Hinduistický vodca čelí kritike za svoje slová na adresu Matky Terezy

Maďarská vláda zvažuje prispieť vojenskou misiou k boju proti Islamskému štátu
Na hlavu indickej hinduistickej nacionalistickej skupiny sa spustila vlna kritiky za jeho slová na adresu Matky Terezy
matka_tereza
Mohan Bhágwat, hlava skupiny Rashtriya Swayamsevak Sangh, bol pokarhaný za jeho kontroverzné vyjadrenia voči Matke Tereze. Informáciu zverejnila agentúra Sputnik.
Rádové sestry z náboženského rádu Misionárky lásky, ktorý založila Matka TerezaRádové sestry z náboženského rádu Misionárky lásky, ktorý založila Matka Tereza

Počas svojho prejavu v sirotinci a domove pre chudobné ženy v Radžastane, uviedol, že služby Matky Terezy určené chudobným v Indii boli údajne motivované jej túžbou, aby konvertovali na kresťanstvo.

Matka Tereza, vlastným menom Agnes Gonxha Bojaxhiuová, bola rímskokatolíckou rehoľnou sestrou albánskeho pôvodu. Zomrela v roku 1997 v Kalkate. V roku 1979 získala Nobelovu cenu za mier a v roku 2003 bola blahorečená ako „blahoslavená Terézia z Kalkaty“. Nobelova cena za mier jej bola udelená za jej celoživotnú humanitárnu pomoc.

„Šľachetná duša“

Katolícka cirkev nad slovami Bhágwata vyjadrila zarmútenie.

Kardinál Mar Baselios Cleemis, predseda biskupskej konferencie v Indii, uviedol, že je poľutovaniahodné, ak služby celosvetovo známej nositeľky Nobelovej ceny a indickej ceny Bhárat Ratna (Klenot Indie), akou bola Matka Tereza, boli vtiahnuté do bezdôvodných sporov.

Kardinál zopakoval slová opozičných politikov, vrátane ministerského predsedu Dílí Arvinda Kejriwala zo strany Aam Aadmi, ktorý nazval Matku Terezu „šľachetnou dušou“ a varoval pred pokusmi pošpiniť jej povesť, píše Sputnik.

Vyjadrenia Bhádwata odsúdil aj sestra M. Cyril, z Inštitútu Blahoslavenej Panny Márie (Loretanskej).

V Indii aktuálne dochádza k nárastu náboženského násilia, ktorého príčinou je podľa indického premiéra Náredra Módího rastúci pocit neistoty medzi katolíkmi a ďalšími náboženskými skupinami.

http://www.hlavnespravy.sk/hinduisticky-vodca-celi-kritike-za-svoje-slova-na-adresu-matky-terezy/563309

 

Szijjártó: Maďarská vláda zvažuje prispieť vojenskou misiou k boju proti Islamskému štátu

Podľa Szijjártóa je reálna možnosť, aby Maďarsko prispelo misiou vojakov k vojenskej stabilite Kurdistanu

Maďarská vláda bude opäť rokovať s parlamentnými stranami o tom, či je reálne, aby Maďarsko rozšírilo svoju vojenskú úlohu v boji proti Islamskému štátu (IS), vyhlásil dnes v maďarskom štátnom rozhlase minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó.
Na snímke maďarský minister zahraničného obchodu a zahraničných vecí Péter SzijjártóNa snímke maďarský minister zahraničného obchodu a zahraničných vecí Péter Szijjártó

Šéf diplomacie pripomenul, že o zahraničnopolitických cieľoch Maďarska rokoval so šéfmi parlamentných frakcií 14. februára. Vtedy zdôraznil, že vývoj geopolitickej situácie si vyžaduje priebežné rokovania.

V pondelok sa minister v parlamentnom prejave prihováral za rozšírenie príspevku Maďarska k snahám medzinárodnej koalície v boji proti Islamskému štátu.

Podľa Szijjártóa je reálna možnosť, aby Maďarsko prispelo misiou vojakov k vojenskej stabilite Kurdistanu. Tí by vykonávali strážne úlohy na spojeneckých výcvikových základniach.

Predstavitelia vládnej Kresťanskodemokratickej ľudovej strany (KDNP) a ultrapravicovej opozičnej strany Jobbik vyjadrili v parlamente podporu takémuto príspevku. Poslanec opozičnej Maďarskej socialistickej strany (MSZP) Attila Mesterházy vyzval Szijjártóa, aby podal demisiu.

Podľa Mesterházyho totiž maďarskú zahraničnú politiku charakterizuje chaos a izolácia. „Politika otvárania sa východu viditeľne skrachovala a je potrebný uskutočniť zahraničnopolitický obrat,“ dodal.

http://www.hlavnespravy.sk/szijjarto-madarska-vlada-zvazuje-prispiet-vojenskou-misiou-k-boju-proti-is/563405

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.