´Islamský štát´ stína hlavy kresťanským deťom

Bagdad/Mosul, 9.12.2014 (kath.net/idea) 017 534 – Bojovníci teroristickej organizácie „Islamský štát“ (IS) sa nezastavia ani predtým, aby deťom kresťanských rodín, ak odmietnu zriecť sa svojej viery, zoťali hlavy.
ISIS poprava ukrizovanim
Informoval o tom ako „farár Bagdadu“ známy Angličan Andrew White (50) v televíznom interview. Dozvedel sa, že bojovníci IS okrem iného sťali hlavy 4 kresťanským deťom mladších ako 15 rokov. Povedal, že deti odmietli odrecitovať modlitbu konverzie a povedali:
„My milujeme Ježiša. My sme ho vždy nasledovali. Ježiš je stále pri nás!“
Samopale a dieta
Na to im bojovníci zoťali hlavy. White rozprával aj o kresťanskom otcovi, ktorému členovia IS hrozili, že jeho deti zabijú, ak neodrecituje modlitbu konverzie. Ten muž to pre svoje deti proti svojej vôli vykonal, ale neskôr mu zatelefonoval a opýtal sa ho, či ho Ježiš ešte aj teraz miluje. White: „Ježiš ťa stále ešte miluje. On ťa bude vždy milovať.“

Hrozby zavraždenia „farárovi Bagdadu“
Anglikánsky farár s turíčnym smerovaním viedol od r. 2005 anglikánsku Farnosť sv. Juraja v Bagdade, ktorá mala kedysi 4000 členov. Medzitým väčšina ušla. Aj White sám na radu duchovnej hlavy anglikánov, arcibiskupa Justina Welbyho z Londýna, sa z bezpečnostných dôvodov predbežne do Iraku nevráti. IS uverejnila na internete hrozby, že ho zavraždí. Tento kanonik sa teraz bude starať o palestínskych kresťanov z Jeruzalema. Už prežil početné útoky a aj ho mučili. White je ženatý a má dvoch synov. Od svojho 33. roku trpí na roztrúsenú sklerózu.

IS mení kostoly na väzenia
Od vpádu do severoirackého mesta Mosul v lete tam teroristi IS mnohé kostoly premenili na väznice. Podľa katolíckej informačnej služby Fides tam väznia mužov aj ženy. Iné slúžia ako sklady zbraní a logistické centrá. Tým rastie nebezpečenstvo, že budú zničené pri leteckých náletoch. Tak by sa zničili stáročné chrámy kresťanov. V Mosule žilo v r. 2003 až 60 000 kresťanov, teraz sú takmer všetci vypudení, alebo ušli sami. Vcelku ušlo pre teroristami viac ako 250 000 kresťanov najmä do kurdských oblastí. –zg-

 

Moskovský patriarchát stráca farnosti na Ukrajine

Kyjev, 8.12.2014 (KAP) 017 533 – Pod vplyvom vojenského konfliktu na Ukrajine početné pravoslávne farnosti na západe krajiny vystúpili z Moskovského patriarchátu. Pravoslávny kyjevský patriarcha Filaret pre médiá v nedeľu povedal, že už viac ako 30 farností Moskovského patriarchátu sa tento rok pridalo k jeho cirkvi. Prestúpili najmä farnosti v Diecéze Rivne na severozápade Ukrajiny, ale aj jednotlivé farnosti v regiónoch Kyjev a Dnepropetrovsk a tiež na juhu krajiny.
Na Ukrajine sú dve pravoslávne cirkvi Moskovského aj Kyjevského patriarchátu. Zákon tam dáva farnostiam právo zmeniť svoju príslušnosť aj proti vôli farára. Potrebné je iba hlasovanie veriacich.
Mnohým pravoslávnym kresťanom sa nepáči postoj moskovského patriarchu Cyrila I. ku konfliktu na Ukrajine. Cyril I. sa vyhýba každej kritike politiky Vladimíra Putina voči Ukrajine a viackrát kritizoval ukrajinskú vládu.
Ukrajinská pravoslávna cirkev však vyhlásila, že voľby vo farnostiach boli zmanipulované. A Putin v októbri kritizoval, že Moskovskému patriarchátu ubrali na Ukrajine 18 kostolov. Veriacich vraj „vyhnali, bili, pokorovali a obrali o majetok“ ako vyhlásil šéf Kremľa. –zg-

Tento obsah bol zaradený v Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.