Pápež František opäť povzbudil Slovákov v zápase na obranu rodiny

Pápež František povzbudil Slovákov v súvislosti s referendom k odvahe aj pred dvomi týždňami.

BRATISLAVA. Pápež František opäť povzbudil Slovákov, aby pokračovali v úsilí brániť rodinu ako životodarnú bunku spoločnosti.

Pozdrav Svätého Otca zaznel dnes počas pravidelnej generálnej audiencie vo Vatikáne.

„Pozdravujem slovenských pútnikov a prostredníctvom nich chcem vyjadriť moju podporu cirkvi na Slovensku, povzbudiac všetkých pokračovať v zápase na obranu rodiny, životodarnej bunky spoločnosti,“ povedal pápež počas generálnej audiencie.

Svätý Otec sa v súvislosti s nadchádzajúcim referendom o ochrane rodiny prihovoril Slovákom aj vo štvrtok 22. januára počas rannej svätej omše v kaplnke Domu sv. Marty vo Vatikáne, na ktorej sa zúčastnili mladí Slováci.

František vtedy ocenil pozornosť, aká sa na Slovensku venuje úsiliu na ochranu hodnoty rodiny. Zároveň Slovákov v tomto smere povzbudil k odvahe.

http://www.sme.sk/c/7626773/papez-frantisek-opat-povzbudil-slovakov-v-zapase-na-obranu-rodiny.html?ref=njct

 

Taliansko: Nový prezident Mattarella – katolík laicista

„Osobnosť ako Alcide de Gasperi“

Rím, 3.2.2015 (KAP) 017 650 – Viac ako 40-krát prerušil potlesk prvý prejav nového talianskeho prezidenta Sergia Mattarellu. Po prísahe pred parlamentom v Ríme zdôraznila nová hlava štátu jednotu národa, ktorý v ťažkej situácii potrebuje nádej. Ako „absolútnu prioritu“ označil boj proti korupcii a mafii. Stará a nová mafia je „rakovinou, ktorá ničí nádej“. Aby sa nad ňou zvíťazilo sú „potrebné mnohé čestné osobnosti“, povedal bývalý ústavný sudca, ktorého brata Piersantiho Mattarellu v r. 1980 zavraždila mafia.

Pokojne, rozvážne, bez veľkých emócií zložil 12. prezident Talianskej republiky pred parlamentom prísahu na ústavu a predniesol svoj prvý zásadový prejav. Prezident je ako rozhodca, ako vyhlásil. Musí byť nestranný a „hráči mu musia pomáhať korektným správaním“.

Mattarella žiadal rozhodný postup proti medzinárodnému terorizmu, vyjadril zdesenie nad genocídami na celom svete a stínaním hláv. S dôrazom odsúdil násilie a inštrumentalizáciu náboženstva. Postavil sa proti diskriminácii žien a zdôraznil veľký význam rodiny ako „zdroja spoločnosti“. A výslovne sa poďakoval pápežovi Františkovi, ktorý v telegrame s blahoželaním našiel „prísne slová“ proti korupcii a skorumpovaným ľuďom.

Po bývalom komunistovi a nábožensky neutrálnom predchodcovi Giorgiovi Napolitanovi prichádza do paláca Quirinale opäť presvedčený a praktizujúci katolík. Po smrti svojho brata, ktorý bol prezidentom regiónu Sicília, vstúpil 23. júla 1941 tento v Palerme narodený právnik do kresťanskodemokratickej strany DC a patril k jej ľavicovému krídlu. V rokoch 1983 až 2008 bol poslancom za DC, neskôr za jej následnícku stranu PPI. Z nej však vystúpil, keď hľadala kontakty k strane Forza Italia, s jej predsedom Silviom Berlusconim. Mattarella sa potom stal spoluzakladateľom stredoľavicovej únie „Ulivo“ s jej neskorším premiérom Romanom Prodim. V rokoch 1999 až 2001 bol ministrom obrany a od r. 2011 ústavným sudcom.

Muž „činu s veľkou priamočiarosťou“

Jeho priatelia a spolupútnici ako publicista a jezuita Bartolomeo Sorge, nestor katolíckej sociálnej náuky v Taliansku, označujú Mattarellu ako „muža činu“, ktorý vystupuje bez veľkého rozruchu, ale účinne a s mocným morálnym vyžarovaním a zasadzuje sa za konkrétne núdzové situácie ľudí. Je to muž „s veľkou priamočiarosťou“, ktorý svoju hlbokú katolícku vieru nevystavuje na obdiv, ako zdôraznil Sorge pre časopis „Famiglia Cristiana“. Je to „osobnosť ako Alcide de Gasperi“ viackrát premiér v prvých povojnových rokoch, presvedčený katolík, ale aj laicista, ktorý bol presvedčený o prísnom oddelení cirkvi a štátu. „Vidím ho v jednej línii aj s Druhým vatikánskym koncilom a s náukou pápeža Františka.“

To potvrdil aj Antonio Spadaro, šéfredaktor renomovaného jezuitského časopisu „Civilta Cattolica“. Mattarella prežíval koncilové roky ako „nadšenie, nádej a obnovu“, ako zdôraznil v časopise „Famiglia Cristiana“. Žije v tradícii demokratického katolicizmu. S pápežom Františkom ho spája dôvera v dialóg.

Nový prezident sa veľmi skoro vydá aj na nástupnú návštevu k pápežovi – termín ešte nie je určený. Po výmene prvých pozdravných posolstiev sa medzi nimi iste vyvinie dobrý, priateľský, úctivý vzťah. To platilo vo všeobecnosti pre pápežov a talianskych prezidentov minulých desaťročí nezávisle od duchovnej orientácie. Pápeža Jána Pavla II. napríklad spájalo práve so socialistom Sandrom Pertinim (1978-85) úzke osobné priateľstvo – ako neskôr aj s jeho prísne katolíckym nástupcom Oscarom Luigim Scalfarom (1992-99). A Benedikt XVI. pestoval s Napolitanom (2006-15) nielen úzke kontakty, ale aj pravidelnú intelektuálnu výmenu názorov. –zg-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.