Pápež František sa ospravedlnil za výrok o králikoch. Nastoľovanie homosexuálnej agendy v západných krajinách porovnal ku indoktrinácii Hitlerovej mládeže.

Pápež František sa ospravedlnil za prirovnanie mnohodetných rodín ku králikom

Pápež svojím vyjadrením o králikoch nechcel znevažiť mnohodetné rodiny
Papez Frantisek
Pápež František sa prostredníctvom vatikánskeho arcibiskupa ospravedlnil za jeho poznámky na margo mnohodetných rodín počas letu z jeho pápežskej návštevy Filipín, ktoré mnohí okomentovali ako ponižujúce.
Vatikánsky arcibiskup Giovanni Becciu pre katolícky denník Avvenire povedal: „pápežovi je nesmierne ľúto, že jeho poznámky na margo mnohodetných rodín spôsobili toľko rozruchu a dezorientácie“. Arcibiskup povedal, že „pápež absolútne nechcel znevažiť krásu a hodnotu veľkých rodín“.
Touto ľútosťou pápež František po prvýkrát vycúval od svojho hyperbolického štýlu reči. Z niektorých jeho vyjadrení už totiž vyšla aj publikácia pod názvom „Malá knižka urážok pápeža Františka“ (The Pope Francis´ little book of insults).
Ospravedlnenie, ktoré sprostredkoval arcibiskup Becciu, sa týka jeho poznámok počas letu z filipínskej Manily do Ríma 19. januára, kedy na otázku novinárov, či by Cirkev predsa len nemala upustiť od učenia, ktoré zakazuje umelú antikoncepciu, povedal: „Niektorí si myslia, že aby boli dobrými katolíkmi, tak sa musia množiť ako králiky. Nie. Zodpovedné rodičovstvo.“ Neskôr dodal: „Je k tomu veľa, naozaj veľa legálnych ciest“. Mal na mysli prirodzené metódy regulácie pôrodnosti.
Pápež sa však v osudnom lete venoval aj iným témam, ktoré mnohé médiá opomenuli. František porovnal nastoľovanie homosexuálnej agendy v západných krajinách ku indoktrinácii Hitlerovej mládeže. Tiež jeho dôležitá poznámka na margo katolíckych párov, ktorí by sa podľa neho ani nemali sobášiť, ak nie sú otvorení prijať deti.
Okrem iného ešte spomenul prípad istej matky, ktorá bola ôsmykrát tehotná a za sebou mala 7 pôrodov cisárskym rezom. Pápež František údajne túto ženu napomenul slovami: „Chceš zanechať sedem sirôt? Veď to je pokúšanie Boha!“ Toto prekvapivé napomenutie však mnohým z konzervatívnej vetvy kléru zanechalo vrásky na tvári. Cirkev totiž už viackrát svätorečila ženy, ktoré hrdinsky priviedli dieťa na svet aj za cenu straty svojho života. Taktiež znie prekvapujúco vyjadrenie, že 8-násobná matka „pokúša Boha“. V minulosti by totiž túto matku nazvali ako ženu „plnú dôvery v Boha“.
Hoci jeho slová skutočne treba čítať v kontexte, jeho slová o „množení sa ako králiky“ zanechali svetu nešťastné podprahové posolstvo – katolíci sa množia ako králiky, a keď chcú byť zodpovední, mali by mať menej detí.
Pravdepodobne aj preto jeho slová vyvolali búrlivé reakcie – od pochvalných zo strany mainstreamových médií po celom svete, až po odpovede plné rozhorčenia zo strany matiek, ktoré sa vzdali kariér, bohatstva, času a energie a prijali väčší počet detí, ale aj otcov, ktoré sa týchto žien zastali. Na sociálnych sieťach sa tiež rozšírili editované fotografie mnohopočetných „rodiniek“ šťastných zajacov s heslami: „len zachovajte pokoj a množte sa ďalej“.
Pápežov prvý krok ku upokojeniu tejto situácie bol hneď na prvej audiencii od jeho príletu, 21. januára, na ktorej povedal: „Nesmierne ma potešuje a dáva nádej, keď vidím tak veľa mnohodetných rodín, ktoré prijímajú deti ako skutočný Boží dar.“
František tiež poprel tézy o tom, že široké rodiny sú príčinou chudoby. „Povedal by som, že hlavnou príčinou chudoby je ekonomický systém, ktorý vyňal osobu z centra záujmu a umiestnil doň bôžika – peniaze. Je to ekonomický systém, ktorý vylučuje deti, starších a mládež.“

http://www.hlavnespravy.sk/papez-frantisek-sa-ospravedlnil-za-prirovnanie-mnohodetnych-rodin-ku-kralikom/524333

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.