Pápež František odvolal kardinála Raymonda Lea Burkeho, ktorý kritizoval synodu

Pápež František nahradil konzervatívneho šéfa najvyššieho súdu
zvolensky_burke_12_tasr
Predsedom sa stal Dominique Mamberti. Nahradí Raymonda Lea Burkeho, ktorý bol kritický ku zmenám.

RÍM. Pápež František vymenoval Dominiqua Mambertiho z Francúzska za novú hlavu vatikánskeho najvyššieho súdu.

Nahradí konzervatívneho amerického kardinála Raymonda Lea Burkeho.

V sobotu o tom s odvolaním na Vatikán informovala agentúra DPA.

Burke, ktorý sa teraz stáva patrónom charitatívnej organizácie Rád maltézskych rytierov, je kritický k novému, liberálnejšiemu smerovaniu rímskokatolíckej cirkvi a svoje názory vyjadril aj počas významného minulomesačného dvojtýždňového stretnutia vo Vatikáne.

Burke je proti otvorenejšiemu prístupu voči novým manželstvám rozvedených ľudí, sexualite alebo homosexuálom, ktorý zastáva pápež František.

Na vatikánskom stretnutí, synode takmer 200 biskupov z celého sveta, sa ukázal ostrý rozdiel medzi pokrokovosťou a konzervatívnosťou cirkevných hodnostárov v uvedených záležitostiach.

http://www.sme.sk/c/7483626/papez-frantisek-nahradil-konzervativneho-sefa-najvyssieho-sudu.html?ref=trz

Amerického kardinála Lea Burkeho odvolal pápež František z postu šéfa Najvyššieho vatikánskeho tribunálu

 

(Najvyšší tribunál apoštolskej signatúry). Náš portál o tejto skutočnosti písal už 18. októbra.

burke

Kardinál Leo Burke
Americký kardinál bol známy svojimi názormi, diametrálne odlišnými od názorov súčasného pápeža. Burke je typický tým, že sa rád oblieka do stredovekých kardinálskych odevov.

Pri rôznych ceremóniách s obľubou používa tzv. capu magna – dlhý široký plášť s niekoľko metrovou vlečkou, ktorú mu pridržiava asistencia.

Dostal čestnú funkciu
Burke je označovaný za priateľa slovenských biskupov. Svoju úlohu zohral v kauze odvolaného arcibiskupa Róberta Bezáka.

Z poverenia pápeža sa stal patrónom Suverénneho rádu maltézskych rytierov. Ide o čestnú funkciu mimo rímskej kúrie, čo zaiste nie je dobrá správa pre jeho slovenských priateľov.

Kardinál v snahe odvrátiť pápežovo rozhodnutie, proti zvyklostiam sám o svojom odvolaní informoval médiá. Tento neštandardný postup mu však nepomohol a o významnú funkciu v kúrii prišiel.

Vo funkcii ho nahradí Mamberti
Ešte predtým však pápeža Františka viackrát verejne kritizoval, pričom ho označil za toho, kto poškodzuje svojimi krokmi Cirkev.

Burkeho miesto zaujal doterajší sekretár pre vzťahy so štátmi, arcibiskup Dominique Mamberti.

Pápež František zároveň tento týždeň dekrétom rozšíril povinnosť požiadať o odchod z funkcie pri dovŕšení veku 75 rokov aj kardinálov a kuriálnych biskupov. Doteraz sa nariadenie týkalo len diecéznych biskupov.

http://www.aktuality.sk/clanok/265195/papez-odvolal-muza-s-vleckou/

Pápež odvolal svojho kritika z vatikánskeho súdu

Pápež František v sobotu odvolal z funkcie prefekta Najvyššieho tribunálu apoštolskej signatúry amerického kardinál Raymonda Lea Burkea, ktorý patrí k jeho ostrým kritikom. Podľa agentúry AP sa tento krok očakával.

Už vlani František Burkea stiahol z Kongregácie pre biskupov, ktorá je zodpovedná za výber kandidátov do biskupských úradov. Formálne bol Burke vymenovaný za šéfa Zvrchovaného rádu maltézskych rytierov, čo je v tejto charitatívnej organizácii prakticky iba ceremoniálna funkcia.

