nemecka EKD v Hannoveri zriadila Centrum pre otázky „genderu“.
Proti touto zrovnávaniu pohlaví sa teraz postavil významný hlas v strane CDU. Zasadnutie Kresťansko-demokratickej únie Nordwürttembergu 25. októbra v Stuttgarte rozhodlo o odmietnutí „výskumu genderu“ a následné aktivity. Postavilo sa okrem iného proti zakladaniu ďalších univerzitných katedier na tému „gender“ v Baden-Württembergu a proti poskytovaniu spolkových prostriedkov na takéto zariadenia. S premenovaniami ako „Dielo študentov“ na „Dielo študujúcich“ sa má prestať. Strana okrem toho vyzvala svojich členov, aby v publikáciách zachovali mužský pojem ako „študenti“ namiesto opisu „študujúci“.
Predseda tohto straníckeho zväzu Steffen Bilger (Ludwigsburg) je predsedom kuratória Spolkovej centrály pre politické vzdelávanie so sídlom v Bonne.
V Bavorsku to takisto už vrie. V polovici októbra predseda Evanjelickej pracovnej komisie CSU (EAK) v Mníchove, Jürgen Steffan, opustil Evanjelickú luteránsku cirkev v Bavorsku. Ako dôvod uviedol okrem iného rastúci vplyv ideológie „gender“. –zg-

 

Kardinál Burke: ‘Nedostatok jasnosti škodí’
Vatikán, 28.10.2014 (kath.net/LifeSiteNews) 017 409 – „Netvrdil som, že pápež František Cirkev poškodil. Medzitým už doslovne uverejnené interview skôr dokazuje, že som jasne hovoril o tom, že nedostatok jasnosti o tom, kde Svätý Otec stojí v otázkach manželstva a svätého prijímania, spôsobil tú škodu. Presne z tohto dôvodu som na záver povedal, že iba osobné vyjadrenie postoja Svätého Otca by mohlo odstrániť tento nedostatok jasnosti vo veci.“
Týmto vysvetlením reagoval kardinál Raymond Burke, prefekt Apoštolskej signatúry, na nepresnú interpretáciu jeho interview v médiách, ktoré od Katolíckej cirkvi očakávajú otvorenie sa v otázkach rodinnej etiky. Pre kanadskú katolícku spravodajskú internetovú stránku „LifeSiteNews“ poukázal na to, že niektoré médiá znetvorili obsah toho, čo povedal v čase synody pre taliansky denník „Il Foglio“.

kath.net dokumentuje postoj kardinála Burkeho v plnom znení:

Ako kňaz, biskup a ako kardinál som sa výlučne usiloval o to, slúžiť Cirkvi nášho Pána v pokornej poslušnosti voči Učiteľskému úradu a Svätému Otcovi. Zbytočné zmätenia o mojich motívoch mi v tejto službe nepomáhajú, zvlášť vtedy, keď ide o substanciálne principiálne otázky. Som hlboko presvedčený o tom, že lojálne slúžime aj vtedy, keď v súlade s úsilím o pravdu vyslovíme protichodný úsudok a že slúžime verne iba vtedy, keď hovoríme v zmysle svojej povinnosti a jasne v súlade s vlastným svedomím.
Netvrdil som, že pápež František Cirkev poškodil. Medzitým už doslovne uverejnené interview skôr dokazuje, že som jasne hovoril o tom, že nedostatok jasnosti o tom, kde Svätý Otec stojí v otázkach manželstva a svätého prijímania, spôsobil tú škodu. Presne z tohto dôvodu som na záver povedal, že iba osobné vyjadrenie postoja Svätého Otca by mohlo odstrániť tento nedostatok jasnosti vo veci.“
Je smutné, že toto zmätenie, ktoré týmto špeciálnym interview vzniklo, sa zneužilo na to, protivníkov téz kardinála Kaspera prezentovať ako motivovaných osobným nepriateľstvom voči Svätému Otcovi. Tak to nie je, aj keď takáto prezentácia nepochybne slúži veci tých, ktorí si tak zahrievajú istú ideologickú polievočku, aby vzbudili tento dojem.“ –zg-

Tento obsah bol zaradený v Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.