Nemecko ešte sprísnilo obmedzenia, ktoré regulujú nedeľný predaj. Pridá sa aj Slovensko?

Podporte prosím petíciu za prijatie zákona na ochranu nedele na Slovensku, ktorú na nátlak istej politickej strany, ktorá má v názve „kresťanská“ zatiaľ žiaden biskup nepodporil. Jediný, kto sa odvážne postavil proti tlaku „vzbúrencov proti Bohu“ je Emeritný arcibiskup Trnavskej arcidiecézy Mons. Ján Sokol. Nech ho za to Pán žehná.

Veríme, že sa v tomto adventnom čase pridajú na stranu zotročovaného národa aj biskupi čo to už dávno sľúbili.

Boh žehnaj Slovensko.

A. Čulen
Petičný hárok na stiahnutie TU

V Nemecku zostanú v nedeľu zatvorené aj knižnice. Súd argumentoval právom zamestnancov na deň voľna. Zatvorené budú aj videopožičovne či stávkové kancelárie.

Vláda v Berlíne sprísňuje pravidlá aj pre tých pár prevádzok, ktoré mali v nedeľu otvorené
Nemecko si vysoko cení tvrdú prácu, ale aj nárok na aspoň jeden deň voľna po tvrdej drine. A tak na rozdiel od susedného Francúzska, ktoré sa rozhodlo zmierniť reštrikcie a povoliť nedeľný predaj v obchodoch, vláda v Berlíne sprísňuje pravidlá aj pre tých pár prevádzok, ktoré mali v nedeľu otvorené. Informovala o tom agentúra Bloomberg.
Pochod za nedelu
Nemecko sa vydalo opačnou cestou ako väčšina Európy. Mnohé krajiny v eurozóne v rámci reforiem, ktoré si vynútila dlhá kríza, liberalizujú zákonníky práce, čo sa týka aj práce v nedeľu, a teda nedeľného predaja. V Nemecku je trend opačný. To komplikuje situáciu miestnym obchodníkom, ktorým už robí vrásky na čele rozmach internetového predaja.

Minulý mesiac vrchný súd v spolkovej krajine Hesensko rozhodol, že aj knižnice, videopožičovne, či stávkové kancelárie musia mať v nedeľu zatvorené. Argumentoval pritom, že bráni právo ich zamestnancov na deň voľna. Rozhodnutie hesenského súdu je v súlade s verdiktom Ústavného súdu z roku 2009, ktorý obmedzil nedeľný predaj aj počas vianočnej sezóny. V Berlíne tak môžu byť počas adventu obchody otvorené len dve nedele zo štyroch, a nie po sebe. Tieto reštrikcie sú víťazstvom odborárov.
Nemecko tak patrí ku krajinám, kde je nedeľný predaj obmedzený len na pár výnimiek v roku. Pravdou však je, že každá zo spolkových krajín má vlastné pravidlá, niekde sú reštrikcie tvrdšie, inde sú voľnejšie.
Ale v každom prípade, obmedzený víkendový predaj nahráva do kariet internetovým obchodom a v pohraničných oblastiach obchodníkom v susedných štátoch.

Berlínsky internetový obchod Zalando, ktorý tento rok očakáva tržby vo výške 2,2 miliardy eur, potvrdil, že najviac ľudí u neho nakupuje cez soboty a nedele. Víkendové tržby predstavujú takmer 50 % z jeho týždenného obratu, pretože zákazníci majú voľno a môžu si v pokoji nakúpiť, navyše z pohodlia domova.

