Aliancia za nedeľu: Vieme, aký dôležitý je deň odpočinku

Viedeň, 9.12.2014 (KAP) 017 535 – „Rakúska Aliancia za voľnú nedeľu“ pochybuje o sile výpovede prieskumu hospodárskej komory vo Viedni medzi podnikateľmi týkajúceho sa otváracích hodín v nedeľu v istých turistických zónach. Až 72,6 percent prívržencov sa môže zdať na prvý pohľad veľa, no iba 16 percent z opýtaných firiem dotazník aj vyplnený vrátilo, čo je „udivujúco nízka účasť“.
logo_aliancia_rakusko_200
„Vieme o mnohých, predovšetkým malých podnikateľoch, aký dôležitý je deň odpočinku každý týždeň,“ uviedla koordinátorka Aliancie za nedeľu, Gabriele Kienesbergerová vo vyhlásení z utorka.
Aliancia za nedeľu združuje 50 členských organizácií zo všetkých oblastí spoločnosti. Zastúpená je katolícka aj evanjelická cirkev.
Vrchná cirkevná radkyňa Hannelore Reinerová: „Práve Viedeň je známa svojím zvláštnym charakterom, svojím pohodlným životným štýlom. To všetko sa stratí, ak naše hlavné mesto, tak ako iné metropoly, bude mať v nedeľu všetko otvorené.“

Viedenský jezuita Alois Riedlsperger žiada „namiesto ďalšieho rozširovania nedeľnej práce viac pozornosti ľudí pre seba navzájom a rozvoj kultúry skromnosti.“ „K tomu patrí poriadna miera blahobytu voľného času a kvality života. Voľná nedeľa je okrem toho pozvaním dostať sa životu na stopu. Čo znamená spoločne sláviť svätú omšu, prežívame každú nedeľu v preplnenom jezuitskom kostole vo viedenskom 1. obvode.“
Sestra z „Caritas-Socialis“ a vedúca Regionálnej konferencie ženských reholí Viedenskej arcidiecézy a Eisenstadtskej diecézy, Mária Judita Tappeinerová, sa vyslovila za „kultúru prestávky na oddych, prerušenia všedných dní, slávenia, vydýchnutia“ si zo spoločnosti a proti „spoločnosti, v ktorej je v každom čase všetko k dispozícii“. Nedele a sviatky sú nenahraditeľné hodnoty v našej spoločnosti a veľké kultúrne bohatstvo v službe spoločenstva.
Gerhard Zach z kníhkupectva Herder na viedenskej Wollzeile je jedným z malých podnikateľov, ktorí sú proti otváraniu obchodov v nedeľu:
„Nedeľu a jej po celý život obľúbené rituály si kvôli neistému zvýšeniu obratu rozhodne nedám vziať. Najmä keď všetky doterajšie zmeny otváracích hodín priniesli iba prácu, ale nijaký nápadný rast príjmov.“ –zg-

Podporte petíciu za prijatie zákona na ochranu nedele v NR SR

Arcibiskup podporil petíciu za prijatie zákona na ochranu nedele

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.