IŠ stína a križuje deti, či zaživa ich pochováva. Kresťania na celom svete si pripomínajú 100. výročie genocídy Arménov, dnes sa deje v Sýrii to isté

Ženeva, 23.2.2015 (kath.net) 017 691 – Teroristickí militanti cielene mučia a zabíjajú deti náboženských menšín. Vyplýva to zo správy Komisie OSN pre práva detí. Okrem toho sú mnohé prípady masových popráv chlapcov. Informujú o tom nemecké noviny „Augsburger Allgemeine“. Komisia OSN vyzýva irackú vládu v Bagdade, aby podnikla viac na ochranu detí a ich rodín, napríklad, aby im umožnila útek z ohrozených regiónov.
dzieci-mordujace
Okrem toho, ako informovali noviny „Süddeutsche Zeitung“ z tej istej správy OSN, duševne postihnuté deti nasadzujú ako samovražedných atentátnikov, iné predávajú ako sexuálnych otrokov alebo zneužívajú ako ľudské štíty. Deti musia okrem toho pracovať na kontrolných bodoch alebo skladať bomby pre džihádistov.

Kritika OSN neušetrila ani oficiálnu irackú vládu so sídlom v Bagdade: Deti sa nasadzujú na stráženie kontrolných bodov, maloletých zatýkajú a v zlých podmienkach väznia pre podozrenie z teroru a dievčatá nútene vydávajú. –zg-

Pápež povyšuje sv. Gregora z Nareku na učiteľa Cirkvi

Kresťania na celom svete si pripomínajú 100. výročie genocídy Arménov. Pápež František bude 12. apríla v Chráme sv. Petra sláviť spomienkovú svätú omšu v arménskom obrade.

Vatikán, 23.2.2015 (KAP) 017 692 – Katolícke kresťanstvo dostáva nového učiteľa Cirkvi. Pápež František v sobotu pred cestou do Ariccy na pôstne exercície potvrdil povýšenie svätého Gregora z Nareku na učiteľa všeobecnej Cirkvi, ako oznámil Vatikán v pondelok. Príslušný dekrét uverejnia čoskoro.
Kresťania si v budúcich týždňoch na celom svete pripomenú 100. výročie genocídy Arménov. Podľa medzinárodných médií rozhodnutie pápeža o sv. Gregorovi z Nareku prišlo v tejto súvislosti.
1700-jencow-irackich-tikrit-egzekucje
Sv. Gregor bol arménsky mních, mystik a spisovateľ, ktorý sa narodil okolo r. 950 v meste Andzevacik vo vtedajšom kráľovstve Vaspurakan – dnes tureckom regióne Východná Anatólia. Žil ešte v pokojnej epoche Arménska krátko pred tureckými a mongolskými nájazdmi. Krajina vtedy prežívala rozkvet literatúry, maliarstva, architektúry a teológie. Gregorov otec Chosrov bol neskôr biskupom a autorom prvého komentára o božej liturgii Arménskej cirkvi, jeho skoro zosnulá matka Anania Vartabed bola opátka kláštora mníšok v Nareku.
homs-syria-4
Tak ako jeho dvaja bratia aj Gregor sa už v ranom veku stal mníchom a vo veku 25 rokov kňazom. Učil v kláštornej škole v Narekavanku pri Nareku a napísal významné spisy z oblastí hudby, astronómie, geometrie, matematiky, literatúry a teológie. Jeho prvým dielom bol komentár k Šalamúnovej Piesni piesní, čím ho poveril arménsky princ. Napriek Gregorovej námietke, že je pre túto úlohu príliš mladý, dosiahol spis slávu pre jasnosť jazyka a myslenia ako aj vynikajúce teologické spracovanie.
tikrit1
Aj Gregorove listy, liturgické spevy („Šaragany“), piesne a kázne sa veľmi šírili. Mnohé modlitby, ktoré napísal, si našli cestu do arménskeho omšového obradu. Aj Katechizmus Katolíckej cirkvi sa odvoláva na sv. Gregora, keď vo vysvetlení modlitby „Zdravas Mária“ a modlitby posvätného ruženca poukazuje na paralely v jeho hymnách a ľudových piesňach k Božej Matke (KKC 2678).