Susedné Francúzsko pritom 10. decembra oznámilo, že v snahe rozviazať firmám ruky a podporiť tak ekonomiku, rozširuje nedeľný predaj zo súčasných päť na 12 nedieľ v roku. Okrem toho v turistických regiónoch povolí obchodom, aby mali otvorené každú nedeľu.
Aj v Taliansku je nedeľa pre obchodníkov najrušnejším dňom v týždni od roku 2011, keď im vláda dovolila, aby sa sami rozhodli, či budú mať v nedeľu otvorené.
Nemci si však zvykli, že nedeľa je dňom oddychu. Zákaz nedeľného predaja v krajine platí už od roku 1919 a dodnes je chránený, tzv. západné Nemecko ho malo po druhej svetovej vojne dokonca zakotvené aj v ústave.

http://www.hlavnespravy.sk/nemecko-este-sprisnilo-obmedzenia-ktore-reguluju-nedelny-predaj/478705

„Hanbime sa“. Všetci dookola teraz na Slovensku melú o ochrane rodiny. A čo, zachovanie nedele nie je ochrana rodiny?

Po prijatí zákona na ochranu nedele v parlamente v Budapešti sa cítim biedne. Ja, ktorý som v decembri 2002 zorganizoval prvý verejný protest v celej postkomunistickej Európe proti nemusenej nedeľnej práci ešte ako prezident Nezávislých kresťanských odborov Slovenska (NKOS), dozviem sa, že nepatrná kresťanská strana v Maďarsku predložila do parlamentu v Maďarsku podobný zákon, aký presadzujeme my na Slovensku a je dokonca prijatý, a to aj za podpory Orbána. Tak to je veľa aj na mňa.
sm_crop_136836879820130512042624_1__MG_9998
Daromné sú naše rôzne reči, výhovorky ako sa to nedá. Áno, dá sa to. Maďari nám to ukázali a ukázali nám tú našu neschopnosť. Darmo sa snažím za Alianciu za nedeľu (AZN) v Bruseli niečo dosiahnuť. Darmo už pri každom mojom vystúpení na pôde Európskeho parlamentu v European Sunday Aliance (ESA) poukazujem na neochotu našich socialistov podporiť zákon, ktorý ich socialistickí kolegovia z pôvodných krajín EÚ už dávno podporili. Nestačí to. A Maďari, z čista-jasna si jednoducho prijmú takýto zákon. Neostáva mi nič iné, len konštatovať: „Hanbime sa“.

Všetci dookola teraz na Slovensku melú o ochrane rodiny. A čo, zachovanie nedele nie je ochrana rodiny? A kto z kompetentných nás verejne podporuje? Ani to KDH nám (AZN) neposlalo podporný list, hoci sa pasujú za ochrancov nedele. A ostatní taktiež spia spánkom spravodlivým. Povedzme si teda na Slovensku, že o čo nám ide? Chceme rozvrátené rodiny, neúplné rodiny, rozvedené rodiny, alebo ochranu rodiny aj ochranou toho jediného jedného dňa v týždni, kedy môže byť rodina spolu? Teda, ak vyhlasujeme, že rodina je základnou bunkou štátu, tak sa aj tak chovajme. Nič nám z neba nespadne zadarmo. K tomu musíme prispieť my všetci podľa svojich možností. Predstavitelia cirkví, veriaci i neveriaci, politici, odborári, obyčajní ľudia, pretože nedeľa je tu pre všetkých bez výnimky a dotýka sa nás, či chceme alebo nie.

Priatelia, vyzývam vás všetkých na pomoc pri presadzovaní ochrany nedele na našom Slovensku, ako dňa voľna. Pomôžte každý, kto uznáva princíp ochrany rodiny cestou aj ochrany nedele. Naša petícia sa prestala hýbať, pomôžte nám ju rozhýbať a dotiahnuť do úspešného konca. Slovensko si to zaslúži.

S kresťanským pozdravom v tento adventný čas v očakávaní narodenia nášho Pána

Peter Novoveský,
Exprezident NKOS a podpredseda AZN.

Všetci dookola teraz na Slovensku melú o ochrane rodiny. A čo, zachovanie nedele nie je ochrana rodiny? Hovoria o solidarite a jednote, tak prečo potom petíciu za nedeľu nepodporia? Je za tým všetkým KDH?

Arcibiskup podporil petíciu za prijatie zákona na ochranu nedele

 

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.