List občana SR predsedovi KDH na významné jubileum – 25 rokov kresťanskej demokracie na Slovensku

Vážený pán predseda Kresťansko demokratického hnutia na Slovensku Ján Figeľ,

Vaša politická strana oslavuje významné jubileum – 25 rokov kresťanskej demokracie na Slovensku. Je to významný medzník v živote Vašej strany. Hodnotíte 25 rokov úspechov, treba sa pochváliť, čo strana dosiahla a vytýčiť ďalšie smery napredovania.
KDH logo

Vaše jubileum mi pripomenulo také isté jubileum našej fabriky, ktoré sme oslavovali v roku 1974. Zo 100 zamestnancov sme porástli na 1500, v cieľovom roku 1990 sme dosiahli 2500 zamestnancov, s našim odborným učilišťom to bolo 3000 . Výrazné napredovanie, postavili sme fabriku, perlu na strednom Požitaví, v poľnohospodárskej oblasti sme riešili zamestnanosť, postavili sme mesto, dali sme príležitosť mladým ľuďom, robotníkom, absolventom stredných i vysokých škôl aby si mohli založiť rodiny v nových bytoch, podnikových bytoch. Zabezpečili sme sociálne istoty, zdravotnícku starostlivosť, rekreácie, kúpeľné poukazy, predškolské zariadenia, športoviská. To všetko zabezpečila fabrika. Ale nič netrvá večnosť. Perspektíva našej fabriky, postavená na exporte hlavne na východ Európy, trvala iba do roku 1990. Dopadli sme tak isto, ako ostatné naše fabriky. Padlo strojárstvo, chýrny zbrojársky priemysel, ale i textilný, obuvnícky, padli hute i elektrotechnika.

Prišla iná doba. Naši potomkovia sa iste spýtajú, čo to bolo za vládu, že toto pripustila, ako sa to mohlo stať, aké politické strany vtedy vládli. Zvíťazila kresťanská demokracia, toto všetko sa udialo za jej vlády, ich predseda bol i predsedom vlády, tí toto všetko spôsobili. Vaši vodcovia z tej doby dnes s vami neoslavujú vaše jubileum. Čo sa vlastne stalo, prečo tí ľudia z tej strany odišli. Pritom, na počudovanie, vtedajší predseda strany a vlády ktorý zlikvidoval život fabrík, ktoré boli životne viazané na export do Ruska je dnes veľký rusofil, predseda Slovensko– Ruskej spoločnosti. To je neuveriteľné.
Ale odišli i ďalší z vedenia Vašej strany. Založili si nové strany a tie postupne zanikli. Ale Vaša víťazná strana, zdravé jadro ostalo a dnes oslavuje.
Sonda do životnej úrovne Slováka a Rakúšana.
Dosiahli ste úspechy, ktoré za 40 rokov sme nepoznali. Odstránila sa železná opona, padli ostnaté drôty na hraniciach, ľudia majú slobodu, môžu cestovať, vstúpili sme do Európskej únie, vstúpili sme do NATO, i keď boli sľuby, že už do žiadneho vojenského paktu nevstúpime. Otvorili sme sa svetu a svet to využil. Naši občania sa pustili do cestovania. Chudobní, nezamestnaní za prácou ako naši rodičia za Rakúsko –Uhorska, tí bohatí na dovolenky. Najhoršie je to ale s našimi absolventmi škôl, i vysokých. Odišli za sluhov a slúžky, opatrovať starých a chorých. To, čo zostalo doma, zápasí za každodennú skyvu chleba, aby vyživili svoje rodiny pracujú za minimálnu mzdu a po tridsiatich rokoch takto odpracovaných pôjdu do dôchodku za minimálny dôchodok 265 eur. Koľko ľudí je na sociálnych dávkach, keď chce dostať 65 eur na verejne prospešných prácach, musí odpracovať 30 hodín. Národ, ktorý nepoznal chudobu, biedu, dnes žije v strese a v strachu na pracoviskách, aby neprišiel o robotu, západní zamestnávatelia sú neúprosní, prepúšťajú bez udania dôvodu, rastie počet žobrákov, bezdomovcov, cigáni nerobia, veď načo, však je demokracia, nikto ich k tomu nenúti. Kriminalita, vraždy, samovraždy zo zúfalstva i mladých ľudí, národ žije v strachu o svoje deti, o budúcnosť. Máme tu drogy, rozvrátené manželstvá, interrupcie v neslýchaných rozmeroch, verejné domy. Všetok ten raj ktorý sme počas 40 rokov odmietali, zrazu ho máme tu v plnej nahote a v plnej kráse.

A teraz, po 25. rokoch prichádzame na to, že je potrebné bojovať za udržanie rodiny.
Toto je pravdivé a objektívne zrkadlo našej doby a pohľadu na 25 rokov. Za 25 rokov sme sa životnej úrovni západných krajín nielenže nepriblížili, nožnice sa nezatvárajú ale stále otvárajú. Naše mladé ženy chodia do Rakúska starým ľuďom, dôchodcom umývať zadky a naši dôchodcovia žijú na okraji spoločnosti, musia dobre prerátať každý cent, či ho vydá na mlieko alebo na lieky.

Môžete si klásť otázku, prečo Vám toto pripomínam a strpčujem radosť z vašich osláv.
Vážený pán predseda, toto sú výsledky Vašej práce za 25 rokov. Koľko rokov ste vládli, koľké vlády padli vašou zásluhou. Poznám Vašu rétoriku, pri každom Vašom vystúpení na verejnosti opakujete stále korupciu a nezamestnanosť, kritizujete vládu, že sa s tým nevie vysporiadať, ale to neviete ani vy, ľahko je ale to stále omieľať do nekonečna. Keď Vás vidím v televízii, prepínam.

