Africký prezident tvrdí: Za Islamským štátom stoja CIA a Mossad

PARÍŽ – Za islamskými povstaleckými skupinami Boko Haram a IS stojí americká CIA a izraelská spravodajská služba Mossad! S takýmto prekvapivým tvrdením prišiel sudánsky prezident. V rozhovore pre televíziu Euronews uviedol, že medzi nimi existuje silná spojitosť, ktorá len dokazuje jeho slová.
1510613
Omar al-Bašír prehovoril po tom, ako líbyjskí militanti hlásiaci sa k extrémistickej organizácii Islamský štát zverejnili video, na ktorom je zachytená hromadná poprava 21 koptských kresťanov. „Žiadny moslim by nedokázal vykonať také zverstvo. Je za tým americká CIA a izraelský Mossad,“ vyhlásil v televíznom vysielaní.

Členovia Boko Haram vlani zo školy v Nigérii uniesli tristo dievčat a nedávno sa prihlásili k zodpovednosti za masové vyvražďovanie v nigérijskom meste Baga. Extrémisti sa zároveň vyhrážali, že „vraždy boli len špičkou ľadovca“. Ozbrojenci z Islamského štátu zas zabili počas krvavého povstania v Sýrii a Iraku tisíce nevinných ľudí.

Al-Bašír varoval pred násilnými opatreniami proti týmto teroristickým skupinám, pretože to podľa neho môže viesť k ešte väčšej a násilnejšej odplate.

Islamský štát hrozivo expanduje

Islamský štát v súčasnosti patrí medzi najväčšie hrozby pre svetovú bezpečnosť. Spojené štáty a jeho spojenci podnikli na IS nespočetne veľa náletov, počas ktorých zahynulo mnoho vojakov aj civilistov, extrémistom sa však aj napriek tomu stále darí expandovať na nové územia. Je to vďaka decentralizácii moci, píše denník USA Today.

Medzinárodná koalícia robí čo môže, no aj tak to nestačí

Africký prezident tvrdí: Za
„Nefunguje na základe centrálnej kontroly. IS je v spojení s džihádistickými skupinami po celom svete. Na to, aby ste sťali niekomu hlavu, nepotrebujete organizovaný prápor,“ vysvetlil analytik Washingtonského inštitútu pre politiku Blízkeho východu Matthew Levitt.

CIA-Mossad-Boko-Haram-Islamsky-stat

Chronológia expanzie Islamského štátu

IS expanduje v rámci Sýrie a vytvára svoju pobočku v meste Raqqa

http://www.topky.sk/cl/11/1457323/Africky-prezident-tvrdi–Za-Islamskym-statom-stoja-CIA-a-Mossad

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.