RTVS cenzurovala arcibiskupa Jána Babjaka za podporu referenda! Svojím konaním sa vrátila pred rok 1989

RTVS odmietla odvysielať v Rádiu Regina liturgiu
Na dnešnej tlačovej konferencii v Prešove informoval Mons. Ján Babjak SJ, prešovský arcibiskup a metropolita, o neodvysielaní svätej liturgie vo vysielaní Rádia Regina. Oficiálnou cestou žiadal súčasného riaditeľa RTVS o vysvetlenie tejto záležitosti. Do dnešného dňa zostala jeho žiadosť nevypočutá. Viaceré osobnosti verejného a politického života preto žiadajú o vysvetlenie a nápravu.
Prečiarknutý symbol komunizmu Logo-RTVS
Nedeľné obrady boli nahrávané v predstihu. V kázni odznela podpora rodinných hodnôt a referenda o rodine. Preto sa ju RTVS rozhodla svojvoľne zostrihať. Informovala o tom správcu grécko-katolíckej farnosti Povýšenia Sv. Kríža v Prešove – Sekčove, Rastislava Baku. Podpredsedníčka NR SR Erika Jurinová na margo celej záležitosti povedala: “Neodvysielaním grécko-katolíckej liturgie RTVS jednoznačne porušila slobodu náboženského vyznania a viery, ktorú garantuje ústava.”

Odmietnutie zostrihanej kázne
Richard Vašečka, predseda poslaneckého klubu OĽaNO, dodal, že “správca farnosti nesúhlasil s kompromisom, so zostrihaním svojej kázne. Statočne prejavil svoj postoj a žiadal odvysielať celú kázeň. To RTVS odmietla.” Následne grécko-katolícky arcibiskup Ján Babjak telefonicky a aj písomne žiadal vysvetlenie. Dodnes však oficiálne stanovisko z RTVS neobdržal. Preto sa rozhodol informovať verejnosť.

Pošliapané práva národnostnej menšiny
Liturgia bola nahratá v jazyku národnostnej menšiny, po rusínsky. Poslanec Európskeho parlamentu Branislav Škripek povedal: “Neodvysielaním liturgie v rusínskom jazyku bolo hrubým spôsobom porušené právo národnostnej menšiny na vysielanie vo svojom jazyku vo verejno-právnom rozhlase. Je nemysliteľné, aby v demokratickej spoločnosti boli takto pošliapané práva ústavnej menšiny.” Škripek to považuje za nebezpečný precedens ohrozenia demokracie na Slovensku a ďalej dodáva: “Takýmito praktikami sa vraciame do totality pred rokom 1989. Vtedy televízia a rozhlas nekonali v záujme verejnosti, ale v záujme vlády jednej strany. Aj v tom čase bol kresťanský obsah cenzurovaný.”

Výzva na nápravu
Na záver Erika Jurinová dodáva: “Musíme sa preto jednoznačne postaviť za grécko-katolícku farnosť. Žiadame riaditeľa RTVS o vysvetlenie celej záležitosti a okamžitú nápravu. Budeme tiež žiadať vykonať poslanecký prieskum v tejto verejno-právnej inštitúcii.”
Informácie redakcii poskytla Elena Burešová.

http://www.hlavnespravy.sk/rtvs-sa-svojim-konanim-vratila-pred-rok-1989/519549

Rozhovor s Janou Ray-Tutkovou o referende: Novinár RTVS ma chcel v reportáži použiť iba ako štatistu

Prinášame vám rozhovor s riaditeľkou Centra pre bioetickú reformu pani Janou Ray-Tutkovou o nastávajúcom referende, jej názoroch naň, jej aktivitách a ďalších súvislostiach
Aký je váš pohľad na referendum? Ako ho vnímate? Podporujete ho, alebo ste proti?
Toto, čo referendu predchádza, by malo byť pre všetkých slobodne zmýšľajúcich ľudí budíčkom, že niečo nie je v poriadku s našou „demokraciou“. Média, ktoré licencuje štát, nechcú dať priestor pre informovanie o tomto nástroji priamej demokracie. Nechcú, aby ľudia čo i len tušili o referende. Niekto ešte pochybuje o tom, že sloboda, rodina a deti sú ohrozené? O tom, prečo máme ísť v referende brániť manželstvo, naše práva a deti informuje náš leták. Dali sme vytlačiť verziu pre katolíkov a pre kresťanov v slovenskom i maďarskom jazyku, pripravujeme verziu pre nekresťanov. Ponúka argumenty na časté otázky týkajúce sa manželstva, homosexuality i rodovej ideológie, ktoré nedostávajú priestor v médiách.

