Vláda, napriek protestom, schválila Celoštátnu stratégiu ochrany a podpory ľudských práv. Marxisticko-leninská genderideológia dostáva zelenú

Referendum-nereferendum, stratégia je schválená. Jurinová: Je to provokácia

Vláda Slovenskej republiky na svojom oficiálnom webe zverejnila, že Návrh Celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských práv v Slovenskej republike bol dnes (18.2.) schválený s pripomienkami.
V Bratislave za Prahu marx-eu

K schváleniu došlo aj napriek mnohým pripomienkam a protestom, vrátane aktuálnej elektronickej petície, ktorú od utorka (17.2.) podpísalo viac ako 13.800 ľudí.

Proces prípravy trval dva roky, pričom úlohu vypracovať ju, prijala ešte predchádzajúca vláda Ivety Radičovej v novembri 2011.

Kým nadobudla súčasnú podobu, predchádzalo jej množstvo kritiky, nesúhlasných stanovísk a vzájomného osočovania. Napriek tomu, že sa k nej uskutočnilo množstvo odborných podujatí a diskusií, v niektorých témach sa nepodarilo dosiahnuť konsenzus vo všetkých diskutovaných bodoch.

KSC po 20 rokoch

V rámci pripomienkového konania prišlo k materiálu 163 zásadných pripomienok, tie si uplatnili nielen ministerstvá, ale hlavne jednotlivci či mimovládne organizácie. Niektoré z nich ešte dnes vyzvali kabinet, aby stratégiu neprijal a zároveň spustili petíciu proti nej.

Premiér Robert Fico si stojí za tým, že vláda schválila vyváženú stratégiu a všetci vrátane tých, ktorí posielali pripomienky, mali možnosť sa k tomuto dokumentu dostatočne vyjadriť. „Len vyvážený a kompromisný materiál môže byť východiskom, nemôžeme prijať materiál, ktorý bude príliš naklonený jednému alebo druhému extrémnemu názoru,“ upozornil po rokovaní.

Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák, ktorý zároveň ako predseda ľudskoprávnej rady vlády koordinoval vypracovanie stratégie, zdôraznil, že materiál nikomu nič nenanucuje, ani nemá za cieľ rozhodovať o veciach. Jej prijatím sa nezmení súčasný právny stav na Slovensku. „Je to príspevok do diskusie, je to rámcový a programový dokument,“ vysvetlil. Jeho príprava podľa neho priniesla zaujímavý poznatok, a síce, že slovenská spoločnosť ešte nie je pripravená na diskusiu o ľudských právach a že jej chýba tolerancia.

„Jedným z jej hlavných záverov je, že sa potrebujeme viac orientovať na východ a vzdelávanie k ľudským právam,“ konštatoval s tým, že na jednej strane je Slovensko súčasťou všetkých dôležitých ľudskoprávnych konvencií, ale do reálneho života sa to premieta minimálne.

Proces prípravy Celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských práv v SR trval dva roky. Úlohou vypracovať ju prijala ešte vláda Ivety Radičovej v novembri 2011. Zo stratégie vyplýva niekoľko úloh, ako napríklad komplexná analýza stavu uplatňovania a ochrany ľudských práv v SR; ustanovenie celoštátnej komisie pre výchovu a vzdelávanie k ľudským právam, vrátane sexuálnych a reprodukčných práv. Dobre znejúce pojmy však v sebe ukrývajú právo na potrat, úhradu antikoncepcie a potratov zo zdravotného poistenia či výučbu týkajúcu sa používania antikoncepcie.

Ďalšou z úloh stratégie je posilnenie účinnej prevencie a eliminácie všetkých foriem násilia a intolerancie či dosiahnutie rovnakých práv a ochrany pre tých, ktorí žijú v partnerskom zväzku bez uzavretia manželstva, vrátane LGBTI skupín.

Dokument má 51 príloh, ktoré tvoria východiskové podklady obsahujúce výstupy z odborných podujatí venovaných jednotlivým zraniteľným skupinám. Kompetentní tvrdia, že prílohy majú informatívnu povahu a slúžia ako základ pre vypracovanie stratégie. Avšak, pri vznesení námietok, voči jednotlivému obsahu príloh, výhrady neboli akceptované vôbec, alebo v niektorých prípadoch len v minimálnej miere.

