Rádio Lumen: Konferencia o nedeli ako dni odpočinku a dôstojnej práci v Európskej únii

Aliancia za nedeľu

V sídle Európskeho parlamentu v Bruseli sa v utorok konala konferencia o nedeli ako dni odpočinku a dôstojnej práci v Európskej únii. Pripravila ju Komisia biskupských konferencií Európskej únie v spolupráci s Európskou alianciou za nedeľu. Tá sa od svojho vzniku snaží pripomínať, že v centre európskeho sociálneho modelu musí byť predovšetkým človek a nie konzumizmus a ekonomika. Téme sa venuje redaktorka Júlia Kavecká.

Európska aliancia za rodinu funguje už tri roky s cieľom chrániť nedeľu ako deň pracovného pokoja. Na podporu tejto myšlienky vyzvali aj všetky politické strany v krajinách Európskej únie. Zorganizovali aj niekoľko konferencii na túto tému. V utorok sa venovali najmä trom témam: Dôstojná práca a voľné nedele v čase krízy, Zosúladenie rodiny, súkromného života a práce smerom k zdravému a šťastnému životu, či Ako nedeľa ako deň pracovného pokoja zvyšuje občiansku účasť a dobrovoľnícku prácu. Slovenský europoslanec Miroslav Mikolášik vo svojom príspevku pripomenul, že zavedenie práce v nedeľu neprinieslo nové pracovné príležitosti. Klamstvom je podľa neho aj to, že tí, čo pracujú v nedeľu viac zarobia.

Miroslav Mikolášik zároveň ako lekár upozornil, že voľná nedeľa je dôležitá aj preto, že každý organizmus potrebuje odpočinok.

Aliancia počas konferencie pripravila aj volebný sľub pre nedeľu bez práce a týka sa európskych volieb 2014. Podpísala ho aj slovenská europoslankyňa Anna Záborská, ktorá poukázala na to, že ľudia často pracujú v nedeľu len preto, aby si udržali prácu.

Aj na Slovensku stále trvá petičná akcia za voľnú nedeľu, ktorú podľa podpredsedu Aliancie za rodinu Petra Novoveského podporilo už okolo 60.000 ľudí.

Ak petíciu chcete podporiť, môžete tak urobiť na internetovej stránke Aliancie za nedeľu.

Pre rádio Lumen Júlia Kavecká

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Správy. Zálohujte si trvalý odkaz.