Pápež vyzval kresťanov, aby neodchádzali z Blízkeho východu. + Islamský štát robí z jezídok otrokyne, ženy páchajú samovraždy

František požiadal moslimských náboženských vodcov, aby jasne odsúdili útoky na náboženské menšiny.
Papez
VATIKÁN. Pápež František vyzval kresťanov na Blízkom východe, aby neopúšťali krajinu Kristovho narodenia aj napriek „predtým nepredstaviteľným“ útokom islamských extrémistov voči nim.
V utorok o tom informovala agentúra AP.
Hlava katolíckej cirkvi vo svojom vianočnom pozdrave vyhlásila, že samotná prítomnosť malej kresťanskej komunity na Blízkom východe je dôležitejšia, než akákoľvek bohoslužba, ktorú tam cirkev dokáže poskytnúť.
František podľa vlastných slov dúfa, že raz bude môcť prísť aj osobne, ale teraz chce písomne poskytnúť slová útechy a solidarity.
Pápež zároveň odsúdil obchodovanie so zbraňami. Požiadal, aby moslimskí náboženskí vodcovia jasne odsúdili útoky na náboženské menšiny a využívanie náboženstva na ich ospravedlnenie.
„Nech skúšky, ktorými teraz prechádzate, posilnia vieru a oddanosť v každom z vás!“ uviedol pápež František.

http://www.sme.sk/c/7560924/papez-vyzval-krestanov-aby-neodchadzali-z-blizkeho-vychodu.html?ref=avizocl

 

Islamský štát robí z jezídok otrokyne, ženy páchajú samovraždy

Amnesty International zverejnila výpovede žien a detí, ktorým sa podarilo utiecť z táborov džihádistov.

BAGDAD. Ženy z náboženskej menšiny jezídov, ktoré zajali bojovníci Islamského štátu (IS), páchajú samovraždy, aby s nimi nemuseli uzavrieť vynútené manželstvo.
Vo svojej novej správe nazvanej Únik z pekla to v utorok uviedla ľudskoprávna organizácia Amnesty International.
Počas júnového postupu Islamského štátu cez severný Irak padli do zajatia týmto sunnitským extrémistom tisíce jezídov – mužov, žien i detí.
Mnohých zo zajatých mužov zabili alebo prinútili konvertovať na islam. Ženy darovali bojovníkom ako trofej alebo ich predali za sexuálne otrokyne.
Z táborov IS sa podarilo utiecť asi 300 ženám a deťom, Amnesty vo svojej správe zhrnula výpovede približne 40 z nich.
Píše o tom agentúra DPA.

Mučenie, znásilňovanie, otroctvo
Agentúra citovala 20-ročnú dievčinu menom Lúná, ktorá hovorila o prípade dievčaťa Džílán. Tá mala 19 rokov, keď ju tento rok spolu s ďalšími jezídmi zajali džihádisti.
Asi 20 dievčatám – dve z nich mali iba 10-12 rokov – prikázali, aby sa okúpali a obliekli si niečo, čo dievčatám pripomínalo tanečné kostýmy.
„Džílán si podrezala v kúpeľni zápästie a obesila sa. Bola veľmi krásna. Myslím, že vedela, že si ju nejaký muž odvedie, a preto sa zabila,“ uviedla Lúná.
Ďalšie hovorili o bití, mučení, znásilňovaní a sexuálnom otroctve a povedali, že niekoľko unesených dievčat spáchalo samovraždu.

Niektoré dievčatá si zobrali muži, ktorí už mali manželky, alebo ich darovali bojovníkom z krajín Západu, bojujúcim po boku džihádistov.
Ženy a dievčatá, ktoré zajatie prežili, uviedli, že s nimi niektoré Iračanky, prvé manželky bojovníkov IS, mali súcit, veľakrát im ale nemohli pomôcť. Niektoré z nich však predsa len riskovali, aby im pomohli k úteku a zachránili im tak život.

Ženy vylúčili z verejného života
IS nepovažuje náboženskú menšinu jezídov – na rozdiel od židov či kresťanov – za plnoprávnych ľudí. Považuje ich za uctievačov Diabla a povoľuje svojim bojovníkom, aby ich zabíjali, zneužívali a zotročovali.

Jedno z vydaní časopisu Islamského štátu Dábik sa zameriava na otroctvo a vychvaľuje jeho pozitíva, približuje agentúra DPA.
Americká agentúra AP zase zdôrazňuje, že extrémisti výrazne zmenili postavenie žien na území pod kontrolou IS, ktoré zahŕňa stovky kilometrov od predmestí severosýrskeho mesta Aleppo na západe až po okraj irackej metropoly Bagdad na východe.

Ženy vylúčili z verejného života, obmedzili ich pohyb mimo domova a ich možnosť pracovať.
V irackom Mósule, najväčšom meste ich samozvaného kalifátu, sa „život žien zmenil o 180 stupňov,“ uviedla prominentná iracká ľudskoprávna aktivistka Hanáa Idwarová. „Zakázali im učiť sa, zakázali im voľný pohyb. A násilne zmenili aj vzhľad ženy.“
V severnej Sýrii ukameňovali pre údajnú neveru najmenej osem žien, uviedli aktivisti. Priamo v Mósule zabili najmenej desať žien za to, že otvorene kritizovali IS, povedala Idwarová. OSN informovala, že v auguste islamisti zadržali a odrezali hlavu zubárke z Dajr az-Zauru, ktorá liečila pacientov bez ohľadu na ich pohlavie – aj mužov, aj ženy.

Po ulici chodia s paličkou v ruke
Príbuzných žien, ktoré považujú za nedostatočne oblečené alebo sú v sprievode mužov, ktorí nie sú ich príbuznými, bičujú alebo zatvárajú do väzenia. V meste Báb v severosýrskej provincii Aleppo ozbrojení mlitanti chodia s paličkou v ruke, ktorou jemne plieskajú alebo šťuchajú do žien, ktoré sú podľa nich nevhodne oblečené.

„Niekedy tú ženu odprevadia domov a zadržia jej otca, alebo jej skonfiškujú preukaz totožnosti a povedia jej, aby si ho prišla vyzdvihnúť so svojím otcom.“
V irackom meste Fallúdža jedna učiteľka základnej školy uviedla, že militanti doniesli pre žiačky do školy nikáby (závoje zakrývajúce tvár s výnimkou očí), dlhé voľné šaty a rukavice. Presadili oddelené školy pre chlapcov a dievčatá a učiteľov prinútili absolvovať kurz konzervatívneho islamského práva šaría. V mnohých prípadoch v Iraku i Sýrii sa rodičia rozhodli neposielať svoje deti do školy, aby im IS nemohol vymývať mozgy.
Segregáciu presadili aj v nemocniciach. Ženy musí ošetrovať ženská lekárka, ale tých je na území IS iba zopár.

Podľa OSN pribúda skorých manželstiev, pretože rodičia sa usilujú vydať svoje dcéry zo strachu, že budú prinútené vydať sa za bojovníkov IS.
„Psychická a fyzická ujma spôsobená správaním sa Islamského štátu voči ženám, obmedzenia uvalené na ich spôsob obliekania sa a reštrikcie voľného pohybu sú diskriminačným správaním sa na základe pohlavia,“ uviedla osobitná komisia OSN, ktorá minulý mesiac vyšetrovala vojnové zločiny v sýrskom konflikte.

http://www.sme.sk/c/7560448/islamsky-stat-robi-z-jezidok-otrokyne-zeny-pachaju-samovrazdy.html?ref=avizocl

 

Tento obsah bol zaradený v Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.