leták_cbr_2

Redaktor v Rádiožurnále minulý týždeň leták napadol s poukázaním na problematické štatistiky, ktoré uvádzate v súvislosti s homosexuálne žijúcimi osobami. Prečo ste odmietla dať vyjadrenie?
Z hodinového rozhovoru s redaktorom som pochopila, že chcel odo mňa iba omáčky, aby ma mohol použiť a vykresliť leták ako nenávistný homofóbny pamflet. A tak sa aj stalo. Chcel hovoriť o štatistikách, ktoré boli v návrhu letáka pre sympatizantov. Než sme ho dali do tlače, pozmenili sme ho vo viacerých bodoch. Lenže pán redaktor mal už pripravených odborníkov, ktorí sa mali vyjadriť k štatistikám na návrhu, nie na letákoch, ktoré sa distribuovali do kostolov. Nebol ochotný dať priestor na okomentovanie epidemiologických štatistík z aktuálnej verzie letáku inému odborníkovi, ktorý by nebol podporovateľom homosexuálnych „práv“. Ponúkla som mu aj kontakt na najznámejšieho slovenského epidemiológa, no nemal záujem. Naše pohľady na to, čo je korektné a vyvážené spravodajstvo sa zásadne líšili.

V reportáži ste bola zachytená, ako ste po tejto výhrade zavesili telefón. Vraj ste najprv prisľúbila stanovisko?
Dvaja pro-gay odborníci dostali slovo a „aktivistka“ sa odmietla vyjadriť. Tomu sa hovorí podľa RTVS vyváženosť! Ak by som mu odpísala len SMSku, ako som zvažovala, nemohol by to ani odvysielať. Ale ja naivná, chcela som byť slušná a dvihla som telefón. Zavesila som, lebo som si uvedomila, že ma nahráva. Nahrával si ma napriek môjmu opakovanému odmietnutiu poskytnúť mu stanovisko alebo rozhovor. Nie som politik ani úradník, platený z nasilu vymáhaných daní, aby ma mohli nahrať bez súhlasu, resp. aby som mala povinnosť dávať mediám stanovisko.
Prečo ste teda návrh letáka korigovali? Štatistiky neboli v poriadku?
Štatistiku samovrážd sme vypustili, lebo sa ukázala ako prehnaná podporcami homosexuálnych „práv“. Údaj o úmrtnosti homosexuálne aktívnych osôb o 20 rokov skôr ako nehomosexuálna populácia má zas veľa kritikov. Výskum v tejto oblasti stále pokračuje. Išlo o štúdiu Cameronovcov na mužoch v Dánsku. Jej kritici, výskumníci Frisch a Bronnum-Hansen, však potvrdili zvýšenú mieru úmrtnosti registrovaných homosexuálov v Dánsku. Tí nie sú odporcami homosexuálnych praktík, dokonca registráciu nazývajú manželstvom, hoci to ešte nebolo v Dánsku legálne. Ich špekulácia, že chorí na AIDS si cez „manželstvo“ riešili dedičské a iné práva, je preto akceptovaná.

