Hlina: Rodič má mať právo ospravedlniť dieťa zo sexuálnej výchovy. Vojna na Ukrajine priniesla platenú dezinformačnú kampaň, tvrdí prezident Andrej Kiska.

Hlina chce na májovú schôdzu pléna predloží novelu školského zákona s novými kompetenciami pre rodičov
Ak sa existujúci rozsah sexuálnej výchovy na školách rozšíri, rodičia majú mať právo v prípade nesúhlasu svoje dieťa z takejto hodiny ospravedlniť. Tvrdí to poslanec NR SR Alojz Hlina (nezaradený), ktorý na májovú schôdzu pléna predloží novelu školského zákona s novými kompetenciami pre rodičov. Hlina aj preto tvrdí, že ide o najliberálnejšiu novelu školského zákona doteraz.
S
„V prípade, že sa štát cez školu rozhodne rozšíriť hodiny vzdelávania v sexuálnej výchove, škola o tom bude musieť informovať rodiča. Ten bude mať právo nereagovať, teda takto vyjadrí svoj súhlas. Alebo si vyžiada študijné materiály, ktoré musí škola rodičovi predložiť,“ vysvetľoval podstatu novely Hlina.
Následne bude mať rodič dve možnosti. „Buď s tým nemá problém, alebo názory v učebných osnovách nezdieľa a svoje dieťa z takejto hodiny ospravedlní. Škola potom bude povinná zabezpečiť pre dieťa náhradné vyučovanie,“ povedal poslanec.

Hlina tvrdí, že už v súčasnosti sa na niektorých školách rozsah vyučovania v tejto oblasti rozširuje. „Už dnes sa učí viac, ako som sa učil ja. Nedá sa preto vzhľadom na trendy v Európe vylúčiť, že sa bude rozsah sexuálnej výchovy naďalej rozširovať. Je to teda nielen preventívny, ale aj účinný zákon,“ dodal s tým, že takáto právna úprava upokojí po februárovom referende situáciu.

Otázka sexuálnej výchovy bola obsiahnutá aj vo februárovom referende Aliancie za rodinu, ktoré bolo pre nízku účasť neplatné. Aliancia sa občanov pýtala, či súhlasia s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samy nesúhlasia s obsahom vyučovania. Na túto otázku odpovedalo kladne 90,32 percenta zúčastnených voličov.

http://www.hlavnespravy.sk/hlina-rodic-ma-mat-pravo-ospravedlnit-dieta-zo-sexualnej-vychovy/570087

Kvôli Ukrajine sa vedie platená informačná kampaň, tvrdí Kiska
Vojna na Ukrajine priniesla platenú dezinformačnú kampaň, tvrdí prezident Andrej Kiska.

Andrej Kiska počas Pochodu dôstojnosti v Kyjeve
prezident_andrej_kiska_ukrajina_22_feb_tasr

Americká armáda vyšle na Ukrajinu najmenej 300 vojakov. Majú pomáhať s výcvikom
Krehký mier na Ukrajine, záväzky Slovenska v NATO spojené s modernizáciou našej armády a spôsoby, ako čeliť informačnej vojne v súvislosti s konfliktom na Ukrajine, boli hlavnými témami dnešného stretnutia prezidenta SR Andreja Kisku s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom.

Kiska po stretnutí so Stoltenbergom uviedol, že nosnou časťou ich rokovaní bola bezpečnosť v Európe a súčasná situácia na Ukrajine, kde vládne krehký mier, ktorý podľa oboch politikov treba udržať. Dôležitú úlohu v tom musí zohrávať aj Ruská federácia. Prezident SR aj počas spoločnej tlačovej besedy so šéfom NATO pripomenul svoju minulotýždňovú návštevu v Kyjeve a rokovania s ukrajinským prezidentom a premiérom, orientované na potrebu reforiem v tejto krajine.

Aliancii musíme aj dávať
Ďalšou témou rokovaní bolo postavenie SR v NATO. Prezident Kiska zdôraznil, že z pohľadu bezpečnosti je naše členstvo v aliancii absolútnou prioritou. „Sme malá krajina. Sme súčasťou veľkého celku, kde veľa dostávame, ale musíme aj dávať. Generálny tajomník mal dobrý postreh, keď povedal, že NATO, to nie je len všetci za jedného, ale aj jeden za všetkých,“ uviedol Kiska.

Dodal, že zopakoval sľub, ktorý dal v mene slovenskej vlády počas summitu NATO vo Walese ohľadom zvýšenia nášho obranného rozpočtu a modernizácie armády, čo znamená predovšetkým odtrhnutie sa od vojenských dodávok z Ruska. Slovensko podľa jeho slov tieto základné sľuby napĺňa.

Na otázku TASR, akej oblasti sa týka modernizácia armády, prezident spomenul, že základom sú nové radarové systémy a helikoptéry.

Kvôli Ukrajine sa vedie informačná kampaň
Poslednou témou rokovaní bola oblasť informačnej vojny. Kiska uviedol, že v čase zhoršenia situácie na Ukrajine sme svedkami narastajúceho informačného boja v podobe účelových a platených dezinformácií a lží, ktoré sa dostávajú čoraz viac do médií a šíria sa najmä na internete.

„Je zrejmé, že to nie je len demokratické šírenie vlastných názorov, ale platená informačná kampaň,“ konštatoval prezident. So Stoltenbergom rokovali o tom, ako tomuto fenoménu čeliť, ako úspešne bojovať aj na tomto fronte.

Generálny tajomník NATO na otázku TASR, či má aliancia účinné nástroje na tento boj, pripomenul, že spôsobov je viacero, NATO však nesmie na propagandu reagovať ďalšou propagandou.

„Zhodli sme sa, že lož má krátke nohy,“ opísal Kiska rokovania so šéfom aliancie na túto tému. Pripomenul, že v dôsledku konfliktu na Ukrajine vplyv informačnej vojny paradoxne zdvihol dôveru krajín v NATO. Modelom úspechu v boji proti informačnej vojne je podľa neho aj účinnejšie zaangažovanie občianskej spoločnosti a politických lídrov.

Slovenský prezident začal dvojdňovú návštevu v Bruseli v sídle Severoatlantickej aliancie v sprievode ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka a veľvyslanca SR pri NATO Tomáša Valášeka. Popoludní má prezident na programe prijatie u predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera.

http://www.aktuality.sk/clanok/271509/kvoli-ukrajine-sa-vedie-platena-informacna-kampan-tvrdi-kiska/

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.