Zástupcovia občianskej spoločnosti, odborov a cirkví v Rakúsku bojujú spoločne za „právo na nedeľu“. Petíciu AZN „za nedeľu“ ktorú podporuje aj KOZ SR na Slovensku aj napriek prísľubom, zatiaľ žiaden biskup nepodporil

logo_aliancia_rakusko_200
Rakúsko: Aliancia za nedeľu odmieta „turistické zóny“

Od r. 1994 počet zamestnancov, ktorí musia v nedeľu pracovať, sa zvýšil takmer o 60 percent … S novou Európskou komisiou je nádej nových podnetov vo vývoji smernice pracovnej doby.

Viedeň, 31.10.2014 (KAP) 017 412 – Jasné nie vytvoreniu „turistických zón“, v ktorých Viedenská hospodárska komora umožní prácu v nedeľu, vyslovili vo štvrtok zástupcovia občianskej spoločnosti, odborov a cirkví
na viedenskej konferencii na tému „Právo na nedeľu“.
V súčasnosti prebiehajúca diskusia svedčí o čistej „chamtivosti po zisku a realizuje sa na úkor zamestnancov“, ako zdôraznil viceprezident Komory zamestnancov (AK) vo Viedni, Willibald Steinkellner, na spoločnom podujatí „Aliancie za voľnú nedeľu“, „Komory zamestnancov“ (AK) vo Viedni a odborov GPA-djp. Hospodárska komora pozvanie na dialóg podľa Aliancie za nedeľu neprijala a na konferenciu neprišla. Z cirkví sa na podujatí zúčastnil okrem iných predseda Aliancie za nedeľu linecký diecézny biskup Ludwig Schwarz.
Všetky frakcie AK Viedeň na plenárnom zasadnutí v stredu svorne odmietli „turistické zóny“, ako informoval Franz Georg Brantner – hovorca Aliancie za nedeľu. Turistické zóny a nedeľná práca by okrem pracovníkov v obchode do toho vtiahli aj iné skupiny povolaní, ako zdôraznila viedenská krajská sekretárka odborov „vida“, Barbara Schrödingová. „Veď nedeľné otváracie hodiny prinášajú iba zmeny smien namiesto väčšieho konzumu, a ľudia predsa preto nebudú mať viac peňazí k dispozícii.“
Linecký biskup a predseda Aliancie za nedeľu Ludwig Schwarz vyhlásil, že dnes je potrebné „namiesto väčšej pružnosti poskytnúť viac spoľahlivého času, ľuďom individuálne aj v spoločenstve s inými bez nejakých podmienok“. Presahujúc kultúry sa nedeľa etablovala ako čas, „v ktorom smie človek vypadnúť zo škrečkovského kolobehu roboty“, ako to vyjadril biskup. „Deň na voľné disponovanie“ poskytuje ľuďom z cirkevného hľadiska čas pre Boha a blížnych a dovoľuje mu „byť jednoducho človekom nezávisle od materiálneho vlastníctva či pozície v zamestnaní“. Súčasne znamená nedeľa aj blaho spoločenstva, veď je „znamením a symbolom spoločenskej súdržnosti“.

 

„Signály nádeje z EÚ
EÚ musí v otázke nedeľnej práce vyvinúť viac aktivity, ako žiadal vedúci Európskej kancelárie rakúskeho odborového zväzu (ÖGB) v Bruseli, Oliver Röpke, ktorý informoval o jasnej tendencii ďalšej liberalizácie pracovnej doby. Od r. 1994 počet zamestnancov, ktorí musia v nedeľu pracovať, sa zvýšil takmer o 60 percent, podobne ako u inej atypickej pracovnej doby ako sú nočné smeny alebo práca na smeny. Od počiatku 90. rokov sa vyvíja masívny tlak na dereguláciu smernice pracovnej doby a už dávno sa štyri, v Lisabonskej zmluve zakotvené základné slobody trhu, stali „náhradným náboženstvom“, ktorému sa všetko podriaďuje.
„S novou Európskou komisiou svitá nádej nových podnetov v diskusii o vývoji smernice pracovnej doby, o ktorej prebehne v r. 2015 konzultácia,“ povedal Röpke. Alianciu za nedeľu pritom vyzval k aktívnej účasti na nej. Najnovšie štúdie voľnú nedeľu silne podporujú argumentami:
Pravidelná práca v nedeľu zvyšuje riziko pracovného úrazu o 30 percent a aj spokojnosť s pracovnými podmienkami viditeľne a merateľne klesá. Všade v Európe sa okrem toho ukazuje, že podniky už nie sú ochotné platiť príplatky, ak sa nedeľná práca stáva pravidlom.
40 europoslanci vyjadrili svoju podporu voľnej nedeli, ako informoval nemecký ekonóm Hannes Kreller z Katolíckeho hnutia zamestnancov v Nemecku. V súčasnosti sa pripravuje nadstranícka „záujmová skupina“ v rámci parlamentu a hľadajú sa kontakty k zástupcom zdravotníckych systémov.
Už teraz 722 000 ľudí v Rakúsku – z toho zreteľne viac ako polovica žien – pravidelne pracuje v nedeľu, ako vyplýva zo štatistických údajov z r. 2012. –zg-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.