Okrem porovnania úmrtnosti homosexuálnych a nehomosexuálnych mužov, aké ďalšie údaje boli v návrhu letáka?
Americká štúdia (Cochran, Mayes) preukázala väčšiu úmrtnosť homosexuálnych mužov zo všetkých príčin. Konkrétne 13% homosexuálov zomiera pre infekciu HIV, kým na HIV zomrie len 0,1% mužov, ktorí mali iba partnerky. Iste, vďaka pokroku v liečbe AIDS aj homosexuálni pacienti majú lepšie vyhliadky na predlžený život. No či sa pozrieme do USA alebo na štatistiky SR, najčastejšou príčinou nákazy HIV je análny styk. Ktosi to na blogu Pravdy (už ho stihli zmazať) prerátal, že v SR je 6460% väčšia šanca nakaziť sa pri análnom styku ako pohlavnom styku so ženou. Pritom odhadoval až 4% homosexuálnych občanov, hoci v oveľa liberálnejšie Británii je len 1,6% LGB osôb. Pred globálnou HIV epidémiou spôsobenou homosexuálnym stykom nedávno varoval hlavný britský expert pre zdravotníctvo. V USA sa u mladých mužov HIV vírus prenáša až v 95% prípadoch cez análne praktiky.
Vaša štatistika o HIV ani o miere depresií u aktívnych homosexuálov nebola v reportáži spochybnená. Psychiater však pripísal vyššiu mieru samovrážd na účet diskriminácie.

A samozrejme, on to nemusel dokladať žiadnymi štúdiami. Tie, ktoré prišli k týmto záverom, už boli vyvrátené. Miera psychických problémov u tých v súhlasnom a menej súhlasnom prostredí je veľmi podobná, no stále vyššia ako u ostatnej populácie. To poukazuje na to, že samotný homosexuálny životný štýl spôsobuje psychické problémy. Tie sa nabaľujú na zranenia, ktoré viedli k zlyhaniu psychosexuálnej identifikácie, bloku voči opačnému pohlaviu a atrakcii k tomu istému. A presne to vysvetľuje leták, aby ľudia porozumeli homosexuálne cítiacim osobám a nie posmievali sa im. Je pomocou pre blogera Slimáka i jeho okolie pochopiť seba samého. Žiaľ, nenávisť šírila v tomto prípade skôr RTVS, keď dovolila odvysielať túto tendenčnú reportáž. Na facebookovú stránku RTVS zavesili minifoto štatistík, ktoré sú na cca 9x6cm z návrhu letáka. Ten je však plne popísaný obojstranne na A4 veľkosti 21x30cm. Ak by zverejnili celý leták či jeho návrh, ľudia by sa dočítali veci, ktoré média nechcú, aby vedeli.

Čo je ešte v letáku, ktorý ste distribuovali po celom Slovensku?
Leták varuje pred tým, že schvaľovanie homopraktík má byť nanútené všetkým, ako to vidíme už na Západe. Otvára oči – áno aj o tom, čo je ohrozenie civilizácie. To si však treba prečítať pod štatistikami, ktoré sú len úvodom. Vo vytlačenom letáku sú štatistické údaje o fyziologických ochoreniach, ktoré sú podstatne častejšie u tých, ktorí vedú homosexuálny život (to nie sú všetci homosexuálne cítiaci): rakovina konečníka, HIV/AIDS, syfilis, závislosť na drogách. Čoskoro dáme všetky odkazy na štúdie na www.nehomopartnerstvam.sk pre tých, čo leták spochybňujú.
Ako predpokladáte, že sa bude mediálna diskusia vyvíjať najbližšie dva týždne do referenda?
Aj z tejto reportáže sa dá vydedukovať akú objektivitu čakať. Média kryjú zanedbateľné percento aktívnych homosexuálov, ktorí chcú potichu diktovať zákony i napriek odporu širokej verejnosti. V septembrovom prieskume sa až 79% ľudí vyjadrilo proti homoadopciám a 70% za pravdepodobnú účasť v referende. Média robia agresívnu a osočovaciu kampaň, aby ľudí odradili.

