Bezák, Polák a tí druhí. Slovenskí biskupi obmedzili vystupovanie katolíckych duchovných v médiách. Má Srholec výnimku?

Bezák, Polák a tí druhí.
SITA-Arcibiskup-Robert-Bezak
Teraz sa musím dotknúť kapitoly veľmi bolestnej. Za čias Otcov Baníka, Mazáka, Krivého, Ondrejku bol desaťročia kľud a pokoj. Všetkých štyroch som osobne dobre poznal a rád si na nich spomínam dodnes. Môžem smelo povedať, že to boli veľmi obľúbení kňazi, ktorí boli populárni aj široko-ďaleko za švajčiarskymi hranicami. Následníkom Otca Baníka sa stal Otec Polák, tam niekde sa začal proces, ktorý rozdelil nielen slovenskú spoločnosť vo Švajčiarsku, ale v konečnom dôsledku bol ukončený odvolaním Otca Poláka, ktoré spôsobilo polarizáciu a protesty najmä zo strany jeho priaznivcov. Osobne som s Otcom Polákom kontakt nemal, viem iba, že som mal tri veľmi zlé skúsenosti s ním, ktoré som si s ním vydiskutoval a kde si priznal svoju chybu. Jedna, že nemal
vlastnú web stránku, ale vo všetkom sa nechal obslúžiť Mackom a jeho portálom www.slovaci.ch, ktorý udával aj ako svoj kontaktný web. Druhá, že bol práve preto ťažko dosiahnuteľný, vtedy keď ho človek najviac potreboval, to sa mi stalo viackrát, že by nebol dosiahnuteľný pre „detičky“, bolo skôr vylúčené… Tretia, že som návrat kvázi k česko-slovenským omšiam a jeho spoluprácu s
českým misionárom nepovažoval za celkom korektnú. Nezdal sa mi dostatočne silnou autoritou a povolil asi skôr každému, čo mohol.

Otec Baník v porovnaní s ním bol silnou autoritou a určil presne „otál-potál“, čo neznamená, že so svojím českým spolubratom alebo s veriacimi by mal mať menej srdečný kontakt. Viem si celkom dobre predstaviť, že keď niekomu Otec Baník nepovolil sviatosť, že by to povolenie urobil aj Otec „Ferko“, dobrák od kosti. Vysvetlil som mu aj dôležitosť slovenčiny a češtiny v liturgii ako aj celkom odlišné piesne a naturel. Samozrejme, že aj Mackov portál a jeho pomer k Otcovi Antonínovi Špačkovi tu urobil svoje. Treba podotknúť, že oznamy Špačka na slovenské bohoslužby – spoločné
na Mackovom portáli urobili svoje. Podotýkam ale, že som bol mimo konfliktných strán a na Polákovom odvolaní som sa nepodieľal.

Nikdy nezabudnem na letné prázdninové „intermezzo“ s Otcom biskupom Haľkom, ktorému som potom napísal i mail:

Vazeny Otec Biskup Jozef,

Pokusal som sa Vas telefonicky dosiahnut v Zürichu. I ked to nebolo mozne, chcel som Vam vyjadrit moje sympatie. Bol som na Stretnuti s Vami v Zürichu, lebo som bol informovany o Vasom diele, ktore si velmi vazim. Som rad, ze Vasa generacia – spominam si pri tejto prilezitosti i na Otca Arcibiskupa Cyrila, ktory zastava velmi dolezite miesto v kongregacii – sa artikuluje v slovenskej
cirkevnej spolocnosti. Osobne by som bol velmi rad,keby takych biskupov, ako ste Vy, bolo na SK aspon 20 ;). Vyprosujem Vam u Vsemohuceho mnoho milosti a prosim Vas nedajte sa vyviest z koncepcie takou „inkviziciou“, aka prebiehala v Zürichu, na ktoru nemozem byt velmi hrdy, ba hanbim sa za podobne vystupenia.

Osobne som bol zhrozeny, ze si niektori ludia nevazia svojich hodnostarov a vyhlasuju ich pociny za „nekrestanske“. Co robite, robite to dobre a zelam Vam vela uspechov vo Vasej dalsej praci.
Otec Biskup Haľko mi neodpovedal. Na zasadnutí pastoračnej rady som potom žiadal i ospravedlnenie sa Otcovi Biskupovi Haľkovi, čo asi nikto nikdy neurobil.

Čo ma ale veľmi prekvapilo, už po odvolaní Otca Poláka, že na najbližšiu púť v Mariastein SO, bol hlavným celebrantom a kazateľom Otec Polák a Otec Antonín Špaček koncelebrantom.
O odvolanom arcibiskupovi Bezákovi toho viem podstatne viac, lebo som ešte za života môjho priateľa Otca Šebastiána Labu bojoval za to, aby Šebo mohol publikovať svoju knihu. V tejto veci som písal aj metropolitovi Slovenska Otcovi Arcibiskupovi Zvolenskému. Vieme, čo robia naši českí spolubratia na www.robertbezak.eu a inde v mnohých krajinách sveta. Vieme, čo robí známy publicista Hríb.

