Bude v Slovinsku referendum o rodine? Aktivisti vyzbierali podpisy. + Zábery prísunu ťažkej vojenskej techniky USA do Pobaltia

V Slovinsku zozbierali odporcovia homosexuálnych manželstiev podpisy na vyhlásenie referenda v tejto otázke.

Slovinskí odporcovia homosexuálnych manželstiev predložili dnes parlamentu petíciu s vyše 80.000 podpismi požadujúcu vypísanie referenda o tejto otázke. Informovala o tom agentúra DPA.
simya_ukrtvir.info_
Organizátori petície chcú prostredníctvom referenda zvrátiť rozhodnutie slovinských poslancov, ktorí pred týždňom schválili manželstvá osôb rovnakého pohlavia a adopciu detí homosexuálnymi partnermi.

O referende rozhodne parlament
V súlade s platnými zákonmi musí petícia za vypísanie celonárodného hlasovania obsahovať minimálne 2500 podpisov. O samotnom vypísaní referenda potom rozhoduje parlament.

V prípade, že by sa plebiscit uskutočnil, bol by platný, len keby k urnám prišlo minimálne 20 percent z približne 1,7 milióna slovinských voličov.

Organizátori začali zberať podpisy pod referendovú petíciu od 3. marca, keď parlament schválil zmeny v zákone o rodine, ktoré umožňujú homosexuálnym partnerom uzavrieť manželstvo a adoptovať si deti.

V krajine si gejovia nemôžu adoptovať deti
Slovinsko v minulosti už v roku 2006 zlegalizovalo registrované partnerstvá osôb rovnakého pohlavia, ale bez práva adoptovať si deti.

Zákon o homosexuálnych manželstvách schválili v Slovinsku už v roku 2011. O rok nato ho však zrušili na základe rozhodnutia voličov v referende.

http://www.aktuality.sk/clanok/272041/bude-v-slovinsku-referendum-o-rodine-aktivisti-vyzbierali-podpisy/

Starosta Rigy zverejnil na Twitteri netradičné fotky

Podľa televízie „Rusko 24“ Spojené štáty doviezli do Lotyšska 150 kusov obrnenej techniky, vrátane tankov M1A2 Abrams a obrnených vozidiel M2A3 Bradley
Týždeň sa u starostu Rigy Nila Ušakova začal podľa jeho slov „netradične“. V pondelok 9. marca starosta zverejnil na svojom blogu na Twitter selfie v pozadí s americkým tankom M1A2 Abrams, ktorý doviezli do prístavu lotyšského hlavného mesta.
Tanky v Rige
Na snímke starosta Rigy Nil Ušakov na pozadí ktorej je americký tank M1A2 Abrams
Podľa televízie „Rusko 24“ Spojené štáty doviezli do Lotyšska 150 kusov obrnenej techniky, vrátane tankov M1A2 Abrams a obrnených vozidiel M2A3 Bradley s odôvodnením, že tieto budú použité pri vojenských cvičeniach, ktoré sa uskutočnia v rámci operácie pod názvom Atlantické odhodlanie.
Po pripojení Krymu k Rusku a konflikte v Donbase Spojené štáty prehlásili, že na území pobaltských krajín a Poľska budú nasadené americké vojská a spoločné cvičenia sa budú konať častejšie. V súčasnej dobe sa v Lotyšsku nachádza 150 amerických výsadkárov. Cvičenia sa budú konať opakovane každých pár mesiacov.

http://www.hlavnespravy.sk/starosta-rigi-zverejnil-na-twitteri-netradicne-fotky/575026

 

Tanky USA sú už v Pobaltí. Aj ďalšia ťažká vojenská technika
Autor: Ján Debnár
Tanky a ďalšiu ťažkú vojenskú techniku už Spojené štáty vyslali do Pobaltia.
Neprehliadnite fotogalériu a odkaz na video na konci článku. Aktualizované 10:30
Americký tank Abrams v Lotyšsku
Rusko i Západ demonštrujú vojenskú silu. Lode v Čiernomorí, stíhačky na Kryme >>

Spojené štáty poslali do Lotyšska viac ako 100 kusov ťažkej vojenskej techniky. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na amerického generála Johna O’Connora.

Súčasťou dodávky sú tanky Abrams ako aj obrnené vozidlá Bradley. Aktuality.sk upozornili na možný prísun tankov vo východnej Európe ešte minulý týždeň.

Americký generál O’Connor povedal, že cieľom prísunu bojovej techniky je posilnenie obrany 3 pobaltských štátov. “Tento krok by mal ukázať prezidentoviPutinovi a Rusku, že dokážeme spoločne postupovať,” cituje ho AFP.

Kedy americké tanky odídu, nie je zatiaľ jasné
Uviedol tiež, že ťažká vojenská technika zostane v regióne tak dlho, ako to bude potrebné, aby *PROFIL=245016**Rusko**PROFIL** odrádzala od prídadnej ďalšej agresie.

Do východnej Európy príde budúci týždeň na vojenské cvičenia približne 3-tisíc amerických vojakov. Tí sa zúčastnia vojenských cvičení po boku príslušníkov armád Lotyšska, Litvy a Estónska. Viac podrobností tu >>

NATO aj Rusko sa už dlhší čas demonštrujú svoje vojenské možnosti. Ruská armáda dnes spustila ďalšie vojenské cvičenie. V Stavropoľskom kraji na juhu federácie sa do manévrov zapájajú delostrelecké jednotky, ktoré majú k dispozícii raketové systémy Tornado-G, samohybné húfnice Msta-S a samohybné delá Chosta.

Zábery prísunu ťažkej vojenskej techniky USA do Pobaltia nájdete tu >>

FOTO: Ťažká vojenská technika USA v Lotyšsku
Tanky USA v Lotyšsku

Tanky USA v Lotyšsku 2


http://www.aktuality.sk/clanok/272008/tanky-usa-su-uz-v-pobalti-aj-dalsia-tazka-vojenska-technika/

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné. Zálohujte si trvalý odkaz.