Mimovládne organizácie spustili petíciu proti Celoštátnej stratégii ochrany a podpory ľudských práv

Mimovládne organizácie zasadzujúce sa za ochranu rodiny žiadajú premiéra a ministrov SR, aby odmietli Celoštátnu stratégiu ochrany a podpory ľudských práv, ktorá je zaradená na dnešnom programe rokovania vlády. Ak by ju totiž prijali, nebudú podľa týchto organizácií rešpektovať vôľu účastníkov referenda. Proti stratégii spustili aj petíciu, ktorú malo doteraz podpísať viac ako 12.000 ľudí. Na dnešnej tlačovej besede v Bratislave o tom informovali zástupcovia Aliancie za rodinu, Fóra života a Slovenskej spoločnosti za rodinu.
Na snímke hovorca Aliancie za rodinu Anton ChromíkNa snímke hovorca Aliancie za rodinu Anton Chromík

„Tento dokument považujeme za nevyvážený. Chceli sme doň zahrnúť mnohé práva, ako ochranu života, rodiny či výhradu vo svedomí. Týmto právam sa však nedostalo priestoru,“ povedala Mária Raučinová z občianskeho združenia Fórum života

Anton Chromík z Aliancie za rodinu tvrdí, že proti stratégii dva roky protestovalo viac ako 100 organizácií a značná časť občianskej spoločnosti sa ho snažila priviesť k celospoločenskému konsenzu a dostať doň práva aj na náboženskú slobodu alebo práva rodičov. „Napriek prísľubom boli tieto témy označené za kontroverzné,“ podotkol Chromík.

Vláda podľa jeho slov v stratégii napríklad považuje za priekopníka v presadzovaní práv LGBTI ľudí Európsky parlament. „Ten v roku 1993 prijal uznesenie, v ktorom volal okrem iného po prístupe k manželstvu a rovnom prístupe pri adopciách,“ spresnil predstaviteľ Aliancie za rodinu.

Mimovládnym organizáciám prekáža taktiež jedna z úloh dokumentu na ochranu a podporu ľudských práv. V nej sa majú podniknúť potrebné právne kroky na dosiahnutie rovnakých práv a ochrany pre osoby, ktoré žijú v partnerskom zväzku bez uzavretia manželstva. Za absurdné pokladajú aj to, že stratégia považuje za problematický dotazník darcu krvi. „Ten obsahuje vraj diskriminačnú otázku, či mal kandidát na darcovstvo, muž, za posledný rok pohlavný styk s mužom,“ vysvetlil Chromík. K problematike dotazníka darcu predložila svoje stanovisko aj Národná transfúzna služba SR (viac tu).

Tvrdí, že ich organizácie sú proti diskriminácii akejkoľvek skupiny občanov v SR. „Ale aj proti diskriminácii rodín a detí, ktorým patrí právo na otca a mamu. Tie svoju stratégiu nemajú,“ uviedol. Preto spolu s ďalšími mimovládnymi organizáciami žiada vládu, aby namiesto súčasnej stratégie vypracovala dokument na ochranu a podporu rodiny na Slovensku.

Viac o petícii sa dozviete na www.peticie.com, kde jej zároveň môžete vyjadriť podporu svojim podpisom.

http://www.hlavnespravy.sk/mimovladne-organizacie-spustili-peticiu-proti-celostatnej-strategii-ochrany-a-podpory-ludskych-prav/554687

Jurinová: Je to provokácia

Schválenie dokumentu Celoštátnej stratégie ľudských práv je podľa podpredsedníčky NR SR Eriky Jurinovej (OĽaNO) provokáciou verejnosti, pretože vláda Roberta Fica otvára tieto otázky desať dní po referende.

Ako povedala Jurinová, so schválenou stratégiou veľká časť občianskeho sektora nebola spokojná. Do procesu prípravy stratégie sa aktívne zapájala od roku 2013 aj Jurinová. „Viem, že celý proces sprevádzali desiatky protestných listov, tlačoviek, protestov v uliciach a dlhé rozporové konania. Pýtam sa, načo je taká vláda, ktorá ide proti vlastným občanom? Nedajme sa pomýliť názvom dokumentu, tento ďalší papier vôbec konkrétne nerieši vymožiteľnosť alebo lepšiu ochranu ľudských práv,“ vyhlásila.

Ak sa podľa Jurinovej za ľudské právo pokladá akreditácia nových vysokoškolských odborov rodovej rovnosti alebo rodovo korektný jazyk, tak áno, tejto problematike sa celoštátna stratégia ľudských práv a jej prílohy venujú dôsledne. Takisto pre vládu Roberta Fica sú pravdepodobne najakútnejším problémom v oblasti ľudských práv „komplexné opatrenia na úpravu práv osôb, ktoré nežijú v manželstve.“

Jurinová upozornila, že prezident SR Andrej Kiska nedávno hovoril o zacelení rán, ktoré zanechalo referendum. Správanie vlády sa však podľa nej dalo čakať, pretože jednou rukou hlasuje za zmenu ústavy v prospech manželstva a druhou prijíma stratégie, ktoré manželstvo marginalizujú.
Stratégia ľudských práv je podľa cirkvi nevyvážená

Konferencii biskupov Slovenska (KBS) je ľúto, že napriek intenzívnemu snaženiu neprijali k stratégii ľudských práv jej zásadné pripomienky. Hovorca KBS Martin Kramara povedal, že konferencia biskupov považuje dokument za neúplný a nevyvážený.

http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/346004-aliancia-za-rodinu-ziada-vladu-vypracovat-strategiu-o-rodine/

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.