Kam to SMERuje naše školstvo? Hrôzostrašný graf ukázal realitu Slovenska: Učitelia plačú!

+ VIDEO Veľké priznanie vládneho poslanca Blahu v priamom prenose: Finančné skupiny ovládajú štát.

BRATISLAVA – Organizácia ekonomicky najvyspelejších krajín ukázala slovenským učiteľom veľmi nelichotivé výsledky. V porovnaní platov sú na samom chvoste, zarábajú menej ako polovicu toho, koľko dostávajú vysokoškolsky vzdelaní ľudia!

OECD zverejnilo rebríček 31 krajín, kde porovnáva platy učiteľov s vysokoškolsky vzdelanými ľudmi. Priemer v najvyspelejších krajinách OECD je 0,88. Slovensko sa nachádza podľa grafu na úplne poslednom, 31. mieste s hodnotou 0,41. Tesne pred nami sú naši susedia z Česka, Maďarska či Rakúska.

Inými slovami, učitelia v krajinách OECD zarábajú priemerne 88 percent z platu vysokoškolsky vzdelaných ľudí vo veku od 25 do 64 rokov. Vzdelanie je predpokladom úspešnosti celej krajiny, preto dúfajme, že sa nám to nevypomstí pri tomto rebríčku.

Pozrite si rebríček platov učiteľov v krajinách OECD

Slovensko je na chvoste rebríčka
Vo vyspelom svete sme poslední
Ministerstvo školstva smutnú realitu pripúšťa, zároveň tvrdí, že proti nízkym platom bojuje. „Uvedomujeme si, že táto výška nástupných platov nie je dostatočne motivujúca. Aj z tohto dôvodu sa učiteľom už tri roky po sebe zvyšovali tarifné platy o 5 %. Učitelia sú jedinou kategóriou vo verejnej službe, ktorej sa tarifné platy zvyšujú od roku 2013 každý rok – a to o 5 % a v tomto trende chce ministerstvo školstva pokračovať aj naďalej. Objem finančných prostriedkov na školstvo je však závislé od možností štátneho rozpočtu,“ zareagovala pre Topky hovorkyňa rezortu Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

porovnanie--platy-ucitelia-OECD

Učitelia si platovo môžu prilepšiť platy zvyšovaním akreditovaného vzdelávania. „Okrem už spomínaného každoročného zvyšovania tarifných platov sa učitelia môžu kontinuálne vzdelávať prostredníctvom akreditovaných programov kontinuálneho vzdelávania. Za ich absolvovanie získajú kredity, za ktoré im prináleží (po uznaní kreditov riaditeľom školy) kreditový príplatok. Učiteľom sa priznávajú príplatky aj za výkon špecializovaných činností, ak vykonávajú napr. činnosť triedneho učiteľa či uvádzajúceho učiteľa. Uvedené príplatky sú nárokovateľné zložky platu,“ odkázala nám hovorkyňa.

Nástupné platy učiteľov sú na úrovni absolventov SŠ bez maturity

Učitelia opäť poukazujú na nízke platy v školstve. Ani opakované zvyšovanie platov podľa Slovenskej komory učiteľov (SKU) nevyriešilo nízku atraktivitu učiteľského povolania. Nástupný plat tak podľa nich zostáva na úrovni absolventov stredných škôl bez maturity.

SKU tvrdí, že doterajšie zvyšovanie platov neodráža rast životných nákladov a spotrebiteľských cien v uplynulom období. Poukazuje na to, že podľa štatistiky Eurydice z roku 2014 vzrástol nástupný plat učiteľov na Slovensku prepočítaný HICP (Harmonizovaný index spotrebiteľských cien) v rokoch 2009 – 2014 len o 1,91 percenta. „Za to isté obdobie vzrástol nástupný plat učiteľov v Česku podľa rovnakej metodiky o 26,96 percenta,“ uvádza SKU. Od 1. januára 2015 pritom stúpli platy slovenským učiteľom o 5 percent.

http://www.topky.sk/cl/10/1462849/Vo-vyspelom-svete-sme-posledni–hrozostrasny-graf-ukazal-realitu-Slovenska–Ucitelia-placu-

VIDEO Veľké priznanie vládneho poslanca Blahu v priamom prenose: Povedal to, čo sa len šepká!