Aká je Vaša skúsenosť s diskusiou s LGBT komunitou?
Uvediem zážitok z vládneho workshopu k stratégii ľudských práv v Bratislave. Dotrepala som sa tam v 7. mesiaci tehotenstva a navrhla, že dieťa sa môže počať len mužovi a žene a preto je zrejmé, že má právo na oboch. Na to zástupkyňa LGBT organizácie vytiahla tablet s fotkou muža s rozbitou hlavou a zahlásila, že môj výrok vedie k násiliu na LGBT ľuďoch. Takže tak. Čokoľvek poviete ako biologický, či štatistický fakt, bude interpretované ako nenávistná reč a už čoškoro aj sankciované.

http://www.hlavnespravy.sk/rozhovor-s-janou-ray-tutkovou-o-referende-novinar-stv-ma-chcel-v-reportazi-pouzit-iba-ako-statistu/518869

Horúce novinky: Odcenzurovali metropolitu – arcibiskupa Mons. Jána Babjaka, hacknutia kresťanských portálov pokračujú

Horúce novinky: Odcenzurovali metropolitu – arcibiskupa Mons. Jána Babjaka, hacknutia kresťanských portálov pokračujú
Dôležité upozornenie!

babjak31-300x198

Vraciame sa do komunizmu?

Dnes 23, januára 2015 večer o 19.00 hod odvysiela TV LUX záznam z mimoriadnej tlačovej konferencie Gréckokatolíckeho biskupského úradu. Slovenskému metropolitovi a prešovskému Arcibiskupovi Jánovi Babjakovi (na obr.) totiž vyrobili nehoráznu vec, pre “istotu” neodvysielali priamy prenos jeho sv. liturgie, ale záznam. A z toho záznamu, ktorý bol vraj “pridlhý” – mu vystrihli z kázne práve tú pasáž, v ktorej nabádal veriacich zúčastniť sa Referenda. Arcibiskup Babjak následne konfrontoval riaditeľa RTVS Václava Miku a označil krok RTVS za diskrimináciu a porušenie slobody.

Nezabudnite! Záznam tlačovej konferencie bude odvysielaný dnes na TV LUX o 19.00 hod. Prikladáme link TV LUX LIVE

http://www.tvlux.sk/nazivo/

Pozvánka na tlačovú besedu

Gréckokatolícky arcibiskupský úrad v Prešove srdečne pozýva novinárov a zástupcov médií na tlačovú besedu, ktorá sa uskutoční zajtra v piatok 23. januára 2015 o 10.00 hod. na Gréckokatolíckom arcibiskupskom úrade v Prešove na ulici Hlavná 1.
cenzura

Tlačová beseda sa uskutoční pri príležitosti blížiaceho sa referenda za rodinu. Predovšetkým chceme verejnosť oficiálne informovať o konkrétnom prípade porušenia náboženskej slobody a slobody slova, ktorý sa v týchto dňoch stal v kontexte života Prešovskej archieparchie a o niektorých ďalších skutočnostiach. Po 25-tich rokoch od nežnej revolúcie sme svedkami priameho útoku proti demokracii.
Na Vaše otázky bude odpovedať prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ, farár gréckokatolíckej farnosti Prešov-Sekčov Rastislav Baka a hovorca Prešovskej archieparchie Ľubomír Petrík.

Tešíme sa na Vašu účasť!

Včera bol hacknutý aj portál Alianca za nedeľu, dnes sú to Hlavné správy

http://www.magnificat.sk/horuce-novinky-odcenzurovali-metropolitu-arcibiskupa-mons-jana-babjaka-hacknutia-krestanskych-portalov-pokracuju/

 

 

Regina neodvysielala omšu, kňaz v nej podporil referendum

Podľa RTVS hraničila časť liturgie s porušovaním zákona. Rozhlas ju chcel vykrátiť, kňaz s tým nesúhlasil. Cirkev hovorí o cenzúre, nahrávku nezverejnila.

PREŠOV. Emócie pred blížiacim sa referendom sa stupňujú. Na prešovskom gréckokatolíckom arcibiskupstve zostali zaskočení z udalostí posledných dní.

V stredu 14. januára prišli do prešovského gréckokatolíckeho chrámu nahrávať sv. liturgiu v predpríprave z redaktori z Rádia Regina.

Prenos záznamu z nej bol plánovaný na nedeľu 18. januára. Kňaz Rastislav Baka tomu prispôsobil aj obsah homílie.

