V britskej továrni objavili zotročovaných Slovákov

Dvadsiatka Slovákov dostávala za 80 odpracovaných hodín týždenne len 25 libier, zvyšok im strhávali za ubytovanie či dopravu.
Zotrocovali Slovakov
LONDÝN. Britská polícia pri zásahu v jednej z tovární v meste Rochdale na severe Anglicka v pondelok zadržala troch mužov, ktorých pravdepodobne obviní z prevádzačstva a zotročovania ľudí po tom, ako v podniku našli pracovať dvadsať Slovákov v otrasných podmienkach.

Imigranti doslova objali policajtov a prosili, aby ich zachránili.

Informoval o tom aj web stanice BBC.

Vyrábali obrazy a rámy
Podľa oblastného policajného hovorcu prisťahovalci v závode na výrobu obrazov a rámov dostávali za odpracovanie 80 hodín týždenne 125 libier (157 eur), z čoho im sto libier (126 eur) strhávali za ubytovanie a dopravu či ako náhradu iných výdavkov.

Okrem toho boli terčmi fyzických a verbálnych útokov. Medzi zadržanými mužmi je aj vlastník továrne.

Najmladšia slovenská obeť má 18 rokov, staršie obete sú tridsiatnici. V Británii sú rôzne dlhé obdobia – od pár týždňov až po šesť mesiacov.

Zrážky zo mzdy mali za následok, že „muži a ženy pracovali prakticky za pár centov“ a zároveň „zostávali závislými na ľuďoch, ktorí ich zotročovali“, uviedol vo vyhlásení James Faulkner z polície v grófstve Veľký Manchester, kde sa mesto Rochdale nachádza.

Upozornil, že výrobky z továrne boli určené pre „významné spoločnosti s miliónovými kontraktmi“.

Novodobé otrokárstvo
„Mužom a ženám sľubujú ubytovanie a prácu, ale nútia ich žiť v stiesnených, hrozných podmienkach a potom ich nechajú pracovať v továrni vyše dvanásť hodín denne,“ vyhlásil Faulkner.

„Toto je typický príklad, ako funguje v Británii novodobé otrokárstvo,“ dodal.

Podľa britského ministerstva zahraničných vecí v súčasnosti čelí v krajine novodobému otrokárstvu 10- až 13-tisíc ľudí, zatiaľ čo predošlé odhady boli v rozsahu 4200 až 4600.

http://www.sme.sk/c/7551195/v-britskej-tovarni-objavili-zotrocovanych-slovakov.html

 

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné. Zálohujte si trvalý odkaz.