FVO predstavilo alternatívny dokument Ľudské práva pre všetkých

Martin Dilong KDH

Vľavo Martin Dilong, expert KDH pre zahraničné veci a ľudské práva

Bratislava 10. decembra (TK KBS) Odborníci z Fóra pre verejné otázky predstavili alternatívny dokument k celoštátnej stratégii ochrany a podpory ľudských práv. Jeho názov znie Ľudské práva pre všetkých. Dokument vypracovali odborníci zo všetkých relevantných oblastí ako sú sociálne a rodinné veci, ochrana života a práva zdravotne postihnutých a seniorov či vzdelanie.

Dôvod prečo vznikol alternatívny dokument Ľudské práva pre všetkých vysvetľuje právnik z Fóra pre verejné otázky Martin Dilong. „Povedali sme si, že nestačí len kritizovať, ale treba predložiť alternatívu.“ Jeden z odborníkov, ktorý spolupracoval na dokumente, je manažér v oblasti sociálnych služieb Ján Kmeť. Okrem iného sa v texte venuje aj právu občanov na prácu. „Keďže si myslíme, že toto právo na prácu je na Slovensku realizované nedostatočne a preto navrhujeme určité opatrenia na to, aby toto právo bolo reálne zabezpečované pre občanov, ktorí stratili prácu a majú záujem pracovať.“ Čestná prezidentka Asociácie organizácií zdravotne postihnutých občanov Mária Orgonášová mala v dokumente na starosti kapitolu o právach zdravotne postihnutých osôb. „Aké podmienky je potrebné vytvoriť, aby si mohli osoby s rôznymi zdravotnými obmedzeniami uplatňovať svoje ľudské práva,“ uviedla Orgonášová.

Budúci týždeň doručíme tento dokument všetkým členom vlády a takisto bude prístupný na webovej stránke Fóra pre verejné otázky,“ informoval Dilong. Proti schváleniu súčasnej celoštátnej stratégie podpory a ochrany ľudských práv sa hlásia mnohé inštitúcie, osobnosti a niektorí politici.

http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20141210022

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.