„Vo svojej homílii som rozobral najprv sv. evanjelium, ktoré bolo na danú nedeľu. Bolo to evanjelium o Zachejovi.  A potom som jednou vetou povzbudil ľudí k referendu, ktoré bude 7. februára. Aby prišli podporiť rodinu, morálku, čistotu,“ vysvetlil kňaz, ktorý vtedy slúžil liturgiu a zároveň sa prihovoril v kázni.

Na druhý deň ho telefonicky kontaktovali z rádia práve pre krátenie kázne. Chceli ju zostrihať.

Podľa slov kňaza, chceli najprv vystrihnúť jednu vetu, potom dve a nakoniec dve minúty. „Človek nevie, čo vystrihnú a ja som sa obával, ako bude potom kázeň vyzerať.“

V telefonáte mu na prvom mieste vytkli otázku referenda.

„Ďalšie vety, ktoré im nesedeli, som citoval zo životného príbehu, ktorý bol medializovaný,“ vysvetlil Rastislav Baka na margo kázne, ktorú si vždy vopred pripravuje čerpaním z rôznych prameňov.

Ako povedal, prial si, aby bola kázeň odvysielaná v podobe, ako ju predniesol v chráme.

S rozhlasom národnostného vysielania vraj nahráva už 14 rokov a nikdy sa s takýmto prístupom nestretol.

Napísal aj list so svojím stanoviskom, liturgia však odvysielaná nebola.

Arcibiskup: Nová totalita?
Pre tieto udalosti kontaktoval telefonicky generálneho riaditeľa RTVS Václava Miku gréckokatolícky arcibiskup Ján Babjak.

Navrhol mu, aby sa sv. lituriga bola odvysielaná v náhradnom čase v priebehu dvoch dní.

Keďže sa, podľa slov arcibiskupa, Mika vyjadril, že nie je vo veci zorientovaný, dohodli sa, že obdrží z rúk arcibiskupa stanovisko písomne.

K 23. januáru však Ján Babjak nedostal ani oficiálne stanovisko, ani nebola liturgia odvysielaná.

Arcibiskup Ján Babjak vzniknutej situácii nerozumie. Pokladá to za novodobú cenzúru. „Ide predovšetkým o neopodstatnenú cenzúru homílie, aká nemá na Slovensku obdobu,“ zhodnotil Babjak.

„Ide o porušenie náboženskej slobody prejavu, ktorá je zaručená Ústavou SR a tiež ide o porušenie práv národnostnej menšiny Rusínov, pre ktorých mala byť táto liturgia odvysielaná. A zároveň dodávam, že bol porušený aj medzinárodný dohovor medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou,“ vymenoval Babjak.

Spomenul na časy totality, s ktorou má práve gréckokatolícka cirkev bohaté trpké spomienky. „Ako mám tomu rozumieť? Nastala nová totalita po 25 rokoch?“ kladie otázky.

Dosiaľ nikto do kázní nezasahoval
Ako povedal hovorca gréckokatolíckej Prešovskej archieparchie Ľubomír Petrík, roky mali plodnú spoluprácu.

Kedysi častejšie, teraz v menšej periodicite mali kňazi homílie.

„Teraz máme raz za dva mesiace my, gréckokatolíci, prístup cez Rádio Regina, kde máme príhovor kňaza a liturgiu v cikrevnoslovankom jazyku. Nikdy sa nám nestalo, aby niekto posudzoval, čo kňaz alebo biskup vo vysielaní povie,“ vysvetlil Petrík.

V nedeľu 18. januára bola podľa jeho slov vysielaná miesto pôvodnej gréckokatolíckej sv. liturgie iná, rímskokatolícka sv. omša.

Arcibiskup Babjak zdôraznil, že už mali v priebehu týždňa spätnú väzbu od veriacich, čo sa vlastne stalo, prečo „svoju“ liturgiu nepočuli.

„Stalo sa to prvýkrát, že si niekto dovolil zasahovať do prejavu kňaza v garantovanom programe vo verejnoprávom vysielaní,“ zhodnotil Petrík.

Arcibiskup zvažuje právne kroky. Bude trvať na tom, aby liturgie boli vysielané v priamom prenose.

