Zvláštna výzva pápeža Františka: Nemnožte sa ako králiky a buďte zodpovední, vyzýva pápež veriacich

Papež František a symbol

Zvláštne gesto pápeža Františka

V nedeľu pápež František ukončil oficiálnu návštevu Filipín, odkiaľ sa vrátil späť do Ríma. Po zážitkoch z tejto cesty sa vyjadril na citlivú tému o zodpovednosti rodičov a kontrole pôrodnosti, kde vyzval veriacich, aby sa nemnožili ako králiky, ale pouvažovali nad plodením detí

Pápež počas svojej návštevy videl množstvo sirôt, ktorých rodičia odložili len kvôli tomu, že sa o nich nedokážu postarať. V tejto silne katolíckej krajine sa kondómy a antikoncepcia používajú len zriedka, čo má za následok aj vysokú pôrodnosť, čo pápež kritizoval.

Pápež sa síce vyjadril, že Vatikán stále odsudzuje užívanie antikoncepcie, avšak, podľa neho, to neznamená to, že „kresťania by mali mať deti jedno za druhým,“ túto informáciu priniesol „Interfax“.
„Niektorí ľudia si myslia, že byť dobrým katolíkom – znamená, prepáčte za výraz, byť ako králiky. No, byť rodičom znamená v prvom rade zodpovednosť a byť zodpovedný,“ povedala hlava rímsko-katolíckej cirkvi.
Pápež František apeloval na veriacich, aby boli rozumní pokiaľ ide o rozhodnutie mať deti a nech sa nemnožia ako králiky.
Pápež svoju štvordňovú návštevu na Filipínach venoval chudobným. Odsúdil počas nej korupciu, zišiel sa s deťmi ulice a navštívil oblasti, ktoré predvlani na jeseň zdevastoval tajfún Haiyan. Na jeho záverečnú omšu pod holým nebom dorazilo na šesť miliónov ľudí. Na Filipínach v súčasnosti žije v chudobe približne štvrtina zo zhruba 100 miliónov obyvateľov.
Lietadlo filipínskych aerolínií s pápežom na palube pristálo na rímskom medzinárodnom letisku presne podľa plánu dnes o 17.38 h. Počas preletu ponad územie Slovenskej republiky zaslal František pozdravný telegram slovenskému prezidentovi Andrejovi Kiskovi.
Pápež okrem iného dnes vyhlásil, že v priebehu tohto roka sa chystá navštíviť stredoafrickú republiku, Ugandu, Ekvádor, Bolíviu a Paraguaj; budúci rok potom Čile, Uruguaj a rodnú Argentínu. Na margo svojej októbrovej cesty do Spojených štátov pápež uviedol, že má v pláne navštíviť Filadelfiu, Washington a New York.

http://www.hlavnespravy.sk/nemnozte-sa-ako-kraliky-a-budte-zodpovedni-vyzyva-papez-veriacich/514609

 

Chovatelia králikov sa ohradili voči výroku pápeža

Chovatelia králikov sa ohradili voči pondelkovému veľmi komentovanému vyjadreniu pápeža Františka, že správni katolíci sa nemusia nutne množiť ako tieto zvieratá.

Všetkým králikom nemožno paušálne pripisovať zvýšený sexuálny apetít, upozornil v rozhovore s agentúrou DPA prezident Ústredného zväzu nemeckých chovateľov plemenných králikov Erwin Leowsky.

Sexuálna výstrednosť sa vraj týka len voľne žijúcich druhov. Naopak rozmnožovanie chovných králikov sa odohráva usporiadane. „Možno by mal (pápež) popremýšľať o tom, že sa takýchto výrokov radšej zdrží. Bolo by to podľa mňa vhodnejšie, než vypúšťať také hlúpe klišé,“ zastal sa ich Leowsky.

Pápež František v nedeľu pri návrate z Filipín hájil cirkevné poňatie „zodpovedného rodičovstva“, keď vyhlásil, že dobrí katolíci nemusia byť „ako králiky“ a mať viac detí, než by bolo pre zdravie bezpečné či rodičovsky zodpovedné. Existuje vraj mnoho cirkvou schválených spôsobov regulujúcich počatie.

http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/342977-chovatelia-kralikov-sa-ohradili-voci-vyroku-papeza/

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.