Pastiersky list KBS prináša ovocie: Vo Svidníku protestovali šičky za mzdy a lepšie pracovné podmienky. V otrockých podmienkach pracujú v zime a len za tristo eur

Biskupi v pastierskom liste vyjadrili znepokojenie nad zlou sociálnou situáciou na Slovensku. Upozorňujú na podmienky spravodlivej rodinnej mzdy
Pred svidníckou fabrikou protestovalo takmer 200 žien. Trom stovkám zamestnancov taliansky majiteľ protiprávne zadržiava 30-tisíc eur. Vo fabrike sa nekúri.
SVIDNÍK. Dve stovky šičiek protestovali v piatok popoludní na štrajkovom zhromaždení pred sídlom odevnej spoločnosti I.C.A., s.r.o., vo Svidníku.
Svidnicke mamicky protestuju za dostojne mzdy. 1jpg
Približne trom stovkám žien neuhradil majiteľ talianskej firmy mzdu za šesť dní, priemerne sto eur na osobu. Dlhodobo pracujú za menej ako tristo eur mesačne, navyše v zime.
„Chceme žiť, nie živoriť. Chceme to, čo nám patrí. Novodobí otrokári. Dajte nám mzdu a primerané pracovné podmienky. Chceme pracovať za lepšiu mzdu,“ hlásali transparenty v rukách šičiek.
Okrem odborárov a médií prišli o štvrtej popoludní podporiť štrajkové zhromaždenie aj svidnícky primátor a poslanci vyššieho územného celku.
Svidnicke mamicky protestuju za dostojne mzdy. 2 jpg
Zamestnávateľ s talianskym kapitálom dlhuje ľuďom zo svidníckej odevnej firmy mzdy za dva dni v auguste a štyri dni v októbri. V tomto čase nemohli zamestnanci vykonávať prácu pre výrobné a technické problémy.
Podľa zákonníka práce išlo o prekážku na strane zamestnávateľa. Ten ich však nútil ísť na dovolenku a mzdu im nevyplatil. Celkovo ide o sumu cca. 30-tisíc eur.
Navyše taliansky majiteľ pracovníčkam dlhodobo nevypláca mzdu v súlade so zákonníkom práce a minimálnu mzdu im upravuje podľa toho, koľko má mesiac pracovných dní. Vo fabrike sa nekúri a aj keď ešte nie sú mrazy, šičky musia pracovať aj pri 13°C.
Svidnicke mamicky protestuju za dostojne mzdy. 3jpg

Kto pôjde sedieť?
Odborový zväz KOVO spolu so zamestnancami adresoval v rámci protestu zamestnávateľovi výzvu.
Člen predsedníctva odborov Jozef Balica si myslí, že zamestnávateľ by konečne mal začať podnikať a nie svidnícke ženy „vykorisťovať“.
„Nevyplatená suma spôsobuje zamestnancom značné sociálne problémy a zvlášť teraz vo Vianočnom období. Ľudia sú nútení si požičiavať za úžernícke úroky, pretože nevedia akým spôsobom poplatiť rodinné účty. Dnes začala šetrenie aj inšpekcia práce, výsledky očakávame v priebehu ďalších týždňov. Na budúci týždeň podáme trestné oznámenie. V tomto prípade je možné, že si niekto pôjde aj sadnúť. Chystá sa aj ostrý štrajk.“

Svidnicke mamicky protestuju za dostojne mzdy

Budem prepúšťať
Ešte pred mesiacom majiteľ a zamestnávateľ Pierro Bucallo plánoval kvôli množstvu objednávok prijať 60 ľudí.
V piatok ráno sa pre RTVS vyjadril, že začiatkom roka chýbajúce mzdy doplatí, požaduje ale, aby šičky v pondelok nastúpili do práce pretože mu kvôli marodkám a problémom chýba vo výrobe tretina ľudí.
V opačnom prípade zvažuje, že v marci prepustí 140 ľudí a výrobu presunie do Poľska.
„Áno, vieme o týchto problémoch. Kvôli nevyhovujúcim teplotám na pracovisku a problémom s vyplácaním miezd maroduje veľa ľudí. Otázka ale je akú ekonomickú stabilitu má firma, keď nedokáže zamestnankyniam dlhodobo vyplácať ani minimálne mzdové nároky. Navyše od 1. januára sa minimálna mzda zvyšuje na 452 eur,“ reagoval Balica.
Zamestnankyne prišiel podporiť aj primátor Ján Holodňák.
„Samozrejme ma táto situácia neteší, na druhej strane je výroba pre mesto veľmi dôležitá, dáva prácu mnohým ľuďom. Mám eminentný záujem, aby fabrika fungovala a zamestnanci dostávali svoje mzdy. Z pozície mesta to veľmi ovplyvniť nevieme, ale naša morálna podpora tu je.“