BRATISLAVA – Finančné skupiny ovládajú štát. V priamom prenose to povedal poslanec vládnej strany Smer Ľuboš Blaha. Napriek tomu, že Smer dominuje v parlamente aj vo vláde, poslanec parlamentu sa nechal počuť, že opraty v rukách nedržia volení predstavitelia, ale bohatí ľudia v pozadí.

Diskusia sa odohrala minulú nedeľu na TA3. V čase obeda diskutovali zastupitelia politických strán o budúcnosti politickej scény. „Tu máte finančné skupiny, ktoré riadia tento štát,“ povedal Ľuboš Blaha v priamom prenose pred televíznymi divákmi a volal po transparentnosti nielen politiky, ale aj veľkého biznisu. V relácii debatoval s Jurajom Miškovom (SKOK!), Andrejom Dankom (SNS) a Petrom Belinským (KDH).

Podľa neho by sa malo preverovať majetkové pozadie veľkých finančných skupín. „Nejaký bežný poslanec, čo zarába 3 500 euro, samozrejme, má dať majetkové priznanie, ale ten kľúčový problém je v týchto veľkých bankách, v týchto veľkých finančných skupinám. Tam je ten problém oligarchizácie,“ nechal sa počuť ľavičiar Blaha. Zároveň vyzval veľké banky a finančné skupiny, aby preukázali pôvod majetku.

Problém je v tom, že Smer je vo vláde už od roku 2006 a s jeden a polročnou prestávkou vlády Ivety Radičovej sociálni demokrati vládnu doteraz. Od parlamentných volieb v roku 2012 majú dokonca v parlamente pohodlnú väčšinu 83 poslancov. Vláda takisto nemusí robiť ústupky koaličným partnerom, keďže všetky ministerské rezorty má pod kontrolou iba Smer.

Stranícki kolegovia Blahove slová odmietajú. „Nesúhlasím, bola by to tragédia,“ povedal pre Topky Dušan Jarjabek. „Nezdá sa mi, že by v tomto štáte vládli len finančné skupiny, preto lebo stále platí pre niektorých ľudí, že keď stretnete niekoho a ten niekto má strašne veľa peňazí, predsa s ním nejdete na kávu, ak si o ňom myslíte, že je blbec. Ak toto bude platiť v tomto štáte aj naďalej, tak sa neobávam, že by tu vládli len finančné skupiny. Z toho vyplýva, že bude zle s každým štátom, keď budeme chodiť s blbcami na kávu,“ zareagoval pre nás ostrieľaný poslanec.

Ani ďalší smerák Marián Záhumenský nevidel poslanca v relácii, ale jeho tvrdenia ostro poprel. „Neviem, čo povedal pán Blaha, ale tento štát riadi vláda a nie finačné skupiny,“ odpovedal nám.

Strana sa ho zastala, kritizoval vraj vplyv finančných na ekonomiku, nie na vládu. „Výrok poslanca Blahu vytrhávate z kontextu, v diskusnej relácii jasne odznelo, že hovorí o vplyve bánk a finančných skupín na ekonomiku, nie na vládu SR. Finančné skupiny riadia firmy, banky, aj médiá. Túto rastúcu moc môže obmedziť jedine štát, preto v súlade s programom strany SMER – SD poslanec Blaha obhajoval silný štát,“ odpísala z tlačového oddelenia Ľubica Končalová. Smer má ešte rok na to, aby dokázal, že proti oligarchizácii politiky bojuje, následne mu to ľudia zrátajú v parlamentných voľbách.

http://www.topky.sk/cl/100535/1462727/VIDEO-Velke-priznanie-vladneho-poslanca-Blahu-v-priamom-prenose–Povedal-to–co-sa-len-sepka-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné. Zálohujte si trvalý odkaz.