RTVS odmieta obvinenia z cenzúry
Dominika Šulková, manažérka marketingu a komunikácie s verejnosťou RTVS, uviedla: „RTVS si váži slobodu prejavu a odmieta obvinenia z cenzúry ako aj akúkoľvek formu nátlaku. Spornou bola časť kázne duchovného Rastislava Baka. RTVS v predmetnej veci postupovala striktne podľa zákona a ponúkla duchovnému možnosť vystrihnutia časti kázne.“

Podľa nej nešlo o obsah, ktorý by hovoril o hodnotách, ale podľa RTVS bola táto časť homílie v rozpore s platnou legislatívou.

„Bola v rozpore s pravidlami vysielania RTVS pred referendom, hraničí podľa nášho názoru s tzv. „hate speech“, ale aj s porušovaním slovenskej a medzinárodnej legislatívy,“ dodala.

Inkriminovaná časť homílie je podľa nej navyše v rozpore s § 3 ods. 3 zákona o RTVS, podľa ktorého „tvoria programovú službu RTVS spravodajské, publicistické, dokumentárne, dramatické, hudobné, športové, zábavné a vzdelávacie programy, programy pre deti a mládež, iné programy, ktoré utvárajú podmienky na spoločenskú dohodu vo veciach verejných s cieľom posilniť vzájomné porozumenie, toleranciu a podporovať súdržnosť rozmanitej spoločnosti.“

„K objasneniu celej situácie je nevyhnutné zaoberať sa konkrétnymi formuláciami v predmetnej kázni, preto RTVS požiadala duchovného ako aj gréckokatolícku cirkev o súhlas s jej zverejnením,“ uzavrela.

Reakcie poslancov
Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Richard Vašečka: „Správca farnosti nesúhlasil s kompromisom, so zostrihaním svojej kázne. Statočne prejavil svoj postoj a žiadal odvysielať celú kázeň. To RTVS odmietla.“

Poslanec Európskeho parlamentu Branislav Škripek za OĽaNO: „Neodvysielaním liturgie v rusínskom jazyku bolo hrubým spôsobom porušené právo národnostnej menšiny na vysielanie vo svojom jazyku vo verejno-právnom rozhlase. Je nemysliteľné, aby v demokratickej spoločnosti boli takto pošliapané práva ústavnej menšiny.“ Škripek to považuje za nebezpečný precedens ohrozenia demokracie na Slovensku: „Takýmito praktikami sa vraciame do totality pred rokom 1989. Vtedy televízia a rozhlas nekonali v záujme verejnosti, ale v záujme vlády jednej strany. Aj v tom čase bol kresťanský obsah cenzurovaný.“

Monika Smolková, poslankyňa Európskeho parlamentu za Smer: „Reakcie obidvoch zúčastnených strán považujem za veľmi nešťastné. Podobné prípady treba riešiť okamžite a so snahou o dosiahnutie obojstranne prijateľnej dohody. Pred blížiacim sa referendom môžu takéto situácie vznikať aj pri vysielaní omší iných cirkví, preto by mal generálny riaditeľ RTVS, prípadne Rada pre vysielanie a retransmisiu okamžite vydať usmernenia pre vysielania pred referendom a určiť jednoznačné podmienky pre nahrávanie a vysielanie. Zákony sa musia dodržiavať bez ohľadu nato, kto informácie podáva a kto informácie následne sprostredkováva.“

Podpredsedníčka NR SR Erika Jurinová za OĽaNO: „Neodvysielaním gréckokatolíckej liturgie RTVS jednoznačne porušila slobodu náboženského vyznania a viery, ktorú garantuje ústava. Musíme sa preto jednoznačne postaviť za grécko-katolícku farnosť. Žiadame riaditeľa RTVS o vysvetlenie celej záležitosti a okamžitú nápravu. Budeme tiež žiadať vykonať poslanecký prieskum v tejto verejno-právnej inštitúcii.“

http://presov.korzar.sme.sk/c/7605351/regina-neodvysielala-omsu-knaz-v-nej-podporil-referendum.html

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.