Bruselom presadzovaná marxisticko-leninská genderideológia narazila na odpor. Biskupi vyzývajú v kostoloch na účasť v referende. Boľševici zúria a tárajú o moratóriu

Verejnoprávna televízia nepovažuje odvysielanú omšu s pastierskym listom arcibiskupa za porušenie zákona

Evanjelickí biskupi vyzývajú v kostoloch na účasť v referende

Vyhlásenie Konferencie biskupov Slovenska k referendu o ochrane rodiny

sedembolestná-so-synom-v-náručí1Zasvätenie Slovenského národa Sedembolestnej Panne Márii prináša ovocie

Aliancia za nedeľu – Slovensko, o.z. (AZN) už 4. decembra 2013, ako prvá na Slovensku vyzvala predstaviteľov kresťanských a národných síl k usporiadaniu referenda na ochranu rodiny, tak, ako v Chorvatsku. Už o niekoľko dní po tejto našej výzve vznikla iniciatíva na jeho realizáciu.

AZN preto vyzýva všetkých ľudí dobrej vôle, aby sa tohto referenda zúčastnili a postavili sa na ochranu Desatora, rodiny a manželského zväzku muža a ženy.

http://alianciazanedelu.eu/?p=2694

Dostane v RTVS priestor aj menšina?

Či sa to niekomu páči, alebo nie, verejnoprávna televízia sa stáva hlasom Aliancie za rodinu. Aj napriek tomu, že na chod RTVS sa skladajú všetci, nielen veriaci. V prípade blížiaceho sa referenda, ktoré sa týka citlivej témy práv sexuálnych menšín, diváci dostávajú z televízie len jednostranné informácie. Takúto nerovnováhu RTVS zo zákona nemôže vytvárať.
Hlasovanie sa uskutoční 7. februára. Kampaň zo strany katolíckej cirkvi na jeho podporu pokračovala naživo aj počas Vianoc. V nedeľu na Dvojke v priamom televíznom prenose z omše z kostola v Košiciach arcibiskup Bernard Bober referendum podporil ako „chvályhodnú iniciatívu“, ktorá má zastaviť „silný tlak tých, ktorí chcú zaviesť nové ľudské práva“. Odmietol tiež celoštátnu stratégiu ochrany a podpory ľudských práv.

Rada pre vysielanie a retransmisiu po odvysielaní tejto bohoslužby zaznamenala 15 sťažností. „K samotnému obsahu vysielaného programu a prípadnému možnému porušeniu zákona sa budeme môcť vyjadriť až po jeho riadnom zmonitorovaní a následnej analýze,“ informovala hovorkyňa riaditeľa rady Lucia Jelčová.

Verejnoprávna inštitúcia omšu s pastierskym listom arcibiskupa nepovažuje za porušenie zákona. „Nakoľko aktuálne obdobie nespadá do termínu moratória pred plánovaným referendom, máme zato, že RTVS vysielaním pravidelných bohoslužieb neporušuje zákon. RTVS vysielala bohoslužbu štandardne, na základe schválenej vysielacej štruktúry,“ uviedla hovorkyňa média Dominika Šulková. Dodala, že „tak ako pred každými voľbami aj pred vyhláseným referendom bude mať RTVS pravidlá vysielania“. Podrobnosti o týchto pravidlách však neuviedla. Oficiálne o nich podľa nej zatiaľ nerokovali s nijakou cirkvou.

Hovorca Konferencie biskupov Slovenska však uviedol, že isté rokovania už boli. „Pri jednom zo stretnutí vedenie RTVS poukázalo na možné ťažkosti, ktoré vyplývajú z daných okolností – a toto vysvetlenie KBS zobrala na vedomie,“ uviedol Martin Kramara, hovorca Konferencie biskupov Slovenska, bez ďalších podrobností. V mene KBS zároveň odmietol, že omše, ktoré sa vysielajú cez RTVS, sú kampaňou. „Bohoslužby vysielané v RTVS sú súčasťou dlhodobo naplánovaného programu, nevysielajú sa kvôli referendu a nie sú nijakou kampaňou,“ zdôraznil. Vyjadrovanie sa k aktuálnym otázkam cirkev podľa neho považuje za prejav slobody slova. „Ak vo svojom príhovore kňaz či biskup vyjadruje postoj miestnej cirkvi k nejakej otázke, bolo by zarážajúce, ak by ho mal meniť alebo cenzurovať len preto, že odznieva na mikrofón, ktorý prenáša rozhlasové, prípadne televízne vysielanie,“ dodal Kramara.

Inak sa na to pozerá druhá strana. „Ak by nejaká vyvolená politická strana mala pred parlamentnými voľbami také privilégium, že by jej mítingy s priamymi výzvami ako voliť boli vysielané verejnoprávnymi médiami, považovali by sme to za jednoznačné porušenie pravidiel volebnej súťaže,“ upozorňuje Martin Macko z Iniciatívy Inakosť. Podľa neho sa organizátori referenda, ku ktorým zaraďuje aj Konferenciu biskupov Slovenska, „príliš často pohybujú na a niekedy aj za hranou ústavnosti, zákonnosti a etických pravidiel“. Aj preto očakáva, že verejnoprávne médiá prijmú pravidlá, ako takúto situáciu riešiť. „Najmä v situácii, keď verejnoprávne médiá u nás nevysielajú žiadnu reláciu, ktorá by sa venovala LGBTI ľuďom, o ktorých tak neexistuje neskreslený obraz,“ dodal Macko.

http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/340921-dostane-v-rtvs-priestor-aj-mensina/

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.