Burke s ďalšími katolíckymi kardinálmi ostro kritizuje nový liberálnejší kurz pápeža Františka, ktorý chce presadiť, aby cirkev bola otvorenejšia voči rozvedeným manželom a umožnila im chodiť na prijímanie.

V závere októbrovej synody katolíckych biskupov sa konzervatívnemu krídlu podarilo vypustiť z revidovaného dokumentu o prístupe cirkvi k otázkam rodiny kontroverzné pasáže o ústretovosti k homosexuálom a rozvedeným.

Nový konflikt o tejto otázke medzi konzervatívcami a liberálmi pod záštitou pápeža sa očakáva opäť o rok na riadnej synode, ktorá sa bude konať opäť v októbri.

Pápež František je známy svojím pomerne liberálnym postojom k „netradičnému rodinnému usporiadaniu“. V polovici septembra napríklad osobne zosobášil snúbencov vo Svätopeterskom chráme a oddal aj pár, v ktorom jeden z partnerov už jedným manželstvom prešiel a bol rozvedený. V januári pápež v Sixtínskej kaplnke pokrstil dieťa slobodnej matky a dcéru páru, ktorý uzavrel iba civilné manželstvo.

http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/335704-papez-odvolal-svojho-kritika-z-vatikanskeho-sudu/

František Nemilosrdný: Burke sesazen a odstaven k maltézskému řádu

Od září byly v oběhu dohady, které se nyní naplnily. Papež František sesadil amerického kardinála z místa prefekta Apoštolské signatury a jmenoval ho kardinálem patronem svrchovaného maltézského řádu. Tím byl vyřazen z vedení církve, ke kterému jako vedoucí nejvyššího soudu náležel.

Trestní akce proti neoblíbenému protihráči visela ve vzduchu již před synodou poté, co kardinál Burke v předchozích měsících vystupoval jako obhájce církevního manželství a morálky proti tezím kardinála Kaspera. Hrozby však kardinála neodradily. Stal se na synodě viditelným protihráčem kursu kardinála Kaspera podporovaného Františkem. Ostrými slovy kritizoval Burke také mimo synodní aulu sekretáře synody i samotného papeže.

Odveta nesnášenlivého papeže

Jen několik týdnů po závěru synody objevila se zpráva, že došlo k postihu kardinála jako pomsta a odplata papeže Františka. Zdá se, že s ní papež až příliš spěchal. 3. listopadu, jen 15 dnů po synodě schválil papež nová opatření pro penzionování biskupů a kardinálů. Od 5. listopadu vstupuje v platnost opatření, že při dosažení věku 75 let musí všichni tito preláti nabídnout své odstoupení s výjimkou kardinála prefekta římské kurie.

To se týká také kardinála patrona maltézského řádu Paola Sardiho. Jeho demisi papež okamžitě přijal a na uvolněné místo jmenoval kardinála Burkeho a tak ho „elegantně“ odsunul z římské kurie na čestnou funkci.

Benediktova chvála nic nepomohla

Nepomohla zde ani demonstrativní chvála Benedikta XVI. z jeho dobrovolného exilu, kterou poslal jako pozdravné poselství Mezinárodní pouti Tradice 26. října, kdy kardinál Burke celebroval v bazilice Svatého Petra tradiční mši. Benedikt ho označil jako „velkého kardinála“.

Opatření potvrzuje hlasy z Argentiny, které již po volbě Bergoglia upozorňovaly, že nový papež je velmi nesnášenlivý ke kritice a nestrpí žádný odpor ke svým plánům. Ukázalo se také, že František je faktickým režisérem onoho „nového milosrdenství“, jehož mluvčím je kardinál Kasper.

http://www.lumendelumine.cz/index.php?page=frantisek-nemilosrdny-burke-sesazen-a-odstaven-k-maltezskemu-radu

Giuseppe Nardi Kath-info

Tento obsah bol zaradený v Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.