VIDEO teroristického útoku v Paríži: Útočníci strieľali a kričali Alláhu akbar, zabili 12 ľudí a utiekli!

PARÍŽ – Brutálnu streľbu spustili dnes dvaja ozbrojenci v Paríži. Množstvo obetí a zranených si vyžiadal útok dvoch šialencov, ktorí kalašnikovmi strieľali na redakciu francúzskeho satirického týždenníka Charlie Hebdo v Paríži. S odvolaním sa na miestne policajné zdroje o tom informovala agentúra AP.

Násilníci oblečení v čiernom pred streľbou vyhlásili, že prišli naplniť proroctvo. Začali strieľať a kričať Alláhu akbar!

15:06 Na 19-tu hodinu je na „Place de la République“ plánovaný protestný sprievod pre podporu slobody tlače a demokracie.

15:03 „Útočníci museli byť informovaní. Vedeli, že v stredu sa koná týždenná porada. Inokedy v redakcii veľa ľudí nebýva,“ cituje jednu z novinárok francúzsky denník Le Monde.

14:58 Streľba nie je len útokom na francúzskych občanov, ale aj na slobody tlače a prejavu. Dnes to v reakcii na útok uviedla nemecká kancelárka Angela Merkelová. Zároveň dodala, že „Nemecko v tejto ťažkej chvíli stojí pri Francúzsku“
Utok islamistov
14:56 V Paríži je v pohotovosti nie lne polícia, ale aj armáda. Vyhlásený je najvyšší stupeň pohotovosti.

14:52 Charlie Hebdo bol stíhaný pre toto vydanie v roku 2007. Noviny boli neskôr oslobodené Vrchným súdom v Paríži.
14:44 „Toto je výrok o vojne. Časy sa zmenili, vstupujeme do nového obdobia konfrontácie. Sme zdesení brutalitou a barbarstvo v kanceláriách Charlie Hebdo,“ cituje rektora parížskej mešity Dalila Boubaker francúzsky denník Le Figaro.

14:40 Šéfredaktor Stephane Charbonnier, ktorý dnes zomrel pri útoku. Na fotografii s kontroverznou obálkou týždenníka.

strelba-smrt-dennik-utok-
14: 34 Časopis zverejnil karikatúru tento týždeň – Vo Francúzsku stále žiadne atentáty (Počkať!).
14:28 Policajti v Paríži musia mať oblečené nepriestrelné vesty. Všetky školské výlety a aktivity, ktoré boli plánované mimo budov, boli zrušené.

14: 25 Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg hovoril o „odpornom útoku na slobodu tlače“. Ako dodal, členovia Severoatlantickej aliancie – vrátane Francúzska – „stoja pri sebe v boji proti terorizmu“, ktorý „nemôže byť nikdy tolerovaný ani ospravedlňovaný“.

14: 24 Jeden zo zabitých policajtov bol členom ochranky šéfredaktora týždenníka Stephana Charbonniera.

14: 20 Pri útoku zomreli známi francúzski karikaturisti Cabu, Tignous, Wollinski a Stephane Charbonnier (známý ako Charb), bol zároveň šéfredaktorom týždenníka.

14:18 Hovorca amerického prezidenta vyhlásil, že všetci v Bielom dome sú v duchu s rodinami obetí, ktorí zahynuli pri útoku.
Upozornenie. Nasledujúce video nie je vhodné pre maloletých, osoby mladšie ako 18 rokov a pre citlivé povahy.

Parížska prefektúra podľa agentúry Reuters spresnila, že zranenia utrpelo ďalších desať ľudí a stav piatich z nich je vážny. Medzi zranenými je podľa denníka Le Figaro aj najmenej jeden policajt. Podľa polície smeruje na miesto streľby aj francúzsky prezident Francois Hollande, ktorý následne plánuje zvolať mimoriadne zasadnutie vlády.
Televízia citovala svedka, ktorý uviedol, že videl incident z neďalekej budovy v centre francúzskej metropoly. „Asi pred pol hodinou vošli do budovy dvaja muži v čiernych kuklách s kalašnikovmi,“ povedal Benoit Bringer. „O pár minút nato sme počuli množstvo výstrelov,“ dodal s tým, že mužov videli utekať z budovy.

Zverejnená karikatúra
VIDEO teroristického útoku v

„Je to masaker,“ citovala agentúra Reuters policajného dôstojníka Luca Poignanta, ktorý spresnil, že páchatelia z miesta činu ušli na dvoch vozidlách. Týždenník na sociálnej sieti Twitter naposledy zverejnil karikatúru lídra džihádistickej organizácie Islamský štát (IS) abú Bakra Baghdádího, pripomína spravodajská stanica BBC.

Páchatelia z mieta činu utiekli na ukradnutom aute. Polícia v Paríži je v pohotovosti, po násilníkoch pátra po celom meste.

strelba-smrt-vrazda-dennik
Hollande nazval streľbu „teroristickým útokom“

„Teroristickým útokom“ nazval francúzky prezident Francois Hollande dnešnú streľbu v parížskej redakcii satirického týždenníka Charlie Hebdo, ktorá si vyžiadala 11 obetí. Informovala o tom agentúra AP. Francúzsko podľa nej zároveň zvýšilo stupeň pohotovosti v krajine na najvyššiu úroveň. Hollande, ktorý navštívil miesto útoku, dodal, že „v uplynulých týždňoch bolo zmarených niekoľko teroristických útokov“ v krajine. Na dnes je v súvislosti s útokom naplánované aj mimoriadne zasadanie francúzskeho kabinetu.

Vyjadril sa aj britský premiér

K útoku sa podľa agentúry Reuters vyjadril aj britský premiér David Cameron. „Vrahovia v Paríži sú ohavní. Stojíme po boku francúzskeho ľudu v boji proti terorizmu a ochrane slobody tlače,“ uviedol na svojom oficiálnom konte na sociálnej sieti Twitter.

Predseda Euŕopskej komisie Jean-Claude Juncker označil útok za barbarský čin.

http://www.topky.sk/cl/11/1448769/VIDEO-teroristickeho-utoku-v-Parizi–Utocnici-strielali-a-kricali-Allahu-akbar–zabili-12-ludi-a-utiekli-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.