Za majstrovské dielo mystika sa považuje jeho Kniha nárekov, zbierka 95 modlitieb známa ako „Narek“, ktoré všetky majú titul „Hovoriť s Bohom z hĺbky srdca“. Ústrednou témou diela, ktoré sv. Gregor sám nazval „Encyklopédia modlitieb pre všetky národy“, je oddelenie človeka od Boha a jeho túžba po opätovnom zjednotení. Po vynáleze kníhtlače bola Kniha nárekov po prvý raz vydaná v r. 1673 v Marseille. Odvtedy bola preložená do vyše 30 jazykov a dodnes ju veriaci Arméni čítajú.
Sv. Gregor zomrel okolo r. 1005 v Nareku. Jeho spomienka sa slávi 27. februára a Arménska cirkev ho okrem toho slávi liturgickým slávením v októbri.
Ako učiteľov Cirkvi si Katolícka cirkev uctieva svätcov, ktorí majú výnimočný význam pre náuku viery. Vcelku máme 35 učiteľov Cirkvi. …
Oznam o povýšení sv. Gregora za učiteľa Cirkvi prichádza pred 100. výročím začiatku genocídy Arménov v r. 1915. Tieto obete bude vedenie Arménskej cirkvi svätorečiť 24. apríla v Ečmiadzine.
Pápež František bude 12. apríla v Chráme sv. Petra sláviť spomienkovú svätú omšu v arménskom obrade s arménskymi katolíckymi biskupmi. –zg-

Česko: Spomienka 65. výročia smrti Jozefa Toufara

Číhošťský farár – kňaz neobyčajne silného ducha, priamočiary, tolerantný, spoločenský a úprimne, „samozrejme“ veriaci.

Praha, 18.2.2015 (TS ČBK) 017 682 – V českej Číhošti si 22. februára 2015 pripomenuli pripomenuli 65. výročie smrti tamojšieho farára Jozefa Toufara. Svätú omšu v Kostole Nanebovzatia Panny Márie slúžil pražský arcibiskup, kardinál Dominik Duka OP. Popoludní sa konala diskusia s kardinálom Dukom, pátrom Tomášom Petráčkom a Milošom Doležalom.
Číhošť: Farár Jozef Toufar bol brutálne utýraný v komunistickom žalári, kam ho uniesla tajná polícia po takzvanom číhošťskom zázraku, keď sa v Toufarovom kostole pri nedeľnej svätej omši záhadne rozhýbal kríž na oltári. V dobe, keď sa režim pokúšal oslabiť vplyv cirkvi v spoločnosti, chceli jeho predstavitelia využiť túto udalosť na zahájenie procesu s duchovnými. V úsilí získať od J. Toufara nepravdivé priznanie, že zázrak na popud Vatikánu zinscenoval, ho vyšetrovatelia ubili k smrti.
V súčasnej dobe prebieha proces blahorečenia J. Toufara. Jeho postulátorom, ktorý má za úlohu zhromaždiť všetky potrebné podklady, je duchovný a historik Tomáš Petráček. V rámci procesu blahorečenia boli minulý rok 8. novembra zo spoločného hrobu v pražských Ďáblicích vyňaté telesné pozostatky Jozefa Toufara, ktoré by mali byť po príslušných expertízach uložené do zeme v Číhošti.
Ďalším účastníkom diskusie bol okrem pražského arcibiskupa aj básnik a publicista Miloš Doležal. Práve vďaka jeho knihe Jako bychom dnes zemřít měli, ktorá v roku 2012 zvíťazila v prestížnej ankete „Lidových novin“ ako kniha roku, vstúpil Jozef Toufar do povedomia ľudí. Doležal veľmi podrobne zmapoval celý jeho život od raného detstva a ukázal, že nebol iba „obyčajným kňazom z Vysočiny“. Naopak, v jeho opise sa číhošťský farár ukazuje ako kňaz neobyčajne silného ducha, priamočiary, tolerantný, spoločenský a úprimne, „samozrejme“ veriaci.
Na fare bude o na budúci víkend sprístupnená výstava o životnom osude číhošťského farára. Sobotňajšie komponované podujatie venované Toufarovi sa začína v kostole o 17.00 hodine a účinkovať bude Mladý sláčikový orchester z Klášterce nad Orlicí. Farnosť ale teraz žije i ďalšími aktivitami: pokračuje s opravami kostola – na radu má prísť strecha a fasáda. –zg-

Zdroj foto: www.mpolska24.pl

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.