Nátlak na Sv. Otca zo strany kardinálov je veľký. Prečo to spomínam? Pozrite sa na na jeden oznam Otca Antonína Špačka:

NÁRODNÍ POUŤ DO EINSIEDELN v roce 2015 se koná v neděli 7.černa, poutní mše začíná ve 12.30 hod. Na pouť je pozván slovenský arcibiskup Robert BEZÁK, žijící nyní v Itálii. Prosím krajany, abyste si na tento termín neplánovali žádné jiné akce, abychom se aspoň jednou za rok mohli sejít ve větším počtu!!!

alebo na tento :

SETKÁNÍ MLÁDEŽE (slovenské i české) v Italské misii v Zürichu na Feldstr. 109 od 20.00 hodin v
kostele Dona Bosca. Po mši pokračuje setkání ve velkém sále pod kostelem. (Končí 17.12.2014 a opět
začíná 14.01.2015) Oba tieto inzeráty nájdete na www.slovaci.ch pod gombíkom Periodiká a ďalej na Hlas misie – najnovší. Tu je jasný príklad „činnosti“ a „spolupráce“ Českej resp. Slovenskej misie: Pýtam sa. Čo máme my jednoduchí kresťania robiť???

Keď vidíme, ako Otec František Polák pozýval ešte pred pár rokmi Bezáka do Einsiedelnu, vidíme, ako bol odvolaný, aj jeden aj druhý. O rok na to slúži odvolaný kňaz v Mariastein SO na pozvanie a na budúci rok zase na pozvanie koncelebrujúceho Špačka má byť opäť pravdepodobne na česko-slovenskej púti zase byť hlavným celebrantom odvolaný arcibiskup Bezák.

Ide o jasnú hru. Preto som hovoril, že som písal Excelenciám na Slovensko, ktoré ďalej mlčia a prenechávajú Hríbovcom a im podobným voľné pole. Na facebooku a v mailoch potom vidím aktivity napr. takáho Brandibourga a iných na obranu „ukrivdených“ kňazov.

Jediný, kto nám vo veci Šeba odpísal, bol Otec Generál Jezuitského Rádu… Ako celkom jednoduchý kresťan katolík mám niekedy problém pochopiť, prečo jedny nesmú a druhí môžu, ba musia! Zase chcú raz Česi pomôcť Slovákom? Kam?

Dúfam, že niekto zo zainteresovaných kňazov nám tieto otvorené otázky dokáže zodpovedať.

Zdroj: Vlastenecké vlákno 2015/1 ● V Zürichu, 6. januára 2015 ● Strana 31

 

Bezák sa na Slovensko vrátiť nemôže! Polarizoval by spoločnosť, tvrdí Srholec

BRATISLAVA – Bývalý trnavský arcibiskup Róbert Bezák žije už vyše roka v zahraničí. Jeho návrat na Slovensko je podľa kňaza Antona Srholca nemožný, pretože by polarizoval spoločnosť.

„Bezáka podľa mojich predstáv povýšia, dajú ho do vatikánskej diplomacie a bude medzi diplomatmi ako ten, ktorý je relatívne mladý človek a ktorý môže urobiť veľa dobrého, nech bude kdekoľvek na svete,“ uviedol Srholec s tým, že Bezákov prípad by sa mal vyriešiť čo najskôr.

„Bezák je symbolom toho, čo je v srdciach väčšiny obyvateľov žijúcich na Slovensku, že biskup, kňaz, veriaci človek by mal byť a môže byť slušný, priateľský, obetavý, angažovaný, stáť pri nás. Ukázal nám, že je to možné,“ povedal Srholec. Bezákovým odvolaním si podľa jeho slov dala cirkev gól do vlastnej brány, ktorý sa bude spomínať aj o sto rokov.

Trnavského arcibiskupa odvolal ešte pápež Benedikt XVI. k 2. júlu 2012 na základe apoštolskej vizitácie, ktorá sa uskutočnila na prelome januára a februára 2012. Od decembra 2013 pôsobí v kláštore redemptoristov v talianskom Bussolengu. Bezák sa vlani v júni po generálnej audiencii krátko stretol s pápežom Františkom, ktorému odovzdal list. Pápež František sa neskôr rozhodol, že ho omilostí.

http://www.topky.sk/cl/10/1448643/Bezak-sa-na-Slovensko-vratit-nemoze–Polarizoval-by-spolocnost–tvrdi-Srholec

Slovenskí biskupi obmedzili vystupovanie katolíckych duchovných v médiách. Voľne môže vystupovať v médiách len úzky okruh

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.