Kampaň na referendum skončí na súde: Aliancia zažaluje zákaz reklamy v televíziách! + Je Elton John ženatý, alebo mužatý?

BRATISLAVA – O spore medzi Alianciou za rodinu a televíziami Markíza, JoJ a RTVS, ktoré odmietli odvysielať spoty k referendu, má rozhodnúť súd. Na dnešnej tlačovej besede to vyhlásil hovorca Aliancie za rodinu Anton Chromík.
deti-na-prodej
„Chcem vyjadriť veľké sklamanie z toho, že mnohé médiá sú zastrašované pred tým, aby otvárali celospoločenskú diskusiu, ktorú mal iniciovať náš spot. Domnievame sa, že takéto zastrašovanie médií sa musí skončiť,“ uviedol Chromík.

Hovorca Aliancie nespresnil, na aký súd sa chcú s antidiskriminačnou žalobou obrátiť. Dodal len, že rozlišujú medzi televíziou Markíza a RTVS, ktoré spoty odmietli bez ich zhliadnutia, a televíziou JoJ, ktorá bola podľa Chromíka zastrašená. „Myslíme si, že ide o vylučovanie jednej skupiny názorov ľudí v rozpore s tým, akým spôsobom sa poskytuje priestor, používa sa dvojitý meter,“ poznamenal. „Cieľom tohto podania je hlavne to, aby sa skončilo zastrašovanie.“

Ďalší hovorca Aliancie Peter Kremský pripomenul, že s odmietnutím sa stretávajú aj v iných prípadoch. Žilinská univerzita im podľa neho napríklad zrušila komerčný prenájom priestorov, v ktorých sa mala uskutočniť diskusia s organizátorkou podobného úspešného referenda v Chorvátsku Željkou Markić. Univerzita vraj argumentovala tým, že by išlo o jednostrannú akciu. Aliancii za rodinu tiež podľa Kremského na portáli dakujeme.sme.sk zrušili výzvu na finančnú podporu. „Napriek tomu, že úlohou médií je dať priestor obidvom stranám, na Slovensku nám médiá hovoria, čo si ľudia majú myslieť,“ ukončil Kremský.

Prezident Andrej Kiska vyhlásil referendum o ochrane rodiny na 7. februára. Hlava štátu tak urobila po tom, ako o ústavnosti referenda rozhodol Ústavný súd SR. Ústavný súd rozhodol, že v súlade s ústavou sú otázky: „Súhlasíte s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou?“, „Súhlasíte s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcia) detí a ich následná výchova?“ a „Súhlasíte s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samy nesúhlasia s obsahom vyučovania?“

Referendum so štyrmi otázkami žiadala vypísať Aliancia za rodinu, jej petíciu podpísalo približne 400-tisíc ľudí. Ústavnosť referendových otázok posudzoval ústavný súd na základe podania prezidenta Andreja Kisku. V súlade s ústavou nie je tretia referendová otázka: „Súhlasíte s tým, aby žiadnemu inému spolužitiu osôb okrem manželstva nebola priznaná osobitná ochrana, práva a povinnosti, ktoré sú právnymi normami k 1. marcu 2014 priznané iba manželstvu a manželom – najmä uznanie, registrácia či evidovanie ako životného spoločenstva pred verejnou autoritou, možnosť osvojenia dieťaťa druhým manželom rodiča?“

http://www.topky.sk/cl/10/1451515/Kampan-na-referendum-skonci-na-sude–Aliancia-zazaluje-zakaz-reklamy-v-televiziach-

Tajné hlasovanie je iste právo národa, len či tým netrpí verejná sloboda?

Polarizuje sa teraz spoločnosť v takom zmysle, ako by mali pravdu len jedni, alebo len druhí. Myslím tým referendum, ktoré jedni označujú ako podivné a druhí ako priam existenčne dôležité. Pýtame sa teda podobne ako Pilát, kde je pravda.
Pozrite sa, milí moji, nielen každá menšina, ale každý človek má právo brániť sa ako môže a ako vie. Ide o to, aby si uvedomil, či ide ešte o obranu, alebo už o útok, vrátane útoku na zdravý rozum. Iste, tá antihomopropaganda je niekedy naozaj propagandou, zjednodušuje
problém a agitácie pripomínajú totalitný režim. Natíska sa otázka, či vyhlasovanie takýchto referend má zmysel, či by jednoducho nestačilo hovoriť pravdu a poctivo a nezjednodušene sa k problémom stavať.

Pretože mám pocit, že v tom boji za menšiny a či proti nim sa ľuďom predpisuje už nielen to, čo môžu hovoriť, ale aj to, čo si majú myslieť, ba dokonca aj to, čo sa im má páčiť. V televíznej súťaži Duel padla otázka, či je Elton John ženatý, vraj áno. Ale ako môže byť ženatý, keď je mužatý? Je tu veľké nebezpečenstvo úplného prevrátenia pojmov a dehonestácie normálnosti a či obyčajnosti. Už v ktoromsi dávnom prorokovi sa vystríha, že beda bude ľuďom, ktorí o čiernom tvrdia, že je biele a o bielom, že je to čierne.
Každý poznáme niekoho ináč orientovaného, či už v širšej rodine, medzi našimi známymi, alebo aspoň medzi všeobecne známymi. Osobne ale nikoho nepoznám, kto by vyskakoval na námestí a verejne predvádzal, ako sa balia osoby rovnakého pohlavia. Asi by ma trochu znechutilo aj to, keby podobné expozé a verejné flirty ukazovali heterosexuáli. Široká verejnosť asi nemusí do podrobností vedieť a vidieť, že máme určité orgány zdravé a dobre nám fungujú…
Stále sa vyžaduje sebareflexia iba od väčšiny, pretože asi žiadna menšina žiadnu reflexiu nepotrebuje. Ak ale stále budeme ľuďom niečo vyčítať a nebrať do úvahy ich vlastné starosti, tak sa vážne nahnevajú. Istý konzervatívny Kanaďan David a či Nathan Birnbaum už roku 1929 presne predpovedal, čo sa bude diať v Nemecku a určil aj hlavnú príčinu, totiž výsmech problémov tých bežných nemeckých podľudí. Ani u nás sa nemusí nahnevať väčšina, stačia tí ľudia, ktorí žijú zo štyristo eur, alebo aj menej a ktorých je podstatne viac, ako štyri percentá.
Hovorí sa často o tom, ako sa my kresťania nemáme báť a pritom sa bojíme aj vlastných tieňov. Vyšiel nedávno v promenšinovom periodiku rozhovor s naším predstaviteľom, v ktorom sa úspešne vyhol otázkam o homosexualita a o mons. Bezákovi a mons. Tisovi. Vari ho tí redaktori platia, že sa ich tak bojí? Ako sa vôbec odvažujeme hovoriť o kresťanskej slobode, keď dobývame vrcholy alibizmu?

Mimochodom, alibizmus sa po slovensky nazýva aj pokrytectvo a mám vážny dojem, že Kristus dôrazne vystríha učeníkov pred kvasom farizejov, ktorým je práve pokrytectvo. Ak sa o takýchto otázkach koná tajné referendum, bojím sa aby verejne nelietali guľky dum – dum.

Vlado Gregor

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.