Oslavy ste okorenili vyhlásením, nie s Ficom, ale vymeniť Fica. Tých kresťanských 10 % vám ale nebude stačiť. Chodím do kostola, som veriaci človek, vždy som ním bol. Kristus vyhnal kupcov z kostola a dnešná cirkev kupčí s vašimi hlasmi, kupuje vám hlasy na voľby, na referendum, o ktorom sa dávno vedelo, že nebude úspešné. Nie je Vám ľúto tých 7 mil .eur? Mohli sa dať do domovov dôchodcov na vylepšenie stravy a bývania. Komunistická verchuška, to boli amatéri oproti tej dnešnej, vašej. Dávnejšie vystúpila v televízii vaša poslankyňa v európskom parlamente. Viete, čo bolo na jej vystúpení zaujímavé? Bola ovešaná perlami, zlatom, briliantami. Poslanci Federálneho parlamentu za socializmu chodili do práce, mali riadne zamestnanie, na zasadnutia boli uvoľňovaní.
Nezastávam Fica, nie som jeho fanúšik, vidím, že robí čo môže, ale to je absolútne o ničom, jeho balík reforiem, to nie je ani kvapka do mora. Európa má dnes problém s Gréckom. My sme im dali 1,4 miliardy, viete na čo? Aby si udržali minimálny dôchodok 700 eur. Toto je výsmech tejto spoločnosti. Fico dnes bojuje za Slovensko, nemá šancu, nikto ho nepodrží, ani Vaša strana. Dnes v televízii Váš Bugár prehlásil, že je potrebné udržať jednotnú Ukrajinu. Vidíte tú faloš a farizejstvo. Zabudol, aké boje zvádzal za autonómiu južného Slovenska, ako zastával Kosovo, to bola voda na jeho mlyn a dnes? Takýto ste politici, vodcovia tohto zúboženého národa slovenského, tých 25 rokov biedy je vaša zásluha.

Oslavy sú na to, aby sa oslavovalo, ale vy skutočne nemáte čo, nemáte sa s čím chváliť. Neviem, ako vám tá prekrásna torta chutila, dali ste zvyšky z nej nitrianskym bezdomovcom?

Nedávno Mikloško, váš bývalý ideologický vodca v televízii prehlásil, že slovenská cirkev je ranená. To, čo sa dnes robí v kostoloch, lobizmus s pastierskymi listami, to s Bohom nemá nič spoločné. Do kostola sa chodí modliť a nie kupovať hlasy pre Vašu stranu. Najväčší disident, ktorý prevzal Zlaté krídlo, bol stíhaný, väznený, porušil zákon, útek za hranice sa mu nevydaril. Nedostal sa do zasľúbenej západnej zemi. Čo by bolo za 40 rokov s cirkvou, keby všetci kňazi boli odišli na západ? Nenechali tu svojich veriacich, ale sa snažili udržať cirkev a vieru na Slovensku. To sú cirkevní hrdinovia a nepochopení a myslím, že sa na nich ani dobre nepozerá.
V takomto stave je dnešná slovenská pospolitosť. Tento národ žije v biede a v utrpení, v strachu, ako splatí celoživotný úver na bývanie, či nepríde exekútor a nepošle ho na ulicu, pod most. Tento národ, okrem politikov a zbohatlíkov, je na tom tak zle, ako snáď ešte v histórii nikdy. Žijem na dedine a mám to každý deň na očiach. To, že sa bohatstvo, nadobudnuté generáciami rozkradlo, je i Vaša zásluha. Vaša strana bola pri všetkých zákonoch, ktoré toto umožňovali a podporovali.

Neviem, či tento list sa k vám dostane, či si ho aspoň prečítate, možno poviete, tento človek vidí všetko zle. Nie je to pravda, tento človek vám napísal pravdu, tvrdú, ale skutočnú pravdu, takú, s akou sa v dnešných médiách nestretnete. Mali ste na oslavách veľa hostí, všimol som si jedného, poznám ho dobre, to je zlý človek, platený agent USA. Čakám, kedy sa tu objavia americké vojská. Všetci sa boja Ruska, je to agresor, napadne nás, zlikviduje, bude tu vojna, čo s nami bude, hlásia to poslanci v parlamente, dokonca predseda zahraničného výboru. A propos, vy ste podpredseda parlamentu, všimli ste si rétoriku týchto ľudí, čo chcú spôsobiť tomuto národu? Jeden Ukrajinec v STV žijúci na Slovensku vystúpil v relácii Hríba, keď sa ho spýtal na názor ten odpovedal: Ale my sme nikdy nikoho nenapadli, čo chcel Napoleon v Moskve, čo Hitler, my sme ich predsa nevolali, my sme sa bránili, boli by náš národ vyhubili a teraz je tu Amerika, čo robili Američania na Majdane. Rusko nikdy nebolo agresor, prečo je tu takýto názor.

Vážený pán predseda
Prajem vaše strane do ďalších rokov múdre vedenie, omlaďte vašu stranu, myslite na tento národ. Je to ťažké. Komunizmus nikto nechce, je potrebné hľadať svoju cestu. Cesta do západného raja sa nevydarila, západ si z nás urobil kolóniu, ale my sme chceli sa dostať na ich životnú úroveň, aspoň sa k nej priblížiť, všetko stroskotalo. 25 rokov je dlhá doba. Nedávno naši politológovia pozvali svojho kolegu z USA. Ten im rozprával, ako v USA hľadajú východisko, tretiu cestu, tento kapitalizmus je u konca, treba nájsť niečo nové, nejaký nový systém. Študujú Marxa, ale vy ste tu Marxa predsa mali, prečo ste ho zavrhli . Marx bol nemecký filozof, nie komunista, dokonca žid.

S pozdravom
Ján Trungel

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.