IŠ z nedostatku peňazí obchoduje s mŕtvolami. Stínajú hlavy, križujú, vyháňajú a znásilňujú kresťanov, jezídov a umiernených moslimov

Frankfurt, 23.2.2015 (kath.net/KNA) 017 689 – Teroristickí militanti Islamského štátu (IŠ) už podľa správ novín obchodujú s mŕtvolami zabitých kurdských bojovníkov. Za ich vydanie požaduje IŠ 10 000 až 20 000 dolárov (8800 až 17600 eur), ako napísal nemecký denník «Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung» s odvolaním sa na bezpečnostné zložky.
ISIS poprava ukrizovanim
Pre klesajúce príjmy z pašovania nafty a starožitností hľadá IŠ nové zdroje peňazí. Kvôli napätej finančnej situácii, ako uvádzajú noviny, teroristická organizácia znížila platy svojim bojovníkom až o dve tretiny. Vojenskou ofenzívou Anti-IŠ-koalície teroristi stratili aj doteraz lukratívne zdroje príjmov. Obchod so starožitnosťami sa podľa novín rovnako z veľkej časti zastavil. Islamskí militanti predtým vyrabovali múzeá, kostoly, pohrebiská ale aj súkromné domy a byty a vo veľkom štýle obchodovali so starožitnosťami. –zg-

Kresťanské dievča odpúšťa teroristom IŠ

Západní bojovníci dezertujú z IŠ

Erbil, 21.2.2015 (kath.net/ idea) 017 688 – Kresťanské dievča, ktorého rodinu vyhnali teroristi „Islamského štátu“ (IŠ), militantom odpúšťa. S jedenásťročnou Myriam urobil interview redaktor kresťanského vysielača SAT7 (Nikózia/Cyprus) v provizórnom utečeneckom tábore v kurdskom meste Erbil (Severný Irak).
Minulé leto musela s rodičmi a 400 kresťanskými rodinami ujsť z rodiska Karakoš. Utečenci teraz žijú v surovej stavbe obchodného centra vo veľmi primitívnych podmienkach.

Myriam, ktorej priezvisko sa z bezpečnostných dôvodov neuvádza, v interview povedala, že je vďačná, že sa Boh o ňu stará: „Boh nás miluje a nepripustil, aby nás teroristi IŠ usmrtili.“ Na otázku, čo by robila, keby mala šancu pomstiť sa militantom, odvetila: „Nič by som im neurobila, Prosila by som Boha, aby im odpustil.“ Spolu s priateľkou Maryoumou uviedla, že najviac jej chýba škola a kostol, „ale Ježiš je pri nás, nech sme kdekoľvek“. Ako ďalej informujú internetové noviny „Christian Post“ dievčatká dodali: „On žije v našich srdciach.“

Západní bojovníci IŠ dezertujú
Islamskí teroristi vyhlásili v Iraku a Sýrii „kalifát“, v ktorom s mimoriadnou krutosťou presadzujú islamský zákon Šaría. Stínajú hlavy, križujú, vyháňajú a znásilňujú kresťanov, jezídov a umiernených moslimov. Po boku islamských teroristov bojujú tisíce moslimov zo západných krajín. No medzitým už rastie počet dezertérov, pretože už nedokážu znášať takú brutalitu.
Medzi časom sa už sformovali aj kresťanskí militanti, ktorí bojujú proti IŠ. Medzi nimi sú napríklad: americký veterán Jordan Matson, ako aj dvaja bývalí britskí vojaci, ktorí bojovali v Afganistane, Jamie Hughes (26) a Jamie Read (24). Tí chcú, ako napísali londýnske noviny The Times, „pomáhať ohrozeným nevinným ľuďom“. Vyjadrili sa, že tam ide o „vojnu proti zlu“. Aktívny britský vojak (19) sa podľa novín oddelil od svojho bataliónu na Cypre, aby po boku Kurdov bojoval proti IŠ.

„Farár z Bagdadu“ proti kresťanským bojovníkom
Anglický teológ Andrew White (Jeruzalem), známy ako „Farár z Bagdadu“, ktorý v rokoch 2005 až 2014 viedol anglikánsku Farnosť sv. Juraja v irackom hlavnom meste, naliehavo odrádza kresťanov od účasti na bojoch proti IŠ. Na brutalitu IŠ nie sú pripravení a nedokážu sa príslušne brániť, ako povedal pre Christian Post. Dodal, že jeho bývalá kresťanská ochranka by sa bola najradšej dala na útek.
White zdôraznil, že tu máme do činenia s nesmierne krutým režimom, ako ukázala nedávna potrava 21 koptov v Líbyi. White v minulosti informoval, že IŠ stínal hlavy aj deťom. Tento 51-ročný anglikánsky farár v minulosti sám dostal hrozby zabitia od IŠ. Už prežil početné útoky a dokonca ho mučili. Na radu duchovnej hlavy anglikánov, arcibiskupa Justina Welbyho (Londýn), opustil koncom r. 2014 z bezpečnostných dôvodov Irak. Tento kanonik sa angažuje teraz v Jeruzaleme za zmierenie Izraelčanov a Palestínčanov. Je ženatý a má dvoch synov. Od 33. roku života trpí na roztrúsenú sklerózu. –zg-

Vatikán: Kritika po holandských výtržnostiach v Ríme

Vatikán, 21.2.2015 (KAP) 017 687 – Nezvyčajne ostrými slovami reagovali vatikánske noviny „L´Osservatore Romano“ na výtržnosti holandských chuligánov v Ríme. Nebolo treba byť jasnovidcom, aby sa dalo predvídať výtržnosti tejto „necivilizovanej a pivom omámenej hordy Holanďanov,“ ako napísali noviny v sobotu. Napriek tomu nikto včas nezasiahol.
Fanúšikovia futbalového klubu „Feyenoord Rotterdam“ v stredu a štvrtok spustošili časti rímskeho centra. Okrem iného poškodili čerstvo zreštaurovanú Berniniho fontánu pred Španielskymi schodmi. Talianska polícia zatkla dve desiatky výtržníkov, 13 policajtov bolo zranených.
Domovské mestá „týchto gangstrov“ ich cestu do Ríma pripustili. Pritom bolo možné ich násilnícke sklony ľahko identifikovať podľa „šialených symbolov“ ich chuligánskych organizácií, ako kritizujú pápežské noviny. Existovali síce protesty a slová rozhorčenia, no neprišlo ubezpečenie, že sa takéto niečo už nestane.
Na zápas Európskej ligy klubu Feyenoord proti AS Rím vo štvrtok pricestovalo 6500 fanúšikov z Holandska. –zg-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.