Hongkong opäť protestuje, polícia zatýkala + Čína odkázala USA: Starajte sa o porušovanie ľudských práv vo vlastnej krajine

V priebehu jesene okupovali tri rušné štvrte Hongkongu tisícky protestujúcich
Demonstranti v Honkongu s krizmi
Hongkonská polícia oznámila, že v noci nadnes zatkla 12 demonštrantov, ktorí v štvrti Mongkok zablokovali niekoľko cestných komunikácií. Do tejto mestskej časti sa totiž znovu vrátili prodemokratickí demonštranti, ktorí ju nedávno po dobu vyše dvoch mesiacov v počte stoviek osôb okupovali.

Polícia vo svojom vyhlásení uviedla, že jej príslušníci použili na rozohnanie protestnej akcie paprikový sprej i obušky a uvedených demonštrantov zatkli na základe obvinení z fyzického napadnutia policajta či neschopnosti preukázať svoju totožnosť. Podľa komuniké utrpeli pri tejto služobnej akcii zranenia dvaja policajti.

V priebehu jesene okupovali tri rušné štvrte Hongkongu tisícky protestujúcich s požiadavkou, aby si obyvatelia tohto poloautonómneho mesta na juhu Číny mohli v roku 2017 slobodne zvoliť najvyššieho predstaviteľa exekutívy z otvorenej kandidátky.
Čínski predstavitelia však požadujú, aby kandidátov na hongkonského lídra vybral špeciálne na to určený výbor lojálny Pekingu.

http://www.hlavnespravy.sk/hongkong-opat-protestuje-policia-zatykala/483061

 

Čína odkázala USA: Starajte sa o porušovanie ľudských práv vo vlastnej krajine

Ministerstvo zahraničných vecí Číny vyzvalo USA, aby sa zaoberali porušovaním ľudských práv vo vlastnej krajine a aby sa pod zámienkou ochrany ľudských práv nestavali do role sudcu, ktorý bude zasahovať do vnútorných záležitosti iných krajín

„Čína je právny štát. Procesy sú u nás vedené podľa zákona. Vyzývame Spojené štáty starať sa o porušovanie ľudských práv u seba doma a aby sa zdržali od zasahovania do vnútorných záležitostí iných krajín pod zámienkou ochrany ľudských práv, vystupujúc ako sudca a narúšajúc suverenitu a nezávislosť iných krajín,“ povedal oficiálny predstaviteľ ministerstva zahraničia Hua Chunying, komentujúc vyjadrenia ministra zahraničia USA Johna Kerryho.

Minister zahraničných vecí USA John Kerry totiž vyzval vládu Číny, aby oslobodila politického väzňa, laureáta Nobelovej ceny mieru Liou Siao-poa, pričom povedal, že USA „sú hlboko znepokojené uväznením Liou Siao-poa a nezákonným domácim väzením jeho ženy Liu Xiae“. Okrem toho Kerry vyzval na oslobodenie aj ďalších nezákonne uväznených, vyzývajúc Čínu na poskytnutie „garancií ochrany a zabezpečenia slobôd, ktoré Čína na seba prevzala pristúpením k medzinárodným záväzkom o ochrane ľudských práv“.

Predstaviteľ ministerstva zahraničia Číny však odmietol snahu USA postaviť sa do roly medzinárodného policajta a ochrancu ľudských práv, pretože USA väznia na Guantáname a v ďalších väzeniach ľudí bez súdneho rozhodnutia alebo príkazu na vzatie do väzby mnoho rokov, pričom ich rôznymi nehumánnymi spôsobmi mučia. USA však porušujú ľudské práva aj pri rozháňaní demonštrácii a protestov, ako sa to nedávno stalo vo Fergusone, kde stovky policajtov a tisíce príslušníkov Národnej gardy veľmi tvrdo zasiahli proti demonštrantom. Použili pri tom vodné delá, slzotvorný a korenistý plyn, ťažkú obrnenú techniku a zatýkali. Vyznieva potom viac než paradoxne, keď minister zahraničných vecí USA žiada Peking, aby proti demonštrantom v Hongkongu nezasahoval, ale s nimi rokoval.

http://www.hlavnespravy.sk/cina-odkazala-usa-starajte-sa-o-porusovanie-ludskych-prav-vo-vlastnej-krajine/483081

Tento obsah bol zaradený v Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.