Zástupcovia odborov adresovali zamestnávateľom výzvu.
Katastrofa
„S platmi je to tak, že nemáme ani minimálne mzdy, tento mesiac sme mali 289 eur. Dovolenky nám nepodpisuje, na pracovisku je zima, ľudia idú na maródky lebo musia, jednoducho sa to tam nedá vydržať. Žeby človek mal studené ruky a robil v takej zime? Pri 13-tich stupňoch? Čistá katastrofa. Robíme v čižmách a naobliekané, pretože inak sa nedá,“ prezradila nám šička Anna Bojkasová, ktorá vo fabrike pracuje už 20 rokov.
Ivana Gerberyová, ktorá tu pracuje už osemnásť rokov, tvrdí, že jej výplata nevystačí ani na živobytie.
„Mesačne dostávame ako kto, 270, 280 eur, ja mám tristo. Mám manžela a dve deti. Samozrejme, že mi tie peniaze chýbajú. A každý deň chodím do roboty a pracujem osem hodín.“

http://bardejov.korzar.sme.sk/c/7556419/vo-svidniku-protestovali-sicky-za-mzdy-a-lepsie-pracovne-podmienky.html?ref=trz

Hencovské mamičky

Slovenské mamičky, pekných synov máte, vychovali ste ich, na vojnu ich dáte. Spieva sa v jednej slovenskej ľudovej pesničke. A veru to v minulosti často bývalo tak, že muži boli živiteľmi svojich rodín a ich milované manželky sa starali o výchovu detí, ktorých bývalo v tradičných slovenských rodinách neúrekom.

A aj keď peňazí nemávali veľa, mali sa naozaj radi a cítili bezpečne, lebo vedeli, že ozajstnou láskou milujúci manžel sa o rodinu postará a v prípade nebezpečenstva ju s pomocou Božou aj ochráni. Koľko synov a mužov slovenských mamičiek statočne zahynulo v boji, keď bránili milované Slovensko pred nájazdmi Húnov, Turkov, alebo v boji za Bohom dané právo hovoriť materinským jazykom, či za národnú autonómiu?

No, ale časy sa naozaj rýchlo zmenili, ale aj hodnoty sa poprevracali a hoci žijeme v modernej a bohatej Európskej Únii, statočne a neúnavne pracujúci slovenskí robotníci, ako kedysi, tak i dnes, aj keby si nohy po kolená alebo ruky až po lakte zodrali, nezarobia ani zďaleka toľko, čo pracujúci občania Rakúska, Nemecka, alebo Talianska. To, čo zarobí robotník na Slovensku nestačí ani na nájomné a už vôbec nie na jedlo pre ženu a deti, či na hypotéku, čo treba stoj čo stoj včas a bez otáľania splácať. Prežiť z platu 350 eur pri európskych cenách tovaru sa v dnešnej dobe skôr rovná zázraku. A tak slovenské mamičky chtiac, nechtiac svojich mužov a synov do sveta pre plácu za prácou posielajú, deti do škôlok odkladajú a chápu sa vo fabrikách vretena. A dnes už aj úspešne bojujú a ukazujú svojím mužom, ako sa za právo na spravodlivú mzdu u novodobého otrokára bojuje.

Po siedmich dňoch ostrého štrajku a blokovaniu prístupových ciest sa 300 statočným šičkám z textilných fabrík Kali Agro a Slo. vi z Hencoviec podarilo vybojovať v rokovaniach s talianskymi zamestnávateľmi nárast miezd o úctyhodných 15% čo je 50 eur. Kiež by sa prebudili aj kresťanskí odborári a v duchu evanjelia a sociálneho učenia Cirkvi sa aspoň tak angažovali v boji za zachovanie ľudskej dôstojnosti pracujúcich mužov a žien, ako to robia neokomunistickí odborári. Lebo ak sa plánuje zvyšovanie platov pre európskych úradníkov o viac, ako dvesto eur mesačne, malo by sa plánovať aj primerané zvyšovanie platov pracujúcim mužom a ženám na Slovensku.

04. 09. 2010
Anton Čulen

Hencovské mamičky: Po siedmich dňoch ostrého štrajku a blokovaniu prístupových ciest sa 300 statočným šičkám z textilných fabrík Kali Agro a Slo. vi z Hencoviec podarilo vybojovať v rokovaniach s talianskymi zamestnávateľmi nárast miezd o úctyhodných 15% čo je 50 eur.

 

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.