Archeológovia objavili dôkaz: Úlomok hliny na FOTO hovorí o predkoch Ježiša Krista! V Egypte odhalili pohrebisko s miliónom pozostatkov tiel!

Pecat s nazvom Betlehem

Hlinené pečate nesú nápis Betlehem

JERUZALEM – V Izraeli našli dôkaz, ktorý podporuje teóriu existencie biblických kráľov Dávida a Šalamúna. Objav šiestich hlinených pečatí dáva za pravdu vianočnému príbehu.

Objav je v rozpore s modernými učencami, ktorí sa odvolávajú na Dávida a Šalamúna ako na mytologické postavy, tvrdia vedci zo štátnej mississippskej univerzity. Jedným z kľúčových argumentov je, že v čase Biblie už nemuselo v regióne Kristovho narodenia existovať kráľovstvo, uviedol Mirror.

Potomok kráľa Dávida

Kúsky hliny uvádzajú, že panovníci vládli v čase, ako naznačuje Biblia. Ježiš by teda mohol byť potomkom kráľa Dávida a jeho rodokmeň pokračoval cez Jozefa, Ježišovho otca. Kráľ Dávid bol tým dôvodom, prečo museli Jozef a Mária odcestovať do Betlehema, aby sa tam narodil Ježiš. Musel sa vrátiť k bájnemu„Dávidovmu mestu“, kde práve prebiehalo sčítanie ľudu pre kráľa Herodesa.

Dávid je podľa vedcov jedným z jeho najdôležitejších predkov. V Starom zákone mu Boh sľúbil, že bude mať potomka, ktorý bude synom Božím a z tohto „osiva“ vzíde Božie milosrdenstvo. Proroctvo hovorilo, že Ježiš mal prísť na Zem, aby smrťou na kríži sňal hriech človeka. Ak teda Dávid existoval, pravdepodobne existovali aj Mária, Jozef a Ježiš.

Najstaršia zmienka o Betleheme

Aj keby Ježiš nikdy reálne neexistoval, objav zaujal mysle archeológov. Začali viesť komplikované debaty o tom, či vlády a štáty existovali na začiatku doby železnej. Úlomky sú totiž staré zhruba 2 700 rokov, široké 1,5 cm a nesú nápis Betlehem.

Kúsky hliny sú vlastne pečate, ktoré uzatvárali písomné dokumenty a dokladujú, že ich autori žili v nejakej oficiálnej komunite s politickou a administratívnou správou, teda v oveľa zložitejšej spoločnosti, než si doposiaľ odborníci mysleli. Súčasne ide podľa webového portálu Phys.org o prvú zmienku o Betleheme mimo Biblie.

http://www.topky.sk/cl/13/1445831/Archeologovia-objavili-dokaz–Ulomok-hliny-na-FOTO-hovori-o-predkoch-Jezisa-Krista-

 

Unikátny nález archeológov: V Egypte odhalili pohrebisko s miliónom pozostatkov tiel!

KÁHIRA – Egyptskí archeológovia sa dopátrali k prevratnému objavu. Našli obrovský cintorín, ktorý obsahuje pozostatky až milióna tiel. Vedci sú nálezom fascinovaní, doteraz ide zrejme o najväčšie pohrebisko, ktoré sa podarilo nájsť.
cintorin-archeologovia-pohrebisko-pozostatky (1)
„Sme si celkom istí, našli sme viac ako milión hrobov v rámci tohto cintorína. Je veľký, no zároveň hustý,“ povedal riaditeľ projektu Kerry Muhlestein, docent na katedre starovekého Písma na Brigham Young University.

Muhlestein predstavil svoje zistenia na vedeckej konferencii, ktorá sa konala ešte v novembri v Toronte. Archeológovia z Brigham Young University v Provo v štáte Utah skúmajú tajomný egyptský cintorín už približne 30 rokov. Doteraz vyhĺbili asi 1700 múmií, no stále im ostáva ešte veľa práce.

Ako informuje rt.com, archeológovia tvrdia, že mnoho z múmií sa datuje do doby, keď bol Egypt rímskou provinciou, teda do 1. storočia pred naším letopočtom. V blízkosti cintorína sa nachádza aj malá pyramída. Bola postavená pred viac ako 4500 rokmi, teda asi dvetisíc rokov pred tým, než sa na tomto mieste začalo pochovávať.
cintorin-archeologovia-pohrebisko-pozostatky (2)
Ľudia, ktorí odpočívajú na pohrebisku, neboli podľa vedcov bohatí alebo majetní, nepatrili do kráľovskej rodiny. Ich telá neboli uložené v rakvách a vnútorné orgány nebohých boli len v ojedinelých prípadoch odstránené. Cintorín teraz nazývajú Fag el-Gamous (cesta vodného byvola). Zatiaľ archeológovia nevedia presne uviesť, odkiaľ sa na cintorín dostalo také ohromné množstvo ľudských pozostatkov.
cintorin-archeologovia-pohrebisko-pozostatky
Vedci odhadujú, že nájdené telá neboli mumifikované a ak áno, tak mumifikácia neprebehla správnym spôsobom. Zatiaľ je stále záhadou, prečo ľudí pochovali namiesto do hrobov do piesku.

Okrem ľudských pozostatkov archeológovia objavili aj staroveké dobové artefakty, akými sú posteľná bielizeň, sklo či farebné topánočky pre dieťa.

Mŕtvi boli pochovaní veľmi nahusto, na ploche päť krát päť metrov našli v dvojmetrovej hĺbke viac ako 40 ľudských pozostatkov. Podarilo sa im vykopať aj telo osemnásťročného dievčaťa. Bolo oblečené v tunike a malo na sebe šperky, v tomto príprade sa predpokladá, že išlo o pokus o úplný mumifikačný proces. „Prsty na rukách a nohách, mozog a jazyk boli úžasne zachované. Našli sme krásny náhrdelník a dva náramky na každej ruke. Práve šperky nás viedli k tomu, že išlo o ženu, čo ale nemôžeme povedať s istotou. Bola pochovaná s veľkou starostlivosťou ako niekto vzácny, či výnimočný,“ vysvetlil vedúci archeológ Muhlestein.

Vedci objavili aj dvojmetrovú múmiu. „Našli sme muža, ktorý bol vysoký viac ako 2,1 metra, teda príliš vysoký na to, aby sa zmestil do vyhĺbenej jamy. Museli ho preto preložiť na polovicu,“ doplnil Muhlstein. Podľa vedcov ide o záhadu, pretože ľudia v tomto období nemali veľa výživného jedla, aby mohli dorásť do takej výšky.

Medzi nevysvetlené záhady patrí aj to, že vedci na cintoríne našli mnoho tiel ľudí s ryšavými alebo blonďavými vlasmi, ktorých pozostatky boli zoskupené tesne pri sebe. Pravdepodobne môže ísť o príbuzných. Výskumy a práce na pohrebisku stále pretrvávajú.

http://www.topky.sk/cl/13/1445891/Unikatny-nalez-archeologov–V-Egypte-odhalili-pohrebisko-s-milionom-pozostatkov-tiel-

Tento obsah bol zaradený v Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.