Muži v meste Dijon a Nantes vrazili autom do chodcov kričiac „Alláhu akbar“ + V Drážďanoch demonštrovali tisíce ľudí proti islamizácii Západu

Zranených bolo 11 ľudí
Po zrážke psychicky labilného vodiča kričiaceho „Alláhu akbar“ boli ťažko zranení najmenej dvaja ľudia. Muž na rôznych miestach francúzskeho mesta Dijon vrazil do davu chodcov. Informáciu v nedeľu zverejnila Russia Today.
Obete-ležiace-na-zemi-po-zrážke-autom
Podľa agentúry AFP bolo po nájazdoch zranených celkovo 11 ľudí.
Zdroj z prostredia polície uviedol, že 9 ľudí bolo zranených ľahko a dvaja ťažko. Ich život však nie sú v ohrození.

Páchateľ strávil istý čas v psychiatrickej liečebni
Russia Today odvlávajúc sa na Le Figaro zverejnila, že v aute sa nachádzali traja ľudia. Auto najprv narazilo do štyroch chodcov a následne do siedmych.
BBC zverejnila, že vodič v priebehu pol hodiny vrazil do chodcov na piatich rôznych miestach mesta.
Vodič sa pokúsil utiecť, polícia ho však zadržala. Páchateľ bol nevyváženej osobnosti a istý čas strávil v psychiatrickej liečebni. V trestnom registri má za posledných 20 rokov niekoľko záznamov za menšie incidenti
Motív útoku nateraz nie je známy. Avšak podľa svedkov 40-ročný vodič automobilu kričal „Alláhu akbar“ a zároveň, že koná za deti v Palestíne.

Osamelí vlci
Francúzsky premiér Manuel Valls vyjadril obetiam a ich rodinám podporu a solidaritu.
Francúzsko je podľa BBC krajinou západnej Európy, v ktorej sa aktuálne nachádza najviac moslimov. Ich počet sa odhaduje na päť až šesť miliónov. V posledných rokoch krajina zaznamenala niekoľko útokov tzv. osamelých vlkov z radov moslimov.
Nedeľný incident prichádza deň po tom, čo ozbrojený Francúz zaútočil nožom na policajnú stanicu Joue-les-Tours, blízko mesta Tours. Muž dobodal troch policajtov a tiež údajne v arabčine kričal „Boh je najväčší“. Útočníka polícia zastrelila.

http://www.hlavnespravy.sk/muz-vo-francuzsku-vrazil-autom-do-chodcov-kriciac-allahu-akbar/479949

V Drážďanoch demonštrovali tisíce ľudí proti islamizácii Západu
Ide o najväčšiu manifestáciu skupiny PEGIDA od októbra. Proti ideám protiislamského hnutia protestovali v Mníchove.

DRÁŽĎANY. Približne 17.500 ľudí sa v pondelok zišlo v nemeckých Drážďanoch na najnovšej zo série protiislamských demonštrácií, ktoré tamojším politikom robia vrásky na čele.

Protestné zhromaždenie, ktoré sa konalo pred Semperovou operou, zorganizovala skupina Vlasteneckí Európania proti islamizácii Západu (PEGIDA), informovala agentúra DPA, citujúc policajné zdroje.

Išlo o dosiaľ najväčšiu z manifestácií, ktoré sa každý týždeň konajú už od októbra.

Zhruba 4500 ľudí demonštrovalo proti samotným aktivistom, zatiaľ čo asi 400 osôb sa zišlo na ekumenickej modlitbe.

Organizátori tvrdia, že protestujú iba proti extrémizmu a nie proti imigrantom či samotnému islamu. Podujatia si však získavajú podporu aj krajne pravicových skupín, čo vyvoláva znepokojenie.

Proti ideám hnutia PEGIDA v pondelok v bavorskej metropole Mníchov vyšlo do ulíc najmenej 12.000 občanov. Na účasť na mítingu vyzvali viaceré politické strany, cirkevné zoskupenia či umelci.

Sociálnodemokratický primátor mesta Dieter Reiter konštatoval, že demonštrácia odhalila Mníchov v jeho najlepšej podobe. „Stoja tu tisícky ľudí spoločne proti rasizmu a diskriminácii,“ uviedol.

http://www.sme.sk/c/7559942/v-drazdanoch-demonstrovali-tisice-ludi-proti-islamizacii-zapadu.html?ref=trz

 

Vodič v Nantes zámerne narazil do ľudí na vianočných trhoch
Šofér po čine údajne chválil Alaha a prebodol sa nožom. K podobnému incidentu došlo v nedeľu v meste Dijon.

PARÍŽ. Desať ľudí utrpelo v pondelok zranenia po tom, ako vodič dodávky zámerne narazil do davu návštevníkov vianočných trhov v západofrancúzskom meste Nantes.

Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie miestnych úradov.

Päť ľudí vrátane vodiča dodávky utrpelo vážne zranenia.

Podľa miestnych novín Ouest France, ktoré sa odvolali na vyhlásenie nemenovaného príslušníka polície a výpovede očitých svedkov incidentu, vodič bielej dodávky zakričal po čine po arabsky „Alláhu akbar“ (Alah je veľký) a prebodol sa nožom.

K podobnému incidentu došlo v nedeľu aj v meste Dijon, kde vodič s výkrikmi „Alláhu akbar“ zámerne autom vrážal do chodcov a dvom z nich spôsobil vážne zranenia.

Páchateľa z rodiny severoafrického pôvodu sa podarilo zadržať, podľa miestnej prokurátorky však jeho konanie nesúviselo s náboženským extrémizmom, ale skôr s dlhoročným duševným ochorením.

Incident označovaný za možný teroristický čin sa cez víkend odohral aj na jednom z predmestí Tours, kde policajtov zranil nožom útočník, ktorý nedávno konvertoval na islam. Dvadsaťročného páchateľa pochádzajúceho z Burundi zastrelili

http://www.sme.sk/c/7560085/vodic-v-nantes-zamerne-narazil-do-ludi-na-vianocnych-trhoch.html?ref=trz

 

Tento obsah bol zaradený v Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.